DZIEŃ NA RYNKACH: S&P 500 wraca na rekordową ścieżkę na fali optymizmu wokół umowy handlowej USA-Chiny | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 gru 2019, 22:48

DZIEŃ NA RYNKACH: S&P 500 wraca na rekordową ścieżkę na fali optymizmu wokół umowy handlowej USA-Chiny

Indeks S&P 500 zakończył czwartkową sesję na najwyższym poziomie w historii. Do zakupów akcji inwestorów zachęciły informacje, z których wynika, że USA praktycznie zawarły porozumienie handlowe z China. Umowa czeka na zatwierdzenie przez prezydenta Donalda Trumpa.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,86 proc., Dow Jones Industrial zwyżkował o 0,79 proc., a Nasdaq poszedł w górę o 0,73 proc. S&P 500 i Nasdaq Composite zamknęły sesję na najwyższych poziomach w historii.

Optymizm na amerykańskich giełdach związany jest z informacjami na temat postępu w negocjacjach handlowych między USA i Chinami.

Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że USA "są BARDZO blisko" podpisania wstępnej umowy handlowej z Chinami.

Według stacji CNBC pierwszy etap porozumienia handlowego został osiągnięty i czeka jedynie na zatwierdzenie przez prezydenta Donalda Trumpa. CNBC powołuje się na trzy źródła związane z negocjacjami.

Stany Zjednoczone miały zaoferować wycofanie się z zaplanowanego na niedzielę podniesienia ceł na chińskie towary importowane do Stanów, o wartości 160 miliardów dolarów. Dotychczas wprowadzone cła, obejmujące towary o wartości 360 mld dolarów, miałyby zostać obniżone nawet o 50 proc.

"Zespoły negocjacyjne ds. handlu obu stron utrzymują ścisłą komunikację” - powiedział dziennikarzom podczas briefingu prasowego Gao Feng, rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu.

Gao odmówił komentarza w sprawie ewentualnego odwetu za kolejną partię karnych ceł na chiński eksport, którą Waszyngton zapowiedział na 15 grudnia.

Derek Scissors, badacz ds. Chin z American Enterprise Institute, który konsultuje się z niektórymi urzędnikami Białego Domu uważa, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest opóźnienie wprowadzenia ceł o dziewięćdziesiąt dni.

W grupie największych firm liderem wzrostów była akcje Cisco, które wzrosły ponad 3 proc. Ponad 2 proc. zyskały notowania JPMorgan Chase, Dow, Chevron, i Goldman Sachs.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,51 proc., niemiecki DAX zwyżkował 0,57 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,40 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 0,98 proc.

Dolar umocnił się o 0,30 proc. wobec koszyka walut do 97,42 pkt.

Eurodolar spada o 0,1 proc. do 1,1119.

Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 10 pb do 1,89 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 9 pb do 2,31 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 22 pb. Natomiast spread między amerykańskimi papierami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 32 pb.

Na rynku paliw ropa Brent na ICE wzrosła o 0,75 proc. do 64,2 USD/b.

CZWARTEK POD ZNAKIEM BANKÓW CENTRALNYCH

Europejski Bank Centralny pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian.

EBC podał, że koszty kredytu pozostaną na obecnych lub niższych poziomach do czasu zbliżenia się inflacji w okolice celu.

"Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2 proc. oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej" - napisano.

EBC podał, że zamierza kontynuować program QE do czasu aż postanowi podnieść stopy procentowe.

"Istnieją pewne wstępne oznaki stabilizacji spowolnienia wzrostu i niewielkiego wzrostu inflacji bazowej zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami" - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku.

"Bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w strefy euro, związany z czynnikami geopolitycznymi, rosnącym protekcjonizmem i słabymi punktami rynków wschodzących, wciąż jest przechylony na stronę negatywną, lecz mniej wyraźnie niż wcześniej" - dodała.

Bank Centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 200 pb do 12 proc. - poinformował bank w komunikacie. Rynek spodziewał się obniżki o 150 pb.

To czwarta z rzędu obniżka kosztów kredytu przez CTB - wcześniej obniżono stopy proc. o: 325, 425 i 250 pb odpowiednio.

Swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej przedstawił za to bank centralny Szwajcarii (SNB). Bank utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynosi minus 0,75 proc.

W środę amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian główną stopę procentową w przedziale 1,50-1,75 proc. A z kolei brazylijski bank centralny obniżył główną stopę procentową o 50 pb do 4,5 proc.

TRWAJĄ WYBORY PARLAMENTARNE W WIELKIEJ BRYTANII

Przedterminowe wybory do Izby Gmin rozpoczęły się w czwartek rano w Wielkiej Brytanii. Od ich wyniku zależy nie tylko, kto będzie rządził Zjednoczonym Królestwem przez najbliższe pięć lat, ale także czy i kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej.

Według ostatnich sondaży przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii rządząca Partia Konserwatywna ma od pięciu do 12 punktów proc. przewagi nad opozycyjną Partią Pracy.

W środę, która była ostatnim dniem kampanii wyborczej, swoje sondaże opublikowało sześć firm prowadzących badania opinii publicznej. Konserwatyści otrzymali w nich poparcie od 41 proc. (Savanta ComRes i BMG) do 45 proc. (Opinium i Deltapoll), zaś Partia Pracy od 32 proc. (BMG i Kantar) do 36 proc. (Savanta ComRes).

Głosowanie zakończy się o godz. 23.00 polskiego czasu - po zamknięciu lokali będą wyniki tzw. exit poll. Wyniki w większości okręgów powinny być ogłoszone w nocy z czwartku na piątek.(PAP Biznes)

kkr/ ana/ tj/

Ostatnie wiadomości