KGHM i inni producenci miedzi postulują o objęcie ich rekompensatami dla przemysłu energochłonnego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 gru 2019, 11:06

KGHM i inni producenci miedzi postulują o objęcie ich rekompensatami dla przemysłu energochłonnego

KGHM wraz z największymi europejskimi firmami z sektora produkcji miedzi i szefem Europejskiego Instytutu Miedzi postulują przywrócenie produkcji hutniczej miedzi oraz dodanie górnictwa metali nieżelaznych na listę sektorów objętych systemem rekompensat kosztów pośrednich w ramach IV okresu rozliczeniowego Systemu Handlu Emisjami Unii Europejskiej - poinformował KGHM w komunikacie.

List w tej sprawie wystosowali prezesi spółek do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Autorzy listu argumentują między innymi, że europejscy producenci miedzi przegrywają z azjatyckimi konkurentami.

"Według badania oceny cyklu życia europejski przemysł miedziowy odpowiada tylko za około 0,4 proc. globalnego poziomu CO2, ale – w przeciwieństwie do swoich globalnych konkurentów – musi słono płacić za swoje emisje" - napisano w komunikacie.

"Brak kompensacji rosnących kosztów energii elektrycznej jest zagrożeniem dla konkurencyjności i tworzy kolejne ryzyko dla procesu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, ponieważ w celu zaspokojenia zwiększonego popytu w UE importowane będzie więcej miedzi z większym śladem węglowym" - dodano.

(PAP Biznes), #KGH

seb/ osz/

Zobacz także: KGHM Polska Miedź SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości