Skrót wiadomości - czwartek, 12 grudnia, 18.05 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 gru 2019, 18:06

Skrót wiadomości - czwartek, 12 grudnia, 18.05

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopy procentowe wzrosną, jeśli ceny zaczną trwale rosnąć powyżej 3,5 proc. w skali roku - powiedział w wywiadzie dla portalu PolishBrief członek RPP Kamil Zubelewicz.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w październiku 2019 roku o 3,4 proc. rdr, po wzroście o 3,1 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w X spadła o 0,5 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,1 proc., po korekcie z +0,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Obroty w przemyśle w Polsce we wrześniu 2019 roku wzrosły rdr o 6,0 proc. wobec wzrostu o 5,9 proc. rok wcześniej, a obroty na eksport i wywóz wzrosły o 7,2 proc. wobec wzrostu o 4,5 proc. rok wcześniej - podał GUS w opracowaniu kwartalnym.

Zdecydowana większość dyrektorów finansowych odczuwa dalsze zaostrzenie polityki podatkowej Ministerstwa Finansów wobec firm w Polsce - wynika z badania Grant Thornton i Euler Hermes.

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podał, że koszty kredytu pozostaną na obecnych lub niższych poziomach do czasu zbliżenia się inflacji w okolice celu. Bank chce kontynuować QE do czasu aż postanowi podnieść stopy proc.

Bilans ryzyk dla perspektyw wzrostu PKB w strefie euro pozostaje przechylony na stronę negatywną - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC. Dodała, że bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu w strefie euro wciąż jest przechylony na stronę negatywną.

EBC zrewidował w górę prognozy wzrostu PKB na 2019 r. na 1,2 proc., w dół na 2020 r. do 1,1 proc., na 2021 pozostawił bez zmian na 1,4 proc. EBC pozostawił bez zmian prognozę inflacji na 2019 r. na 1,2 proc., zrewidował w górę na 2020 r. do 1,1 proc. i w dół do 1,4 proc. na 2021 r. Po raz pierwszy podano prognozy na 2022 r.

Strategiczny przegląd w Europejskim Banku Centralnym rozpocznie się w styczniu przyszłego roku i zakończy pod jego koniec - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.

Są pewne oznaki, iż dynamika spowolnienia wzrostu PKB w strefie euro zaczyna się stabilizować - poinformowała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku. Lagarde dodała, że bilans ryzyka jest nadal przechylony na stronę negatywną, ale mniej wyraźnie niż wcześniej.

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynosi minus 0,75 proc. - podał bank w czwartek w komunikacie.

Bank Centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 200 pb do 12 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 49 tys. do 252 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 214 tys.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w listopadzie pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 1,1 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Wydatki na 13. emeryturę w 2020 roku wyniosą 11,7 mld zł, z czego z budżetu 0,5 mld zł - wynika z oceny skutków regulacji projektu ustawy.

Wydatki związane ze zmianą zasad waloryzacji rent i emerytur w 2020 roku wyniosą 1,8 mld zł - wynika z oceny skutków regulacji projektu ustawy.

Podatek od sprzedaży detalicznej dla największych sklepów, prędzej czy później, wejdzie w życie - podkreślił w czwartek wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodał, że rząd liczy, iż TSUE do końca czerwca 2020 r. ponownie przyzna Polsce rację ws. nałożenia tej daniny.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli skrytykował w czwartek najnowszą propozycję fińskiej prezydencji ws. przyszłego unijnego budżetu. Zakłada ona większe cięcia w polityce spójności i rolnictwie, niż w ub.r. proponowała Komisja Europejska.

GIEŁDA

Wszystkie główne warszawskie indeksy poszły w czwartek w górę. Za sprawą poprawy globalnego sentymentu wiele spółek zanotowało mocne wzrosty, których w WIG20 liderem był Santander Bank Polska. Najmocniej spadł kurs Mabionu po tym, jak na rynek napłynęła informacja o przesunięciu rozmów ws. rejestracji leku MabionCD20 w UE.

Zamknięcie: WIG20 2.102,19 pkt. (2,68 proc.), WIG 56.621,06 pkt. (1,96 proc.).

SPÓŁKI

Celem mBanku będzie wzrost zwrotu na kapitale netto do około 10,5 proc. w 2023 roku - podał bank w strategii na lata 2020-2023. Strategia zakłada również m.in. wypłatę dywidendy na poziomie 50 proc. zysku netto oraz wzrost (CAGR) wartości kredytów i depozytów o 6 proc., przychodów o 8 proc. i kosztów o 5 proc. w latach 2019-2023.

Termin rozmów z European Medicines Agency (EMA) w sprawie procedury dopuszczenia leku spółki Mabion, które dzisiaj miały się zakończyć, został przesunięty, ponieważ spółka musi odpowiedzieć na dodatkowe pytania EMA - podało PAP Biznes źródło.

W ramach wynegocjowanego ze związkami zawodowymi porozumienia limit dobrowolnych odejść na najbliższe dwa latach został ustalony na 2,1 tys. pracowników - podał Orange Polska w komunikacie. Porozumienie przewiduje także możliwość wzrostu zasadniczych wynagrodzeń o 3,5 proc. w roku 2020 i roku 2021.

KGHM wraz z największymi europejskimi firmami z sektora produkcji miedzi i szefem Europejskiego Instytutu Miedzi postulują przywrócenie produkcji hutniczej miedzi oraz dodanie górnictwa metali nieżelaznych na listę sektorów objętych systemem rekompensat kosztów pośrednich w ramach IV okresu rozliczeniowego Systemu Handlu Emisjami Unii Europejskiej - poinformował KGHM w komunikacie.

Marvipol Development zakłada, że przekaże klientom w 2020 roku co najmniej podobną liczbę lokali do tegorocznej. Sprzedaż powinna wynieść nie mniej niż 800-900 lokali - poinformował PAP Biznes członek zarządu ds. finansowych Robert Pydzik. Zarząd ocenia, że średnia marża brutto w przyszłym roku powinna być zbliżona rdr.

Elektrociepłownia Będzin szacuje, że przychody z rynku mocy mogą wynieść w 2024 roku 14,29 mln zł - podała spółka w komunikacie. Cena zamknięcia w aukcji rynku mocy na rok dostaw 2024 wyniosła 259,87 zł/kW/rok.

Rada nadzorcza INA zgodziła się na inwestycję o wartości około 600 mln USD w rafinerii w Rijece - poinformował węgierski koncern MOL w komunikacie. Inwestycja ma poparcie zarówno chorwackiego rządu, jak i zarządu spółki MOL, do którego należy INA.

PL Group planuje w pierwszej połowie 2020 roku rozpocząć skup akcji własnych, który ma wesprzeć zwiększenie kapitalizacji spółki, tak by mogła ona przejść z New Connect na rynek główny GPW w drugiej połowie przyszłego roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes PL Group Sebastian Albin.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby w związku z działaniem na szkodę Zakładów Chemicznych Police z Grupy Azoty. Zatrzymani mają być związani ze spółką, która sprzedała Policom akcje afrykańskiej spółki wydobywającej i poszukującej surowców mineralnych w Afryce.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało siedem osób w ramach nowego śledztwa dotyczycącego niegospodarności w KWK Pniówek na szkodę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szacowane straty mają sięgać pół miliona zł.

Spółka Lotos nadal liczy koszty powstałe podczas przerobu ropy zanieczyszczonej chlorkami organicznymi i zamierza wystąpić z roszczeniem do dostawców rosyjskich - przekazał w czwartek PAP rzecznik Grupy Lotos Adam Kasprzyk.

Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych złożył w UOKiK wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad Lartiq Globalni Liderzy Wzrostu Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na stronie internetowej.

Oferta Mirbudu za 241,5 mln zł okazała się najtańszą w przetargu PPL na budowę terminala na lotnisku w Radomiu - poinformowała PPL w komunikacie prasowym.

Enter Air jest przygotowany na przedłużenie recertyfikacji Boeinga 737 MAX na 2020 rok - wynika z wypowiedzi dla PAP Biznes dyrektora generalnego spółki, Grzegorza Polanieckiego.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna rozruch instalacji do osuszania gazu ziemnego w Mikanowie w województwie kujawsko-pomorskim - poinformowała spółka w komunikacie.

Agencja Fitch podwyższyła długoterminowy rating PGNiG do poziomu "BBB" z "BBB-" wcześniej. Perspektywa ratingu jest neutralna - podała agencja w komunikacie.

Idea Bank otrzymał wyniki kontroli podatkowej organu kontroli celno-skarbowej, w której określono, że podatek dochodowy wykazany w zeznaniu podatkowym za 2016 rok przez podatkową grupę kapitałową Idea Banku powinien być o 26,9 mln zł wyższy - poinformował w czwartek bank.

Według prezesa Tauronu, Filipa Grzegorczyka, budowa wielosektorowych firm czempionów to dobry pomysł. Prezes jednocześnie dodał, że nie trwają obecnie żadne analizy dotyczące tego, czy spółka chciałaby kogoś przejąć, czy sama chciałaby zostać przejęta.

Tauron musi ograniczyć ekspozycję na węgiel z powodu podejścia instytucji finansowych do posiadanych przez grupę aktywów i refinansowania zobowiązań - poinformował dziennikarzy prezes Tauronu, Filip Grzegorczyk.

PKN i Pesa Bydgoszcz podpisały list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej opracowania pojazdu szynowego zasilanego wodorem - podał Orlen w komunikacie prasowym.

Celem dla zarządu Seco/Warwick w ramach programu motywacyjnego będzie wypracowanie przez spółkę 18 mln zł skonsolidowanego zysku w 2020 roku - podało Seco/Warwick w komunikacie.

Należąca do grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej spółka JSW Koks zamierza w kolejnych latach utrzymać stabilną produkcję koksu na obecnym poziomie ok. 3,6 mln ton rocznie – podali w czwartek przedstawiciele spółki. Planowana jest m.in. modernizacja dwóch baterii koksowniczych w Koksowni Przyjaźń.

Develia zawarła umowę przenoszącą prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Warszawie o powierzchni 0,4968 ha za 26,1 mln zł brutto - podał deweloper w komunikacie. Spółka zamierza zrealizować projekt inwestycyjny z szacowaną liczbą ok. 150 lokali mieszkalnych.

LPP wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej 300 mln zł - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Piątkowe notowania złotego i obligacji będą zależne od wyniku wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Osiągnięcie większości przez jedną partię byłoby pozytywne z punktu widzenia rynku. Złoty powinien się wyraźnie umacniać, a rentowności SPW iść w górę.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2846 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1137 USD i 120,95 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje. Inwestorzy czekają na wyniki corocznego chińskiego politycznego "konklawe" w sprawie m.in. przyszłych celów gospodarczych. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych zyskuje wobec notowanego na zamknięciu poprzedniej sesji poziomu 6.156,00 USD za tonę - podają maklerzy. Na Comex w N.Jorku miedź zwyżkuje o 0,09 proc. do 2,7920 USD za funt. Na giełdzie metali w Szanghaju miedź drożeje o 0,5 proc.

Ropa w USA nieznacznie drożeje pomimo wzrostu jej amerykańskich zapasów i mocnej zwyżki rezerw benzyny - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,90 USD, po zwyżce ceny o 0,26 proc. Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 64,03 USD za baryłkę, wyżej o 0,47 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Na początku 2020 roku ceny nawozów będą 7-8 proc. wyższe rdr - prognozuje w materiale analitycznym Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Specustawa ws. odstrzału sanitarnego dzików trafi pod obrady na kolejnym posiedzeniu Sejmu - poinformował w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dotyczy ona zmian szeregu ustaw, by ułatwić walkę z chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF) - dodał.

Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w listopadzie o 2,2 proc. do 264,5 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz Online. Zdaniem analityków, jest to zasługa zarówno napływów netto do funduszy, jak i pozytywne wyniki zarządzania.

Wartość rynku dóbr luksusowych w 2019 r. wzrośnie o 5,4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku i wyniesie ponad 25 mld zł - wynika z raportu Rynek Dóbr Luksusowych w Polsce, przygotowanego przez KPMG. Autorzy raportu oceniają, że w 2024 roku wartość całego rynku może wzrosnąć względem 2019 r. o 51 proc., do powyżej 38 mld zł.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Posłowie KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15 i Konfederacji krytykowali zmiany w regulaminie Sejmu, które implementują do regulaminu przepisy Kodeksu wyborczego dotyczące powołania przez Sejm siedmiu z dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej. Za zmianami opowiedział się klub PiS.

Wnioski o informację szefa MSWiA, koordynatora służb specjalnych nt. działań służb ws. szefa NIK Mariana Banasia zostały skierowane do komisji ds służb specjalnych, jej posiedzenie odbędzie się 18 grudnia, obecny tam będzie minister Mariusz Kamiński - oświadczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Propozycje PiS dotyczące zmian w sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym są skandaliczne; PiS próbuje rozpocząć kolejną bitwę z polskimi sądami - ocenił w czwartkowej rozmowie z PAP szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Portal RMF24 podał w czwartek, że PiS przygotowało projekt nowelizacji ustaw o sądach powszechnych i o Sądzie Najwyższym i że z założeń projektu wynika, że "podważanie statusu innych sędziów - w tym wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa - będzie najcięższym deliktem dyscyplinarnym".

W poniedziałek 23 grudnia br. w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego wyznaczono rozprawę w sprawie pytań prawnych dotyczących niezależności Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w czwartek PAP zespół prasowy SN.

W grudniu 63 proc. badanych przez CBOS dobrze ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy, 29 proc. - negatywnie. O pracy Sejmu nowej kadencji dobrze mówi 37 proc., a negatywnie 47 proc. O działalności Senatu nowej kadencji dobrą opinię ma 40 proc. badanych, a złą - 30 proc.

Opozycja zapowiedziała, że nie poprze zmian w konstytucji, które mogłyby umożliwić zmianę na funkcji prezesa NIK; obecnie jedyne możliwe działania to te już podjęte przez CBA wobec Mariana Banasia, a następny krok to ewentualne postawienie zarzutów przez prokuraturę - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

Posłowie Lewicy zaapelowali w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego, aby podjął "dobrą" decyzję w kwestii neutralności klimatycznej UE. 75 proc. Polaków popiera odejście od węgla - podkreślali.

Polska jest gotowa, aby podejmować wyzwania klimatyczne, ale warunkiem podejmowania skutecznie takich wyzwań, jest finansowanie transformacji energetycznej z funduszu solidarnościowego, funduszu transformacji energetycznej w UE - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Tak jak zapowiadaliśmy, analizujemy modele gwarantujące stabilność systemu prawnego i odpowiedzialność za jego naruszenia w oparciu o przepisy niemieckie lub francuskie - powiedział w czwartek PAP wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Kontrola dot. Służby Więziennej nie była „zleceniem” a standardową procedurą; publikacja jej wyników, a także w przypadku nieprawidłowości skierowanie zawiadomień do prokuratury, są ustawowym obowiązkiem Izby - podała w czwartek na Twitterze NIK, nawiązując do wypowiedzi Beaty Kempy.

Wiceszefowa klubu Lewicy Beata Maciejewska złożyła w czwartek wniosek do marszałek Sejmu o powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Jak powiedziała PAP Maciejewska, jednym z celów zespołu będzie przygotowanie projektu ustawy, który ureguluje posiadanie marihuany na własny użytek.

Do wszystkich dzielnic Warszawy dociera już ciepło. W nocy gorąca woda popłynęła także do Ursusa - poinformował w czwartek stołeczny ratusz . Miasto dodało, że dla ruchu kołowego wciąż pozostaje zamknięta wschodnia jezdnia ul. Powsińskiej, na odcinku od ul. św. Bonifacego do al. W. Witosa.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał w czwartek przywódców unijnych, aby na szczycie w Brukseli zobowiązali się do osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oświadczył w czwartek w Brukseli, na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE, że liczy na porozumienie unijnych liderów w sprawie celu neutralności klimatycznej na 2050 rok.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w czwartek dziennikarzom, że jest gotowy poprzeć deklarację szczytu o neutralności klimatycznej do 2050 roku, o ile biedniejsze kraje nie poniosą kosztów redukcji emisji CO2.

Estonia popiera cel neutralności klimatycznej w 2050 r. - oświadczył w Brukseli premier tego kraju Juri Ratas. Tallin był jedną z czterech stolic, Obok Warszawy, Pragi i Budapesztu, które blokowały ten cel na poprzednim szczycie pół roku temu.

Tempo dochodzenia do neutralności klimatycznej musi być zróżnicowane zależnie od etapu rozwoju gospodarczego państw - podkreślił w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Polska dokonała w ostatnich latach wielkich wysiłków na rzecz redukcji emisji - dodał.

Czeski premier Andrej Babisz powiedział w czwartek przed odlotem na szczyt Unii Europejskiej, że Czechy będą domagać się uznania energii jądrowej za czyste, nieemisyjne źródło energii. Szef rządu ocenił, że bez niej jego kraj nie osiągnie neutralności klimatycznej.

Rząd Węgier oświadczył w czwartek, że stawia warunki udzielenia poparcia nowemu porozumieniu klimatycznemu UE. Oczekuje m.in. gwarancji, że wskutek porozumienia nie wzrosną ceny energii i żywności, a sprawcy największych zanieczyszczeń poniosą ich koszty.

W czwartek w PE odbyła się konferencja „Kampania Prawa i Sprawiedliwości przeciwko polskiemu sądownictwu”, zorganizowana przez grupę Odnowić Europę i Fundację Otwarty Dialog. Europosłowie PiS w przesłanym oświadczeniu napisali, iż wyrażają sprzeciw wobec "szkalowania demokratycznie wybranego rządu na forum PE".

Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga nazwała w czwartek procedurę przeciwko jej krajowi z art. 7. unijnego traktatu dobrze zmontowaną akcją z udziałem Fundacji Społeczeństwa Otwartego i nazwała ją polowaniem na czarownice.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas skrytykował w czwartek decyzję Izby Reprezentantów USA o przyjęciu projektu budżetu obronnego, przewidującego sankcje na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2, który łączy Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie.

Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec z ubolewaniem przyjęło w czwartek decyzję władz Rosji o wydaleniu dwóch niemieckich dyplomatów z Moskwy. Według resortu dyplomacji jest to krok bezpodstawny, który wysyła zły sygnał.

Według ostatnich sondaży przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii rządząca Partia Konserwatywna ma od pięciu do 12 punktów proc. przewagi nad opozycyjną Partią Pracy.

Wszystkie brytyjskie firmy bukmacherskie mające w swojej ofercie zakłady polityczne uważają, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem czwartkowych wyborów do Izby Gmin będzie uzyskanie przez Partię Konserwatywną bezwzględnej większości.

Główne brytyjskie dzienniki podkreślają, że czwartkowe wybory są najważniejsze od wielu lat i choć gazety mają różne zastrzeżenia do obu partii, jasno wskazały kogo popierają. "The Times" i "Daily Telegraph" - konserwatystów, a "The Guardian" - Partię Pracy.

Szef europarlamentu David Sassoli zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, żeby przywódcy UE zajęli się sprawą praworządności na Malcie w kontekście oskarżeń o udział ludzi z kręgów władzy w zamordowaniu dziennikarki Daphne Caruany Galizii.

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przedłużyła w czwartek o kolejny rok ustawę o specjalnym statusie władz samorządowych w zajętych przez separatystów prorosyjskich rejonach (powiatach) Donbasu na wschodzie kraju.

Rosyjskie MSZ poinformowało w czwartek o uznaniu za osoby niepożądane dwóch pracowników ambasady Niemiec w Moskwie; mają oni opuścić Rosję w ciągu siedmiu dni. MSZ poinformowało o tej decyzji ambasadora Niemiec Gezę Andreasa von Geyra.

Boeingi 737 Max nie otrzymają zgody na loty nawet do lutego 2020 roku - poinformowała w środę amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Samoloty zostały uziemione po dwóch katastrofach, w których w sumie zginęło 346 osób.

Izba Reprezentantów USA przyjęła w środę wieczorem czasu miejscowego ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Jej projekt, w który wpisano m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, trafi teraz pod głosowanie do Senatu.

Po ostatecznym fiasku utworzenia rządu, parlament Izraela podjął w czwartek nad ranem decyzję o samorozwiązaniu. Jak poinformował, nowe wybory parlamentarne odbędą się 2 marca 2020 roku. Będzie to trzecie głosowanie w Izraelu ciągu niespełna roku. (PAP Biznes)

osz/ asa/

Ostatnie wiadomości