Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Europie przewaga wzrostów; w USA skrócona sesja

We wtorek na europejskich giełdach przeważały wzrosty, z okazji świąt sesje były skrócone. Kontrakty na indeksy w USA lekko rosną, wtorkowy handel na Wall Street również zakończy się wcześniej. Większość rynków wznowi pracę dopiero w piątek 27 grudnia.

W wigilię świąt Bożego Narodzenia skrócone godziny działania miały m. in. rynki we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii i USA. Zamknięte są za to rynki m. in. w Niemczech, Grecji, Włoszech, Szwajcarii, Danii i Szwecji.

Większość rynków wznowi pracę dopiero w piątek 27 grudnia.

Podczas skróconej sesji na europejskich giełdach przeważały wzrosty, na zamknięciu brytyjski FTSE 100 poszedł w górę o 0,11 proc., a francuski CAC 40 wzrósł o 0.01 proc.

Po poniedziałkowych, rekordowych wzrostach na Wall Street, we wtorek kontrakty na S&P 500 idą w górę o 0,1 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,3 proc., a na Nasdaq rosną o 0,2 proc.

W USA w handlu przedsesyjnym mocno zyskują Tesla i Boeing.

W wigilię świąt Bożego Narodzenia Wall Street kończy pracę o godz. 19.00 czasu polskiego.

Inwestorzy szykują się już do świąt i czekają na 2020 r.

"W styczniu w centrum uwagi znów prawdopodobnie będzie brexit, a nacisk zostanie położony na możliwość zakończenia przez Wielką Brytanię sytuacji braku porozumienia z UE po okresie przejściowym" - ocenia David Madden, analityk rynku w CMC Markets w Londynie.

RYNKI OBLIGACJI:

- Rentowność 10-letnich UST pozostaje bez zmian na poziomie 1,93 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 1 pb do 2,36 proc.

- Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów pozostaje bez zmian na poziomie -0,24 proc.

WALUTY:

- Eurodolar idzie w dół o 0,05 proc. do 1,1085.

- Kwotowanie USD/JPY pozostaje bez zmian na poziomie 109,41.

- Kurs funta zwyżkuje o 0,11 proc. wobec dolara do 1,2954.

- Kurs USD/PLN wyniósł 3,8434, a EUR/PLN 4,2602.

SUROWCE:

- Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 1,4 proc. do 60,78 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,60 proc. do 66,08 USD/b.

POLITYKA:

- Iran uruchomił w poniedziałek wtórny obwód reaktora atomowego w miejscowości Arak - poinformował szef irańskiej agencji atomowej Ali Akbar Salehi w telewizji państwowej. To kolejny krok w kierunku ograniczenia zobowiązań Iranu, wynikających z umowy nuklearnej z 2015 roku.

- Przywódcy ChRL, Korei Południowej i Japonii potwierdzili we wtorek na trójstronnym szczycie w Chengdu na zachodzie Chin swoje zobowiązanie do zakończenia programów nuklearnych i rakietowych Korei Płn. Pjongjang liczy na złagodzenie sankcji gospodarczych.

KALENDARIUM NA CZWARTEK:

- o 13.00 w USA - tygodniowe dane nt. liczby wniosków o kredyt hipoteczny;

- o 14.30 w USA - tygodniowe dane nt. liczby nowych bezrobotnych;

KALENDARIUM NA PIĄTEK:

- o 00.30 w Japonii - stopa bezrobocia za listopad;

- o 00.50 w Japonii - wstępny odczyt produkcji przemysłowej za listopad;

- o 17.00 w USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw;

(PAP Biznes)

pat/

udostępnij: