DZIEŃ NA RYNKACH: Wahania indeksów na Wall Street; rentowności obligacji idą w dół | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 sty 2020, 16:48

DZIEŃ NA RYNKACH: Wahania indeksów na Wall Street; rentowności obligacji idą w dół

Indeksy w USA wahają się, a notowania giełdowe w Europie są na minusie. Inwestorzy analizują napływające raporty finansowe ze spółek. Rynki czekają na podpisanie wstępnej umowy handlowej USA-Chiny. Obligacje umacniają się, a dolar się umacnia.

Indeks S&P 500 spada o 0,07 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,13 proc., a na Nasdaq idzie w dół o 0,06 proc.

Akcje JPMorgan rosną o 2,5 proc. - spółka podała w raporcie za IV kw. skorygowany zysk na akcję JPMorgan w IV kw. 2019 r. wyniósł 2,57 USD vs konsensus rynkowy 2,35 USD.

Wells Fargo zniżkuje o 3,5 proc. Zysk na akcję banku w IV kw. 2019 r. wyniósł 93 centy wobec oczekiwanych 1,11 USD.

Akcje Citigroup rosną o 2,5 proc. Skorygowany zysk na akcję Citigroup w IV kw. 2019 r. wyniósł 1,90 USD. Rynek oczekiwał zysku na poziomie 1,83 USD.

Notowania Delta Air Lines idą w górę o 3,5 proc. przed rozpoczęciem handlu po tym, jak przewoźnik lotniczy podał w sprawozdaniu finansowym, że kwartalny zysk na akcję wyniósł 1,70 USD wobec oczekiwanych 1,40 USD.

GameStop idzie w dół o 15 proc. Detalista gier komputerowych podał, że zanotował spadek sprzedaży porównywalnej w okresie świątecznym o 25 proc.

"Wielkie banki jak na razie dostarczają mieszanych rezultatów na początku sezonu wyników. Poprzeczka jest zawieszona wysoko po dobrym III kw." - powiedział Mike Loewengart, wiceprezes ds. strategii inwestycyjnej w E*Trade.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,25 proc., niemiecki DAX spada 0,1 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,1 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,03 proc.

Walory spółki Kindred Group tanieją o 17,5 proc. - spółka podała słabsze od prognoz wstępne dane za IV kw. 2019 r. Przychody Kindred wyniosły w tym okresie 235 mln funtów wobec szacowanych przez analityków 256,7 mln funtów.

Elementis, spółka z branży kosmetycznej, zniżkuje o 14,5 proc. po zanotowaniu w IV kwartale ub. roku nieco słabszych wyników w handlu. Spółka podała, że jej zysk operacyjny w 2019 r. wyniesie 122-124 mln USD.

McBride spada o 16,5 proc. po obniżeniu swoich prognoz na 2020 r.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe zwyżki notują sektory dóbr wyższego rzędu i użyteczności publicznej.

Dolar umacnia się o 0,13 proc. wobec koszyka walut do 97,47 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,2 proc. do 1,1117.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,11 proc. do 111,04.

Kurs funta zwyżkuje o 0,05 proc. wobec dolara do 1,3.

Rentowność 10-letnich UST idzie w dół o 2 pb do 1,82 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 2 pb do 2,28 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 24 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 26 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,16 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,4 proc. do 58,3 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,88 proc. do 64,77 USD/b.

CHINY USUNIĘTE Z LISTY MANIPULATORÓW WALUTOWYCH

Rząd USA postanowił usunąć Chiny z listy krajów podejrzewanych o manipulowanie kursem waluty - poinformował w poniedziałek resort skarbu. Decyzję ogłoszono na dwa dni przed zapowiedzianym podpisaniem wstępnej umowy handlowej USA-Chiny.

Szef resortu skarbu USA Steven Mnuchin podkreślił, że Chiny "zobowiązały się powstrzymać od konkurencyjnej dewaluacji umacniając przejrzystość i rozliczalność".

Oznacza ona radykalną zmianę polityki USA po oskarżeniu Chin przez prezydenta Donalda Trumpa 5 sierpnia ub. r. o sztuczne zaniżanie kursu chińskiej waluty w stosunku do dolara w celu zwiększenia konkurencyjności swojego eksportu.

„Dostaliśmy dobre wiadomości o tym, że Chiny znikają z listy manipulatorów walutowych USA, więc można się spodziewać, że obligacje nadal będą się osłabiać” - powiedział Andy Cossor, strateg ds. stopy procentowej w DZ Banku.

Inwestorzy czekają także na ogłoszenie rozpoczęcia negocjacji ws. szerszej umowy handlowej USA-Chiny, o której wspominał prezydent Trump w grudniu po podpisaniu wstępnego porozumienia.

"Wszystko teraz zależy od tego jakie są szczegóły wstępnego porozumienia, a także od tego jak negocjacje ws. umowy drugiej fazy się potoczą" - powiedziała Laura Foll, menedżerka portfela w Janus Henderson Investors.

CPI W USA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w grudniu wzrosły o 0,2 proc.. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 2,3 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +2,4 proc. rdr.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła +0,1 proc. mdm i +2,3 proc. rdr. Oczekiwano +0,2 proc. mdm i +2,3 proc. rdr.

EKSPORT CHIN W XII LEPSZY OD OCZEKIWAŃ

Eksport Chin wzrósł w XII 2019 r. o 9,0 proc. rdr w juanach, po zwyżce miesiąc wcześniej o 1,3 proc. - podała w komunikacie administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport rdr wzrósł o 2,9 proc.

„Negatywny wpływ ceł USA na gospodarkę Chin zacznie maleć w II kw., ale biorąc pod uwagę spowolnienie w światowej gospodarce, negatywne czynniki ryzyka mogą nadal oddziaływać na eksport” – napisano w raporcie Bank of Communications.

83 ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera prognozuje, że w 2020 r. dynamika wzrostu PKB w Chinach spadnie do 5,9 proc. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości