Skrót wiadomości - wtorek, 14 stycznia, 17.45 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 sty 2020, 17:46

Skrót wiadomości - wtorek, 14 stycznia, 17.45

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie 2019 r. wyniosła 1,9 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Udział Niemiec w polskim eksporcie w okresie styczeń-listopad wyniósł 27,7 proc. wobec 28,2 proc. w tym samym okresie 2018 r., a w imporcie udział Niemiec spadł o 0,7 pkt. proc. i stanowił 21,9 proc. - podał GUS.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w grudniu wzrosły o 0,2 proc.. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 2,3 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +2,4 proc. rdr.

W USA zanotowano spadek wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W XII indeks ten wyniósł 102,7 pkt. wobec 104,7 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

Eksport Chin wzrósł w XII 2019 r. o 9,0 proc. rdr w juanach, po zwyżce miesiąc wcześniej o 1,3 proc. - podała w komunikacie administracja celna.

Rząd USA postanowił usunąć Chiny z listy krajów podejrzewanych o manipulowanie kursem waluty - poinformował w poniedziałek resort skarbu. Decyzję ogłoszono na dwa dni przed zapowiedzianym podpisaniem wstępnej umowy handlowej USA-Chiny.

GIEŁDA

Wtorkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem dwóch największych indeksów, natomiast indeksy małych i średnich spółek wzrosły. Wśród spółek z WIG20 ponad 4 proc. zyskał kurs JSW i tyle samo stracił kurs akcji Dino.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,52 proc. do 2.182,96 pkt., WIG zniżkował 0,3 proc. do 59.118,97 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,5 proc. do 4.075,01 pkt., a sWIG80 wzrósł 0,5 proc. do 12.495,17 pkt.

SPÓŁKI

Inwestorzy zainteresowani zakupem mBanku w najbliższych dniach zaczną składać wstępne oferty, z tego grona Commerzbank na przełomie stycznia i lutego dopuści kilka podmiotów do due diligence, a w okolicach kwietnia czekać będzie na oferty wiążące - wynika z nieoficjalnych informacji PAP Biznes.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-listopad '19 wyniósł 14,46 mld zł, czyli wzrósł o 1,9 proc. rdr - podał Narodowy Bank Polski.

Grupa Lotos zainwestuje niespełna 100 mln zł w rozbudowę i modernizację terminala paliw w Piotrkowie Trybunalskim - poinformował Lotos w komunikacie prasowym. Inwestycję zrealizuje KB Pomorze, finansowanie zapewni Bank Millennium, a zakończenie prac zaplanowano na przełomie 2022 i 2023 roku.

Vistula Retail Group (VRG) chce w tym roku poprawić wyniki poprzez zakładany wzrost marży o 1 p.p. i wzrost efektywności sprzedaży - poinformował PAP Biznes prezes Grzegorz Pilch. Do końca I kwartału spółka powinna podjąć decyzję w sprawie przejęcia sieci jubilerskiej z Czech.

W 2019 roku Murapol podpisał 3.674 umowy dotyczące sprzedaży mieszkań (w tym 2.868 umów deweloperskich i przedwstępnych), wobec 3.560 zawartych rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Atal uzna w przychodach 2019 roku łącznie 1.769 lokali mieszkalnych i usługowych, przekazanych w tym okresie nabywcom - poinformował deweloper w komunikacie.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję UOKiK wobec Banku Millennium nakładającą na bank ponad 20 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd - poinformował Urząd na Twitterze. Bank planuje wnieść apelację od tego wyroku.

R22 podpisał przedwstępną umowę zakupu akcji Profitroom za 30 mln zł - podała spółka w komunikacie. Jednocześnie grupa zawarła z mBankiem i ING Bankiem Śląskim umowę kredytową o łącznej wartości ponad 150 mln zł oraz 4,75 mln euro.

TDJ nie ma planów sprzedaży akcji Famuru, PGO oraz Zametu. Dzięki pozyskanym przed rokiem środkom z ABB 10 proc. Famuru, firma inwestycyjna kupiła właśnie 83 proc. udziałów w Teamtechnik Production Technology - poinformował dziennikarzy we wtorek przewodniczący rady nadzorczej TDJ Tomasz Domogała.

Work Service rozpoczął zaawansowane negocjacje z bankami, obligatariuszami oraz mniejszościowymi akcjonariuszami węgierskich spółek zależnych, dotyczące restrukturyzacji, w tym warunków spłaty lub umorzenia części ich wierzytelności - podała spółka w komunikacie. Negocjacje odbywają się w związku z przeglądem opcji strategicznych, przy udziale międzynarodowego inwestora branżowego.

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej zgodziła się na umorzenie certyfikatów inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego - poinformowała spółka w komunikacie.

Skorygowany zysk na akcję JPMorgan w IV kw. 2019 r. wyniósł 2,57 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Oczekiwano 2,35 USD.

British Automotive Holding otrzymał od Jaguar Land Rover informację w postaci elektronicznej, potwierdzającą termin zakończenia współpracy w ramach umowy importerskiej w dniu 31 lipca 2020 r. - poinformował BAH w komunikacie.

Zysk na akcję Wells Fargo w IV kw. 2019 r. wyniósł 93 centy - podał bank w komunikacie. Oczekiwano 1,11 USD.

Skorygowany zysk na akcję Citigroup w IV kw. 2019 r. wyniósł 1,90 USD - podano w komunikacie. Rynek oczekiwał zysku na poziomie 1,83 USD.

WALUTY

Złoty w najbliższym czasie może się jeszcze lekko umocnić wobec euro, ale nie powinien przekroczyć poziomu 4,20 - oceniają analitycy. Rentowności krajowych obligacji w perspektywie kolejnego tygodnia powinny rosnąć, choć środowy odczyt inflacji może w krótkim terminie sprzyjać spadkom.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2323 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1115 USD i 122,32 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA są na stabilnym poziomie - nieco ponad 58 USD za baryłkę. Napięcie na Bliskim Wschodzie osłabło, a to poprawiło nastroje na globalnych rynkach - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje 6. sesję z powodu optymizmu dotyczącego globalnego wzrostu gospodarczego w 2020 r. Do tego Chiny podały solidne dane o handlu z XII 2019. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztuje nieco ponad 6.290,00 USD za tonę - podają maklerzy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Import paliw spadł po listopadzie o ok. 7 proc. - podało w komentarzu do danych GUS Ministerstwo Rozwoju.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy, która otworzy polski rynek pasażerskich przewozów koleją dla przewoźników z Unii Europejskiej - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Rada Ministrów zamierza przyjąć w I kw. 2020 r. projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw odnawialnych źródeł energii (OZE) - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Białoruś bada możliwości alternatywnych dostaw ropy - poinformował wicepremier Dzmitry Krutoj, wskazując, że w rozmowach z Rosją na ten temat wciąż nie ma porozumienia. Jako możliwych dostawców wymienił: Ukrainę, Polskę, państwa bałtyckie, Kazachstan, Azerbejdżan.

Tylko w grudniu warzywa w Indiach zdrożały o 60 proc., a inne podstawowe produkty spożywcze o 10-35 proc. Na bazarach coraz głośniej mówi się o kryzysie. Gospodarka rośnie najwolniej od siedmiu lat, a ratunkiem mają być rządowe wydatki na infrastrukturę.

W ciągu najbliższych 10 lat Niemcy zainwestują 86 miliardów euro w utrzymanie i modernizację torów kolejowych. Odpowiednie porozumienie podpisali we wtorek minister transportu RFN i szef Deutsche Bahn.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Rada Ministrów zamierza przyjąć w I kw. 2020 r. projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw odnawialnych źródeł energii (OZE) - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Według sondażu United Survey Company dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM w najbliższych wyborach w pierwszej turze największe poparcie będzie miał Andrzej Duda - 43 proc.; następna w kolejności jest Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 23,3 proc.

Literatura nie ma ambicji bycia manifestem; ale ludzie potrzebują manifestów i wstawiają takie sensy w dzieło literackie - powiedziała laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk podczas poniedziałkowego spotkania z czytelnikami w Warszawie.

Tłumy gdańszczan i gości uczciły w poniedziałkowy wieczór pamięć tragicznie zmarłego rok temu prezydenta miasta Pawła Adamowicza. W miejscu ataku nożownika odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą wieloletniemu włodarzowi miasta.

Sędzia Paweł Juszczyszyn zdecydował, że 21 stycznia 2020 roku wraz z protokolantem pojedzie do Kancelarii Sejmu, by osobiście dokonać oględzin zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Rozwiązanie takie zaproponowała Kancelaria Sejmu - poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek byłego senatora PiS Stanisława K., jego syna i dyrektor małopolskiego oddziału PFRON. Zatrzymania są związane ze śledztwem dotyczącym wielomilionowych łapówek, prowadzonym przez agentów z krakowskiej delegatury CBA.

Po poniedziałkowym wstrząsie w rejonie kopalni Budryk zebrano 45 zgłoszeń o uszkodzeniach na powierzchni. Przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej wskazują, że nie dotyczą one konstrukcji budynków, a np. nowych zarysowań ścian czy powiększenia się wcześniejszych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska zdecydowała we wtorek w Strasburgu, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

KE przyjęła we wtorek propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mechanizmu wspierania regionów, gdzie realizacja polityki klimatycznej będzie najbardziej bolesna. Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw UE, a nie tylko tych z regionami węglowymi.

Izba Lordów rozpoczęła w poniedziałek po południu debatę nad zaaprobowanym w zeszłym tygodniu przez Izbę Gmin projektem ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Przyjęcie ustawy jest niezbędne do uporządkowanego brexitu 31 stycznia.

Francja wyśle 220 dodatkowych żołnierzy do walki z islamistami w Afryce Zachodniej - ogłosił w poniedziałek prezydent Emmanuel Macron po spotkaniu w Pau w południowo-zachodniej Francji z przywódcami Mali, Burkiny Faso, Nigru, Mauretanii i Czadu.

Rosyjscy hakerzy skutecznie atakowali ukraiński koncern gazowy Burisma Holdings, który znalazł się w centrum skandalu, jaki doprowadził do impeachmentu prezydenta USA Donalda TRumpa - twierdzi amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Area 1 Security.

Władze Iranu odrzuciły we wtorek decyzję państw UE o uruchomieniu mechanizmu rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego jako działanie "pasywne". Oświadczyły jednak, że są gotowe rozważyć wszelkie konstruktywne wysiłki w celu ocalenia umowy.

Iran ukarze wszystkich odpowiedzialnych za niezamierzone zestrzelenie samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych UIA - oświadczył we wtorek w przemówieniu telewizyjnym irański prezydent Hasan Rowhani. Obiecał, że "tragiczne wydarzenie" zostanie dokładnie zbadane.

Władze Stanów Zjednoczonych będą współpracowały z władzami Iraku, aby wspólnie "znaleźć właściwe rozwiązanie" kwestii rozmieszczenia naszych wojsk w tym kraju - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Zabójstwo przez saudyjskiego oficera trzech Amerykanów w bazie wojskowej na Florydzie w grudniu ubiegłego roku było aktem terroru - ocenił w poniedziałek prokurator generalny USA William Barr.

Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył w poniedziałek, że rząd USA nie uprzedził Kanady o planowanym ataku na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego oraz, że gdyby nie wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie osoby, które zginęły w zestrzelonym ukraińskim samolocie "byłyby teraz z rodzinami".

Na Białorusi nie będzie zmian zasad polityki gospodarczej, które ukształtowały się przez lata – zapowiedział we wtorek prezydent Alaksandr Łukaszenka podczas narady z rządem.

Wprowadzona przez Węgry ustawa dotycząca finansowania organizacji obywatelskich z zagranicy jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej - taką opinię we wtorek wydał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Manuel Campos Sánchez-Bordona.

Kontrolowana przez Partię Demokratyczną Izba Reprezentantów USA w środę zagłosuje w sprawie przesłania do Senatu artykułów impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa - przekazali mediom we wtorek parlamentarzyści tego ugrupowania.

Demokratyczny senator z New Jersey Cory Booker oznajmił w poniedzialek, że wycofuje się z dalszej kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Jako powód podał słaby oddźwięk na jego program wyborczy i niskie notowania w sondażach.

(PAP Biznes)

asa/ ana/

Ostatnie wiadomości