Skrót wiadomości - piątek, 17 stycznia, 17.35 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 sty 2020, 17:42

Skrót wiadomości - piątek, 17 stycznia, 17.35

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Średnioroczna inflacja CPI w 2020 r. wyniesie w Polsce 3,3 proc., zaś w 2021 r. wskaźnik spadnie do 2,8 proc. - wynika z najnowszej ankiety makroekonomicznej Narodowego Banku Polskiego. Z danych zebranych przez NBP wynika, że w 2020 r. ekonomiści oczekują wyhamowania dynamiki PKB Polski do 3,4 proc., a w 2021 r. do 3,2 proc.

W IV kwartale. 2020 r. inflacja wróci w okolice 2,5 proc., a tymczasowe wybicie CPI nie jest powodem do zmiany stóp procentowych - powiedział PAP Biznes członek RPP Jerzy Żyżyński. Jego zdaniem, stabilne stopy proc. najlepiej służą wspieraniu wzrostu gospodarczego, a jeżeli dojdzie w Polsce do zmiany stóp, to ruchem będzie obniżka.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,3 proc. w XII w ujęciu rdr, po wzroście w XI o 1,0 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

W IV kwartale 2019 r. nastroje konsumentów lekko obniżyły się - wynika z badania IRG SGH.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) w XI wyniosła 33,9 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w XII spadła o 0,6 proc., podczas gdy poprzednio spadła o 0,8 proc., po korekcie z -0,6 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w grudniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,416 mln wobec 1,474 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,482 mln - podał Departament Handlu.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w grudniu wyniosła 1,608 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,375 mln, po korekcie z 1,365 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

Produkcja przemysłowa w USA w XII 2019 r. spadła o 0,3 mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Oczekiwano -0,2 proc. mdm, wobec: +0,8 proc. w XI, po korekcie z: +1,1 proc. Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 0,2 proc. Prognozowano -0,1 proc., wobec +1 proc. miesiąc wcześniej po rewizji z +1,1 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w styczniu wyniósł 99,1 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu.

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w listopadzie wyniosła 6,8 mln wobec 7,361 mln odnotowanych miesiąc wcześniej, po korekcie z 7,267 mln - podało Biuro ds. Statystyki amerykańskiego Departamentu Pracy.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w IV kw. 2019 r. o 6,0 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w XII o 6,9 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w XII o 8,0 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

BUDŻET, DŁUG

Przy dobrej sytuacji finansów publicznych można rozluźnić regułę wydatkową, by poprawić i dofinansować pewne obszary - powiedział PAP Biznes członek RPP Jerzy Żyżyński. Jego zdaniem, w obliczu dobrych wskaźników fiskalnych, po uzgodnieniach z KE, rząd mógłby nawet zawiesić funkcjonowanie reguły.

GIEŁDA

W piątek na warszawskim parkiecie główne indeksy poszły w górę. W gronie blue chipów najsilniej zwyżkowały PZU, Santander Bank Polska i KGHM. Silnie spadał CD Projekt przy najwyższych w historii obrotach. Na piątkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,1 proc. do 2.175,95 pkt., WIG zwyżkował 0,1 proc. do 59.039,84 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,2 proc. do 4.076,72 pkt., a sWIG80 wzrósł 0,2 proc. do 12.661,93 pkt.

SPÓŁKI

Alior Bank planuje, że poprzez należący do niego fundusz venture capital RBL_VC do 2022 roku zainwestuje łącznie kilkadziesiąt milionów złotych w 12 spółek technologicznych z branży finansowo-ubezpieczeniowej. W nowej strategii Alior Bank skupi się na rozwoju organicznym, nie wyklucza jednak potencjalnych akwizycji - poinformował PAP Biznes wiceprezes Alior Banku, Marcin Jaszczuk.

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu kolejnej XI wspólnej kadencji - wynika z ogłoszenia na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Decyzja w sprawie ewentualnej zmiany projektu budowy elektrowni w Ostrołęce musiałaby zapaść jak najszybciej – poinformował wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.

Synektik liczy, że przychody grupy w pierwszej połowie roku finansowego 2019/2020 będą zbliżone rdr - poinformował PAP Biznes wiceprezes Dariusz Korecki. Spółka spodziewa się w kolejnych kwartałach dalszych wzrostów sprzedaży w segmencie radiofarmaceutyków.

Agora może dokonać korekty wyceny aktywów spółki GoldenLine oraz udziałów w tej spółce - podała Agora w komunikacie. Szacowany wpływ odpisu aktualizującego wartość udziałów na wynik netto Agory SA to około 11,2 mln zł, wpływ odpisu aktualizującego wartości aktywów GoldenLine na skonsolidowany wynik netto w czwartym kwartale 2019 r. to ok. 6,5 mln zł, a na skonsolidowany wynik operacyjny ok. 7,4 mln zł.

Lentex rozważa kontynuację ogłoszonego programu skupu akcji własnych - poinformowała spółka w komunikacie.

Kurs akcji Drageus Games, producenta i dystrybutora gier, wzrósł w debiucie na NewConnect o 3,3 proc. do 6,2 zł.

Elektrotim zawarł warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych wraz z prawem własności posadowionych na nich budynków, zlokalizowanych we Wrocławiu przy ulicy Stargardzkiej o łącznej powierzchni 1,841 ha - podała spółka w komunikacie. Cenę ustalono na 13,5 mln zł.

UOKiK wydał warunkową zgodę na koncentrację i przejęcie Multimedia Polska przez Vectrę - podał Urząd na stronie internetowej. Vectra musi sprzedać sieć należącą do niej lub Multimediów w ośmiu miastach, a w 13 kolejnych dać konsumentom możliwość zmiany operatora bez ponoszenia kosztów, aby - w ocenie regulatora - nie doszło do ograniczenia konkurencji.

UOKiK wydał warunkową zgodę na koncentrację i przejęcie Multimedia Polska przez Vectrę - podał Urząd na stronie internetowej. Vectra musi sprzedać sieć należącą do niej lub Multimediów w ośmiu miastach, a w 13 kolejnych dać konsumentom możliwość zmiany operatora bez ponoszenia kosztów, aby - w ocenie regulatora - nie doszło do ograniczenia konkurencji.

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze, które pomagają w dochodzeniu roszczeń z umów o tzw. polisolokaty, kredyty hipoteczne oraz obligacje korporacyjne GetBack. Urząd postawił zarzuty sześciu podmiotom, w tym czterem kancelariom odszkodowawczym m.in. Votum - poinformował urząd w komunikacie. Votum podał, że nie stosuje już zapisów, do których UOKiK miał wątpliwości.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2344 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1108 USD i 122,31 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA są na stabilnym poziomie, po wzroście w czwartek o 1,2 proc. Na rynkach panuje optymizm, bo bardziej koncyliacyjna postawa USA w sprawie handlu pomoże w odbiciu wzrostu gospodarczego - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie zyskuje po danych o PKB Chin wskazujących na stabilizację w tamtejszej gospodarce. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych zwyżkuje o 0,1 proc. do 6.284,00 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Kurs CD Projektu wróci do poziomu sprzed informacji o przesunięciu premiery "Cyberpunk 2077" - uważa Ken Rumph, analityk Jefferies. Jego zdaniem opóźnienie nie będzie mieć większego wpływu na konsensus, który wskazuje, że spółka sprzeda w tym roku 24,5 mln kopii gry. Analityk ocenia, że najważniejszą konsekwencją odroczenia premiery jest to, że przyszłe produkcje CD Projektu również zostaną przesunięte.

Przesunięcie premiery "Cyberpunk 2077" prawdopodobnie wywoła spadek kursu CD Projektu, ale może to być okazja do zakupu akcji spółki - ocenia część analityków. Zdaniem Michała Wojciechowskiego z Ipopemy, późniejsza premiera nowej gry przełoży się na opóźnienie kolejnych tytułów, co może wpłynąć na obniżenie części rekomendacji dla spółki.

KGHM przedstawił założenia budżetu na 2020 rok, które - w ocenie analityków - są lekko pozytywne. Wskazują, że wyższa od oczekiwań jest m.in. prognozowana produkcja miedzi w grupie.

Utworzenie przez Bank Millennium i mBank rezerw na walutowe kredyty hipoteczne, które obciążą wyniki za IV kwartał, jest informacją negatywną, choć oczekiwaną - oceniają analitycy. Spodziewają się, że wkrótce kolejne banki z tego typu portfelami podadzą informacje o zawiązaniu rezerw.

W nadchodzącym tygodniu nastąpi pierwszy od trzech miesięcy spadek cen oleju napędowego na stacjach - oceniają autorzy raportu e-petrol. Zaznaczają jednak, że skalę obniżki mogą ograniczać niskie marże osiągane w sprzedaży detalicznej.

Dzięki stabilizacji na rynku paliw utrzymuje się prawdopodobieństwo obniżki cen na stacjach w kolejnych dniach o 3-5 gr - wskazują analitycy BM Reflex. Jak zaznaczyli, spadki cen na stacjach będą dotyczyć przede wszystkim oleju napędowego.

PKO BP jest najmocniej przeważaną przez OFE spółką względem jej udziału w WIG20, zaś PZU najbardziej niedoważaną - wynika z wyliczeń PAP Biznes. Wśród średnich spółek najmocniej przeważone są akcje ING BSK, a niedoważone Amrestu, a wśród małych - odpowiednio: Śnieżka oraz Stalexport.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W ciągu kilku, kilkunastu tygodni zakończona będzie procedura przetargowa i wybrany zostanie wykonawca morskiego odcinka Baltic Pipe - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Zaznaczył, że budowa rurociągu na dnie Bałtyku rozpocznie się w połowie tego roku, a jej zakończenie nastąpi w 2022 roku.

Zmniejszenie limitu zaangażowania funduszy zarządzających Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi w akcje spółek giełdowych - taka zmiana może być wprowadzona do projektu ustawy dot. przeniesienia środków z OFE na IKE - mówi PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce w 2019 roku spadła o 1,73 proc. do 621,8 tys. - podał instytut Samar.

Nie ma planu B dotyczącego przekształcenia OFE, gdyby zbyt duży odsetek uczestników funduszy zdecydował się przenieść aktywa do ZUS - poinformował PAP Biznes prezes PFR Paweł Borys. Jeśli na taką operację zdecyduje się 30 proc. uczestników OFE, czyli o 10 pkt. proc. więcej niż zakłada się w projekcie ustawy, to państwo stanie się największym akcjonariuszem kilku giełdowych spółek - m.in Kruka i Agory.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) w Sanoku - poinformował BFG w komunikacie.

Zapasy węgla w kopalniach przekraczają 3 mln ton, a w energetyce wynoszą ok. 1 mln ton – poinformował wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Jak dodał, MAP chce, by powstał centralny magazyn węgla energetycznego.

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała list intencyjny z General Electric, który zakłada rozwój możliwości produkcyjnych i usługowych w sektorze nowoczesnych konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii - podała ARP w komunikacie prasowym. Współpraca miałaby w szczególności dotyczyć rozwoju morskich farm wiatrowych i projektów fotowoltaicznych w Polsce.

Wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis do końca grudnia 2019 r. wyniosła 66,559 mld zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty w wysokości 118,649 mld zł - wynika z danych BGK.

Uprawnienia EUA w grudniu straciły na wartości 2,93 proc. - podał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

To, co zrobili w Parlamencie Europejskim europosłowie opozycji, jest jawnym wystąpieniem przeciwko interesom Polski; opozycja w imię własnych interesów politycznych godzi w polską rację stanu - oświadczył w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony - powiedział w czwartek w Opolu Lubelskim prezydent Andrzej Duda. „Niestety jest grupa sędziów, która zupełnie zapomniała, jaka jest ich rzeczywista rola, komu służą i po co zostali powołani na swoje urzędy sędziowskie" - podkreślił.

Senat zdecydował w piątek w głosowaniu o odrzuceniu w całości nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

W styczniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca - PiS może liczyć na poparcie 44 proc. pewnych uczestników wyborów; Koalicję Obywatelską popiera 23 proc., Lewicę - 10 proc.; PSL-Kukiz15 może liczyć na 7-proc. poparcie, a Konfederacja na 5 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 38 proc. zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem, a 28 proc. na Koalicję Obywatelską w składzie: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Partia Zieloni - wynika ze styczniowego sondażu Kantar Public.

Projekt zwiększający m.in. bezpieczeństwo pieszych został wpisany do wykazu programowania prac rządu - zaznaczył w piątek wiceszef MI Rafał Weber. Chodzi m.in. o pierwszeństwo pieszych przed pasami oraz zatrzymywanie praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym.

Podjąłem decyzję o przerwaniu swojej kampanii wewnętrznej i wsparciu kandydatki na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w kampanii wyborczej - poinformował w piątek europoseł Bartosz Arłukowicz. Jak dodał, oznacza to, że nie będzie kandydował na szefa PO.

Polska suwerenna, wolna, w UE, we wspólnocie wolnych państw i wolnych narodów, to jest ta przyszłość, o którą musimy walczyć i którą wywalczymy - mówił w czwartek w Starachowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Senat RP pragnie wyrazić solidarność z narodem australijskim, walczącym od miesięcy z kataklizmem pożarów; doceniamy wysiłki strażaków, policji i wojska oraz tysięcy ochotników - głosi uchwała przyjęta w piątek przez Senat.

Prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej idą zgodnie z harmonogramem. Dopracowane zostały poszczególne elementy wykonania inwestycji - poinformował w piątek w Polskim Radiu 24 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Pracownica CBA miała sukcesywnie wyprowadzać pieniądze z tej instytucji - podał w piątek Onet. Z nieoficjalnych informacji portalu wynika, że mogła okraść CBA na blisko 5 mln zł. Kobieta została już zatrzymana i aresztowana. CBA nie potwierdziło PAP tych informacji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska chce, by polski rząd "prawidłowo" wdrożył zalecenia Komisji Weneckiej. Jak poinformował w przesłanym PAP oświadczeniu rzecznik KE Christian Wigand, Komisja dokładnie przeanalizuje opinię KW i uwzględni ją w swojej ocenie.

Rosja wie o tym, że Polska namawia przedstawicieli krajów zachodnich, by na uroczystościach w Izraelu 23 stycznia przedstawiali w wystąpieniach polski punkt widzenia odnoszący się do stanowiska Rosji wobec II wojny światowej - powiedział w piątek szef MSZ Siergiej Ławrow.

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk złożył na ręce prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podanie o dymisję. Szef rządu poinformował o tym w piątek na Facebooku. Dokument dotarł już do biura prezydenckiego - podały służby Zełenskiego.

Decydując o członkostwie w Europejskiej Partii Ludowej rządzący na Węgrzech Fidesz będzie pamiętać o głosowaniu w PE, gdy przyjęto rezolucję ws. praworządności w Polsce i na Węgrzech m.in. głosami tej grupy – oznajmiła wiceszefowa Fideszu Katalin Novak.

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz była "o centymetr" od wystąpienia z Europejskiej Partii Ludowej po czwartkowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim, w którym większość europosłów EPL poparła rezolucję przeciw Węgrom i Polsce – oznajmił premier Viktor Orban.

Szefowa skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen ogłosiła w czwartek, że będzie kandydować w wyborach prezydenckich we Francji w 2022 roku.

Niemcy chcą pogłębić więzi handlowe z Wielką Brytanią i kontynuować z nią ścisłą współpracę w sferze projektów dot. bezpieczeństwa i obrony po wyjściu z Unii Europejskiej - powiedziała w czwartek w Londynie minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.

Kilkadziesiąt wolno jadących traktorów w czwartek wieczorem zablokowało ruch na autostradzie M50 w stolicy Irlandii, Dublinie. To już drugi dzień protestu, którego organizatorzy apelują m.in. o wyższe ceny wołowiny.

Prawie 16 tys. nielegalnych imigrantów zostało zawróconych poza granice Unii Europejskiej w zeszłym roku przez Frontex (Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej) - wynika z raportu opublikowanego przez tę instytucję.

Komisarz UE ds. handlu Phil Hogan zapewniał w czwartek w Waszyngtonie, że handel między USA i Unią jest korzystny dla obu stron, i wskazywał na wyzwania ze strony Chin. Jego wizyta nad Potomakiem to misja naprawienia relacji między UE i USA - oceniają media.

Departament Stanu USA potwierdził w czwartek, że szef amerykańskiej dyplomacji uda się pod koniec tygodnia do Berlina, by wziąć udział w niedzielnej konferencji na temat uregulowania konfliktu w Libii. Zorganizowano ją z inicjatywy kanclerz Angeli Merkel.

Irański atak rakietowy na amerykańskie bazy lotnicze w Iraku nie pociągnął za sobą ofiar śmiertelnych, ale 11 żołnierzy hospitalizowano w związku z objawami wstrząśnienia mózgu - podał rzecznik Centralnego Dowództwa USA, kapitan marynarki wojennej Bill Urban.

W opublikowanym w czwartek najnowszym raporcie Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. Syrii wskazano, że dzieci są częstymi ofiarami wojny w tym kraju. Wnioski oparto na materiale śledczym komisji zajmującej się badaniem gwałcenia praw człowieka w Syrii.

Francuskie związki zawodowe zmieniają strategię prowadzenia strajku przeciwko reformie emerytalnej. W piątek zablokowano wejście do Muzeum Luwru w Paryżu, a w Wersalu adwokaci zorganizowali flash mob w formie tanecznego pokazu.

W związku z klęską wielkich pożarów w Australii przeprowadzono bezprecedensową akcję ratowania przed zagrożeniem ostatniego na świecie siedliska sosny Wollemi, gatunku sprzed 150 milionów lat - odkrytego przez naukowców zaledwie 24 lata temu.

Brytyjski książę Harry po raz pierwszy od ogłoszenia wraz z księżną Meghan zamiaru częściowego wycofania się z obowiązków członka rodziny królewskiej pokazał się publicznie. W czwartek uczestniczył w losowaniu grup przyszłorocznego pucharu świata w 13-osobowej odmianie rugby.

Sewelo, ważący 1758 karatów nieoszlifowany diament znaleziony w kwietniu 2019 roku w Botswanie, został w czwartek kupiony przez luksusowy francuski dom mody Louis Vuitton. To drugi co do wielkości diament znaleziony na świecie. (PAP Biznes)

asa/ osz/

Ostatnie wiadomości