DM BOŚ obniża cenę docelową akcji Orlenu do 101 zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 sty 2020, 10:08

DM BOŚ obniża cenę docelową akcji Orlenu do 101 zł

Analitycy DM BOŚ w raporcie z 12 stycznia obniżyli cenę docelową akcji PKN Orlen do 101 zł ze 102 zł wcześniej, pozostawiając rekomendację "trzymaj".

Raport sporządzono przy kursie 85,44 zł. W poniedziałek o godz. 10.00 kurs akcji spółki wynosi 85,94 zł.

"Podtrzymujemy nasze negatywne nastawienie względem walorów PKN Orlen i chociaż nie uważamy, by były fundamentalnie drogie (silny spadek w ostatnich tygodniach), to dostrzegamy ograniczony zestaw pozytywnych bodźców, natomiast całkiem sporo czynników ryzyka" - napisano w raporcie.

Autor rekomendacji, Łukasz Prokopiuk, szacuje, że fuzja z Lotosem zwiększa wycenę PKN Orlen o ok. 10 zł.

"Jednak problem polega na tym, że uważamy za mało prawdopodobne, by fuzja doszła do skutku jeszcze w bieżącym roku. Biorąc pod uwagę jej niepewny harmonogram sądzimy, że inwestorzy powinni skoncentrować się na obecnych trudnych warunkach makroekonomicznych i pozostałych licznych czynnikach ryzyka" - napisał w raporcie.

Prognoza DM BOŚ zakłada, że w 2020 roku skorygowany zysk EBITDA Orlenu (wedug metodologii LIFO) spadnie do 7 mld zł z 9,76 mld zł przed rokiem, a przychody obniżą się do 109,2 mld zł ze 110,7 mld zł w 2019 roku.

"Sądzimy, że nasza prognoza EBITDA według LIFO w wysokości 7 mld zł jest osiągalna. W oparciu o oczekiwaną marżę modelową w wysokości 3,5 USD za baryłkę (w tym dyferencjał Ural/ Brent) zakładamy negatywny efekt rafineryjny rzędu - 2 mld zł, co w połączeniu z negatywnym efektem makroekonomicznym oczekiwanym w segmencie petrochemicznym (ok. - 1 mld zł) skutkuje spadkiem skonsolidowanej EBITDA o - 3 mld zł" - napisano w raporcie.

DM BOŚ podtrzymuje negatywne nastawienie względem przejęcia Energi.

"Uważamy, że jest to kontrowersyjny pomysł, aczkolwiek moglibyśmy wyobrazić sobie koncepcję bardziej szkodliwą biznesowo. Podstawowy problem z transakcją dotyczy: trudno przewidywalnych wydatków inwestycyjnych Energi, a w szczególności projektu Ostrołęka, potencjalnej ekspozycji na sektor węglowy oraz prawdopodobnego wstrzymania wypłaty dywidendy" - napisano.

"Pozytywnie oceniamy planowane przejęcie Lotosu, ale nabycie Energi to nieporozumienie" - dodano.

Pierwsza dystrybucja raportu nastąpiła 13 stycznia, o godz. 8.00.

Depesza jest skrótem rekomendacji. W załączniku zamieszczamy plik PDF z raportem.

(PAP Biznes), #PKN

kuc/ asa/

Zobacz także: Polski Koncern Naftowy Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości