DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na giełdach w Europie; obligacje umacniają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 sty 2020, 18:12

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na giełdach w Europie; obligacje umacniają się

Główne europejskie indeksy na koniec sesji były w większości na minusie. W USA notowania także są na minusie. Inwestorzy obawiają się rozprzestrzeniania koronawirusa, który pojawił się w Chinach. Rentowności obligacji rynków bazowych idą w dół.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,26 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,05 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,54 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł o 0,53 proc.

Rynki obawiają się rozprzestrzeniania się koronawirusa, który na razie spowodował śmierć sześciu osób w Chinach.

"Dla rynku bardziej znaczącym czynnikiem pozostaje cykl koniunkturalny i dynamika zysków. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń podczas epidemii SARS sprzed siedemnastu lat można stwierdzić, że wpływ wirusa na rynki może być krótkotrwały" - powiedziała Fan Cheuk Wan, główna strateg ds. rynku w HSBC Private Bank.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe spadki notowały spólki z sektora dóbr luksusowych, które mają wysoką ekspozycję na rynek w Chinach - LVMH zniżkuje o 1 proc., Kering traci 2 proc., Burberry spada o 2,5 proc.

Hugo Boss wzrósł o 7 proc. po tym, jak niemiecki dom mody odnotował lepszy niż oczekiwano wzrost sprzedaży w czwartym kwartale.

Akcje szwajcarskiego banku UBS zniżkowały o 4,5 proc., najmocniej od maja 2019 r. Bank obniżył swoje cele finansowe i zanotował odpływ aktywów. Bank nie spełnił kilku kluczowych wskaźników ustalonych w ramach reorganizacji celów nieco ponad rok temu.

Przewoźnik lotniczy EasyJet zyskał na giełdzie w Londynie 3 proc. - spółka spodziewa się lepszych wyników w I połowie roku.

Na zamknięciu wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie większość głównych indeksów poszła w dół.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 spada o 0,06 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,07 proc., a na Nasdaq idzie w dół o 0,01 proc.

Akcje Tesli rosną o 6,5 proc., a Morgan Stanley spadają o 3,5 proc.

W Japonii Nikkei 225 spadł o 0,91 proc., a w Chinach SCI w dół o 1,41 proc.

WIG20 stracił 0,9 proc. do 2.158,04 pkt., WIG zniżkował 0,8 proc. do 58.616,01 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST idzie w dół o 5 pb do 1,78 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 4 pb do 2,23 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 24 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 22 pb.

Natomiast dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb do: -0,25 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek spada o 5 pb do 2,29 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,06 proc. wobec koszyka walut do 97,55 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,11 proc. do 1,1095.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,21 proc. do 109,95.

Kurs funta zwyżkuje o 0,33 proc. wobec dolara do 1,304.

Kurs USD/PLN wyniósł 3,8237, a EUR/PLN 4,2415.

SUROWCE

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 0,48 proc. do 58,26 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,82 proc. do 64,67 USD/b.

Srebro spada o 1,3 proc. do 17,84 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 0,24 proc. do 1.556,7 za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Na zakończenie swojego dwudniowego posiedzenia Bank centralny Japonii (BoJ) poinformował we wtorek o utrzymaniu ujemnych stóp procentowych bez zmian. Benchmark nadal wynosi -0,1 proc. BoJ utrzymał też forward guidance dla stóp procentowych bez zmian i target rentowności 10-letnich JGB.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w okresie IX-XI wyniosła 3,8 proc., wobec 3,8 proc. w VIII-X - podało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się, że w tym czasie stopa bezrobocia wyniesie 3,8 proc.

POLITYKA

Chińskie służby medyczne poinformowały we wtorek o śmierci szóstej osoby, zarażonej nowym typem koronawirusa, wywołującego zapalenie płuc.

Senat USA rozpoczyna we wtorek wysłuchanie stron w procesie parlamentarnym prezydenta Donalda Trumpa oskarżonego przez Izbę Reprezentantów o nadużycie władzy i obstrukcję śledztwa w tej sprawie, co zdaniem oskarżycieli zasługuje na impeachment.

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział w wywiadzie dla dziennika „Wall Street Journal”, że rozszerzona umowa handlowa z Chinami niekoniecznie byłaby wielkim przełomem, który usunie wszystkie obowiązujące cła.

Rozmowy między Francją i Stanami Zjednoczonymi w sprawie opodatkowania firm cyfrowych „pozostają trudne” - powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire we wtorek, pomimo zapewnień obu krajów, że chcą uniknąć wojny handlowej przynajmniej do końca tego roku.

Około 35 tys. gospodarstw domowych na południowo-wschodnich obrzeżach aglomeracji Paryża zostało we wtorek odciętych od dostaw energii elektrycznej w rezultacie akcji protestu związku zawodowego CGT przeciwko forsowanej przez rząd Francji reformie emerytalnej.

Sześć osób, w tym dwóch policjantów i czterech cywili, zginęło w poniedziałek podczas antyrządowych manifestacji w Iraku - poinformowały miejscowe służby policyjne i medyczne. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Irakijczycy protestują przeciwko biedzie i korupcji władz kraju.

Trzy rakiety typu Katiusza spadły w poniedziałek późnym wieczorem na dzielnicę rządowo-dyplomatyczną w stolicy Iraku Bagdadzie, zwaną potocznie Zieloną Strefą - poinformowały irackie źródła policyjne. Nie ma szkód ani ofiar.

KALENDARIUM NA ŚRODĘ

o 13.00 indeks wniosków o kredyt hipoteczny MBA w USA;

O 15.00 w USA - indeks cen nieruchomości FHFA w X;

o 16.00 w Kanadzie - decyzja ws. stóp procentowych;

O 16.00 w USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym za XI. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Ostatnie wiadomości