Grupa PBKM systematycznie zwiększa skalę biznesu. W 2019 roku pozyskała 30,9 tys. nowych próbek w segmencie B2B i B2C | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 sty 2020, 09:01

Grupa PBKM systematycznie zwiększa skalę biznesu. W 2019 roku pozyskała 30,9 tys. nowych próbek w segmencie B2B i B2C

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM, Grupa PBKM) – przewodzący międzynarodowej Grupie FamiCord, największy bank komórek macierzystych w Europie – pozyskał w 2019 roku 25 804 nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C, co oznacza wzrost o 18,9% w porównaniu rok do roku. Udział umów abonamentowych zawartych w segmencie B2C w 2019 roku wyniósł 48,1%, w 2018 roku udział umów abonamentowych wynosił 58,3%.

W segmencie B2B liczba pozyskanych w 2019 r. próbek krwi pępowinowej lub tkanek wyniosła 5 073, wobec 2 301 próbek pozyskanych w 2018 roku, co oznacza wzrost o 120,5%.

Łącznie w segmentach B2C i B2B Grupa PBKM pozyskała w 2019 roku 30 877 próbek krwi pępowinowej lub tkanek, co oznacza wzrost o 28,6% w porównaniu rok do roku.

- W całym 2019 roku zanotowaliśmy solidny wzrost w pozyskiwaniu nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek, zarówno w segmencie B2C, jak i w segmencie B2B. Na początku tego roku zadeklarowaliśmy, że naszym celem są dwucyfrowe dynamiki pozyskiwania nowych próbek i dane operacyjne na koniec 2019 roku potwierdzają utrzymanie takiego tempa wzrostu. Wzrost liczby próbek wynikał przede wszystkim z przeprowadzonych akwizycji, ale również – w mniejszym stopniu – z działań organicznych. Liczę na to, że 2020 rok będzie także udany i systematycznie będziemy zwiększać skalę naszego biznesu, a najistotniejszy wpływ na wzrost dynamiki pozyskiwania nowych próbek będą miały zrealizowane przez PBKM akwizycje oraz wzrost liczby nowych próbek pozyskanych organicznie. Na koniec 2019 roku liczba wszystkich próbek biologicznych przechowywanych w laboratoriach Grupy FamiCord przekroczyła 456 tys., co daje nam pozycję niekwestionowanego lidera w Europie i jednego z największych banków komórek macierzystych na świecie - mówi Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM S.A.

- Należy dodać, że sytuacja na rynku bankowania w Europie nie jest łatwa, ze względu na bankructwo dawnego europejskiego lidera – firmy Cryo-Save. Z tego powodu wiarygodność wszystkich firm z sektora w oczach lekarzy i klientów została obniżona, spadło też zaufanie do samej usługi bankowania. Jednak pomimo tego czynnika nasza Grupa radzi sobie bardzo dobrze, lepiej od niemal wszystkich konkurentów. Zwiększamy wciąż udział w rynku europejskim, który szacujemy obecnie na 35% – dodaje Jakub Baran.

Na koniec 2019 r. Grupa PBKM w segmencie B2C przechowywała 307 890 próbek krwi pępowinowej lub tkanek, o 32,7% więcej niż na koniec 2018 roku.

Razem w segmentach B2C i B2B na koniec 2019 roku liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w Grupie PBKM wyniosła 336 607, co oznacza wzrost o 17,3% w porównaniu do stanu na koniec 2018 r.

Ponadto w ramach zawartej umowy z Cryo-Save AG, dotyczącej przechowywania wszystkich preparatów komórek macierzystych należących do Cryo-Save, Grupa PBKM przechowuje we własnych laboratoriach materiał biologiczny ponad 240 tys. rodzin.

O PBKM:

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie FamiCord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek w kanałach B2C i B2B Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie z ok. 35% udziałem w rynku uwzględniając ostatnie transakcje M&A w Portugalii i Hiszpanii. Na koniec 2019 roku Grupa przechowywała 335 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek (w segmencie B2C i B2B) i ponad 456 tys. wszystkich próbek biologicznych. Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Grupa FamiCord jest obecna na kilkunastu rynkach europejskich. Bezpośrednio oferuje usługi dla klientów w Polsce, Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Węgrzech, Rumunii, Szwajcarii, Włoszech i na Łotwie, a od niedawna również na Litwie. Niemal wszędzie jest numerem 1 na rynku. Ponadto, świadczy usługi dla partnerów, którzy pozyskują klientów w Szwecji, Danii, Serbii i krajach bałkańskich, Włoszech oraz na Ukrainie. Usługi Grupy realizowane są poprzez sieć własnych banków oraz przez banki współpracujące zlokalizowane m.in. w Niemczech, USA i UK.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny. Grupa PBKM jest również zaangażowana w 5 prób klinicznych fazy II i/lub II/III w ramach których podano pacjentom leki będące frakcją komórek macierzystych już ponad 500 razy (docelowo będzie 8 prób klinicznych).

Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.

Źródło: Spółka, #BKM

Zobacz także: Polski Bank Komórek Macierzystych SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości