XTPL rozpoczyna współpracę z koncernem OSRAM | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 sty 2020, 09:06

XTPL rozpoczyna współpracę z koncernem OSRAM

Zastosowaniem technologii XTPL zainteresował się OSRAM – jeden z największych producentów sprzętu oświetleniowego na świecie. 21 stycznia XTPL S.A. oraz OSRAM Opto Semiconductors GmbH podpisały umowę, inicjującą ewaluację technologii polskiej spółki do zastosowania przy tworzeniu połączeń przewodzących dla półprzewodników, obecnych w urządzeniach oświetleniowych. Przychody Grupy OSRAM w roku obrotowym 2018/2019 roku wyniosły 3,5 mld EUR. Wejście w nowe pole aplikacyjne może zająć XTPL mniej czasu, dzięki wykorzystaniu efektów prac nad technologią dla rynku wyświetlaczy i smart glass.

Realizacja podpisanego przez partnerów porozumienia ma na celu potwierdzenie parametrów technologii rozwijanej i komercjalizowanej przez XTPL oraz ocenę możliwości zaimplementowania jej do procesów produkcyjnych OSRAM.

– Niemiecki OSRAM nawiązał z nami kontakt, ponieważ poszukuje on efektywnych rozwiązań technologicznych dla wyzwań związanych z produkcją przyszłych generacji elementów oświetleniowych. Odpowiedzią może być właśnie technologia druku XTPL. Nasi partnerzy zdecydowali się na współpracę w zakresie ewaluacji technologii do tworzenia specyficznych połączeń przewodzących. Potencjalne przemysłowe zastosowanie metody XTPL w branży oświetleniowej to kolejny dowód na jej platformowość, pozwalającą na wykorzystanie w szeregu dynamicznie rosnących branżach wysokich technologii – mówi dr Filip Granek, Prezes Zarządu XTPL S.A.

OSRAM to globalny gracz branży oświetleniowej. Obok GE Lighting i Philips jest jednym z trzech największych producentów sprzętu oświetleniowego na świecie. Koncern rozwija i produkuje także materiały optoelektroniczne. OSRAM działa w ramach grupy kapitałowej, która w roku obrotowym 2018/2019 (zakończonym 30 września 2019 roku) wypracowała blisko 3,5 mld EUR przychodów. OSRAM (poprzez OSRAM Licht AG) jest notowany na giełdzie we Frankfurcie od 2013 roku, a jego obecna wycena przekracza 4 mld EUR. Grupa ma silnie rozwinięty komponent badawczo-rozwojowy – niemal 18 tys. patentów oraz wniosków patentowych w portfolio. W 2019 roku na działalność R&D OSRAM przeznaczyło ponad 11 proc. rocznych przychodów.

- Rozwiązanie zbliżone do tego, którego poszukuje partner, częściowo rozwinęliśmy w ramach prac nad technologią dedykowaną dla rynku naprawy defektów w wyświetlaczach oraz dla branży inteligentnego szkła. Dzięki temu możemy rozpocząć współpracę z OSRAM na etapie proof of concept, bez poprzedzania go kilkunastomiesięcznym projektem badawczym, związanym z otwarciem nowego pola aplikacyjnego – uzupełnia Filip Granek.

Branża oświetleniowa od wielu lat zmierza w stronę coraz większego wykorzystania emitujących światło materiałów półprzewodnikowych, które przetwarzają energię elektryczną na światło. Wykorzystuje się je w oświetleniu LED i OLED. XTPL może mieć w tym zakresie znaczącą rolę do odegrania. Szacowana wielkość globalnego rynku oświetlenia LED w 2019 roku to prawie 70 mld$, natomiast w 2023 ma to już być niemal 100 mld$, co oznacza szybki wzrost o 9% (CAGR 2019-2023)*. Jest to zatem bardzo ciekawy i perspektywiczny sektor dla polskiej spółki.

* Źródło: Frost & Sullivan, czerwiec 2019

O Spółce:

XTPL to najbardziej precyzyjna technologia druku na świecie, mająca zastosowanie w szybko rosnącym rynku elektroniki. Metoda XTPL jest unikatowa ze względu na połączenie kilku cech: jest to metoda addytywna – pozwalająca na znaczne oszczędności czasu oraz materiału, umożliwiająca wykorzystanie zalet druku – takich jak skalowalność, efektywność kosztowa, prostota i szybkość – do produkcji zaawansowanych urządzeń dzięki niespotykanej dotąd precyzji (rozmiar struktur < 3 mikrometry) oraz bez konieczności użycia pola elektrycznego. Obecnie spółka koncentruje się na komercjalizacji technologii w dwóch polach aplikacyjnych. Pierwszym są wyświetlacze – tu XTPL zamierza najpierw zaoferować technologię naprawy defektów (ang. open defect repair) struktur przewodzących odpowiedzialnych między innymi za występowanie tzw. martwych pikseli, powstających w matrycach wysokorozdzielczych wyświetlaczy jeszcze na etapie produkcji. W kolejnych krokach spółka planuje dostarczyć tej branży rozwiązania umożliwiające znaczące podniesienie rozdzielczości nowej klasy wyświetlaczy oraz pozwalające na wytwarzanie wyświetlaczy na giętkich podłożach. Drugim potencjalnym polem aplikacyjnym dla XTPL jest rynek inteligentnego szkła (ang. smart glass). W dalszej perspektywie XTPL zamierza rozwijać swoje platformowe rozwiązanie dla kolejnych segmentów rynku. Technologia spółki może zostać wdrożona w branży półprzewodników, jako poszukiwana przez rynek alternatywa dla fotolitografii, a także m.in. ułatwić produkcję innowacyjnych zabezpieczeń antypodróbkowych, zaawansowanych płytek PCB, funkcjonalnych i efektywnych biosensorów, czy paneli fotowoltaicznych o zwiększonej wydajności. Postęp technologiczny, w którym istotną rolę ma odegrać XTPL, polega na umożliwieniu produkcji złożonych i skomplikowanych urządzeń elektronicznych za pomocą efektywnych kosztowo i skalowalnych metod druku.

Źródło: Spółka, #XTP

Zobacz także: XTPL SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości