UOKiK nałożył na Polkomtel 50,6 mln zł kary | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 sty 2020, 10:12

UOKiK nałożył na Polkomtel 50,6 mln zł kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Polkomtel naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na spółkę 50,6 mln zł kary za pobieranie dodatkowej opłaty za tzw. video streaming - podał UOKiK w komunikacie.

Urząd podał, że konsumenci, którzy mieli wykupiony dostęp do internetu, musieli dodatkowo płacić za oglądanie treści multimedialnych czy słuchanie radia on-line. Było to 40 groszy za minutę transmisji.

"Zdaniem urzędu, abonenci powinni mieć dostęp do wszystkich portali w ramach posiadanego pakietu. Wynika to z zasady tzw. otwartego internetu – każdy konsument powinien móc korzystać ze wszystkich jego zasobów na równych i niedyskryminacyjnych warunkach. Gdyby wiedział, że nie będzie to możliwe, to mógłby nie zdecydować się na ofertę Polkomtelu. Prezes UOKiK nakazał zaprzestać stosowania tej praktyki" - napisano w komunikacie.

Zdaniem UOKiK dodatkowe opłaty nie były wyjaśnione na fakturze.

"Dodatkowe opłaty nie były wyszczególnione na fakturze – widniały w pozycji: Połączenia i SMS-y wykonane w kraju. Takie działanie wprowadzało konsumentów w błąd, ponieważ dopiero, gdy ktoś przeanalizował biling, orientował się, że musi zapłacić za usługi multimedialne. Praktyka ta była stosowana od 2013 r. do 2017 r. i została zaniechana" - napisano w komunikacie.

UOKiK poinformował, że jego decyzja nie jest prawomocna, operator może się od niej odwołać do sądu.

(PAP Biznes), #CPS

seb/ gor/

Zobacz także: Cyfrowy Polsat SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości