DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street w dół; obligacje umacniają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 sty 2020, 16:20

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street w dół; obligacje umacniają się

Indeksy w USA spadają, podobnie jak notowania w Europie Zachodniej. Inwestorzy obawiają się o rozprzestrzenianie się koronawirusa w Chinach. Obligacje umacniają się, a ceny ropy idą w dół.

Indeks S&P 500 spada o 0,27 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,33 proc., a na Nasdaq idzie w dół o 0,12 proc.

Akcje Prcter & Gamble idą w górę o 0,5 proc. Bazowy zysk na akcję z działalności podstawowej Procter & Gamble, największej na świecie spółki w branży produktów konsumpcyjnych, w IV kw. wyniósł 1,42 USD vs oczekiwane 1,37 USD.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,36 proc., niemiecki DAX spada 0,52 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,18 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,43 proc.

Akcje spółki STMicro zyskują na giełdzie w Mediolanie 7 proc. po lepszych od prognoz wynikach finansowych za IV kwartał.

Blue Prism Group drożeje na giełdzie w Londynie o 22 proc. po aktualizacji rocznych danych finansowych za 2019 i prognozach dalszego wzrostu przychodów w 2020 r.

Akcje koncernu motoryzacyjnego Renault tanieją o 6 proc. po obniżeniu rekomendacji przez Citigroup do "sprzedaj".

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe spadki notuje sektor dóbr wyższego rzędu.

Dolar umacnia się o 0,1 proc. wobec koszyka walut do 97,61 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,18 proc. do 1,1066.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,46 proc. do 109,4.

Kurs funta zniżkuje o 0,11 proc. wobec dolara do 1,3114.

Rentowność 10-letnich UST idzie w dół o 5 pb do 1,72 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 5 pb do 2,18 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 23 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 19 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb do: -0,3 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 3,4 proc. do 54,8 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 3,04 proc. do 61,3 USD/b.

KORONAWIRUS ZABIŁ 17 OSÓB W CHINACH

W środę chińska telewizja publiczna podała, że liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła do 17, a potwierdzonych przypadków zarażenia jest 634.

Te dodatkowe środki bezpieczeństwa ogłoszono na kilka dni przed chińskim Nowym Rokiem Księżycowym kiedy miliony Chińczyków udają się w odwiedziny do swoich rodzin.

Poza Chinami nowy koronawirus został już wykryty w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA, a podejrzenie zarażenia pojawiło się w Meksyku.

Władze chińskiego Wuhan, stolicy Hubei, gdzie wystąpiły wszystkie przypadki śmiertelne, chcą, by mieszkańcy nie opuszczali miasta od czwartku do odwołania. Zawieszony zostaje wszelki transport publiczny, którym można wydostać się z aglomeracji. Wstrzymano także komunikację miejską. To efekt rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, którego epidemia wybuchła w Wuhan.

Z powodu rozprzestrzeniającego się w Chinach nowego koronawirusa w Pekinie w czwartek odwołano publiczne imprezy z okazji Nowego Roku, który w tym kraju przypada na 25 stycznia.

„Temat koronawirusa rozwija się powoli i jest istotny z punktu widzenia rynków, jego oddziaływanie zapewne potrwa kilka miesięcy, a nie kilka dni. Naturalnymi przystaniami walutowymi, gdy pojawiają się tego typu nagłówki w prasie, są japoński jen i frank szwajcarski” – powiedział szef strategii walutowej na Europę w TD Securities Ned Rumpeltin.

„Koronawirus wprowadził pewną ostrożność wśród inwestorów. Nie ma powodu, aby spodziewać się globalnej pandemii, ale na rynkach finansowych wyceny podlegają lekkim zmianom” - wskazywał Michael McCarthy, główny strateg ds. rynku w CMC Markets.

CZWARTEK POD ZNAKIEM BANKÓW CENTRALNYCH

Europejski Bank Centralny pozostawił podstawowe stopy procentowe bez zmian. EBC podał, że koszty kredytu pozostaną na obecnych lub niższych poziomach do czasu zbliżenia się inflacji w okolice celu.

Rada Prezesów postanowiła także rozpocząć przegląd strategii polityki pieniężnej EBC.‏

"Chociaż zmiany inflacji są ogólnie ograniczone, można zauważyć pewne oznaki umiarkowanego wzrostu inflacji bazowej, zgodnie z oczekiwaniami. (...) Podjęte środki polityki pieniężnej stanowią podstawę dla rozwoju korzystnych warunków finansowania dla wszystkich sektorów gospodarki" - powiedziała prezes na konferencji po posiedzeniu EBC.

„Przegląd strategiczny zakończy się, kiedy będzie na to pora. Innymi słowy, kiedy wykonamy zadanie. Na ten moment oczekujemy, że zajmie to rok. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia dotyczącego nowej strategii dla EBC około listopada lub grudnia. Według mojej oceny grudzień jest najbardziej prawdopodobnym terminem przyjęcia i ogłoszenia strategii" - dodała.

Lagarde oceniła, że czynniki ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w strefie euro uległy złagodzeniu.

Bank centralny Norwegii (Norges Bank) pozostawił w czwartek główną stopę procentową na poziomie i 1,5 proc.

Bank centralny Indonezji pozostawił stopy procentowe bez zmian na poziomie 5 proc.

USTAWA WS. BREXITU PRZYJĘTA

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE. Izba Lordów zdecydowała w środę wieczorem, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, co oznacza, że projekt ustawy musi już tylko uzyskać zgodę królowej.

Ustawa, nazywana w skrócie WAB, ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października zeszłego roku przez rząd Johnsona. M.in. uchyla ona ustawę, na mocy której Wielka Brytania weszła przed laty do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, i przywraca jej obowiązywanie do końca okresu przejściowego, daje podstawę prawną do przekazywania płatności do UE, do których Wielka Brytania się zobowiązała, wyjaśnia zapisy protokołu w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią, precyzuje też zakres, w jakim Wielka Brytania będzie podlegać jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości