Forte szacuje, że miało w IV kw. 337 mln zł przychodów i 47 mln zł EBITDA | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 sty 2020, 18:04

Forte szacuje, że miało w IV kw. 337 mln zł przychodów i 47 mln zł EBITDA

Fabryki Mebli Forte szacują, że przychody grupy w czwartym kwartale 2019 roku wyniosły 337 mln zł wobec 297 mln zł przed rokiem. Skonsolidowany zysk operacyjny wyniósł 33 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 74 proc., a EBITDA wzrosła o 47 proc. rdr do 47 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami, za 19 mln zł przychodów w IV kwartale odpowiadała sprzedaż poza grupę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnym zakładzie. W analogicznym okresie roku poprzedniego sprzedaż ta wyniosła 15 mln zł.

"Zarząd spółki informuje, że jednorazowy wpływ na obniżenie wyniku EBIT w IV kwartale 2019 roku miały dwa zdarzenia: ujęcie w pozostałych kosztach operacyjnych kwoty 2,5 mln zł na dofinansowanie budowy pasa startowego w Suwałkach oraz odpisu na zapasy w kwocie 5 mln zł" - napisano w komunikacie.

Spółka tłumaczy, że decyzja o utworzeniu dodatkowego odpisu na zapasy wynika z tego, iż część z nich (głównie surowce i półprodukty) nie spełniają obowiązujących od 2020 roku wymogów rynku niemieckiego dotyczących dopuszczalnej emisji formaldehydu, bądź dotyczą wyrobów wycofanych z oferty sprzedażowej.

Forte szacuje, że skonsolidowana EBITDA grupy w 2019 roku wyniosła 141 mln zł, co oznacza wzrost o 20 proc. rdr.

Jak podano, poziom wskaźnika zadłużenia finansowego netto grupy na koniec czwartego kwartału 2019 r. nie przekracza poziomów uzgodnionych z instytucjami finansującymi.

(PAP Biznes), #FTE

pel/ osz/

Zobacz także: Fabryki Mebli FORTE SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości