Skrót wiadomości - piątek, 24 stycznia, 17.45 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 sty 2020, 17:46

Skrót wiadomości - piątek, 24 stycznia, 17.45

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Podaż pieniądza (M3) w grudniu 2019 roku wzrosła o 8,3 proc. rdr do 1.565.639,8 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 1,5 proc.

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem w grudniu wzrosła mdm o 145,4 mln zł i wyniosła 204.845,2 mln zł - wynika z danych NBP.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w I 47,8 pkt. wobec 46,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w I 52,2 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w I 50,9 pkt. wobec 50,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w I 54,2 pkt. wobec 52,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w I 45,2 pkt. wobec 43,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w I 51,7 pkt. wobec 52,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w I 51,0 pkt. wobec 50,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w I 52,9 pkt. wobec 50,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniach Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 51,7 pkt. wobec 52,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 53,2 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 53,1 pkt. wobec 52,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

MF sprzedało w piątek obligacje OK0722, PS1024, WZ0525, DS1029, WZ1129, WS0447 za łącznie 6 mld zł, przy popycie 10,155 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Koszty osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej szacowane są na 400 mld euro - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Klimatu.

MF w ramach sprzedaży dodatkowej uplasowało pięć serii obligacji (OK0722, PS1024, WZ0525, WZ1129, WS0447) łącznie za 936 mln zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Ministerstwo Finansów, po piątkowym przetargu obligacji oraz sprzedaży dodatkowej, ma sfinansowane ok. 62 proc. potrzeb pożyczkowych na 2020 rok - podał PAP Biznes resort finansów.

Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje serii OF0722 o wartości 2,6 mld zł, przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego Polskiego Funduszu Rozwoju - podał resort finansów w komunikacie.

GIEŁDA

W piątek na warszawskim parkiecie główne indeksy poszły w górę. W gronie blue chipów najsilniej zwyżkowały: Tauron, PGNiG i PGE.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,3 proc. do 2.154,28 pkt., WIG zwyżkował 0,4 proc. do 58.607,31 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,5 proc. do 4.065,70 pkt., a sWIG80 wzrósł 0,6 proc. do 12.739,20 pkt.

SPÓŁKI

PZU nie ma planów pozbycia się Alior Banku – poinformował PAP prezes PZU Paweł Surówka w Davos. Zapewnił jednocześnie, że PZU będzie patrzeć na każdą możliwość partycypacji w dalszej konsolidacji rynku bankowego.

PGNiG przedstawi zaktualizowaną strategię dla grupy kapitałowej do końca 2020 roku - zapowiedział nowy prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podczas piątkowej konferencji prasowej.

PGNiG rozważa inwestycje m.in. w biogaz, paliwo wodorowe i fotowoltaikę - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, cytowany w materiałach przed piątkowym spotkaniem z dziennikarzami.

PGNiG chce wzmocnić swój segment ciepłowniczy i stać się integratorem tego segmentu w Polsce - poinformował prezes spółki Jerzy Kwieciński.

PGNiG nie wyklucza w przyszłości wejścia w energetykę wiatrową - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podczas piątkowej konferencji prasowej.

PGNiG będzie poszukiwał możliwości współpracy i synergii z dużymi spółkami Skarbu Państwa, w tym z PKN Orlen i Grupą Lotos - poinformował prezes Jerzy Kwieciński podczas piątkowej konferencji prasowej.

PGNiG nie wyklucza w paroletniej perspektywie przejęć w Polsce i w regionie - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podczas piątkowej konferencji prasowej.

PGNiG jest zainteresowany współpracą z innymi podmiotami i ewentualnymi przejęciami przede wszystkim w branży energetycznej - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Grupa Amica w ramach zaplanowanych na 2020 rok 95 mln zł wydatków inwestycyjnych planuje 20 mln zł przeznaczyć na transformację cyfrową - poinformował dziennikarzy członek zarządu spółki Michał Rakowski.

Amica, która od września ma prawa do marki Fagor, przewiduje, że w latach 2022-2023 sprzedaż sprzętu AGD pod tą hiszpańską marką zacznie stanowić pojedyncze procenty przychodów grupy - poinformował dziennikarzy członek zarządu spółki Michał Rakowski.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na koncentrację polegającą na przejęciu przez Cordia kontroli nad Polnordem - podała spółka w komunikacie. Uzyskanie zgody Urzędu było jedynym warunkiem zawieszającym koniecznym do rozpoczęcia przez zarząd procesu zawierania z inwestorami, którym zarząd spółki zaoferował akcje serii T, umów objęcia akcji serii T.

Oferta spółki zależnej Apatora, Apator Metrix, została wybrana jako najkorzystniejsza w kolejnych trzech zadaniach będących częścią przetargu na dostawę gazomierzy miechowych dla Polskiej Spółki Gazownictwa - poinformował Apator w komunikacie. Wartość oferty wynosi 49 mln zł, a termin realizacji to 24 miesiące od daty zawarcia umowy.

W roku obrotowym 2018/2019 Stelmet zmagał się z rosnącą presją kosztową dotyczącą surowca drzewnego, kosztów personalnych i energii elektrycznej oraz spodziewa się, że wyniki grupy będą znajdować się pod wpływem rosnących kosztów także w kolejnych latach - poinformował zarząd Stelmetu na piątkowej konferencji.

Praca przewozowa Lotos Kolej w 2019 roku wyniosła 5.474 mln tonokilometrów netto, co było najlepszym wynikiem w historii spółki - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Libet otrzymał dwie wstępne oferty kupna aktywów służących produkcji kostki brukowej i innych elementów betonowych - poinformowała spółka w komunikacie. Oferty dotyczą dwóch jednostek produkcyjnych spółki, a łączna proponowana cena wynosi 33,5 mln zł netto.

BOŚ Bank zdecydował o utworzeniu rezerwy w wysokości 19,9 mln zł na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi i łączna wartość rezerw na to ryzyko, obciążająca wynik IV kwartału 2019 r. wyniesie 20,4 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Skarb Państwa złożył wniosek o umieszczenie w porządku obrad NWZ Grupy Azoty punktu dotyczącego zmian w radzie nadzorczej - poinformowała spółka w komunikacie. Walne Grupy Azoty odbędzie się 17 lutego.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ponownie wydłużyło zapisy w wezwaniu do sprzedaży 100 proc. akcji Baltony, do 26 lutego - poinformowało Biuro Maklerskie PKO BP, pośredniczące w wezwaniu.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zawarły umowy na realizację usługi DSR w ramach Programu Gwarantowanego – Kraj na 2020 rok - podały PSE w komunikacie prasowym.

BlackRock, z uwzględnieniem pożyczek papierów wartościowych oraz kontraktów na różnice kursowe, ma akcje Banku Pekao reprezentujące łącznie 5 proc. w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów na WZ - podał bank w komunikacie.

WALUTY

Kurs EUR/PLN będzie utrzymywać się w najbliższym czasie w pobliżu 4,25 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem, na rynku polskiego długu skarbowego dojdzie do delikatnych spadków rentowności – w kierunku 2,20 proc. dla dziesięciolatek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2461 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1035 USD i 120,96 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA rosną, chociaż wśród inwestorów nie słabną obawy o rozprzestrzeniający się w Chinach koronawirus, co może wpłynąć negatywnie na popyt m.in. na paliwa. Następuje to w sytuacji, gdy na globalnych rynkach podejmowane są działania, aby zmniejszyć nadpodaż ropy - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie nieznacznie zyskuje w piątek, ale metal zaliczy ten tydzień do najsłabszych od 2018 r. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztuje 6.006,00 USD za tonę, po zwyżce o 0,3 proc. - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Tempo wzrostu PKB Polski w 2020 r. wyniesie ok. 3,4 proc., a inflacja po tymczasowym wybiciu do ponad 4 proc. w IV kw. obniży się do ok. 3 proc. - prognozują ekonomiści banku Citi Handlowy.

Na aukcjach podstawowych w 2020 roku Ministerstwo Finansów może sprzedać obligacje krajowe za ok. 70 mld zł - wynika z prognozy ekonomistów Citi Handlowy. Spodziewają się też uplasowania dalszych 40 mld zł w obligacjach poprzez aukcje zamiany.

W kolejnym tygodniu dalszy ciąg obniżek cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają autorzy raportu e-petrol.

Końcówka stycznia może przynieść spadek cen paliw średnio od 5 gr/l - informują analitycy BM Reflex. Jak wskazali, w mijającym tygodniu nastąpiła obniżka hurtowych cen benzyn i olejów.

Wpływ epidemii na rynki walutowe jest ograniczony i nie prowadzi do długotrwałych korekt cen. Choć początkowo dolar amerykański zyskuje wobec walut grupy G10, to wraz z upływem czasu trend jest korygowany na korzyść euro i jena – napisali stratedzy kanadyjskiego TD Securities w raporcie datowanym na 24 stycznia.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Projekt rozporządzenia do Prawa telekomunikacyjnego ws. bezpieczeństwa sieci 5G w najbliższych dniach powinien trafić do konsultacji - powiedział PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Polski Fundusz Rozwoju przeznaczy 2,6 mld zł z podwyższenia kapitału przede wszystkim na inwestycje samorządowe, infrastrukturę, OZE w ramach programu PFR Green Hub i inwestycje mieszkaniowe - poinformował PAP Biznes prezes PFE Paweł Borys.

Prezydent Andrzej Duda powołał Roberta Tomanka jako swojego przedstawiciela w Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowali w piątek podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie przedstawiciele Kancelarii Prezydenta.

Ukraina rozpoczęła wirtualny import gazu z Polski - oświadczył w piątek szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy Serhij Makohon. Polega to na tym, iż Ukraina pozostawia sobie część zakupionego od Polski surowca, który Polska nabyła wcześniej od Rosji.

Polska Grupa Lotnicza, do której należy LOT, przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor - poinformował premier Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji prasowej.

Transakcja przejęcia Condora przez Polską Grupę Lotniczą ma się zakończyć do końca kwietnia tego roku - poinformowała w piątkowym komunikacie Polska Grupa Lotnicza, do której należą Polskie Linie Lotnicze LOT.

UE i ministrowie 16 krajów należących Światowej Organizacji Handlu (WTO) uzgodnili, że podejmą współpracę, by stworzyć tymczasowy mechanizm rozwiązywania sporów handlowych, czyli arbitraż odwoławczy, co pozwoli na jakiś czas zastąpić Organ Apelacyjny WTO - poinformowała Komisja Europejska.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania czwartkowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego - poinformował w piątek rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów - powiedziała w piątek I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do zapowiedzi skierowania przez premiera Mateusza Morawieckiego wniosku do TK.

Uchwała Sądu Najwyższego, nawet taka posiadająca moc zasady prawnej, nie jest źródłem prawa i żaden sędzia sądu powszechnego, ani wojskowego nie jest nią bezpośrednio związany - oświadczył w piątek wypowiedzi dla PAP przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

Rozstrzygnąć spór kompetencyjny, jaki obecnie mamy, jest władny wyłącznie Trybunał Konstytucyjny; do tego został powołany - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Sędziowie Sądu Najwyższego wczorajszą uchwałą chcą się postawić ponad konstytucją. To jest absolutnie niedopuszczalne - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Respektowanie uchwały niezawisłego Sądu Najwyższego jest powinnością władzy; podważanie i lekceważenie decyzji najważniejszego sądu w Rzeczypospolitej narusza zasadę trójpodziału władzy i może prowadzić do anarchii prawnej - ocenił w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Sędzia, co do którego nie wydano orzeczenia o złożeniu go z urzędu lub zawieszeniu, nie ma może powstrzymać się od orzekania i wykonywania obowiązków służbowych - głosi stanowisko KRS ws. uchwały trzech Izb SN, które przyjęto na piątkowym posiedzeniu Rady.

Odsunięcie sędziego od orzekania może nastąpić wyłącznie w przypadkach wskazanych w konstytucji; okoliczności tam wskazane nie wystąpiły - głosi stanowisko Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ws. czwartkowej uchwały trzech izb tego sądu.

Okrągły stół ws. sędziów byłby kolejną areną do tego, żeby odbyć polityczny teatr; uważam, że do niczego nie doprowadzi - mówił w piątek wicepremier Jacek Sasin. Sądowy okrągły stół odbędzie się 31 stycznia - zapowiedział z kolei wicepremier Jarosław Gowin.

Sąd w Olsztynie nałożył 6 tys. zł grzywny na szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską. To kara za to, że nie ujawniła ona sądowi list poparcia do KRS.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w piątek postanowienia prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które wstrzymują upublicznienie przez Kancelarię Sejmu podpisów pod listami poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Paweł Juszczyszyn wezwał - pod rygorem skazania na grzywnę - ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę do okazania sądowi oryginałów - lub urzędowo poświadczonych kopii - dokumentów dotyczących wyboru do KRS w nowym składzie sędziów.

Sędzia Paweł Juszczyszyn wezwał sędziów Sądu Rejonowego z Olsztyna, którzy poinformowali o wycofaniu swoich podpisów z list poparcia do KRS Maciejowi Nawackiemu do okazania - pod rygorem grzywny - tych dokumentów Sądowi Okręgowemu w Olsztynie.

"To ich problem, że się rozmyśliły. (...) Procedura wyłaniania członków do KRS nie przewiduje wycofania głosu" - powiedział w piątek PAP prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki, który zarazem jest członkiem KRS. Nawacki miał 28 głosów poparcia, wycofało się z jego listy 4 sędziów.

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów pozwalających uznać, że sędzia powołany przez prezydenta na wniosek obecnej KRS jest sędzią nieuprawnionym - poinformował w piątek członek Rady sędzia Jarosław Dudzicz.

Dla ponad jednej czwartej Polaków Auschwitz lub inne hitlerowskie obozy koncentracyjne i jenieckie są częścią historii rodzinnej (27 proc., a jeśli uwzględniać wyłącznie obozy koncentracyjne – dla 21 proc.) - wynika z opublikowanego w piątek badania CBOS.

Z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej – struktury wydatków Telewizji Polskiej - wystąpił lider Nowoczesnej Adam Szłapka. Jak podkreślił w piątek na konferencji prasowej, każdy dzień potwierdza, że "media publiczne są elementem propagandy".

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut chce zaostrzenia przepisów antysmogowych. Przygotował uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu po 2032 r. Wkrótce zajmie się nią rada miejska – podała w piątek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

Stanisław B., były już duchowny z parafii w wielkopolskim Kórniku, miał molestować i rozpijać dwóch ministrantów. W sierpniu ub. roku b. ksiądz został skazany na półtora roku więzienia. W piątek Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpatruje apelację w tej sprawie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska złożyła wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych przeciw Polsce w odniesieniu do systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów - poinformował w piątek TSUE.

Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona ostateczną decyzją Sejmu w sprawie ustaw sądowych i sytuacją w Polsce dotyczącą praworządności - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders rozmawiał w piątek w Zagrzebiu o sądownictwie z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim - poinformował PAP rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel podpisali w piątek porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Umożliwi to ratyfikację dokumentu przez Parlament Europejski.

Unia Europejska zakłada, że okres przejściowy po brexicie, gdy Wielka Brytania w praktyce będzie niegłosującym członkiem UE, będzie trwał do końca 2020 roku i nie zostanie przedłużony - powiedział w piątek dziennikarzom wysoki rangą urzędnik unijny.

„Przecież wiemy, że Polska była ofiarą, że najwięcej Polaków jest w grupie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, więcej niż ma każdy inny naród na świecie – podkreślił w rozmowie z PAP były ambasador Izraela w Polsce Cewi Rawner. Ambasador powiedział też, że zdaje sobie sprawę z faktu, że Polska była pod Rosyjską strefą wypływów w czasach komunistycznych.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował w piątek, że przedłużył czas na omówienie sposobów uratowania umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. w ramach mechanizmu sporów wszczętego przez Francję, Niemcy i Wielką Brytanię.

Chiny wzmogły działania w celu powstrzymania niebezpiecznego koronawirusa, m.in. ogłaszając zamknięcie odcinków Wielkiego Muru i Disneylandu w Szanghaju. W związku z epidemią w mieście Wuhan w ekspresowym tempie ma powstać szpital na 1000 łóżek.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin podała w piątek, że liczba osób zakażonych nowym koronawirusem wynosi obecnie 830. Poinformowała też, że 25 osób zmarło z powodu ostrego zapalenia płuc spowodowanego wirusem, który po raz pierwszy wykryto w mieście Wuhan.

Już w 10 miastach prowincji Hubei, gdzie znajduje się ognisko zakażeń nowym koronawirusem, który powoduje ostre zapalenie płuc, zawieszono komunikację miejską i ograniczono transport oraz odwołano imprezy publiczne - poinformował w piątek portal Hubei Daily.

Chiny wzmogły działania w celu powstrzymania niebezpiecznego koronawirusa, m.in. ogłaszając zamknięcie odcinków Wielkiego Muru i Disneylandu w Szanghaju. W związku z epidemią w mieście Wuhan w ekspresowym tempie ma powstać szpital na 1000 łóżek.

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało w piątek, że w USA pojawił się drugi potwierdzony przypadek zarażenia wirusem z Wuhan; 63 osoby w 22 stanach poddane są badaniom, które mają ustalić, czy również one są zarażone koronawirusem.

Prezydent USA Donald Trump nadużył władzy w sposób uzasadniający odsunięcie go od władzy - ocenili w czwartek, w drugim dniu prezentowania w Senacie swojego stanowiska, demokratyczni oskarżyciele. Argumenty zespołu Demokratów nie przekonały Republikanów.

Bułgaria najprawdopodobniej wydali dwóch rosyjskich dyplomatów w związku z zarzutami działalności szpiegowskiej - oświadczyła w piątek bułgarska minister spraw zagranicznych Ekaterina Zachariewa. Obaj mieli zbierać informacje objęte tajemnicą państwową.

Rosja w przyszłym tygodniu prześle oficjalne informacje w sprawie zaproponowanego przez prezydenta Władimira Putina szczytu mocarstw będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ - poinformował w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Potrzebna jest narracja, która przedstawi świat i wydarzenia "z czułością" - napisał papież Franciszek w orędziu na 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Ostrzegł przed fałszerstwami osiągającymi "zastraszający poziom", jak określił tzw. deepfakes.

Sześć osób zostało zastrzelonych w piątek w miejscowości Rot am See w niemieckiej Badenii-Wirtembergii; wszyscy należeli do jednej rodziny - podały media. Sprawca, który został ujęty przez policję, prawdopodobnie działał z pobudek uczuciowych. Do tragedii doszło w restauracji w centrum 5-tysięcznej miejscowości. Oprócz zabitych są też ranni. Z ustaleń dziennika "Bild" wynika, że urodzony w 1983 roku morderca był w związku z jedną z ofiar.

Rząd Grecji poinformował w piątek, że atak hakerski zablokował na krótki czas strony internetowe premiera, policji, straży pożarnej i kilku najważniejszych ministerstw, ale ich normalne funkcjonowanie już przywrócono.

W największych miastach Francji odbywają się w piątek demonstracje przeciwko reformie emerytalnej. W Paryżu z powodu strajku zamknięto wieżę Eiffla, a transport publiczny funkcjonuje z dużymi utrudnieniami. (PAP Biznes)

gor/ asa/ osz/

Ostatnie wiadomości