DZIEŃ NA RYNKACH: Masowy odwrót od ryzykownych aktywów na fali obaw o skutki koronawirusa | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 sty 2020, 14:38

DZIEŃ NA RYNKACH: Masowy odwrót od ryzykownych aktywów na fali obaw o skutki koronawirusa

Inwestorzy wyraźnie redukują w poniedziałek ekspozycję na ryzykowne aktywa w obawie o trudne do przewidzenia skutki epidemii koronawirusa w Chinach. Kontrakty na indeksy w USA tracą niemal 2 proc., ok. 3 proc. tanieje ropa, obligacje na rynkach bazowych umacniają się.

Kontrakty na DJI, S&P500 i Nasdaq100 tracą po 1,5-1,8 proc.

Wyraźnie, po 2,5-4 proc., zniżkują kontrakty na duże spółki blisko powiązane z rynkiem chińskim: Nvidia, AMD, Broadcom, czy Qualcomm.

Spadkowe otwarcie zapowiada się także dla spółek lotniczych oraz dla mocno rosnących ostatnio Apple, Aplhabet, czy Amazon.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje na najwyższe od początku października poziomy.

Główne indeksy giełdowe w Europie (CAC40, DAX, FTSE100, Stoxx600) zniżkują o ponad 2 proc.

Najmocniej tracą spółki wydobywcze (sektor zniżkował nawet o ponad 4 proc.), energetyczne, przewoźnicy lotniczy, producenci dóbr luksusowych, firmy technologiczne.

Rentowność 10-letnich Treasuries spada o 6 pb. do 1,62 proc., na 3-miesięczne minima. 10-letnie bundy kwotowane są o 3 pb. niżej po -0,37 proc.

Na LME w Londynie po ok. 2 proc. tanieją wszystkie metale bazowe, a miedź notuje 9. z rzędu spadkową sesję, co jest najdłuższą taką serią od lutego 2014 r.

Kontrakty na Brent i WTI na marzec tracą po ok. 3 proc. do 58,9 i 52,6 USD, do poziomów widzianych ostatnio odpowiednio: w listopadzie i październiku ubiegłego roku.

Chiński juan (offshore) jest najsłabszy od miesiąca - kwotowanie USD/RMB zbliżając się do psychologicznego poziomu 7 w relacji do dolara.

Rynki obawiają się ekonomicznych i społecznych skutków epidemii koronawirusa, która rozprzestrzenia się w Chinach, przy rosnącej liczbie przypadków stwierdzonych poza granicami Państwa Środka.

Liczba śmiertelnych ofiar wirusa wynosi już ponad 80, a osób zarażonych wzrosła do ponad 2,7 tys.

Prezydent Chin Xi Jinping określił obecną sytuację jako "poważną", a chiński rząd podejmuje wszelkie możliwe działania, aby zablokować podróże do zarażonych rejonów, a także zgromadzenia publiczne.

O 3 dni, do 2 lutego, została w Chinach przedłużona przerwa związana z Nowym Rokiem Księżycowym w ramach walki z rozprzestrzeniającym się wirusem. Chińczycy mieli powrócić do pracy - po 7 dniach przerwy - w piątek 31 stycznia. Z nieoficjalnych doniesień agencji Bloomberg wynika, że rynki finansowe w Chinach otworzą się 3 lutego.

Koronawirus obecny jest już w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Francji, Australii i Kanadzie. W sumie poza granicami Chin stwierdzono 29 przypadków.

Skutki epidemii obniżą wzrost PKB w Chinach o 1 pkt. proc. w I połowie 2020 r. - napisał w poniedziałkowej nocie główny ekonomista Danske Bank Allen von Mehren.

Na rynku walutowym euro osłabia się wobec dolara do najniższego poziomu od 2 grudnia 2019 r. - w pobliże 1,10 USD.

Wspólnej walucie ciąży poniedziałkowy odczyt indeksu Ifo z Niemiec, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich. Wskaźnik wyniósł w styczniu 2020 r. 95,9 pkt. poniżej oczekiwanych 97,0 pkt.

Spadek wskaźnika wynika z pogarszających się perspektyw dla sektora usług i budownictwa - branż, które wspierały gospodarkę w ostatnich kwartałach.

W Europie najmocniej zniżkują rentowności 10-letnich obligacji Włoch (-19 pb.) i Grecji (-13 pb.)

W przypadku Półwyspu Apenińskiego inwestorzy z ulgą przyjęli porażkę kandydata eurosceptycznej Ligi w lokalnych wyborach w regionie Emilia-Romania, co wzmacnia politycznie obóz obecnego premiera G. Conte i oddala perspektywę przedterminowych wyborów parlamentarnych. Spread 10-latek Włoch do bunda zawęża się do poniżej 150 pb. (najmniej od końca listopada).

Greckim papierom dłużnym pomaga natomiast piątkowa podwyżka ratingu przez agencję Fitch do "BB" z "BB-".

Przed inwestorami ciekawy tydzień. W środę i czwartek posiedzenia zakończą Fed oraz Bank Anglii. Amerykański Senat wznawia w poniedziałek postępowanie ws. impeachmentu D. Trumpa. Na piątek z kolei przypada ostatni dzień, w którym Wlk. Brytania jest członkiem UE.

Ze spółek wyniki opublikują m.in. Apple, Facebook, Amazon, Alphabet. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości