DZIEŃ NA RYNKACH: Mocne zniżki giełd w Europie i USA, wirus z Chin zaraził rynki niepewnością | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 sty 2020, 18:12

DZIEŃ NA RYNKACH: Mocne zniżki giełd w Europie i USA, wirus z Chin zaraził rynki niepewnością

Giełdy w Europie zamknęły poniedziałek mocno pod kreską, a w tym samym kierunku zmierzają notowania na Wall Street. Inwestorzy są pełni obaw o trudne do przewidzenia rynkowe i makroekonomiczne skutki epidemii koronawirusa w Chinach. Obligacje na rynkach bazowych umacniają się, tanieje ropa i metale bazowe.

Na zamknięciu sesji indeks Stoxx600 spadł o 2,3 proc., niemiecki DAX zniżkował o 2,7 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 2,7 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 2,3 proc.

W USA DJI zniżkuje 1,4 proc., S&P500 traci 1,6 proc., a Nasdaq spada o 1,7 proc. Dow Jones w poniedziałek w trakcie sesji oddał całość tegorocznych wzrostów.

W Polsce WIG20 stracił 3,27 proc. osiągając poziom 2.083,79 pkt., WIG zniżkował o 2,63 proc. do 57.063,12 pkt.

W Europie największe spadki odnotowały sektory z dużą ekspozycją na chiński rynek lub jego koniunkturę: spółki wydobywcze i producenci stali (Anglo American, BHP Group, Glencore, Rio Tinto Plc, ArcelorMittal, Evraz), linie lotnicze (Lufthansa Air France, IAG, Finnair), producenci półprzewodników (Prosus, Micro Focus International, Dialog Semiconductor, AMS, producenci dóbr luksusowych (Kering, Swatch, Burberry), samochodów i ich poddostawcy.

Na Wall Street najmocniejsze zniżki dotknęły spółki z sektorów powiązanych z podróżowaniem (linie lotnicze, kasyna, hotele), a także duże spółki, które miały największy udział w ostatnich wzrostach na amerykańskich parkietach (np. Apple, Alphabet, Amazon, Microsoft).

Analitycy JPMorgan napisali w poniedziałkowej nocie, że obawy związane z kwestiami zdrowotnymi, podobnie jak lokalne konflikty zbrojne, czy ataki terrorystyczne z historycznego punktu widzenia były raczej okazją do kupna, aniżeli dłuższego okresu sprzedaży akcji.

Rynki obawiają się ekonomicznych i społecznych skutków epidemii koronawirusa, która rozprzestrzenia się w Chinach, przy rosnącej liczbie przypadków stwierdzonych poza granicami Państwa Środka.

Liczba śmiertelnych ofiar wirusa wynosi już ponad 80, a osób zarażonych wzrosła do niemal 3 tys.

Prezydent Chin Xi Jinping określił obecną sytuację jako "poważną", a chiński rząd podejmuje wszelkie możliwe działania, aby zablokować podróże do zarażonych rejonów, a także zgromadzenia publiczne.

O 3 dni, do 2 lutego, została w Chinach przedłużona przerwa związana z Nowym Rokiem Księżycowym w ramach walki z rozprzestrzeniającym się wirusem. Chińczycy mieli powrócić do pracy - po 7 dniach przerwy - w piątek 31 stycznia. Z nieoficjalnych doniesień agencji Bloomberg wynika, że rynki finansowe w Chinach otworzą się 3 lutego.

Koronawirus obecny jest już w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Francji, Australii i Kanadzie. W sumie poza granicami Chin stwierdzono 29 przypadków.

Skutki epidemii obniżą wzrost PKB w Chinach o 1 pkt proc. w I połowie 2020 r. - napisał w poniedziałkowej nocie główny ekonomista Danske Bank Allen von Mehren.

W Europie najmocniej zniżkowały rentowności 10-letnich obligacji Włoch (-20 pb) i Grecji (-13 pb).

W przypadku Półwyspu Apenińskiego inwestorzy z ulgą przyjęli porażkę kandydata eurosceptycznej Ligi w lokalnych wyborach w regionie Emilia-Romania, co wzmacnia politycznie obóz obecnego premiera G. Conte i oddala perspektywę przedterminowych wyborów parlamentarnych. Spread 10-latek Włoch do bunda zawęża się do poniżej 150 pb. (najmniej od końca listopada).

Greckim papierom dłużnym pomaga natomiast piątkowa podwyżka ratingu przez agencję Fitch do "BB" z "BB-".

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST idzie w dół o 7 pb do 1,61 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 7 pb do 2,06 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 5 pb do: -0,39 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek spadła o 3 pb do 2,22 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o -0,1 proc. wobec koszyka walut do 97,95 pkt.

EUR/USD idzie w dół o 0,05 proc. do 1,101.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,25 proc. do 109.

Chiński juan (offshore) jest najsłabszy od miesiąca - kwotowanie USD/RMB zbliżając się do psychologicznego poziomu 7 w relacji do dolara.

Kurs funta zniżkuje o 0,15 proc. wobec dolara do 1,305.

Kurs USD/PLN wzrósł na zamknięciu o 0,55 proc. do 3,883, a EUR/PLN zwyżkował o 0,5 proc. do 4,279.

SUROWCE

Kontrakty na Brent i WTI na marzec tracą po ok. 3 proc. do 58,9 USD i 52,6 USD za baryłkę.

W poniedziałek traciły wszystkie notowane na LME metale bazowe - najmocniej pallad (nawet -4 proc.). Miedź na LME notowała 9. z rzędu spadkową sesję, co jest najdłuższą taką serią od lutego 2014 r.

Srebro rośnie o 0,5 proc. do 18,5 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 0,6 proc. do 1.579 USD za uncję.

DANE

Sprzedaż nowych domów w USA w grudniu wyniosła 694 tys. w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 730 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano sprzedaż w wysokości 697 tys., po korekcie z 719 tys. To trzeci miesiąc z rzędu spadek wskaźnika.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w I 95,9 pkt. wobec 96,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał instytut Ifo w komunikacie.

Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 97,0 pkt.

Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł 99,1 pkt. wobec 98,8 pkt. poprzednio. Tu analitycy spodziewali się 99,1 pkt.

Indeks oczekiwań wyniósł natomiast 92,9 pkt. wobec 93,9 pkt. poprzednio, po korekcie z 93,8 pkt. Oczekiwano 94,8 pkt.

POLITYKA I WYDARZENIA

Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian poinformował o rozpoczęciu przygotowań do ewakuacji ok. 200 francuskich obywateli z regionu Wuhan. Jednocześnie francuscy lekarze zapewniają, że "prawdopodobieństwo epidemii we Francji i w Europie jest niskie".

Niemiecki rząd rozważa ewakuację swoich obywateli z regionu Chin dotkniętego koronawirusem. Poinformował o tym w poniedziałek szef dyplomacji RFN Heiko Maas. Zaapelował też o niepodróżowanie do Chin, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w poniedziałek, że liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła do 81, a osób zarażonych do ponad 2,8 tys.

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) wezwała swoich bojowników i wszystkich muzułmanów do ataków na Żydów i osiedla żydowskie w nagraniu audio, opublikowanym w poniedziałek, na którym prawdopodobnie słychać głos rzecznika IS Abu Hamzaha al-Kuraisziego.

Ambasadorowie państw UE poparli w poniedziałek w Brukseli propozycję rozszerzenia sankcji związanych z aneksją Krymu przez Rosję - dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych. Ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie mają zaakceptować tę decyzję we wtorek w Brukseli.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w poniedziałek, że na posiedzeniu Rady Europejskiej w marcu będzie zabiegać o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z państwami Bałkanów Zachodnich - Albanią i Macedonią Północną.

KALENDARIUM NA WTOREK

Godz. 14.00 - Węgry - decyzja ws. stóp procentowych;

Godz. 14.30 - USA - zamówienia na dobra trwałego użytku za XII;

Godz. 15.00 - USA - indeks cen domów S&P/Case-Shiller;

Godz. 16.00 - USA - zaufanie konsumentów Conference Board za I, indeks Fed z Richmond za I. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości