DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; dolar umacnia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 sty 2020, 14:36

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; dolar umacnia się

Kontrakty w USA idą w górę, podobnie jak notowania w Europie. Inwestorzy śledzą najnowsze wyniki spółek, a także doniesienia dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa w Chinach. Dolar umacnia się, a rentowności obligacji idą w górę.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,63 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,49 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,83 proc.

Akcje Pfizera spadają w handlu przedsesyjnym o ok. 2 proc. Zysk na akcję jednej z największych firm farmaceutycznych na świecie w IV kw. wyniósł 55 centów. Oczekiwano 57 centów.

Koncern 3M zniżkuje o 2 proc. przed rozpoczęciem handlu. Skorygowany zysk na akcję wyniósł w IV kwartale 1,95 USD. Rynek oczekiwał 2,10 USD.

Notowania Harley-Davidson spadają o 8 proc. przed sesją. W IV kw. zysk na akcję producenta motocykli wyniósł 20 centów vs konsensus rynkowy 35 centów.

Akcje United Technologies spadają o 1 proc. przed sesją. Kwartalny zysk na akcję wyniósł 1,94 USD, o 10 centów przebijając oczekiwania.

Notowania Beyond Meat spadają o 2,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak JP Morgan Chase obniżył rekomendację dla akcji spółki do "neutralnie" z "przeważaj".

Poniedziałek na Wall Street był najgorszym dniem od października 2019 roku i zakończył się mocnymi spadkami.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,44 proc., niemiecki DAX rośnie o 0,35 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,48 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,48 proc.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe spadki notuje sektor finansowy.

Notowania Swedbanku rosną o 6,5 proc. - w raporcie za IV kw. bank podał, że przychody były lepsze od oczekiwań. W górę idą także Virgin Money (+4,5 proc.) i Commerzbank (+3 proc.).

O 2,5 proc. w dół idą akcje SAP SE - po zanotowaniu mieszanych wyników za IV kw. 2019 r.

Akcje spółki Airbus SE zyskują 1 proc. po osiągnięciu porozumienia z władzami USA, Wielkiej Brytanii i Francji w sprawie zarzutów o korupcję, które od lat ciążą na wizerunku tego europejskiego producenta samolotów.

Dolar umacnia się o 0,14 proc. wobec koszyka walut do 98,09 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,1 proc. do 1,1004.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,03 proc. do 109,06.

Kurs funta zniżkuje o 0,38 proc. wobec dolara do 1,3008.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 1,62 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 2 pb do 2,07 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 18 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 5 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do: -0,38 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,47 proc. do 53,4 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,2 proc. do 59,43 USD/b.

KORONAWIRUS ZABIŁ JUŻ 106 OSÓB

Do 106 wzrosła w Chinach liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa 2019-nCoV, a zarażonych nim jest już ponad 4,5 tysiąca osób.

Nowy koronawirus jest już w kilkunastu innych państwach, w tym w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Australii, Kanadzie i we Francji. W poniedziałek o pierwszych przypadkach infekcji poinformowały władze Sri Lanki i Niemiec, a we wtorek w Kanadzie.

Nowy koronawirus jest już w kilkunastu innych państwach, w tym w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Australii, Kanadzie i we Francji. W poniedziałek o pierwszych przypadkach infekcji poinformowały władze Sri Lanki i Niemiec, a we wtorek w Kanadzie.

Azjatyccy politycy i analitycy wyrażają obawy, że epidemia koronawirusa może mieć negatywny wpływ na gospodarki państw Azji Południowo-Wschodniej.

„W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Chinach istnieją obawy dotyczące wpływu na globalną gospodarkę, związanego z zakłóceniami transportu i spadku” – powiedział we wtorek minister gospodarki Japonii Yasutoshi Nishimura.

„Zwykle w takiej sytuacji inwestorzy chcieliby lokować środki finansowe w krajach o nadwyżkach na rachunku obrotów bieżących, takich jak Korea Południowa, Singapur czy Tajwan, ale obecnie mogą obawiać się to robić ze względu na powiązanie tych państw z Chinami” – powiedział Toshinobu Chiba, główny menedżer portfela w Nissay Asset Management.

NEGOCJACJE HANDLOWE UE-WIELKA BRYTANIA

„Unia Europejska nie pójdzie na kompromisy ws. integralności jednolitego rynku. Nigdy, nigdy, nigdy” – podkreślił we wtorek w Belfaście główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier.

To Unia Europejska będzie na silniejszej pozycji w rozmowach handlowych z Wielką Brytanią - zasugerował w poniedziałek premier Irlandii Leo Varadkar. Wyraził przekonanie, że zawarcie umowy do końca roku jest możliwe, ale będzie trudne.

Umowa handlowa regulująca stosunki między UE a Wielką Brytanią po brexicie powinna zostać zawarta w ciągu 11-miesięcznego okresu przejściowego, który rozpocznie się 31 stycznia. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte - lub nie zostanie wydłużony okres przejściowy, co brytyjski premier Boris Johnson wyklucza - wtedy w handlu między obydwoma stronami zaczną obowiązywać cła i inne bariery. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości