DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street odbicie po mocnych spadkach; DJI w górę o ponad 180 pkt. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 sty 2020, 22:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street odbicie po mocnych spadkach; DJI w górę o ponad 180 pkt.

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła odbicie głównych indeksów po mocnych spadkach w poniedziałek spowodowanych obawami o skutki epidemii koronawirusa w Chinach. Indeks DJI wzrósł o ponad 180 pkt.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,66 proc. i wyniósł 28.722,85 pkt.

S&P 500 zyskał 1,01 proc. i wyniósł 3.276,24 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,43 proc., do 9.269,68 pkt.

Terry Sandven z U.S. Bank Wealth Management wskazał, że choć kursy akcji rosły po poniedziałkowej wyprzedaży, to sytuacja wokół koronawirusa nadal nie jest jasna.

"Zmienność, którą obserwujemy, może w najbliższych tygodniach stać się normą, a nie wyjątkiem" - ocenił Terry Sandven.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa 2019-nCoV w Chinach wzrosła do 106, a zarażonych nim jest już ponad 4,5 tysiąca osób.

Nowy koronawirus jest też już w kilkunastu innych państwach, w tym w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Australii, Kanadzie i we Francji. W poniedziałek o pierwszych przypadkach infekcji poinformowały władze Sri Lanki i Niemiec, a we wtorek w Kanadzie.

Azjatyccy politycy i analitycy wyrażają obawy, że epidemia koronawirusa może mieć negatywny wpływ na gospodarki państw Azji Południowo-Wschodniej.

"Z inwestycyjnego punktu widzenia, największym wyzwaniem wokół koronawirusa z Wuhan jest brak historycznych porównań, które mogłyby pomóc sensownie ocenić ryzyka" - powiedział Nicholas Colas z DataTrek Research.

We wtorek na Wall Street zyskiwały m.in. akcje spółek finansowych i technologicznych. Solidne wzrosty notowały m.in. kursy Apple i Goldman Sachs.

Akcje Pfizera spadły o ok. 5 proc. Zysk na akcję jednej z największych firm farmaceutycznych na świecie w IV kw. wyniósł 55 centów. Oczekiwano 57 centów.

Koncern 3M zniżkował ponad 5 proc. Skorygowany zysk na akcję wyniósł w IV kwartale 1,95 USD. Rynek oczekiwał 2,10 USD.

Notowania Harley-Davidson traciły ok. 2 proc. W IV kw. zysk na akcję producenta motocykli wyniósł 20 centów vs konsensus rynkowy 35 centów.

Zyskiwały akcje Xerox. Kwartalny zysk na akcję wyniósł 1,33 USD, o 22 centy przebijając oczekiwania.

Po zamknięciu notowań swoje wyniki kwartalne przedstawi m.in. Apple.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w styczniu do 131,6 pkt. wobec 128,2 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 126,5 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 128 pkt.

Lynn Franco, starsza dyrektorka ds. wskaźników ekonomicznych w The Conference Board, powiedziała, że konsumenci są bardziej pewni swoich perspektyw dotyczących rynku pracy, co jest czynnikiem napędzającym wzrost indeksu.

„Optymizm dotyczący rynku pracy powinien nadal wspierać zaufanie w perspektywie krótkoterminowej, w wyniku czego konsumenci będą nadal napędzać wzrost i zapobiegać spowolnieniu gospodarki na początku 2020 r.” - powiedziała Franco w oświadczeniu.

W środę o 20.00 czasu polskiego swoją decyzję ws. polityki monetarnej opublikuje amerykańska Rezerwa Federalna, a o 20.30 będzie miała miejsce konferencja prasowa prezesa Fedu Jerome'a Powella.

W Europie, na zamknięciu sesji indeks Stoxx600 wzrósł o 1,13 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 0,9 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 1,07 proc., a brytyjski FTSE 100 wzrósł 0,93 proc. (PAP Biznes)

kkr/ pel/

Ostatnie wiadomości