Skrót wiadomości - wtorek, 28 stycznia, 17.35 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 sty 2020, 17:36

Skrót wiadomości - wtorek, 28 stycznia, 17.35

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Należy się liczyć z wyraźnym pogorszeniem kondycji przedsiębiorstw w 2020 r. - wynika ze styczniowej edycji opracowania NBP "Szybki monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw". 40 proc. badanych firm wskazało na negatywne oddziaływanie podwyżki płacy minimalnej na ich kondycję.

Agencja S&P przesunęła na 2 października (z 9 października) drugą potencjalną datę przeglądu ratingu Polski w 2020 r. - wynika z komunikatu agencji. Pierwsza data - 10 kwietnia - pozostała bez zmian.

Produkcja stali surowej w Polsce w 2019 roku wyniosła 9,1 mln ton, co oznacza spadek o 10,8 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

Narodowy Bank Węgier (MNB) pozostawił we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę procentową na poziomie 0,9 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Stopa ta pozostaje na tym poziomie od maja 2016 r.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w grudniu 2019 r. wzrosły o 2,4 proc. mdm wobec spadku miesiąc wcześniej o 3,1 proc. mdm, po korekcie z -2,1 proc. - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał wzrostu o 0,4 proc. mdm.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wyniósł w styczniu 20 pkt. - poinformował oddział Fed w Richmond.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w styczniu do 131,6 pkt. wobec 128,2 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 126,5 pkt. - wynika z raportu Conference Board.

BUDŻET, DŁUG

Obecnie w MRPiPS nie trwają dyskusje nad ewentualną waloryzacją kwoty świadczenia 500 plus - powiedział PAP Biznes wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

GIEŁDA

We wtorek na warszawskim parkiecie większość głównych indeksów poszła w górę. W gronie blue chipów najsilniej zwyżkowały JSW, Tauron i Play.

Zamknięcie: WIG20 2.098,04 pkt. (0,68 proc.), WIG 57.336,45 pkt. (0,48 proc.).

SPÓŁKI

Akcjonariusze Ten Square Games, Maciej Popowicz oraz Arkadiusz Pernal, chcą sprzedać w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu do 963.574 akcji spółki, stanowiących do 13,31 proc. kapitału zakładowego - poinformowała spółka w komunikacie.

Główni akcjonariusze notowanej na rynku NewConnect spółki Metropolis ogłosili przymusowy wykup 437.175 akcji spółki, stanowiących 4,16 proc. jej kapitału i 3,80 proc. głosów na WZ - poinformował pośredniczący w transakcji DM BDM.

Gra CD Projektu, "Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści", jest od wtorku dostępna w wersji na konsolę Nintendo Switch - podała spółka w komunikacie prasowym.

Votum w ramach przeglądu opcji strategicznych rozważa przystąpienie do spółki z sektora energii odnawialnej. We wtorek zawarł z tym podmiotem umowę o zachowaniu poufności i planuje przeprowadzenie due diligence - podała kancelaria Votum w komunikacie.

PERN planuje zwiększenie możliwości załadunkowych nalewni cystern kolejowych w bazie paliw w Dębogórzu (Pomorskie) przystosowanej do przyjmowania tankowców. Spółka w ogłoszonym przetargu poszukuje wykonawcy tej inwestycji. Oferty w postępowaniu można składać do 21 lutego.

NWZ Reino Capital zdecyduje o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez emisję do 18.969.950 akcji serii H w drodze subskrypcji prywatnej, z wyłączeniem prawa poboru - wynika z projektów uchwał na NWZ zwołane na 27 lutego.

Zysk na akcję Pfizera, jednej z największych firm farmaceutycznych na świecie, w IV kw. wyniósł 55 centów - podała spółka w komunikacie. Oczekiwano 57 centów.

Skorygowany zysk na akcję amerykańskiego koncernu 3M wyniósł w IV kwartale 1,95 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Rynek oczekiwał 2,10 USD.

WALUTY

Kurs EUR/PLN może przetestować poziom 4,29 lub nawet nieco wyżej w krótkim terminie – uważają ekonomiści. Ich zdaniem na rynku polskiego długu skarbowego rentowności utrzymają obecne poziomy i będą zachowywać się gorzej niż obligacje rynków bazowych.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2794 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1005 USD i 120,02 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA minimalnie spadają. Inwestorzy śledzą informacje dotyczące epidemii koronawirusa, a eksperci już szacują, że baryłka ropy może stanieć o 5 dolarów w reakcji na ograniczenie podróży i aktywności gospodarczej - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie jest wyceniana stabilnie, po zniżce podczas poprzedniej sesji o ponad 3 proc. Metal w dostawach 3-miesięcznych kosztuje blisko 5.734,00 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Spodziewany, w związku z epidemią koronawirusa, wzrost popytu na rękawice medyczne powinien przełożyć się na wzrost ich cen na świecie. To z kolei powinno pozytywnie wpłynąć na wyniki grupy Mercator Medical, ale jest jeszcze za wcześnie, aby określić jak mocny on będzie - ocenił Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Dynamika PKB Polski w całym 2020 r. spowolni do 3,2 proc., jednak w drugiej połowie roku i w 2021 r. można spodziewać się ożywienia gospodarki - oceniają ekonomiści BNP Paribas. Ich zdaniem, inflacja w 2020 r. będzie wysoka - odzwierciedlając wyższe tempo wzrostu wynagrodzeń, rosnące ceny energii i podwyżki podatków - jednak w 2021 r. słabnąca presja popytowa umożliwi spadek wskaźnika.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w styczniu w stosunku do grudniowego pomiaru o 4,6 pkt. do 23,1 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Według 70 proc. bankowców w 2020 roku wzrosną koszty działalności banków, a ponad trzy czwarte z nich przewiduje spadek liczby placówek bankowych i spadek zatrudnienia w bankach - wynika z danych Związku Banków Polskich oraz TNS Polska.

W 2019 roku w Polsce upadło 977 firm, co oznacza spadek o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku - podała firma Euler Hermes na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Na środowym posiedzeniu komisji sejmowych, rozpatrujących ustawę przekształcającą OFE w IKE, zostanie przedstawiona poprawka obniżająca pierwszy limit zaangażowania nowopowstałych IKE w krajowe akcje do 75 proc. aktywów funduszu emerytalnego z 80 proc. oraz kolejnych limitów odpowiednio o 3-5 pp - poinformował dziennikarzy wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Obroty firm faktoringowych w 2019 roku wyniosły 281,7 mld zł, co daje wzrost o 16 proc. rdr - poinformował Polski Związek Faktorów.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zamierza zainwestować w nowoczesną infrastrukturę do roku 2024 prawie 1,5 mld zł - poinformował we wtorek w Sejmie p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Janusz Janiszewski.

Wielka Brytania zezwoli chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu Huawei na ograniczoną rolę w budowie sieci 5G - poinformował we wtorek rząd premiera Borisa Johnsona.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Jesteśmy otwarci na dialog z Komisją Europejską i liczymy na jego owoce, ale nie zatrzymamy reformy wymiaru sprawiedliwości - zadeklarowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, pytana o wtorkową wizytę wiceszefowej KE Viery Jourovej w Warszawie.

Prezydent A. Duda cieszy się zaufaniem 64 proc. Polaków (spadek o 3 pp. mdm) - to ponownie najlepszy wynik wśród polskich polityków - wynika ze styczniowego sondażu CBOS. Na drugim miejscu znalazł się M. Morawiecki (59 proc., b/z), a na trzecim Z. Ziobro (46 proc., b/z), który o 1 pp. wyprzedził J. Kaczyńskiego (-1 pp).

Jestem przeciwnikiem trzymania zwierząt na łańcuchu, jeśli wpłyną rozwiązania tego zakazujące, to będę za nimi głosował - powiedział PAP lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na kampanię wyborczą Małgorzaty Kidawy-Błońskiej przeznaczone zostanie 19 mln zł - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Dodał, że to maksymalna kwota dopuszczona prawem.

Propozycja KE uzależnienia wypłaty funduszy UE od praworządności została już wcześniej skrytykowana przez służby prawne Rady Europejskiej. Jeśli coś jest niezgodne z traktatami, to nie może stanowić podstawy budżetu na 7 lat - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Według informacji ambasady RP w Chinach, w objętym kwarantanną mieście Wuhan i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli polskich; nie mamy doniesień o jakimkolwiek Polaku zarażonym koronawirusem – przekazało we wtorek PAP biuro rzecznika prasowego MSZ.

Viera Jourova mówiła o przewidywanej procedurze sprawdzania stanu praworządności we wszystkich państwach UE, ale nie był to główny temat rozmowy - powiedział rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski po spotkaniu I prezes SN Małgorzaty Gersdorf z wiceszefową KE.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wniosek o wyłączenie z rozprawy sędziego wyłonionego przez KRS w obecnym składzie. Uznał m.in., że ostatnia uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego nie odnosi się do sędziów z sądów administracyjnych - przekazał we wtorek NSA.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło we wtorek w Strasburgu rezolucję ws. funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. Za rezolucją głosowało 140 delegatów, przeciw było 37, a 11 wstrzymało się od głosu.

Od 31 grudnia 2019 r. do 28 stycznia br. na całym świecie odnotowano 4 587 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 106 zgonów - wynika z komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego opracowanego na postawie danych ECDC oraz WHO. 6 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders w poniedziałek dał do zrozumienia, że nie jest przesądzone, iż KE uruchomi procedurę naruszeniową ws. Polski, jeśli prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację ustaw sądowych. "Rozważamy wszelkie możliwe działania" - powiedział.

W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem. "Zaraził się nim mężczyzna z powiatu Starnberg w Bawarii" - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził przekonanie we wtorek na spotkaniu z przedstawicielami władz ChRL w Pekinie, że Chiny są w stanie opanować rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa – podała agencja prasowa Xinhua.

Premier ChRL Li Keqiang odwiedził w poniedziałek miasto Wuhan, gdzie wybuchła epidemia nowego groźnego koronawirusa, i zapowiedział wzmocnienie tamtejszego personelu medycznego i dostawy sprzętu. Wirus zabił już w Chinach 82 osoby.

Rząd Malezji i władze Makau ogłosiły w poniedziałek ograniczenia wjazdowe dla podróżnych przybywających z chińskiej prowincji Hubei i jej stolicy Wuhan, by powstrzymać rozprzestrzenianie nowego koronawirusa. Dzień wcześniej wjazdu mieszkańcom tego regionu zakazał Hongkong.

Służby medyczne Tajlandii potwierdziły we wtorek sześć nowych przypadków zakażenia nowym koronawirusem wśród przybyszów z Chin. Łączna liczba zachorowań wykrytych w Tajlandii wzrosła do 14. Premier Prayuth Chan-ocha zapewnia, że rząd ma sytuację pod kontrolą.

Przedstawiciele publicznej służby zdrowia prowincji Ontario w Kanadzie potwierdzili oficjalnie w poniedziałek, że mężczyzna, u którego wstępnie diagnozowano koronawirus 2019-nCoV, jest nim zarażony. Drugą osobą z koronawirusem może być żona pacjenta.

Rząd Japonii potwierdził we wtorek dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem z chińskiego Wuhanu. Jednym z zarażonych jest kierowca, który nigdy nie był w tym mieście, gdzie wybuchła epidemia – podała we wtorek japońska agencja Kyodo. Łącznie w Japonii odnotowano dotychczas sześć przypadków zarażenia koronawirusem.

Szef rządu izraelskiego Benjamin Netanjahu oświadczył we wtorek na Facebooku, że wycofuje z parlamentu swój wniosek dotyczący immunitetu chroniącego go przed ściganiem na podstawie stawianych mu zarzutów korupcyjnych.

Po wycieku fragmentów niewydanej jeszcze książki Johna Boltona, byłego doradcy Donalda Trumpa, rośnie presja na parlamentarzystów Partii Republikańskiej, by zgodzili się na jego zeznania w senackim procesie prezydenta USA - odnotowują amerykańskie media.

Amerykański samolot wojskowy Bombardier E-11A rozbił się w poniedziałek w górzystej prowincji Gazni na wschodzie Afganistanu, a ustalanie przyczyn tej katastrofy trwa - oświadczył rzecznik wojsk USA w Afganistanie, pułkownik Sonny Leggett.(PAP Biznes)

asa/ osz/

Ostatnie wiadomości