DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN będzie się stabilizować, a rentowności polskich SPW mogą pójść w dół
Kurs EUR/PLN może poruszać się w przedziale 4,26-4,30 w najbliższym czasie, być może nawet bliżej górnego poziomu – uważają ekonomiści. Ich zdaniem na rynku polskiego długu skarbowego rentowności SPW mogą zniżkować, choć wiele zależy od informacji na temat koronawirusa.
„Przedwczorajsze umocnienie się złotego wobec euro nie miało pokrycia w podobnym zachowaniu na innych walutach regionu CEE – koronie, forincie czy leju. Możliwe, że o takim zachowaniu przesądziły jakieś pojedyncze duże zlecenia, które po wczorajszym i dzisiejszym ruchu w górę pary, pokazały, że nie doprowadziły do trwalszej poprawy sentymentu wobec złotego” - powiedział PAP Biznes ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.
W jego ocenie kurs EUR/PLN powinien w najbliższym czasie poruszać się w przedziale 4,26-4,30, być może nawet bliżej górnego ograniczenia tych widełek.
W Stanach Zjednoczonych zostały opublikowane styczniowe dane z rynku pracy - liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA wzrosła o 225 tys. wobec oczekiwanych 165 tys., a wynagrodzenia godzinowe wzrosły w styczniu o 3,1 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm wobec konsensusu 3,0 proc. i 0,3 proc.
EUR/USD spadł z 1,097 do 1,095 w ciągu pół godziny po publikacji odczytów z amerykańskiego rynku pracy.
„Choć dane z amerykańskiego rynku pracy były rzeczywiście dobre, to wielu inwestorów obawia się, że perspektywy tamtejszej gospodarki w dalszej części roku nie są już tak dobre. W związku z tym, sądzę, że EUR/USD będzie oscylować wokół poziomu 1,10 w najbliższym czasie” – wyjaśnił ekspert banku.
RYNEK DŁUGU
Podczas piątkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego doszło do spadków rentowności na całej długości krzywej w porównaniu z czwartkowym zamknięciem – najsilniejsze miały miejsce na środku i długim końcu krzywej.
„Możemy spodziewać się dużej zmienności rentowności polskiego długu skarbowego w najbliższych dniach. Wiele zależeć będzie od nowych doniesień medialnych, związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa” - powiedział PAP Biznes ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.
W jego ocenie, inwestorzy zastanawiają się nad implikacjami epidemii w Chinach na światową gospodarkę – istnieją uzasadnione obawy, że zakłócenie łańcucha dostaw, wynikające z przestojów chińskich fabryk, będzie mieć wpływ również na inne regiony.
„Rentowności polskich SPW mogą pójść lekko w dół” – wskazał Jakub Rybacki.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,599 proc., a niemieckich -0,391 proc.
| piątek | piątek | czwartek | |
| 15.37 | 9.26 | 15.44 | |
| EUR/PLN | 4,2726 | 4,2622 | 4,2545 |
| USD/PLN | 3,8964 | 3,8856 | 3,8677 |
| CHF/PLN | 3,9980 | 3,9834 | 3,9718 |
| EUR/USD | 1,0965 | 1,0969 | 1,1000 |
| PS0422 | 1,51 | 1,52 | 1,53 |
| PS1024 | 1,74 | 1,77 | 1,80 |
| DS1029 | 2,07 | 2,11 | 2,14 |
(PAP Biznes)
maq/ gor/
