Alumetal planuje podwojenie nakładów inwestycyjnych w 2020 roku (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 lut 2020, 14:38

Alumetal planuje podwojenie nakładów inwestycyjnych w 2020 roku (wywiad)

Alumetal planuje podwojenie nakładów inwestycyjnych w 2020 roku - poinformowała PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Agnieszka Drzyżdżyk. Producent aluminiowych wtórnych stopów odlewniczych dla motoryzacji szacował wcześniej ubiegłoroczny CAPEX na około 40 mln zł.

"Plan modernizacji zakładu w Kętach to inwestycja o wartości blisko 68 mln zł, a nakłady będą mniej więcej równo rozłożone na lata 2019-2020. Oprócz inwestycji odtworzeniowych, które u nas wynoszą około 8 mln zł rocznie, prowadzimy dużo mniejszych projektów rozwojowych m.in. stawiamy na robotyzację produkcji" - powiedziała prezes.

"Można się spodziewać, że tegoroczny CAPEX będzie dwa razy wyższy niż w 2019 z uwagi na wszystkie toczące się projekty" - dodała.

Po trzech kwartałach 2019 roku wydatki inwestycyjne grupy wyniosły 27,4 mln zł. W całym roku miały sięgnąć około 40 mln zł.

W listopadzie 2019 roku Alumetal zdecydował o modyfikacji planu inwestycyjnego zakładu w Kętach. Planowane wydatki inwestycyjnych projektu zwiększyły się z 55,6 mln zł do 67,8 mln zł.

Wybrana linia produkcyjna dla potrzeb zakładu w Kętach zapewni zdolności wytwórcze o 20 tys. ton rocznie większe niż pierwotnie planowano w lipcu 2018 roku. W rezultacie moce wytwórcze całej grupy wzrosną z obecnych 250 tys. ton do 270 tys. ton rocznie. Nowa linia produkcyjna będzie oparta na gazie ziemnym zamiast dotychczasowej energii elektrycznej.

Alumetal nie odczuwa obecnie problemów związanych z epidemią koronawirusa.

"Rynek chiński jest bardzo ważny dla przemysłu aluminiowego na świecie zarówno pod względem zapotrzebowania, jak i produkcji surowców komplementarnych dla przemysłu aluminiowego. Obecnie rynek globalny aluminium funkcjonuje w normalnym trybie. Warto w tym kontekście podkreślić, że Alumetal działa jak na razie lokalnie, na rynku europejskim" - powiedziała Drzyżdżyk.

Koronawirus z Wuhanu, stolicy prowincji Hubei, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. W piątek do 1.380 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. W całym kraju zakażonych jest już 63.851 osób.

Z Chinach z powodu epidemii niektóre firmy wciąż pozostają zamknięte, a wiele fabryk nie wznowiło dotąd pełnej produkcji. Wielu pracowników biurowych i naukowych poproszono, by przez kolejny tydzień wykonywali swoje obowiązki z domów.

Ewa Pogodzińska

(PAP Biznes), #AML

epo/ ana/

Zobacz także: Alumetal SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości