DZIEŃ NA RYNKACH: Większość giełdowych indeksów w Europie rośnie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 lut 2020, 12:24

DZIEŃ NA RYNKACH: Większość giełdowych indeksów w Europie rośnie

W ostatnim dniu handlu w tym tygodniu większość giełdowych indeksów w Europie rośnie. Na rynkach trwa analiza kontrastujących ze sobą doniesień dotyczących szybkości rozprzestrzeniania się koronawirusa w Chinach - podają maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe zyskuje 0,1 proc. Kontrakty na indeksy w USA zwyżkują po 0,09-0,28 proc.

W Chinach w prowincji Hubei zanotowano do północy z czwartku na piątek 4.832 nowe przypadki infekcji koronawirusem wobec niemal 15 tys. przypadków odnotowanych dzień wcześniej - wyliczonych według zmienionych procedur diagnostycznych.

Ta nowa liczba stanowi nowy punkt odniesienia do pomiaru epidemii, chociaż wprowadzone w Chinach zmiany obliczeń dotyczących koronawirusa utrudniają określenie jaki jest prawdziwy zakres epidemii.

Łączna liczba przypadków zainfekowania koronawirusem w Chinach wynosi, po korektach, 63.851.

Tymczasem Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała, że gwałtowny wzrost liczby zdiagnozowanych przypadków koronawirusa niekoniecznie oznacza gwałtowny wzrost liczby infekcji - to nieco uspokoiło globalnych inwestorów.

Jeden z urzędników WHO powiedział, że nowe przypadki zarażenia koronawirusem w Chinach zgłoszone w czwartek były "starsze" i nie stanowią nagłego wzrostu nowych infekcji.

"Większość tych przypadków dotyczy okresu sprzed kilku dni i tygodni, w pewnych przypadkach nawet początku wybuchu epidemii" - powiedział Mike Ryan, dyrektor wykonawczy WHO Health Emergencies Program.

Czołowy doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow skrytykował reakcję chińskich władz na wybuch epidemii koronawirusa i wskazał na ciągłe wątpliwości co do podawanej liczby nowych przypadków zakażenia wirusem i liczby zgonów.

"Myśleliśmy, że w Chinach jest większa przejrzystość, ale wydaje się, że tak nie jest" - powiedział Kudlow dziennikarzom w Białym Domu w czwartek.

Według raportów Fox News i CNBC administracja prezydenta USA Dolanda Trumpa nie wierzy w informacje podawane przez Chiny w sprawie koronawirusa.

Anonimowe źródła, na które powołuje się japońska agencja Kyodo, podają tymczasem, że chińskie władze obecnie zastanawiają się czy odroczyć swoje krajowe spotkanie polityczne planowane na 5 marca.

Zgromadzenie Narodowego Kongresu Ludowego jest największym corocznym wydarzeniem politycznym w Chinach, a jakiekolwiek opóźnienie tego spotkania byłoby pierwszym od dziesięcioleci. Zwykle po takim spotkaniu publikowane są cele gospodarcze chińskich władz na obecny rok.

Ostateczna decyzja w sprawie organizacji spotkania najwyższych władz politycznych Chin zostanie podjęta na podstawie tego, kiedy rozprzestrzenianie się koronawirusa osiągnie swój szczyt - podaje Kyodo.

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 12.10

IndeksKrajWartość (pkt.)1D (%)
Euro Stoxx 50Strefa euro3846,940,01
DAXNiemcy13776,350,22
FTSE 100W.Brytania7461,860,13
CAC 40Francja6085,30-0,13
IBEX 35Hiszpania9951,600,42
FTSE MIBWłochy24906,930,06

(PAP Biznes)

aj/ ana/

Ostatnie wiadomości