Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają; na rynkach negatywny sentyment

Kontrakty w USA idą w dół, podobnie jak notowania w Europie Zachodniej. Wśród inwestorów zapanowała awersja do ryzyka po tym, jak Apple ostrzegł, że nie uda mu się zrealizować kwartalnych celów w związku z epidemią koronawirusa w Chinach. Obligacje umacniają się, a ceny ropy idą w dół.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,47 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,6 proc., a na Nasdaq idą w dół o 0,66 proc.

Akcje Apple spadają o 3 proc. przed sesją. Koncern podał, że nie spodziewa się osiągnięcia swoich celów dotyczących zysku oraz sprzedaży w marcu ze względu na spowolnienie pracy i niższy popyt w Chinach związany z epidemią koronawirusa.

„Zaczynamy wznawiać produkcję i sprzedaż w Chinach, ale powrót do normalnego funkcjonowania jest wolniejszy niż się spodziewaliśmy” – ostrzegła firma w komunikacie.

Apple poinformował, że popyt na iPhone'y w Chinach zmniejszył się, ponieważ wszystkie jego 42 sklepy detaliczne zostały zamknięte lub mają skrócone godziny pracy.

„Apple twierdzi, że odbicie w produkcji i sprzedaży może się opóźnić, co będzie oznaczać, że wpływ wirusa może wykraczać poza bieżący kwartał” - powiedział Norihiro Fujito, główny strateg inwestycyjny w Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Medtronic idzie w dół o 2 proc. w handlu przedsesyjynm. Przychody kwartalne wyniosły 7,7 mld YSD wobec oczekiwanych 7,81 mld USD.

Akcje Advance Auto Parts rosną o 2 proc. przed rozpoczęciem handlu. Spółka podała w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 1,64 USD wobec oczekiwanych 1,35 USD.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,54 proc., niemiecki DAX spada o 0,74 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,48 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,87 proc.

O 23 proc. drożeją akcje włoskiego banku UBI po tym, jak Intesa Sanpaolo SpA złożyła ofertę o wartości 4,9 mld euro na przejęcie swojego mniejszego rywala. Intesa zwyżkuje o 2,5 proc.

HSBC idzie w dół o 6,5 proc. – w raporcie finansowym podano, że w 2019 r. spółka zanotowała spadek zysku przed opodatkowaniem o 33 proc. rdr do 13,35 mld USD. Oczekiwano 19,83 mld USD. Bank ogłosił plan restrukturyzacyjny polegający oraz na zwolnieniu ponad 35 tys. pracowników w ciągu trzech lat.

Akcje francuskiej firmy kolejowej Alstom spadają o 4,5 proc. po tym, jak zgodziła się przejąć dział kolejowy kanadyjskiego Bombardiera w ramach umowy o wartości ok. 6,7 mld USD.

Akcje Vifor Pharma spadają o 5,5 proc. po tym, jak Baader Helvea obniżył rekomendację dla akcji spółki do „niedoważaj”.

Europejski sektor półprzewodników negatywnie zareagował na wiadomości z koncernu Apple. Dialog Semiconductor i ASMI zniżkują o ponad 4,5 proc. do rana, podczas gdy STMicro i AMS również spadają o 1 proc. i 3 proc. odpowiednio.

W ramach indeksu szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe spadki notuje sektor energii i surowców.

Dolar umacnia się o 0,25 proc. wobec koszyka walut do 99,26 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,14 proc. do 1,0817.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,16 proc. do 109,76.

Kurs funta zwyżkuje o 0,17 proc. wobec dolara do 1,3035.

Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb do 1,54 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 3 pb do 1,99 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 15 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -4 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,40 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 1,88 proc. do 51,07 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 2,2 proc. do 56,4 USD/b.

KORONAWIRUS ZABIŁ PONAD 1.800 OSÓB

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych zwiększyła się w poniedziałek o 98 osób do 1.886 - poinformowała we wtorek Narodowa Komisja Zdrowia. Bilans zakażonych w całych Chinach wzrósł do ponad 72 tys. osób.

"Każdy scenariusz jest możliwy" - oświadczył w poniedziałek w Genewie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Nadal uważamy, że rynki nie wyceniają jeszcze w pełni skali uderzenia w gospodarkę Chin w wyniku epidemii koronawirusa" - powiedział Dariusz Kowalczyk, strateg ds. rynków wschodzących w Credit Agricole.

RELACJE HANDLOWE USA-CHINY

Chińskie władze zapowiedziały we wtorek, że udzielą zwolnień z ceł odwetowych nałożonych na 696 towarów z USA. Analitycy wskazują, że Pekin stara się w ten sposób wywiązać ze zobowiązań podjętych w ramach wstępnej umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Umowa weszła w życie 14 lutego.

Agencja Bloomberga podała we wtorek, powołując się na źródła, że administracja Białego Domu rozważa nowe ograniczenia w eksporcie najnowocześniejszych technologii do Chin, dążąc do ograniczenia postępów Chin w opracowywaniu własnych samolotów pasażerskich, a także chcąc dalszego ograniczania dostępu giganta technologicznego Huawei do półprzewodników.

Niektórzy analitycy przekonują jednak, że takie działania mogą mieć negatywne konsekwencje dla USA w długim okresie.

"Biały Dom wydaje się nie rozumieć, że amerykańskie firmy zajmujące się zaawansowanymi technologiami potrzebują działać w globalnej skali, aby odnieść sukces. Ograniczenie eksportu jest przeciwskuteczne i ograniczy innowacje w USA" - powiedział Rob Atkinson, prezes Information Technology and Innovation Foundation. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

udostępnij: