DZIEŃ NA RYNKACH: Nowe rekordy na Wall Street; ceny ropy idą w górę | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 lut 2020, 16:14

DZIEŃ NA RYNKACH: Nowe rekordy na Wall Street; ceny ropy idą w górę

Indeksy na Wall Street rosną - S&P 500 i Nasdaq wspięły się na szczytowe poziomy. W Europie notowania także idą w górę. Inwestorzy starają się ocenić możliwy wpływ epidemii koronawirusa na światową gospodarkę. Ceny ropy idą w górę, a dolar umacnia się.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,42 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,27 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,72 proc.

Notowania Tesli rosną o 6 proc. - Piper Sandler podniósł docelową cenę akcji producenta samochodów elektrycznych do 928 USD za akcję z 729 USD.

Akcje Groupona idą w dół o 39 proc. po tym, jak spółka podała, że skorygowany zysk na akcję i przychody w IV kw. były gorsze od oczekiwań.

Garmin idzie w górę o 8 proc. Spółka przewiduje, że w 2020 r. skorygowany zysk na akcję wyniesie 4,60 USD vs konsensus rynkowy 4,34 USD.

Akcje Elanco Animal Health spadają o 3,5 proc. Skorygowany zysk na akcję w IV kw. wyniósł 23 centy, zgodnie z oczekiwaniami.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,66 proc., niemiecki DAX rośnie o 0,7 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,82 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1 proc.

Deutsche Telekom zyskuje 4,5 proc. Operator telekomunikacyjny podał, że w 2020 r. EBITDA wzrośnie do 25,5 mld euro.

Akcje Pumy wzrosły o 7 proc. po tym, jak niemiecka firma przekroczyła oczekiwania w zakresie sprzedaży i zysków w czwartym kwartale.

Spółka Campari zniżkuje na giełdzie w Mediolanie o 3,5 proc. po publikacji wyników finansowych. W 2019 r. sprzedaż wzrosła o 5,9 proc. wobec prognoz wzrostu o 6,5 proc.

Adva Optical tanieje o 10 proc. w reakcji na spodziewane zakłócenia w łańcuchu dostaw, co może negatywnie wpłynąć na produkcję. Analitycy Commerzbank obniżyli też rekomendację dla akcji spółki do "trzymaj" z "kupuj".

Akcje Ageas spadają o 4,5 proc. - roczne przychody belgijskiego ubezpieczyciela były niższe niż spodziewał się rynek.

W ramach indeksu szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe wzrosty notuje sektor użyteczności publicznej i dóbr wyższego rzędu.

Dolar umacnia się o 0,17 proc. wobec koszyka walut do 99,62 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,14 proc. do 1,0788.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,85 proc. do 110,8.

Kurs funta zniżkuje o 0,4 proc. wobec dolara do 1,2953.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 1,57 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 1 pb do 2,02 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 15 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -1 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,41 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1,66 proc. do 52,79 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 1,6 proc. do 58,67 USD/b.

KORONAWIRUS ZABIŁ PONAD DWA TYSIĄCE OSÓB

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 2004 - poinformowała w środę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 136 osób.

Odnotowano 1.749 nowych przypadków zakażenia, z czego 1.693 w Hubei. Tym samym liczba osób zainfekowanych w Chinach wzrosła do 74.185, z czego 61.682 odnotowano w Hubei.

Chińskie władze mogą mocniej wesprzeć gospodarkę, która rozwija się wolniej z powodu epidemii koronawirusa.

Ministerstwo Handlu Chin poinformowało w komunikacie, że podejmie środki, które mają pomóc w stabilizowaniu handlu zagranicznego oraz konsumpcji.

Media spekulują również o pomocy państwowej dla chińskich linii lotniczych. Agencja Bloomberga podała, że chińskie władze są bliskie przejęcia linii lotniczych HNA Group, które z powodu epidemii koronawirusa mają problemy ze spłacaniem zadłużenia.

Rosnąca liczba prywatnych firm w Chinach obniża płace, opóźnia wypłaty lub całkowicie przestała płacić pracownikom, mówiąc, że skutki ekonomiczne koronawirusa uniemożliwiły im pokrycie kosztów pracy.

Bank centralny Chin podał, że spodziewa się "ograniczonego" i "krótkotrwałego" wpływu epidemii koronawirusa na chińską gospodarkę.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w tym roku światowa gospodarka zanotuje "umiarkowane umocnienie", mimo że wcześniej MFW wydał ostrzeżenie, które wskazywało na koronawirus jako jedno z głównych zagrożeń dla perspektyw wzrostu PKB na świecie.

Analitycy Morgan Stanley wskazują, że wzrost gospodarczy Chin w pierwszym kwartale może spaść nawet do 3,5 proc., jeśli rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa nie zostanie powstrzymane wystarczająco szybko, aby produkcja w Chinach wróciła do normalnego poziomu.

„Biorąc pod uwagę niepewność związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa, obserwujemy ryzyko przejścia na scenariusz +długotrwałych zakłóceń+" - napisano w raporcie.

Adidas ostrzegł, że aktywność gospodarcza firmy w Chinach spadła w ostatnich tygodniach o 85 proc., ze względu na istotny negatywny wpływ epidemii koronawirusa.

Prezydent Donald Trump sprzeciwił się we wtorek propozycjom, które uniemożliwiłyby firmom dostarczanie silników odrzutowych i innych komponentów dla chińskiego przemysłu lotniczego i zasugerował, że polecił swojej administracji, aby ich nie wdrażały.

„Biorąc pod uwagę epidemię koronawirusa, nie rozumiem dlaczego chińscy decydenci nie chcą obniżyć celu wzrostu PKB na ten rok. Możliwe, że wynika to z zarządzania oczekiwaniami lub nadziei na odbicie gospodarcze jak po zakończeniu epidemii SARS” – powiedział Larry Hu, ekonomista Macquarie.

MINUTES FEDU O 20.00

Amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje o godzinie 20.00 protokół posiedzenia Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) 29 stycznia. Fed utrzymał wtedy stopy procentowe bez zmian na poziomie 1,50-1,75 proc. Decyzja FOMC była zgodna z oczekiwaniami analityków.

„Biorąc pod uwagę ryzyko, że zarówno wzrost, jak i inflacja mogą nie spełnić oczekiwań w tym roku, nadal oczekujemy, że opinia Fedu o potrzebie dodatkowych obniżek stóp procentowych zostanie przesunięta na dalszy czas” - wskazują analitycy NatWest.

BANK CENTRALNY TURCJI OBNIŻYŁ STOPY PROC. O 50 PB

Bank Centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 50 pb do 10,75 proc. - poinformował bank w komunikacie.

„Bank centralny będzie nadal wykorzystywać wszystkie dostępne instrumenty w celu osiągnięcia stabilności cen i stabilności finansowej” – wskazywał bank centralny w komunikacie.

"Luzowanie polityki monetarnej zapewne będzie postępować, ponieważ Erdogan chce jednocyfrowych stóp procentowych. Prawdopodobnie je dostanie, doprowadzając do kryzysu walutowego” – powiedział Ziad Daoud, ekonomista Bloomberga. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Ostatnie wiadomości