DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany notowań w USA; obligacje umacniają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 lut 2020, 16:44

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany notowań w USA; obligacje umacniają się

Indeksy na Wall Street wahają się, natomiast notowania w Europie Zachodniej są w większości na minusie. Inwestorzy zastanawiają się, w jakim stopniu epidemia koronawirusa wpłynie na wzrost gospodarczy i wyniki spółek. Obligacje umacniają się.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,04 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,05 proc., a Nasdaq idzie w dół o 0,03 proc.

Akcje Morgan Stanley spadają o 3,5 proc. Bank inwestycyjny potwierdził, że ma zamiar przejąć spółkę E*Trade za 58,74 USD za akcję (ok. 13 mld USD). Notowania E*Trade rosną o 24,5 proc.

Domino's zwyżkuje o 24 proc. Spółka podała, że w IV kw. skorygowany zysk na akcję wyniósł 3,13 USD wobec 2,98 USD.

Notowania L Brands idą w dół o 1 proc. Spółka podała, że Leslie Wexner odchodzi ze stanowiska prezesa zarządu i CEO. Poinformowano także, że marka Victoria's Secret zostanie sprzedana firmie Sycamore Partners.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,34 proc., niemiecki DAX spada o 0,14 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,14 proc., a brytyjski FTSE 100 rośnie o 17 proc.

Akcje Air France-KLM idą w dół o 2,5 proc. Zarząd linii lotniczych poinformował o spadku zysków w 2019 r. i ostrzegł, że koronawirus może między lutym a kwietniem spowodować straty nawet do 200 mln euro.

Szwedzka Elekta spada o 6 proc. po tym, jak producent sprzętu medycznego nie spełnił oczekiwań dotyczących zysku w czwartym kwartale w związku ze spadkiem zamówień w USA.

Akcje Lloyds rosną o 3,5 proc. Prognozy przychodów były lepsze od oczekiwań.

Koncern zbrojeniowy Bae idzie w górę o 2,5 proc. po tym, jak spółka podała, że całoroczny skorygowany EBITA wyniósł 2,12 mld funtów wobec oczekiwanych 2,09 mld GBP.

Telefonica SA zniżkuje o 3,5 proc. po zanotowanym przez firmę niższym zysku od prognoz analityków.

Spółka ubezpieczeniowa AXA SA, druga największa w tej branży w Europie, spada o 4,5 proc. po zanotowaniu niższego zysku w reakcji na koszty związane z planami usprawnienia firmy przez prezesa AXA Thomasa Buberla.

Vallourec SA zniżkuje o 8 proc. - najmocniej od listopada 2018 r. Francuska spółka zanotowała EPS i sprzedaż poniżej prognoz rynkowych.

Schneider Electric rośnie o 7 proc. po pobiciu oczekiwań dotyczących zysku i opublikowaniu optymistycznych prognoz na nadchodzące kwartały.

W ramach indeksu szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe wzrosty notuje sektor użyteczności publicznej.

„Obawy związane ze wzrostem PKB i ekspozycją na Chiny, a także potencjalne spowolnienie z powodu koronawirusa, wszystko to doprowadziło do odpływu inwestorów z Europy na rzecz USA” - powiedział Wei Li, szef strategii inwestycyjnej w iShares w regionie EMEA.

Dolar umacnia się o 0,01 proc. wobec koszyka walut do 99,7 pkt., najwyżej od kwietnia 2017 r.

Eurodolar idzie w górę o 0,24 proc. do 1,082.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,8 proc. do 112,12 najniżej od kwietnia 2019 r.

Kurs funta zniżkuje o 0,35 proc. wobec dolara do 1,2873.

Złoto idzie w górę o 0,56 proc. do 1.621 za uncję, najwyżej od siedmiu lat.

"Bliskość i zależność od Chin jako czynniki ryzyka nie pomogły jenowi. Widzieliśmy, jak ścieżki jena i złota rozchodzą się przez jakiś czas, i to może nie być koniec. Musimy przeczekać tę sytuację z epidemią koronawirusowa, aby zobaczyć, czy jen odzyska status bezpiecznej przystani" - powiedział Shafali Sachdev, szef ds. walut Azji w BNP Paribas Wealth Management.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 1,54 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 3 pb do 1,98 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 13 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -4 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,43 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1,22 proc. do 53,93 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,63 proc. do 59,49 USD/b.

KORONAWIRUS: 2.118 OFIAR

Do 2.118 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. Państwowa komisja zdrowia poinformowała w piątek w Pekinie o kolejnych 108 zgonach w regionie Hubei i nowych 349 przypadkach infekcji - według nowych zmienionych procedur diagnostycznych. W całym kraju zakażonych jest 74.576 osób.

Władze Korei Południowej poinformowały, że z powodu koronawirusa zmarła w kraju pierwsza osoba, a Japonia podała, że zanotowano dwie ofiary śmiertelne koronawirusa, które były pasażerami statku Diamond Princess. Z kolei Iran potwierdził śmierć trzech zakażonych osób.

Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że rynek nie docenia ryzyka dla gospodarki wynikającego z epidemii koronawirusa.

„Uważamy, że większe ryzyko polega na tym, że wpływ koronawirusa może być niedoceniany w obecnych wycenach na rynku akcji. Chociaż rynek niedźwiedzia nie wydaje się prawdopodobny, to korekta w najbliższym czasie już bardziej” - powiedział strateg Goldman Sachs Peter Oppenheimer.

Z kolei według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reutera wśród stu ekonomistów w dniach 10-19 lutego, wpływ epidemii koronawirusa w Chinach na wzrost gospodarczy w USA będzie znikomy i krótkotrwały.

„Epidemia nie będzie miała znaczącego wpływu na gospodarkę USA, ale z pewnością jest to czynnik negatywnego ryzyka, które oddziaływanie może się nasilać w razie eskalacji rozprzestrzeniania się koronawirusa” – powiedział Jim O’Sullivan, główny strateg ds. USA w TD Securities.

Premier Chin Li Keqiang powiedział lokalnym władzom, aby pilnowali, by rolnicy nie przegapili kluczowego sezonu siania zbóż w krytycznym czasie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Agencja Bloomberga podała w czwartek, powołując się na źródła, że Chińczycy mogą przedłużyć subsydia na zakupy pojazdów elektrycznych w tym roku, aby ożywić sprzedaż.

BANK CENTRALNY CHIN OBNIŻYŁ STOPY PROC.

Chiński bank centralny (PBoC) obniżył w czwartek roczną stopę kredytową o 10 pb - do 4,05 proc. z 4,15 proc., a 5-letnią - o 5 pb - do 4,75 proc. z 4,80 proc.

Analitycy są podzieleni co do następnych ruchów banku centralnego Chin.

„Jeśli nastroje poprawią się w ciągu najbliższych kilku tygodni, w miarę spadania liczby nowych przypadków koronawirusa, PBoC powinien wstrzymać się z kolejnymi decyzjami na jakiś czas” – powiedział Raymond Yeung, główny ekonomista ds. Chin w Australia & New Zealand Banking Group.

„Spodziewam się dalszych spadków rocznej stopy kredytowej i obniżek stopy rezerw obowiązkowych w nadchodzących miesiącach. Silny bodziec fiskalny powinien wspierać wzrost, aby PBoC mógł dokonywać luzowania bez presji czasu” - powiedział Ken Cheung, główny azjatycki strateg ds. walut obcych w Mizuho Bank.

Bank centralny Indonezji także obniżył stopy procentowe o 25 pb do 4,75 proc. Bank obciął też prognozy dotyczące wzrostu PKB w 2020 r. z uwagi na negatywny czynnik ryzyka w postaci epidemii koronawirusa.

BEZROBOCIE W USA ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 4 tys. do 210 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 210 tys.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury w styczniu wzrósł o 0,8 proc. - podała Conference Board. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,4 proc. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości