Skrót wiadomości - czwartek, 20 lutego, 18.15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 lut 2020, 18:26

Skrót wiadomości - czwartek, 20 lutego, 18.15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 1,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w styczniu wzrosły rdr o 0,8 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Na posiedzeniu RPP w lutym nie złożono wniosku o podwyżkę stóp proc., ale część Rady nie wyklucza takich wniosków w najbliższym czasie - wynika z opisu dyskusji na posiedzeniu RPP. Wg większości RPP inflacja powróci w pobliże celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.

Za wnioskiem o podwyżkę stóp procentowych o 15 pb w styczniu 2020 r. głosowało 3 członków RPP: E. Gatnar, Ł. Hardt, K. Zubelewicz - podał NBP w komunikacie.

Za wnioskiem o obniżkę stóp procentowych o 25 pb w styczniu 2019 r. głosował Eryk Łon - podał NBP w komunikacie.

NBP zakłada, że przyspieszenie inflacji ma charakter przejściowy i w związku z tym nie wymaga gwałtownych przeciwdziałań - powiedział w trakcie posiedzenia senackiej komisji członek zarządu NBP Ryszard Kokoszczyński.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego w styczniu wzrosły o 6,9 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego powinni być ostrożni w sygnalizowaniu optymizmu, ponieważ czynniki ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w strefie euro nadal przeważają w bilansie - wynika z protokołu z posiedzenia 23 stycznia opublikowanego w czwartek.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na marzec wyniósł 9,8 pkt. wobec 9,9 pkt. miesiąc wcześniej - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK.

Chiński bank centralny (PBOC) obniżył w czwartek roczną stopę kredytową o 10 pb - do 4,05 proc. z 4,15 proc., a 5-letnią - o 5 pb - do 4,75 proc. z 4,80 proc. - podał bank w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w I wzrosła o 0,9 proc., podczas gdy poprzednio spadła o 0,5 proc., po korekcie z -0,6 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 4 tys. do 210 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 210 tys.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed w lutym wzrósł do 36,7 pkt z 17 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Philadelphii w czwartek w komunikacie.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury w styczniu wzrósł o 0,8 proc. - podała Conference Board.

BUDŻET, DŁUG

Na przetargu zamiany MF sprzedało papiery OK0722, PS1024, WZ0525, DS1029, WZ1129, WS0447 łącznie za 4.065,349 mln zł przy popycie 5.103,235 mln zł oraz odkupiło obligacje PS0420, OK0720, DS1020 i WZ0121 łącznie za 4.126,881 mln zł - poinformował resort finansów w komunikacie.

MF po aukcji zamiany ma sfinansowane 73 proc. potrzeb pożyczkowych na '20 - podał resort finansów w komunikacie.

Prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, czyli tzw. ustawą okołobudżetową; zmiany dotyczą m.in. podwyższenia wynagrodzeń oraz nagród dla nauczycieli - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Propozycja budżetu na lata 2021-2027 autorstwa szefa Rady Europejskie Charlesa Michela jest nieakceptowalna - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

GIEŁDA

Na czwartkowej sesji na GPW przeważały spadki. Swoje minima pogłębiły między innymi JSW, PGE, Enea, Energa i Bogdanka. Przed przeceną obroniły się firmy o mniejszej kapitalizacji.

Na czwartkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,7 proc. osiągając poziom 2.099,88 pkt., WIG zniżkował o 0,5 proc. do 57.693,12 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 2,6 pkt. proc. do 47,4 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zmniejszył się o 1,7 pkt. proc. i wyniósł 29,2 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Rada nadzorcza PGE powołała Wojciecha Dąbrowskiego w skład zarządu XI kadencji od 20 lutego i powierzyła mu funkcję prezesa - poinformowała spółka w komunikacie. Dąbrowski zastąpi Henryka Baranowskiego.

Bank Polska Kasa Opieki zamierza rozwiązać umowy o pracę z maksymalnie 1.200 pracownikami oraz zmienić warunki zatrudnienia maksymalnie 1.350 pracownikom w okresie od 12 marca do 31 października 2020 r. - podał bank w komunikacie.

Aplikacja mobilna CCC, po roku od jej uruchomienia, zanotowała ponad 1,4 mln pobrań - poinformowało CCC w komunikacie prasowym. W najbliższych miesiącach grupa planuje wprowadzić aplikację na rynki czeski i słowacki.

LSI Software zawarło umowę na dostawę, wdrożenie, utrzymanie i rozwój w 19 obiektach sieci kin w Arabii Saudyjskiej systemu POSitive Cinema - podała spółka w komunikacie. Szacowana wartość umowy związana z realizacją tegorocznych otwarć nowych obiektów wynosi 3,7 mln zł.

Spółki celowe Marvipol Development zawarły z LaSalle Investment Management KVG dwie przedwstępne umowy sprzedaży nieruchomości. Wstępna cena sprzedaży wynosi ok. 29,6 mln euro netto - poinformowała spółka w komunikacie.

Synektik zawarł umowę z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie na sprzedaż i serwis systemu chirurgii robotycznej da Vinci - podała spółka w komunikacie. Wartość umowy to 12,9 mln zł netto.

Zysk netto Stalproduktu w czwartym kwartale 2019 roku wyniósł 22,8 mln zł i był o 52 proc. niższy rok do roku - podała spółka w komunikacie. Analitycy biur maklerskich oczekiwali, że wynik spółki sięgnie 24-26,3 mln zł.

Zarządca Zakładów Mięsnych Henryk Kania złożył w sądzie rejonowym w Katowicach wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki na rzecz Cedrobu - poinformowała Kania w komunikacie.

Sonel planuje wzrost rentowności kapitału własnego (ROE) do ponad 17 proc. w ramach strategii na lata 2020-2022 - podała spółka w komunikacie.

Jerzy Mazgaj, jeden z głównych akcjonariuszy VRG, poinformował, że jest zaniepokojony czwartkowymi zmianami w radzie nadzorczej spółki, w tym odwołaniem Jana Pilcha. Jako szef RN chce jak najszybciej zwołać posiedzenie nowej rady. Będzie wnioskować o rozszerzenie składu zarządu.

Unified Factory chce przeznaczać 60 proc. zysków na spłatę obligacji serii C i D w latach 2021-2029 - poinformowała spółka w aktualizacji propozycji układowych. W ten sposób spłacone ma zostać minimalnie 14 mln zł z obligacji o wartości 25 mln zł. Dodatkowo, spółka proponuje konwersję 7,6 proc. wierzytelności na akcje.

Zysk netto grupy Santander Bank Polska w 2019 roku spadł do 2,14 mld zł z 2,36 mld zł rok wcześniej - podał bank w raporcie. Wynik jest zgodny ze wstępnymi danymi przedstawionymi pod koniec stycznia.

Jednostkowa strata netto Rafako w 2019 roku wyniosła 217,2 mln zł wobec 4,3 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w szacunkach. Wynik obniżyły o ok. 120 mln zł korekty wycen długoterminowych kontraktów, głównie w Kozienicach i Wilnie.

WALUTY

W najbliższych dniach kurs EUR/PLN może rosnąć w okolice poziomu 4,30, a rentowności krajowych SPW mogą iść w dół - oceniają analitycy. Stanie się tak, gdy piątkowe dane o PMI w strefie euro wskażą na silniejszy od oczekiwanego wpływ koronawirusa na gospodarkę.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2789 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,079 USD i 120,86 JPY- podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA rosną - rajd na rynku ropy trwa już ósmą sesję. Inwestorzy oceniają, że Chiny będą w stanie złagodzić spadek popytu na paliwa wywołany epidemią koronawirusa - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie notuje małe zmiany cen - i w dół, i w górę. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany blisko 5.770,00 USD za tonę notowanych na zamknięciu poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 415 tys. baryłek, czyli o 0,09 proc. do 442,88 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się w lutym 2020 r. przyspieszenia dynamiki produkcji przemysłowej - napisał resort w komentarzu do czwartkowych danych GUS.

Obecny wzrost CPI przejściowy, a koszty dojścia do celu inflacyjnego powinny być minimalizowane - napisał w felietonie dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon.

Silne spowolnienie skłoni RPP do obniżki stóp o 50 pb w połowie '20 - napisał były członek RPP Andrzej Bratkowski w opinii do założeń makro do ustawy budżetowej na 2020 rok.

Z powodu koronawirusa tempo wzrostu PKB w Polsce w 2020 roku zmniejszy się o ok. 0,02 pkt proc. - oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dynamika produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach będzie niższa niż w 2019 r., co wspierać będzie obecną retorykę RPP o stabilizacji stóp procentowych - uważają ekonomiści.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Jest porozumienie ze związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej; od 1 stycznia br. płace w PPG wzrosną o 6 proc. - poinformował w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Koszt podwyżek w PGG to ok. 270 mln zł w skali roku.

Ministerstwo Klimatu przygotowuje Polską Strategię Wodorową, która m.in. ma ułatwić pozyskiwanie unijnych funduszy na nowoczesne rozwiązania technologiczne - poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy (Bundeskartellamt) wydał w czwartek zgodę na przejęcie przez Polską Grupę Lotniczą (PGL) linii lotniczej Condor.

UOKiK wydał zgodę na przejęcie czterech sklepów Tesco przez Kaufland Polska Markety - podał Urząd w komunikacie.

Kraje Unii Europejskiej w czwartek w Brukseli przyjęły przepisy dotyczące przewoźników drogowych, czyli tzw. pakiet mobilności. Sprzeciw ośmiu krajów, w tym Polski, nie wystarczył, aby zablokować te budzące kontrowersje regulacje.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Posłowie Lewicy zapowiedzieli w czwartek, że zwrócą się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów z udziałem prezesa NIK Mariana Banasia. Ocenili, że poprzez działania CBA PiS próbuje "uspokoić" szefa NIK.

Dopóki jestem prezydentem, żaden z programów wspierających rodzinę nie zostanie cofnięty - zadeklarował w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Łowicza. Wskazał też na potrzebę dalszej modernizacji służb mundurowych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o działach administracji - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Ustawa tworzy nowe działy - aktywa państwowe i klimat. Rozszerza też opiekę nad Polonią i Polakami za granicą o kolejną instytucję - premiera.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która zakłada, że sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej będą zajmować się wyspecjalizowane sądy. Większość nowych przepisów ma wejść w życie od 1 lipca br.

Samorząd w Polsce musi być wolny i niezależny, bo to ludzie decydują, kto ich reprezentuje, do kogo mają zaufanie – podkreśliła we Wrocławiu kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej zdaniem należy bronić samorząd przed centralizacją.

Zieloni podjęli decyzję o poparciu kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - poinformowała w czwartek współprzewodnicząca partii Małgorzata Tracz. Jak zaznaczyła, Kidawa-Błońska ma cechy, które powinien mieć prezydent Polski: spokój, rozwagę i otwartość na dialog.

Małgorzata Kidawa-Błońska niestety promuje hejt; wszyscy wiemy jak bardzo mowa nienawiści niszczy ludzi i do czego może doprowadzić - podkreśliła w czwartek Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, szefowa kampanii prezydenta Andrzeja Dudy.

Nasi ministrowie zdrowia wiele problemów rozwiązali i gdyby dalej kontynuować te działania może bylibyśmy w innym miejscu – powiedziała w czwartek kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że ma prawo krytykować to, co jej się nie podoba.

Nominacja Zygmunta Stępińskiego na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN nastąpi jeszcze w tym miesiącu - poinformował w czwartek podczas obrad senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Prezydenturę Andrzeja Dudy w lutym pozytywnie ocenia 57 proc. ankietowanych - od stycznia spadek o 3 punkty procentowe; 36 proc. jest niezadowolona działalności prezydenta (wzrost o 5 punktów) - wynika z sondażu CBOS. Notowania parlamentu są zbliżone do styczniowych.

Będziemy bronić wolności, zagwarantowanej przez państwo, wolności słowa, wolności wyboru, także wolności mediów – zapowiedział kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił też, że szef NIK nie powinien pochodzić z obozu rządzącego, a zawsze z opozycji.

Sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku (Śląskie) została w czwartek napadnięta przez podsądnego podczas posiedzenia – poinformowało na swoim profilu w portalu społecznościowym Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Podsądny przeskoczył przez stół sędziowski, uderzył kobietę w pięścią w okolice obojczyka, a następnie skopał. Protokolant obezwładnił napastnika.

39-letni mężczyzna, który w czwartek w Sądzie Rejonowym w Rybniku zaatakował sędzię podczas posiedzenia, został przez nią bezpośrednio po tym zajściu ukarany 14-dniowym aresztem – poinformowała PAP rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara.

Środowisko lekarskie, wbrew temu, o czym mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w Sejmie 13 stycznia br., nie wycofało się ze swoich postulatów. Nadal domaga się podwyżek płac – poinformował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. Wiceminister twierdzi, że użył skrótu myślowego.

W związku ze środowymi bezprawnymi działaniami prokuratury i funkcjonariuszy CBA oczekuję niezwłocznego spotkania z marszałek Sejmu Elżbietą Witek - poinformował szef NIK Marian Banaś. Jak dodał, będzie bronił niezależności NIK "wszystkimi dostępnymi prawnie środkami".

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła w czwartek prezesa NIK Mariana Banasia wraz z kierownictwem Izby na spotkanie, które jest zaplanowane na piątek o godz. 11.30 w Sejmie - poinformował PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

W związku z upublicznieniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiałów śledztwa ws. "willi w Kazimierzu Dolnym" doszło do naruszenia praw i wolności obywatelskich - oświadczył w czwartek RPO Adam Bodnar. Jego zdaniem udostępnienie rozmów telefonicznych narusza zasadę domniemania niewinności.

Białostocki sąd uwzględnił w czwartek wniosek prokuratury i aresztował na trzy miesiące b. posła PiS i b. agenta CBA Tomasza K., podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. Postanowienie nie jest prawomocne; obrońca zapowiedziała jego zaskarżenie.

Obawa matactwa, prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu przestępstw, zagrożenie surową karą - tak białostocki sąd uzasadnił zastosowanie w czwartek aresztu wobec Tomasza K., b. posła PiS i b. agenta CBA.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Nowe propozycje dotyczące budżetu UE są lepsze od wcześniejszych; z naszej perspektywy nie ma zgody na to, żeby jednocześnie dokonać rewolucji w strukturze budżetu UE i jego obniżenia - oświadczył premier Mateusz Morawiecki wchodząc na szczyt UE.

Proponujemy obniżyć wydatki na administrację, czyli na biurokrację brukselską i cieszymy się, że nasz postulat już spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony przewodniczącego Rady Europejskiej - oznajmił premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem szczytu UE dotyczącego budżetu na lata 2021-2027.

Warto, aby wśród źródeł dochodów własnych UE pojawił się podatek cyfrowy, podatek od jednolitego rynku czy śladu węglowego - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu UE w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027.

Wszystko jest na stole, by podjąć decyzję; jestem przekonany, że dokonamy postępu - oświadczył w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego szczytu UE w sprawie budżetu na lata 2021-2027 przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Zmarły dwie osoby zakażone koronawirusem na wycieczkowcu Diamond Princess – poinformowało w czwartek japońskie ministerstwo zdrowia. Według miejscowych mediów zmarli to Japończycy po 80. roku życia, którzy zostali wcześniej zabrani ze statku do szpitali.

W Korei Południowej zmarł pierwszy pacjent zakażony koronawirusem, a władze poinformowały o wykryciu w ciągu jednego dnia 53 nowych infekcji; łączna liczba przypadków odnotowanych w tym kraju wzrosła tym samym do 104 – podała w czwartek agencja Yonhap.

Do środy po południu w Chinach zakażenie koronawirusem stwierdzono łącznie u 29 obywateli innych krajów, z czego dwie osoby zmarły, 18 wyzdrowiało i wyszło ze szpitali, a dziewięć jest leczonych w izolacji – przekazało w czwartek biuro informacji chińskiego rządu.

Indusi o wysokich kwalifikacjach, w tym studenci, skorzystają na nowym systemie imigracyjnym w W. Brytanii, który wejdzie w życie blisko rok po brexicie - prognozuje indyjska prasa. Zniknie wtedy ograniczenie pozwoleń na pracę dla dobrze wykształconych obcokrajowców spoza UE.

Policja oficjalnie potwierdziła śmierć ośmiu osób w zbrojnych atakach w środę późnym wieczorem na bary w Hanau, minimum sześć osób jest poważnie rannych. Trwa poszukiwanie sprawców.

Mężczyzna, który prawdopodobnie zamordował w Hanau dziewięć osób, został w czwartek rano znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Policja wychodzi z założenia, że morderca działał sam, a następnie popełnił samobójstwo.

Niemiecki Federalny Prokurator Generalny Peter Frank poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Karlsruhe, że dziewięć spośród 10 ofiar zamachowca z Hanau miało imigranckie pochodzenie. Według ambasady Turcji w Berlinie pięć miało obywatelstwo tego kraju.

Od 2 marca br. obywatele pięciu europejskich państw, w tym Polski, będą zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy podróżach turystycznych do Turcji - oświadczył w czwartek w komunikacie prasowym rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy.

(PAP Biznes)

ana/ asa/

Ostatnie wiadomości