Skrót wiadomości - piątek, 21 lutego, 18.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 lut 2020, 18:01

Skrót wiadomości - piątek, 21 lutego, 18.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2020 r. wzrosła o 3,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 20,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,7 proc. rdr.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym wzrośnie do ok. 4 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrośnie w lutym o około 6,5 proc. rdr.

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2020 r. wzrosła o 6,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 57,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, w styczniu wzrosła o 18,2 proc. rdr, a mdm wzrosła o 0,2 proc. - podał GUS.

Na koniec stycznia w budowie było 824,2 tys. mieszkań, o 4,1 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

W styczniu deweloperzy przekazali do użytkowania 10,6 tys. mieszkań, o 0,8 proc. mniej rdr - podał GUS.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w lutym w przemyśle wyniósł w Polsce plus 1,6 pkt. wobec 3,2 pkt. w styczniu - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Podwyżka stóp proc. o 15 pb. miałaby głównie charakter komunikacyjny, mający na celu wzmocnienie wiarygodności polityki RPP i ograniczenie wysokich oczekiwań inflacyjnych – powiedział PAP Biznes członek RPP Łukasz Hardt. Jego zdaniem, w zależności od najbliższej projekcji inflacji, w marcu możliwy będzie kolejny wniosek o podwyżkę stóp proc.

Zastosowanie działań ograniczających inflację, na przykład poprzez podwyżkę stóp procentowych, przydusiłoby gospodarkę - powiedział w piątek w TVP Info członek RPP Jerzy Żyżyński.

Ostatnie wzrosty inflacji są przejściowe, w 2021 nastąpi powrót inflacji w pobliże 2,5 proc., zatem nie ma potrzeby podwyżek stóp procentowych - napisał w artykule dla Rzeczpospolitej prezes NBP Adam Glapiński.

Ceny liczone według HICP w Polsce w styczniu w ujęciu rocznym wzrosły o 3,8 proc. wobec wzrostu o 3,0 proc. miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,4 proc. w I w ujęciu rdr, po wzroście w XII o 1,3 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w II 49,1 pkt. wobec 47,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w II 52,8 pkt. wobec 52,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w II 51,6 pkt. wobec 51,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 49,7 pkt. wobec 51,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 52,6 pkt. wobec 51,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 47,8 pkt. wobec 45,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 53,3 pkt. wobec 54,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w II 51,9 pkt. wobec 50,0 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w II 53,3 pkt. wobec 53,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 50,8 pkt. wobec 51,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 49,4 pkt. wobec 53,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 49,6 pkt. wobec 53,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. To najniższy odczyt od 2013 r.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w styczniu wyniosła 5,46 mln w ujęciu rocznym vs. oczekiwane 5,44 mln - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie w obligacjach, po aukcji długu, według stanu na 24 lutego wyniesie 655.033,443 mln zł - podał resort finansów na stronie internetowej.

Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec stycznia 2020 roku 8.570 mln euro wobec 8.436 mln euro na koniec grudnia 2019 r. - wynika z danych NBP.

Rentowność 30-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych spadła ok. godz. 15.45 w piątek do najniższego poziomu w historii, czyli 1,891 proc. - wynika z notowań podawanych przez agencję Bloomberg.

GIEŁDA

W piątek na warszawskim parkiecie przeważały lekkie spadki głównych indeksów. W gronie blue chipów najsilniej zniżkowały Play, KGHM i Pekao. Słabym nastrojom oparł się WIG-Games, indeks grupujący producentów gier, który po wzroście o 1,9 proc. ustanowił nowe maksimum, a CD Projekt kosztuje najwięcej w historii.

Zamknięcie: WIG20 2.088,53 pkt. (-0,54 proc.), WIG 57.424,47 pkt. (-0,47 proc.).

SPÓŁKI

Grupa Jeronimo Martins ocenia, że Biedronka może utrzymać w tym roku stabilną marżę EBITDA, choć wyzwaniem będzie m.in. wzrost kosztów płac - poinformowali przedstawiciele spółki. Grupa zakłada, że w drugiej połowie roku spowolni w Polsce inflacja żywności.

Biedronka, należąca do portugalskiej Jeronimo Martins, zamierza w 2020 r. otworzyć w Polsce ponad 100 nowych sklepów netto, z czego około 60 proc. w standardowym formacie, a pozostałe sklepy będą mniejsze - poinformowało Jeronimo Martins w komunikacie. Grupa chce wypłacić 0,345 euro dywidendy na akcję.

Skorygowana EBITDA węgierskiego koncernu MOL w czwartym kwartale 2019 roku spadła o 13 proc. rok do roku, do 598 mln USD - poinformowała spółka w raporcie. Wynik w całym 2019 roku spadł o 9 proc. do 2,44 mld USD. MOL prognozuje, że zysk wyniesie ok. 2,5 mld USD w 2020 roku.

Przychody Asbisu w styczniu wzrosły rok do roku o 49 proc. do ok. 175 mln USD - podała spółka w komunikacie.

Firma Oponiarska Dębica szacuje, że miała w 2019 roku 112,7 mln zł zysku netto przy przychodach na poziomie prawie 2,06 mld zł - podała spółka w komunikacie.

Everest Investments kupi od Dawida Kmiecika spółkę Nexity, działającą w branży elektromobilności - podał Everest w komunikacie. Kapitał Everest ma zostać podwyższony, a nowe akcje objąć ma m.in. Columbus Energy.

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podpisali w piątek porozumienie płacowe z zarządem spółki, zakładające wzrost wynagrodzeń pracowników tej największej górniczej firmy o 6 proc. począwszy od stycznia tego roku. Podwyżka będzie kosztować spółkę ok. 270 mln zł.

Prezes i dwaj członkowie zarządu 11 bit studios sprzedali łącznie w czwartek w transakcjach pakietowych 15,7 tys. akcji spółki po 460 zł za papier - podała spółka w komunikatach.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zawnioskowało o zwołanie NWZ Enei i umieszczenie w porządku obrad punktu dotyczącego zmian w radzie nadzorczej - podała spółka w komunikacie.

Bank Millennium planuje zatrzymać zysk netto za rok 2019 w kapitałach własnych w celu wzmocnienia wskaźników kapitałowych - poinformował bank w projektach uchwał na ZWZ, zwołanego na 20 marca.

Alior Bank przedstawi nową strategię banku na lata 2020-2022 w piątek, 28 lutego - poinformował w piątek bank.

Producent gier Draw Distance chce pozyskać z emisji akcji 3 mln zł. Środki mają posłużyć m.in. jako wkład własny przy projekcie z dofinansowaniem GameINN - poinformował prezes Michał Mielcarek. Spółka pracuje obecnie nad dwiema nowymi grami, których budżety mają być wyższe niż nakłady na poprzednie produkcje.

Enea Wytwarzanie zawarła pozasądową ugodę w związku ze sporem dotyczącym nabycia udziałów spółki Eco-Power, która jest właścicielem farmy wiatrowej Skoczykłody - podała Enea w komunikacie. Enea będzie mogła rozwiązać rezerwę na kwotę 129 mln zł.

Emitel podpisał umowę kredytową z konsorcjum 6 banków, w ramach której zapewnił sobie finansowanie o wartości 1,5 mld zł, z możliwością powiększenia do 1,6 mld zł po spełnieniu określonych kryteriów - podała spółka w komunikacie prasowym.

WALUTY

Kurs EUR/PLN może się najbliższym czasie obniżać w kierunku 4,27 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem na rynku polskiego długu skarbowego może dojść do odreagowania ostatnich spadków rentowności – dochodowość obligacji 10-letnich może pójść w górę powyżej 2,1 proc.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0801 USD i 120,96 JPY- podał bank na swojej stronie internetowej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2831 - poinformował NBP.

TOWARY

Ceny ropy w USA zniżkują w reakcji na rosnące obawy inwestorów o wpływ epidemii koronawirusa na gospodarki na świecie - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie zyskuje w piątek, ale ten tydzień na razie zalicza ze spadkiem notowań o 0,2 proc. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany po 5.749,00 USD za tonę, wyżej o 0,4 proc. - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

W danych o sprzedaży detalicznej za styczeń widać wpływ podwyższonej inflacji i być może słabszej niż przed rokiem konsumpcji - oceniają ekonomiści.

Wzrost hurtowych cen paliw w nadchodzącym tygodniu może skutkować podwyżką cen na stacjach - prognozują autorzy raportu e-petrol. Ich zdaniem, spaść mogą ceny LPG.

Wzrost cen hurtowych nie powinien przełożyć się na podwyżkę cen paliw na stacjach - informują analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Należy zadbać o reputację instytucji zarządzania aktywami oraz skupić się na aktualizacji zapisów prawnych, dotyczących funduszy inwestycyjnych, tak aby były zrozumiałe i przejrzyste dla klientów – powiedziała PAP Biznes prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, Małgorzata Rusewicz.

Po likwidacji OFE i przekształceniu Powszechnych Towarzystw Emerytalnych w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, nowe firmy będą miały ok. 1 mld zł wyższe kapitały własne od wymagań ustawowych – wynika z analizy PAP Biznes. Według Małgorzaty Rusewicz, prezes IGTE i IZFiA, nowo powstałe TFI powinny mieć możliwość dystrybucji tych środków do akcjonariuszy w formie dywidendy.

Mimo opadów nadal istnieje zagrożenie suszą - podały Wody Polskie w komunikacie.

Prezydent Rosji złożył Białorusi propozycję w sprawie rozliczeń za ropę – poinformował w piątek prezydent Alaksandr Łukaszenka. Jak wyjaśnił, chodzi o rekompensatę w wysokości 300 mln dolarów za podwyżki cen, wynikające ze zmian podatkowych w Rosji.

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek, że 28 lutego zacznie wyłączać 65 rodzajów towarów sprowadzanych z USA z dodatkowych ceł nałożonych w odwecie za karne taryfy, wprowadzane przez Waszyngton w ramach wojny handlowej.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Marszałek Sejmu może interweniować tylko, kiedy naruszana jest nietykalność osobista posła albo prezesa NIK lub dochodzi do zatrzymania - powiedziała w piątek Elżbiety Witek po spotkaniu z szefem NIK Marianem Banasiem. Podkreśliła, że do takich sytuacji nie doszło więc nie mogła interweniować.

NIK zapowiedziała złożenie zażalenia do sądu na przeszukania CBA w siedzibie Izby. Rozważa też podjęcie dalszych kroków prawnych - poinformowało biuro prasowe NIK po spotkaniu Mariana Banasia z marszałek Sejmu.

W lutym największe poparcie w wyborach uzyskałby Andrzej Duda, na którego chciało oddać głos 40 proc. głosujących Polaków (+2 pp. mdm) - wynika z badania Kantar. Na drugim miejscu była Małgorzata Kidawa-Błońska, która uzyskałaby 21 proc. głosów (+1 pp.). 17 proc. Polaków nie ma sprecyzowanych preferencji wyborczych (-5 pp.)

Pierwsza konwencja otworzyła kampanię wyborczą i mobilizowała zwolenników; wkrótce przedstawię program. Będzie w nim mowa o gospodarce, sprawach społecznych i bezpieczeństwie – zapowiedział w rozmowie z PAP prezydent Andrzej Duda.

Do Smoleńska z okazji 10. rocznicy katastrofy nie powinien lecieć nikt z najwyższych władz - ocenił na łamach "Polska Times" były minister spraw zagranicznych, europoseł PiS Witold Waszczykowski. Jego zdaniem w Smoleńsku prezydent i premier mogliby paść ofiarą prowokacji.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poleci swemu zastępcy prok. Krzysztofowi Sierakowi objęcie nadzorem postępowania przygotowawczego ws. napaści na sędzię w Rybniku; prokuratura będzie żądała najsurowszych konsekwencji - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Napaść na sędzię w Rybniku, którą na sali rozpraw zaatakował podsądny, to efekt toczącej się w Polsce wojny, negatywnych emocji i szczucia jednych na drugich – ocenia szef PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. „Trzeba zatrzymać tę ciężką chorobę nienawiści” – podkreślił.

Na Narodową Strategię Onkologiczną w najbliższych dziesięciu latach przeznaczymy ponad 11 mld zł. Dodatkowo na świadczenia onkologiczne w tym roku NFZ planuje przeznaczyć podobną kwotę – powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że takich pieniędzy jeszcze w onkologii nie było.

Marek Belka będzie doradcą Roberta Biedronia ws. finansów i gospodarki - poinformował PAP szef sztabu kandydata Lewicy na prezydenta Tomasz Trela. "Wsparcie takiej osoby jest ważne w kampanii wyborczej i tym samym powiększa się grono doradców kandydata na prezydenta Roberta Biedronia" - podkreślił.

W miastach małej i średniej wielkości szczególnie widać nierówności powstałe przez 30 lat polskiej transformacji – powiedział w piątek w Lesznie kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Jak ocenił, potrzebna jest nowa szansa rozwoju dla mniejszych miast.

W Polsce musi być bezpartyjny prezydent, arbiter w tym systemie, pilnujący jakości legislacji, przestrzegania reguł i tego, by polityka znowu zaczęła się opierać się na prawdzie, służbie i uczciwości - podkreślił w piątek w Kielcach niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

Trzeba wprowadzić embargo na rosyjski węgiel; za polskie pieniądze Putin robi antypolską propagandę – powiedział w piątek w Lesznie kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Jak ocenił, w sprawie węgla obóz władzy "oszukał górników i nas wszystkich".

W styczniu 44 proc. badanych Polaków dobrze ocenia pracę rządu (+1 pkt. proc. mdm), a 43 proc. ocenia ją źle (b/z). 13 proc. ankietowanych osób nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat (-1 pkt. proc.) - wynika z sondażu Kantar Public.

Reżyser Jerzy Gruza został podczas piątkowych uroczystości pogrzebowych odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.

Na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał w piątek 37-letniego Dariusz S., pracownika ochrony finału WOŚP w styczniu 2019 r. w Gdańsku, podczas którego doszło do śmiertelnego w skutkach ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Funkcjonariusze policji i ABW zatrzymali w środę kolejne 16 osób z Trójmiasta i okolic, które zajmowały się nielegalnym handlem środkami medycznymi w ramach "odwróconego łańcucha dystrybucji leków". Mechanizm działania grup polegał na fikcyjnym zakładaniu zakładów opieki zdrowotnej, zamawianiu leków, a potem wywożeniu ich za granicę. Dotychczas w tym śledztwie postawiono zarzuty 37 osobom.

Do 5 lat więzienia grozi byłemu europosłowi Samoobrony Bogdanowi G., który miał pomagać w ukrywaniu Marka Falenty po jego skazaniu za udział w aferze podsłuchowej – poinformowała w piątek poznańska Prokuratura Regionalna. W tej sprawie zatrzymano łącznie dwie osoby.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Trójmorze to inicjatywa Europy Środkowej, ale jest ona ważna dla USA, gdzie cieszy się szerokim poparciem - powiedział w rozmowie z PAP Ian Brzezinski z Atlantic Council. Podkreślił, że USA chcą Europy niepodzielonej, bogatej, wolnej i bezpiecznej.

Przedstawiona przez Komisję Europejską nowa propozycja budżetu UE zakłada, że unijne wydatki będą na poziomie 1,069 proc. Dochodu Narodowego Brutto 27 państw członkowskich - podały w piątek źródła dyplomatyczne. Oznacza to cięcie w wysokości ok. 5 mld euro.

Część atrakcji turystycznych w Nankinie, Hangzhou i kilku innych miastach Chin wznowiło działalność po przerwie związanej z epidemią koronawirusa; większość muzeów, kin i zabytków w kraju pozostaje jednak zamkniętych – podały w czwartek chińskie media.

Test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny u pacjenta, którego 9 dni wcześniej uznano za zdrowego i wypisano już ze szpitala – potwierdziło w piątek centrum leczenia klinicznego w mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan na południowym zachodzie Chin.

Do sześciu wzrosła w piątek w Lombardii, na północy Włoch, liczba osób zarażonych koronawirusem - poinformował szef wydziału ds. opieki socjalnej w regionie Giulio Gallera. Eksperci mówią o nowej fazie choroby, ponieważ do zarażeń doszło we Włoszech, a nie w ChRL.

Ponad 500 przypadków zakażeń nowym koronawirusem wykryto w więzieniach najbardziej dotkniętej epidemią prowincji Hubei w środkowych Chinach, a także w dwóch innych regionach – poinformowały w piątek chińskie władze. Hubei skorygował dzienny bilans infekcji.

Prezydent Rosji Władimir Putin odpowiedział twierdząco na pytanie, czy uważa za prawdopodobne porozumienie się "o pokoju i przyjaźni" z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jednocześnie skrytykował go za słowa o możliwości rewizji porozumień mińskich.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiali w czwartek przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wezwali rosyjskiego przywódcę do zakończenia walk w syryjskiej prowincji Idlib - poinformował rzecznik strony niemieckiej.

Władze Kuwejtu wstrzymały do odwołania loty samolotów pasażerskich do i z Iranu w związku z przypadkami zachrowań na koronawirusa w tym kraju - poinformowała w piątek nad ranem oficjalna agencja prasowa KUNA.

Obrona przeciwlotnicza Arabii Saudyjskiej przechwyciła i zniszczyła w piątek nad ranem kilka pocisków balistycznych wystrzelonych z terytorium Jemenu - poinformowała saudyjska agencja prasowa SPA.

Parlament Portugalii zagłosował w czwartek za legalizacją eutanazji i wspomaganego samobójstwa dla osób nieuleczalnie chorych. Posłowie przyjęli pięć projektów zgłoszonych przez partie lewicowe i centrolewicowe

Katolicka diecezja Harrisburga w Pensylwanii złożyła wniosek o bankructwo - poinformowały w czwartek amerykańskie media. Za przestępstwa seksualne księży wobec nieletnich grożą jej wypłaty milionów dolarów odszkodowań.

Prezydent USA Donald Trump skrytykował w czwartek na wiecu wyborczym w Colorado Springs, w stanie Kolorado, południowokoreański film "Parasite", zwyciezcę tegorocznych Oscarów. Szczególnie nie podobało mu się, że jest to film z Korei Południowej.

Siedmiodniowe porozumienie dotyczące zmniejszenia przemocy w Afganistanie między afgańskimi siłami rządowymi, siłami międzynarodowymi a talibami zacznie obowiązywać o północy z piątku na sobotę czasu lokalnego - poinformował w piątek przedstawiciel afgańskich władz i kierownictwo talibów.

Porozumienie pokojowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a afgańskimi talibami ma zostać podpisane 29 lutego w stolicy Kataru Ad-Dausze - poinformował w piątek w oświadczeniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Datę podpisania porozumienia potwierdził rzecznik talibów.

Przebywająca w chińskim mieście Wuhan, centrum epidemii koronawirusa, młoda Ukrainka nie wzięła udziału w ewakuacji do swojego kraju, ponieważ nie pozwolono jej, by zabrała ze sobą psa. Historię dziewczyny opisują ukraińskie media. Ewakuacja z Chin na Ukrainę odbyła się w czwartek. (PAP Biznes)

asa/ ana/

Ostatnie wiadomości