DZIEŃ NA RYNKACH: Na globalnych giełdach silne spadki indeksów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 lut 2020, 11:24

DZIEŃ NA RYNKACH: Na globalnych giełdach silne spadki indeksów

Na globalnych giełdach indeksy bardzo mocno zniżkują - po ponad 3 proc. - nawet do ponad 4 proc. Na razie nie udaje się powstrzymać rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa z Chin na inne kraje, a to mocno niepokoi globalnych graczy rynkowych - podają maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe spada o 3,6 proc. Takich jego zniżek nie notowano od 2016 roku.

Kontrakty na amerykańskie indeksy zniżkują po ponad 2-3 proc., a rentowność 10-letnich UST spadła do najniższego poziomu od 2016 r.

Indeks giełdy w Korei Południowej spadł w poniedziałek aż o 3,9 proc. Giełda w Tokio była nieczynna.

W Europie mocne spadki objęły akcje spółek cyklicznych, w tym producentów aut, firmy wydobywcze i turystyczne. Mocno tracą spółki-producenci dóbr luksusowych. O 7,2 proc. tanieją akcje spółki LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE, a walory Burberry zniżkują o 5,6 proc.

Akcje Air France-KLM zniżkują o 9,5 proc., EasyJet traci 14 proc., a Ryanair Holdings tanieje o 11 proc.

"Oceniamy, że koronawirus znacznie ograniczy ruch w sklepach w Chinach i krajach sąsiednich, może też negatywnie wpłynąć na chińską turystykę, a także zakłócić poważnie łańcuchy dostaw" - pisze w poniedziałkowej nocie Oliver Chen, analityk ds. handlu detalicznego w Cowen & Co.

Globalne nastroje risk-off nasiliły się w reakcji na doniesienia o licznych przypadkach zarażenia koronawirusem w krajach poza Chinami - miejscem jego pochodzenia.

"Sytuacja związana z koronawirusem stabilizuje się w Chinach - tak to przynajmniej wygląda, ale teraz wirusa mamy gdzie indziej, i to jest problem" - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets.

"Geograficznie, gdy pojawi się więcej +siedlisk+ koronawirusa, będą ludzie, którzy uciekną z tych +siedlisk+ i pójdą gdzie indziej, i utworzą kolejne +siedlisko+ koronawirusa. I to martwi inwestorów" - dodaje.

Mocny skok infekcji zgłosiła Korea Południowa - do 763 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem wywołującym ostre zapalenie płuc Covid-19. W niedzielę odnotowano 161 przypadków nowych zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło tam już 7 osób.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w Bahrajnie i Kuwejcie. W Bahrajnie wykryto jeden przypadek, a w Kuwejcie - trzy. Są to pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w krajach Zatoki Perskiej.

Z kolei dotychczasowy bilans zachorowań we Włoszech to 152 zarażonych i 4 ofiary śmiertelne, przy czym najwięcej przypadków zachorowań, ponad 100, zanotowano w Lombardii.

W Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemoncie i Emilia-Romanii, gdzie szerzy się koronawirus, lokalne władze zdecydowały o zamknięciu szkół i uniwersytetów.

Wskaźnik giełdy w Mediolanie FTSE MIB zniżkuje w poniedziałek o 4,2 proc. - niektóre z największych włoskich firm - od banków po producentów dóbr luksusowych - bardzo mocno tracą. Salvatore Ferragamo SpA zniżkuje o 9,5 proc., a Juventus Football Club SpA spada o 11 proc.

Komisja Europejska wyraziła w poniedziałek zaniepokojenie sytuacją we Włoszech związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. We wtorek do Włoch ma udać się misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wobec wzrostu zachorowań we Włoszech również Francję zaczęła opanowywać psychoza epidemii koronawirusa. Epidemii nie wykluczył nowy francuski minister zdrowia Olivier Veran.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ponad 25 krajów i terytoriów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię, a także - USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd 26 zgonów – 8 w Iranie, 7 w Korei Płd., 3 w Japonii i 3 we Włoszech, 2 w Hongkongu, po jednym na Filipinach, na Tajwanie, i we Francji.

Szefowie finansów i bankierzy centralni z 20 największych gospodarek na świecie, który spotkali się w weekend w Rijadzie, ostrzegli, że wirus stanowi ryzyko dla globalnego wzrostu gospodarczego.

Saudyjski minister finansów Mohammad Al Jadaan poinformował, że kraje G20 są gotowe do interwencji - w zakresie swoich polityk - w związku z ryzykiem koronawirusa dla światowego wzrostu gospodarczego.

Do poziomu 1,7 tys. USD za uncję zbliża się w poniedziałek cena złota. Kruszec jest wyceniany najwyżej od 7 lat. Od początku 2020 r. złoto zdrożało już o niemal 10 proc.

Miedź tanieje w poniedziałek na LME o 1 proc. do 5.708 USD za tonę.

Ropa WTI na NYMEX zniżkuje o 3,7 proc. do 51,41 USD za baryłkę.

Na świecie jest już ponad 2,3 tys. ofiar śmiertelnych i ok. 80 tys. osób zainfekowanych koronawirusem.

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 11.10

IndeksKrajWartość (pkt.)1D (%)
Euro Stoxx 50Strefa euro3671,82-3,38
DAXNiemcy13112,34-3,44
FTSE 100W.Brytania7180,74-3,01
CAC 40Francja5819,22-3,49
IBEX 35Hiszpania9573,30-3,17
FTSE MIBWłochy23744,01-4,15

(PAP Biznes)

aj/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości