Już jutro odbędzie się XI Kongres Prawników SEG w Jachrance | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 lut 2020, 09:57

Już jutro odbędzie się XI Kongres Prawników SEG w Jachrance

25-26 lutego br. w Jachrance odbędzie się XI Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG, podczas którego omówione zostaną najważniejsze wyzwania legislacyjne, z którymi muszą zmierzyć się działy prawne polskich emitentów.

Pierwszego dnia zaplanowane zostały 2 bloki tematyczne. W otwierającej debacie zaproszeni prelegenci przeanalizują problematykę związaną z ofertą publiczną pod nowymi regulacjami - zagadnienia praktyczne (skutki wynikające z nowej definicji oferty; wpływ rynkowy wyjątków z ustawy i z rozporządzenia na kształt ofert publicznych; pozyskanie kapitału dla spółki publicznej bez prospektu) oraz omówią wyzwania podatkowe dla prawników spółek giełdowych (omówienie najważniejszych zmian podatkowych, w tym nowych przepisów dotyczących podatków u źródła i schematów podatkowych; ryzyka niosące zmiany w podatkach i metody na zarządzanie tym ryzykiem).

Następnie poruszona będzie problematyka restrukturyzacji z perspektywy dłużnika i wierzyciela (komunikacja z wierzycielami; dostępne opcje restrukturyzacji; zarządzanie relacjami akcjonariusza większościowego z mniejszościowymi) oraz zostanie zaprezentowany temat eVoting na Walnych Zgromadzeniach (nowe obowiązki spółek publicznych w zakresie organizacji walnych zgromadzeń; aplikacje KDPW w kontekście obowiązków informacyjnych spółek publicznych). Na zakończenie pierwszego bloku uczestnicy poznają mechanizmy zwiększające wpływ akcjonariuszy na spółki publiczne (polityka wynagrodzeń; ułatwienia wykonywania praw akcjonariuszy; polityki zaangażowania inwestorów instytucjonalnych).

- W ostatnich latach ilość zmian w przepisach podatkowych przybrała rozmiary, które utrudniają podatnikom ich śledzenie i należyte przygotowanie się do stosowania nowych regulacji. Jest to tym bardziej trudne, że okres pomiędzy pomysłem, uchwaleniem i wejściem w życie nowych przepisów jest czasami bardzo krótki. Gdy dodać do tego coraz więcej regulacji o charakterze sankcyjnym i sposób stosowania przepisów przez organy podatkowe, to podatki stają się sferą coraz poważniejszego ryzyka dla spółek, jak i dla osób zarządzających tymi spółkami. Kluczowe staje się więc należyte zarządzanie procesami podatkowymi w ramach organizacji, tak aby ryzyko powstania błędu było jak najmniejsze, a także aby nie było możliwe postawienie nikomu zarzutu nienależytej staranności w rozliczaniu podatków – wskazuje Michał Nowacki, Wspólnik współzarządzający praktyką podatkową w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

W trakcie drugiej sesji plenarnej eksperci rynku kapitałowego, najpierw skoncentrują się na czynnikach zwiększających odpowiedzialność spółki i jej władz (nowe trendy w prawie oraz działaniu organów; jak nowości legislacyjne przekładają się na odpowiedzialność członków zarządu; rola prawnika wewnętrznego w budowaniu systemu legal compliance spółki) oraz na zagadnieniach dotyczących nowych zasad emisji obligacji (praktyczne skutki zmian regulacyjnych; konsekwencje zaniechanych zmian; najważniejsze wyzwania emitentów). Następnie przeanalizowane zostaną ryzyka nieintencjonalnego wykorzystania informacji poufnej (nieoczywiste wymogi MAR; ujawnienie i wykorzystywanie informacji poufnych; transakcje osób blisko związanych).

- Dynamika zmian w naszym otoczeniu sprawia, że umiejętność adaptacji stała się jedną z najbardziej pożądanych kompetencji. Cecha ta jest oczekiwana nie tylko wśród pracowników, obecnie całe organizacje muszą być „agile”. Zmiany dotyczą również otoczenia prawnego. Zauważalny jest trend przełożenia ciężaru z reakcji na prewencję. Prewencję z kolei zapewnić mają standardy legal compliance, których wdrożenia oczekuje od spółek prawodawca. Ostatnie lata to istny wysyp takich regulacji: minęła gorączka RODO, wdrożyliśmy MDR i AML, przed nami dyrektywa o ochronie sygnalistów. Niestety standardy compliance w Polsce częściej egzekwowane są metodą kija niż marchewki, a wskazane wyżej regulacje przewidują bardzo dotkliwe sankcje. Wszystko to sprawia, że członkom zarządu pierwszy siwy głos, o którym śpiewał przez laty m.in. M. Fogg, pojawia się zwykle istotnie wcześniej niż wskazywałaby na to metryka. Jak zatem poradzić sobie w zmieniającym się otoczeniu? Jak i czy da się skonstruować skuteczny system legal compliance? Na ten temat będziemy debatować wspólnie z dr Katarzyną Witkowską Moździerz (Senior Associate, CRIDO) oraz Piotrem Biernackim (Wiceprezesem Zarządu SEG) – komentuje Mateusz Baran, Parter w CRIDO.

Drugi blok zamknie debata pt. „Walne zgromadzenia w przyszłości”, podczas której uczestnicy poznają: trendy i kierunki zmian w przebiegu i organizacji walnych zgromadzeń - jak będą wyglądały; kto i w jaki sposób będzie w nich uczestniczył. Następnie przeprowadzona zostanie symulacja Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy „Zwykłej Spółki SA”.

Drugi dzień Kongresu wypełnią warsztaty praktyczne dotyczące takich zagadnień jak:

  • Wpływ zmian przepisów regulujących przeciwdziałanie praniu pieniędzy na compliance. Nowe wyzwania dla zarządów i służb prawnych spółki publicznej;
  • Schematy podatkowe i podatki u źródła;
  • Nowe regulacje wpływające na dostępność informacji na temat akcjonariatu spółek i na strukturę akcjonariatu;
  • Restrukturyzacja w praktyce - case study z perspektywy dłużnika i wierzyciela;
  • Prawnik wewnętrzny jako „project manager” w procesie M&A;
  • Mechanizmy zwiększające wpływ akcjonariuszy na spółki publiczne;
  • Jak minimalizować ryzyko postępowań dotyczących insider trading i manipulacji - case studies.

Kongres zakończy dyskusja panelowa dotycząca najważniejszych wyzwań regulacyjnych, podczas której omówione zostaną kwestie: MAR - praktyka nadzorcza i zakres proponowanej nowelizacji; rola służb prawnych w identyfikacji szans i ryzyk w obszarach ESG; wymogi i procedury dotyczące sygnalistów, obowiązkowa dematerializacja akcji i warrantów oraz planowane zmiany regulacyjne i ich potencjalne implikacje.

Organizatorem Kongresu jest Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerstwo nad wydarzeniem objęli: Unicomp-WZA jako Partner Technologiczny; Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) jako Partner Instytucjonalny; CRIDO, Mrowiec Fiałek i Wspólnicy, GIDE Loyrette Nouel, Dubiński Jeleński Masiarz i Wspólnicy, KMD.Legal, Kochański i Partnerzy, Wardyński i Wspólnicy jako Partnerzy. Partnerem Medialnym jest Strefa Inwestorów.

Szczegółowe informacje na temat Kongresu są dostępne TUTAJ

Źródło: Spółka, #SEG

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości