Budimex zakłada, że odnotuje w '20 lepsze wyniki i porównywalne przychody | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 lut 2020, 13:06

Budimex zakłada, że odnotuje w '20 lepsze wyniki i porównywalne przychody

Grupa Budimex spodziewa się, że odnotuje w 2020 roku lepsze rdr wyniki finansowe i porównywalne przychody - poinformował prezes Dariusz Blocher.

"Rok 2020 powinien wyglądać dobrze. Stworzyliśmy dobrą podstawę do tego, żeby poprawiać wyniki. Sprzedaż w tym roku nie powinna istotnie się zmienić, ani wzrosnąć, ani ulec spadkowi. Jeśli chodzi o rentowność to powinniśmy ją poprawić i to zarówno w absolutnych cyfrach, jak i like-for-like" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prezes Budimeksu.

"Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy tego zrobić i to w każdym segmencie - w budownictwie, usługach i działalności deweloperskiej" - dodał.

W perspektywie trzech, czterech lat spółka chciałaby przekroczyć w segmencie usługowym 1 mld zł przychodów.

"Mamy kilka pomysłów zarówno w obszarze wzrostu organicznego, jak i M&A. Będziemy to sukcesywnie realizować" - powiedział Blocher.

Budimex wskazał, że rentowność segmentu energetyki ciągle pozostaje pod presją kontraktów w Turowie i Wilnie.

"Oba tematy zostaną zakończone produkcyjnie i oddane klientowi w tym roku. Wilno, jeśli chodzi o część budowlaną, powinno być zakończone mniej więcej w lipcu, sierpniu i później będziemy mieli okres przekazywania i uruchamiania" - powiedział prezes.

"Mniej więcej to samo będzie w Turowie. (...) Przy dużym nakładzie sił i środków zrobimy to w tym roku" - dodał.

Wskazał też, że spółka zastanawia się czy nie ujawni w pełnym raporcie rocznym rezerw na straty.

"Z tego tytułu mamy też roszczenie do klienta, duże, kilkuset milionowe. Rozmawiamy o tym roszczeniu i nie jest przesądzone czy przynajmniej części z tych rzeczy nie uzgodnimy polubownie, ale nie będzie to duża kwota" - powiedział prezes Blocher.

Grupa Budimex podała w środę, że - według szacunków - jej przychody w 2019 roku wyniosły 7,57 mld zł, zysk operacyjny wyniósł 318,4 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 226 mln zł. Dla porównania, w 2018 roku przychody grupy wyniosły 7,39 mld zł, EBIT 417 mln zł, a zysk netto jednostki dominującej 305,4 mln zł.

Spółka podała, że sprzedaż w roku 2019 była wyższa rdr m.in. dzięki konsolidacji wyników Grupy FBSerwis. W 2019 roku Grupa FBSerwis osiągnęła sprzedaż na poziomie 498 mln złotych przy rentowności zysku brutto na poziomie 6,4 proc.

Przychody grupy w segmencie budowlanym w 2019 roku wyniosły 7,15 mld zł (7,05 mld zł rok wcześniej), a zysk netto 106,8 mln zł (196 mln zł rok wcześniej). W segmencie deweloperskim przychody w tym okresie wyniosły 557,8 mln zł wobec 548,1 mln zł przed rokiem, a zysk netto 97,1 mln zł wobec 76,2 mln zł.

(PAP Biznes), #BDX

sar/ ana/

Zobacz także: Budimex SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości