DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają, na rynkach w Europie trwa wyprzedaż | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 lut 2020, 13:54

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają, na rynkach w Europie trwa wyprzedaż

Kontrakty w USA spadają, podobnie jak indeksy w Europie Zachodniej. Inwestorzy obawiają się wybuchu epidemii koronawirusa w Europie i w USA. Rentowności obligacji rynków bazowych idą w dół, a ceny ropy spadają.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 1,38 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 1,43 proc., a na Nasdaq idą w dół o 1,54 proc.

Akcje Microsoft spadają o 3 proc. przed sesją. Koncern podał w oświadczeniu, że nie spełni kwartalnych prognoz dotyczących przychodów z powodu epidemii koronawirusa.

J.C. Penney zwyżkuje o 1 proc. przed rozpoczęciem handlu - sieć domów towarowych podała, że w IV kw. zanotowała zysk na akcję w wysokości 13 centów wobec oczekiwanej straty na akcję w wysokości 5 centów.

Notowania L Brands idą w dół o 3,5 proc. w handlu przedsesyjnym. Spółka podała, że w I kw. spodziewa się straty na akcję w wysokości 5 centów.

Detalista sprzętu elektronicznego Best Buy rośnie o 1 proc. przed rozpoczęciem handlu - spółka podała w raporcie, że skorygowany zysk na akcję w IV kw. wyniósł 2,90 USD wobec oczekiwanych 2,73 USD.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 29,19 pkt., najwyżej od stycznia 2019 r.

„Jeśli rozprzestrzenianie się koronawirusa nadal będzie się nasilać, będzie to kropla, która przeleje czarę goryczy na rynkach akcji” – powiedział Stephen Innes, główny strateg ds. rynku w AxiCorp.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 2,58 proc., niemiecki DAX spada o 2,4 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 2,54 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 2,17 proc.

Notowania Bayer spadają o 3,5 proc. po tym, jak koncern podał, że w IV kw. skorygowana EBITDA wyniosła 2,48 mld euro vs konsensus rynkowy 2,53 mld euro.

Akcje spółki WPP zniżkują o 14,5 proc., najmocniej od X 2018 r., po sugestiach analityków Morgan Stanley, że wyniki firmy i prognozy są "rozczarowujące".

SAS AB traci 10,5 proc. i jest wyceniany najniżej od połowy stycznia 2013 r. w reakcji na rozczarowujące wyniki EPS.

Zalando zniżkuje o 7,5 proc. po słabych wynikach za IV kw. 2019 r.

Akcje koncernu browarniczego AB InBev zniżkują w czwartek o 9,5 proc. - spółka prognozuje, że jej zysk kwartalny obniży się najmocniej od co najmniej 10 lat z powodu epidemii koronawirusa.

Standard Chartered traci 4 proc. - spółce nie uda się osiągnąć kluczowego celu w zakresie rentowności.

Adyen idzie w dół o 3 proc. - holenderska spółka poinformowała w sprawozdaniu, że w drugiej połowie roku EBITDA była niższa od oczekiwań.

Dolar osłabia się o 0,28 proc. wobec koszyka walut do 98,72 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,63 proc. do 1,0947.

Kwotowanie USD/JPY osłabia się o 0,49 proc. do 109,91.

Kurs funta zniżkuje o 0,2 proc. wobec dolara do 1,2883.

Rentowność 10-letnich UST spada o 6 pb do 1,28 proc., najniżej w historii. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 6 pb do 1,86 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 18 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie: -20 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb do: -0,53 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 2,5 proc. do 47,5 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 2,47 proc. do 52,1 USD/b.

KORONAWIRUS: PONAD 2.800 OFIAR NA ŚWIECIE

Liczba zarażonych koronawirusem wzrosła w środę w Chinach kontynentalnych o 433 przypadki, a liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się tego dnia o 29 - poinformowała w czwartek w Pekinie chińska Narodowa Komisja Zdrowia.

Tym samym łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 78 497, a liczba ofiar śmiertelnych - do 2.744.

Koronawirus rozprzestrzenił się już na 50 krajów poza Chinami. W Iranie zanotowano już 26 ofiar śmiertelnych, 14 we Włoszech, 13 w Korei Południowej i 7 w Japonii.

W sumie na świecie zakażonych jest ponad 82 tys. ludzi. We Włoszech potwierdzono już 528 przypadki, w Korei Południowej 1.766, a w Iranie 141.

Pierwsze przypadki koronawirusa stwierdzono w Norwegii, Gruzji, Danii, Estonii, Pakistanie.

W środę amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) potwierdziło pierwsze zakażenie koronawirusem w USA. Urząd podał, że nie wie w jaki sposób doszło do zarażenia u osoby, która nie podróżowała w ostatnim czasie. Obecnie w USA potwierdzonych jest 60 przypadków koronawirusa, w większości u osób, które zostały ewakuowane z chińskiego miasta Wuhan.

Prezydent Donald Trump oświadczył w środę, że ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych jest "bardzo niskie". Wyraził też zadowolenie z dotychczasowych działań swego rządu w walce z tym patogenem.

Epidemia koronawirusa i środki jej zwalczania mocno zakłócają działalność europejskich firm w ChRL – alarmuje w czwartek Izba Handlowa UE oraz Niemiecka Izba Handlowa w Chinach. Obie izby wzywają przy tym do usprawnienia przepisów, by pomóc gospodarce.

„Widzieliśmy znaczący wpływ rozprzestrzeniania się koronawirusa na gospodarkę Europy, która już wcześniej miała słabe perspektywy dla wzrostu PKB, i można sobie wyobrazić, że epidemia mogłaby doprowadzić Stany Zjednoczone do recesji” - powiedziała Janet Yellen, była przewodnicząca Rezerwy Federalnej USA.

JOHNSON CHCE UMOWY Z UE W 4 MIESIĄCE

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował Unię Europejską, że odejdzie od stołu negocjacyjnego, jeśli do czerwca nie będzie perspektyw na zawarcie umowy handlowej ze Wspólnotą – wynika z oświadczenia brytyjskiego rządu.

Wielka Brytania ustaliła harmonogram negocjacji handlowych z UE, z którego wynika, że chce mieć ogólny zarys umowy do czerwca, aby umowa mogła zostać sfinalizowana do września. Wielka Brytania oceni w czerwcu, czy rozmowy są na dobrej drodze, a następnie zdecyduje, czy kontynuować, czy też „skoncentrować się wyłącznie” na przygotowaniach do wyjścia z UE bez porozumienia w dniu 31 grudnia. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Ostatnie wiadomości