Barometr Ofert Pracy w lutym wzrósł - BIEC, KM WSIiZ | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 mar 2020, 09:01

Barometr Ofert Pracy w lutym wzrósł - BIEC, KM WSIiZ

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w lutym 2020 roku wzrósł w Polsce wobec styczniowego odczytu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wartość wskaźnika w lutym wyniosła 260,6 pkt. wobec 259,9 pkt. w styczniu.

"Obecna wartość wskaźnika, po mocnej stracie w ubiegłym roku, oscyluje w granicach wartości ze stycznia 2018 roku. Spadki w znacznej mierze były skutkiem ochłodzenia klimatu koniunktury. Rosnące koszty prowadzenia działalności, przeważające pod względem dynamiki nad tempem generowania przychodów nadal są źródłem obaw na rynku wakatów" - napisano.

"Zbliżające się wybory prezydenckie także mogą stanowić źródło niepewności przy wypracowaniu długookresowych strategii rozwojowych przedsiębiorstw, zwłaszcza w przypadku dużych firm. Ta niepewność przekłada się na ostrożne plany zatrudnieniowe. Dodatkowym źródłem niepewności jest zwrócenie uwagi w kierunku działań dotyczących koronawirusa zapoczątkowanego w Wuhan" - dodano.

Jak wskazali autorzy raportu, w skali ostatnich dwunastu miesięcy liczba wakatów zmalała wszędzie, przy czym największe ich ograniczenie nastąpiło w woj. pomorskim, śląskim oraz wielkopolskim. Pod względem dynamiki ofert pracy, najgorsza sytuacja jest w woj. lubelskim i łódzkim, w których dynamiczny spadek obserwuje się już od listopada 2017 roku.

Jak dodali autorzy raportu lepsza sytuacja występuje w woj. mazowieckim oraz podlaskim. W tych regionach, spadki były znacznie łagodniejsze. Ponadto, w ostatnich miesiącach zanotowano oznaki złagodzenia tendencji spadkowych. Z punktu widzenia trwalszych tendencji rozwojowych, w ciągu ostatnich lat najwięcej ofert pracy napłynęło do woj. mazowieckiego, dolnośląskiego oraz śląskiego, zaś najmniej do woj. świętokrzyskiego. (PAP Biznes)

luk/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości