Sescom nie wypłaci dywidendy – priorytetem stabilny cash flow w czasie globalnego kryzysu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 mar 2020, 14:03

Sescom nie wypłaci dywidendy – priorytetem stabilny cash flow w czasie globalnego kryzysu

Decyzją walnego zgromadzenia akcjonariuszy notowana na GPW spółka przeznaczyła cały jednostkowy zysk netto w kwocie 4,77 mln zł na kapitał zapasowy, mimo że jeszcze w lutym zarówno zarząd jak i rada nadzorcza rekomendowały wypłatę 0,68 zł na akcję. Decyzja właścicieli Sescom ma na celu przeciwdziałanie możliwym skutkom kryzysu gospodarczego spowodowanego przez epidemię koronawirusa.

Sescom realizuje nowoczesne usługi Facility Management dla sieci handlowych i usługowych w 25 krajach Europy. W lutym tego roku zarząd gdańskiej spółki zarekomendował, po raz pierwszy w jej historii, przekazanie prawie 30% ubiegłorocznego zysku netto akcjonariuszom Emitenta. Plany zostały zaktualizowane w odpowiedzi na dynamicznie rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa w krajach działalności operacyjnej Grupy Sescom. Walne zgromadzenie, biorąc pod uwagę możliwy niekorzystny wpływ epidemii na wynik finansowy, zadecydowało o przeniesieniu zysku netto na kapitał zapasowy. Decyzję WZA wyjaśnia prezes i akcjonariusz spółki, Sławomir Halbryt:

- Koronawirus dotyka w sposób szczególny naszych klientów z segmentu HoReCa i fashion. Wprowadzone przez lokalne władze ograniczenia handlu przyczyniają się do niwelowania skutków epidemii, ale również utrudniają lub uniemożliwiają funkcjonowanie niektórych sklepów. Spodziewam się, że ograniczenie działalności sektora handlowego wpłynie na spadek wolumenu realizowanych przez nas zleceń utrzymania technicznego obiektów. Zaniechanie wypłaty dywidendy w najbliższych miesiącach jest decyzją zabezpieczającą płynność Sescom w czasie niestabilności światowej gospodarki. Nie rezygnujemy jednak z umożliwienia podziału zysku. Walne zgromadzenie upoważniło zarząd do wypłaty zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2019/2020 w przypadku utrzymania dobrej kondycji finansowej spółki.

Gdańska spółka identyfikuje pierwsze utrudnienia w prowadzeniu działalności na rynku Facility Management w Europie. Wpływ koronawirusa na bieżącą działalność Sescom komentuje prezes Halbryt:

- W najbliższych miesiącach koncentrujemy się na zdrowiu i bezpieczeństwie naszych klientów, pracowników i partnerów biznesowych oraz na zagwarantowaniu stabilności naszych usług i utrzymaniu skali działalności operacyjnej. Odczuwamy ograniczenia w funkcjonowaniu na rynku czeskim i słowackim wynikające z zamknięcia granic oraz nowych regulacji dotyczących działalności galerii handlowych. Tymczasowo, w porozumieniu z klientami, wstrzymaliśmy prace na najciężej dotkniętych epidemią rynkach europejskich - we Włoszech i Hiszpanii. W pozostałych krajach, w tym na kluczowym rynku zagranicznym, czyli w Niemczech, prace są realizowane standardowo.

O Sescom:

Sescom od 2008 roku świadczy kompleksowe usługi Facility Management dla sieci handlowych i usługowych przez cały cykl życia ich placówek – od planowania inwestycji, projektowania, prac adaptacyjnych i remontowych, przez utrzymanie techniczne oraz optymalizację zużycia energii, po wdrożenia nowych technologii i analitykę. W minionym roku obrotowym Grupa Sescom zrealizowała zlecenia dla ponad 300 klientów z 28 krajów Europy. Spółka dominująca w Grupie - Sescom SA w 2013 r. zadebiutowała na rynku NewConnect, natomiast od marca 2018 r. notowana jest na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Rok obrotowy w Sescom trwa od października do września następnego roku.

Źródło: Spółka, #SES

Zobacz także: Sescom SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości