Echo Investment zamyka 2019 r. z wynikiem przewyższającym rynkowe oczekiwania | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 mar 2020, 08:47

Echo Investment zamyka 2019 r. z wynikiem przewyższającym rynkowe oczekiwania

Echo Investment ma za sobą bardzo udany rok. Spółka wypracowała doskonałe wyniki, zarówno z punktu widzenia operacyjnego, jak i finansowego. Osiągnięty zysk netto w wysokości 300 mln zł jest rezultatem przede wszystkim wzrostu wartości projektów biurowych i handlowych, przekazania klientom 1 263 mieszkań oraz sprzedaży biurowców Biura przy Bramie w Warszawie i O3 Business Campus III w Krakowie.

Echo Investment jest skupione na budowaniu wielofunkcyjnych, kompleksowych projektów, które stanowią ok. 45% powierzchni w budowie i przygotowaniu. Obecnie firma pracuje nad dwoma miastotwórczymi projektami „destinations” – Browarami Warszawskimi i Fuzją w Łodzi, które zostały świetnie przyjęte przez klientów i najemców.

W Fuzji prawie cała dostępna powierzchnia biurowa jest już wynajęta. W 2019 r. Echo Investment otrzymało pozwolenie na budowę pierwszego biurowca i podpisało umowę z Fujitsu Poland Global Delivery Centre, które przeniesie tu swoją siedzibę w 2022 r.

Browary Warszawskie także przyciągają niezwykłych najemców. Robert Lewandowski, restauracja Pjaca, a także Craft & Beer Kumpel Atelier znaleźli się wśród marek, które uwierzyły w potencjał tego miejsca i wybrały je na swój debiut rynkowy. Ponadto Echo Investment prowadzi zaawansowane negocjacje dotyczące wynajęcia całej pozostałej powierzchni biurowej. Wraz z otwarciem całego projektu na koniec tego roku, Browary Warszawskie staną się nowym sercem Woli.

Spółka systematycznie wzmacnia swoją pozycję w gronie największych deweloperów mieszkaniowych w kraju. Jako jedna z nielicznych firm, zwiększyła sprzedaż mieszkań w 2019 r. Echo Investment zrealizowało z nawiązką zakładane cele, sprzedając 1357 mieszkań i przekazując klientom klucze do 1263 lokali, co pozwoliło na osiągnięcie o 38% lepszego rocznego wyniku sprzedażowego niż w 2018 r.

– Żeby zapewnić rozwój naszej działalności w sektorze mieszkaniowym, w 2019 r. i na początku 2020 r. zakupiliśmy i zabezpieczyliśmy w kilku miastach tereny, na których powstanie ponad 8 tys. mieszkań. Jestem szczególnie zadowolony z przejęcia centrum handlowego Tesco na warszawskich Kabatach, które zostanie przekształcone w nowe centrum dzielnicy. Kolejna świetna umowa została zawarta na początku 2020 r., kiedy zabezpieczyliśmy trzy działające centra handlowe pierwszej generacji należące do Grupy Tesco, na których będziemy mogli wybudować około 240 000 mkw. powierzchni wielofunkcyjnej – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Dla Resi4Rent, platformy mieszkań na wynajem, rok 2019 był przełomowy. Spółka oddała do użytku pierwsze budynki – Rychtalska we Wrocławiu i Wodna w Łodzi, które łącznie oferują ponad 520 lokali. Zgodnie z ambitnymi planami rozwoju platformy, kolejne 1,8 tys. mieszkań na wynajem zostanie ukończone do końca 2021 r.

W ubiegłym roku Echo Investment rozpoczęło budowę czterech projektów biurowych o łącznej powierzchni najmu ponad 95 tys. mkw., natomiast uzyskało pozwolenie na użytkowanie dla dwóch biurowców – Moje Miejsce I oraz Face 2 Face I. Dział biurowy dewelopera podpisał umowy najmu na łączną powierzchnię 96 tys. mkw. Wśród największych klientów zeszłego roku znalazły się takie firmy, jak Grupa Żywiec w Browarach Warszawskich, CitySpace w React w Łodzi czy oczywiście Fujitsu Poland Global Delivery Centre w łódzkiej Fuzji.

W 2019 roku Echo Investment wraz z EPP otworzyło Galerię Młociny w Warszawie. Ten wielofunkcyjny projekt łączy 85 tys. mkw. nowoczesnej, dobrze zaprojektowanej przestrzeni handlowo-rozrywkowej, a także ok. 6 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Echo Investment cieszy się bardzo stabilną sytuacją finansową i niskim współczynnikiem zadłużenia aktywów netto, który na 31 grudnia 2019 r. wyniósł 34%. Grupa utrzymuje wysoki stan gotówki: na koniec 2019 r. było to ponad 490 mln zł.

– Wartość naszych projektów w budowie i przygotowaniu wzrosła przez ostatnie cztery kwartały aż o 30%. To kierunek zgodny z naszą strategią, która zakłada utrzymanie dominującej pozycji w segmentach rynku nieruchomości, w których jesteśmy obecni. Dlatego ciągle badamy rynek gruntów i kupujemy działki pod przyszłe projekty. W 2019 r. powiększyliśmy bank ziemi o nieruchomości o potencjale ponad 170 tys. mkw. powierzchni biurowej i mieszkaniowej oraz zabezpieczyliśmy tereny pod kolejne 190 tys. mkw. powierzchni – głównie mieszkaniowej, a w tym projekty mieszkań na wynajem – komentuje Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment.

O Echo Investment:

Echo Investment jest największym polskim deweloperem, jedynym na rynku z bogatym doświadczeniem w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowo-usługowym oraz biurowym. Jako firma współodpowiedzialna za rozwój miast, Echo angażuje się w duże miastotwórcze projekty łączące różne funkcje. Tworzy miejsca, w których ludzie mogą pracować, mieszkać, bawić się i zaspokajać potrzeby dnia codziennego. Flagowym projektem, uzupełniającym tkankę miasta, są Browary Warszawskie, powstające w sercu najszybciej rozwijającej się dzielnicy Warszawy. Spółka przygotowuje kolejne kompleksowe projekty w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu.

Od 1996 roku Echo Investment jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zrealizowało już 168 projektów o łącznej powierzchni ponad 1,8 mln mkw. w kilkudziesięciu miastach Polski. Od 2019 roku głównym akcjonariuszem Echo Investment S.A. jest spółka Lisala Sp. z o.o., której właścicielami są węgierski Wing IHC Zrt oraz Griffin Real Estate.

Źródło: Spółka, #ECH

Zobacz także: Echo Investment SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości