TYDZIEŃ NA RYNKACH: Koronawirus, dane makro, oczekiwania na kolejne programy pomocowe
Najbliższe dni mogą przynieść przynajmniej lekkie uspokojenie po burzliwych ostatnich tygodniach. Inwestorzy czekać będą na dane o pandemii koronawirusa, dane makro, które pokażą pierwszy jej wpływ na globalną gospodarkę, a także na sygnały o kolejnych programach pomocowych ze strony rządów i banków centralnych.
"Rozwój pandemii pozostanie kluczowym tematem dla gospodarki i rynków finansowych. Dla nastrojów bardzo ważne będą m.in. informacje o tempie wzrostu ofiar wirusa w różnych krajach" - napisano w raporcie tygodniowym Santander Bank Polska.
Zdaniem ekonomistów, rządy i banki centralne w większości krajów podjęły już zdecydowane działania ratunkowe, co daje nadzieję na – przynajmniej tymczasową –stabilizację nastrojów.
W tym tygodniu pojawią się pierwsze dane makro, które pokażą możliwą skalę pogorszenia koniunktury. Na pierwszy ogień pójdą dane o PMI w przemyśle i usługach. Zestawienia oczekiwań analityków wskazują, że PMI zanotują zdecydowane spadki w USA, strefie euro i w Wielkiej Brytanii.
W czwartek podane zostaną dane o zdeklarowanych wstępnych bezrobotnych. Rynek oczekuje, że ich liczba wzrośnie w marcu do 750 tys. osób, wobec 281 tys. poprzednio. To pierwsza okazja, żeby zobaczyć jak na pandemię reaguje amerykańska gospodarka.
"Obserwowane będą pierwsze skrawki danych ekonomicznych, pozwalające ocenić skalę reakcji gospodarek na zamknięcie aktywności w wielu kluczowych obszarach życia" - napisali ekonomiści Santander Bank Polska.
Opublikowany już niemiecki indeks Ifo za marzec wskazuje na bardzo głęboki spadek w niemieckim przemyśle, największy od kryzysu z lat 2008-2009 i spójny z głęboką recesją w tym kraju.
Nikt z analityków obecnie nie ma wątpliwości, że wpływ pandemii koronawirusa na globalną gospodarkę będzie bardzo znaczący. Coraz częściej mowa jest o nieuchronnej recesji.
Kontynuowane będą rozmowy między Demokratami i Republikanami w Senacie, by osiągnąć porozumienie w sprawie wartego 1 bilion dolarów programu pomocowego dla przedsiębiorców i pracowników w celu przeciwdziałania skutkom pandemii. Warta ok. 1,4 biliona USD rekordowa propozycja Republikanów została w niedzielę zablokowana w Senacie przez Demokratów.
Różnice między stronami dotyczą głównie kwot wypłat dla Amerykanów, szczegółów pomocy dla bezrobotnych i tego jak wesprzeć gubernatorów, szpitale oraz amerykański przemysł. Trwają negocjacje; porozumienie - jak zapewniają strony - nie jest wykluczone jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.
Łącznie z już ogłoszonymi programami przez Fed i administrację prezydenta Trumpa wartość pomocy dla amerykańskiej gospodarki może sięgnąć 2 bilionów dolarów.
Wiceszef KE Valdis Dombrovskis zapowiada że Komisja Europejska prawdopodobnie w najbliższych dniach przedstawi propozycję mechanizmu wsparcia dla strefy euro w ramach funduszu ratunkowego, Europejskiego Mechanizmu Stabilności, w walce ze skutkami kryzysu. Narzędzie miałoby pozwolić na nieograniczonych zakup obligacji, co uchroniłoby kraje przed skutkami kryzysu związanego z pandemią.
Wiceszef KE, cytowany przez Reutera, powiedział, że ministrowie finansów strefy euro, przedstawiciele Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) i Europejskiego Banku Centralnego zwrócili się do Komisji z prośbą o opracowanie takiego instrumentu.
W poniedziałek ma odbyć się wideokonferencja ministrów finansów UE na temat wpływ epidemii na unijną gospodarkę.
Komisja przewiduje, że z powodu pandemii unijna gospodarka wpadnie w recesję i skurczy się o 1-2,5 proc. lub bardziej. Ostatnie prognozy, opublikowane jeszcze przed kryzysem, mówiły o prognozowanym wzroście na poziomie 1,4 proc.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał w niedzielę Unię Europejską, aby w związku z pandemią koronawirusa opracowała “nowy plan Marshalla”, który pomógłby odbudować europejską gospodarkę i usprawnić walkę z ekspansją SARS-CoV-2.
Sanchez, który w niedzielę zapowiedział przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii o kolejne 15 dni, wezwał Brukselę do opracowania planu służącego zarówno zwalczaniu pandemii, jak i jej negatywnych skutków dla gospodarek krajów członkowskich UE.
Wskazał na pilną potrzebę zapewnienia europejskim firmom płynności finansowej.
Rząd Niemiec ma zamiar przeznaczyć 822 mld euro na ratowanie gospodarki, by złagodzić skutki pandemii Covid-19. Środki mają wesprzeć przedsiębiorstwa i pracowników – poinformowała w sobotę agencja AFP.
Gabinet kanclerz Angeli Merkel ma formalnie ogłosić wdrożenie tego planu w poniedziałek.
Pakiet pomocowy wesprze też duże przedsiębiorstwa, co może się łączyć z tymczasowym objęciem części ich udziałów przez państwo.
W piątek dziennik „Der Spiegel” podał, że rząd planuje uruchomić około 500 mld euro dla firm oraz dodatkowe 40 mld euro dla mikroprzedsiębiorców na pomoc w przetrwaniu kryzysu gospodarczego.
Specjalny fundusz zasilony sumą 500 mld euro miałby posłużyć na udzielanie przez skarb państwa gwarancji firmom, których wypłacalność zostanie zagrożona z powodu skutków epidemii koronawirusa.
Aby sfinansować pakiet pomocowy niemiecki rząd pożyczy w tym roku na rynkach finansowych dodatkowe 156 mld euro, co oznacza czasowe zniesienie konstytucyjnych limitów dotyczących skali zadłużenia państwa - pisze AFP.
Giełdy na Wall Street od swoich szczytów zanotowanych w lutym tego roku spadły już ponad 30 proc. Tym samym wskaźnik cena do zysku (P/E), oparty o prognozowany wynik w przyszłym roku, dla spółek z indeksu S&P 500 spadł z 19x pod koniec lutego do 14,2x obecnie. To poziom poniżej historycznej średniej.
Analitycy zwracają jednak uwagę, że wnioski z tego faktu mogą być mylące, gdyż prognozy dla spółek nie zostały jeszcze zaktualizowane o wpływ pandemii koronawirusa na koniunkturę gospodarczą.
W zeszłym tygodniu m.in, FedEx i Marriott odwołały swoje prognozy finansowe na 2020 roku z powodu koronawirusa.
----
Kalendarz makroekonomiczny w tygodniu 23-27 marca (źródło: Barclays "Global Economic Weekly", Investing. com, yahoo. com)
Poniedziałek:
Singapur - wskaźnik CPI w lutym (prognoza 0,4 proc. rdr, poprzednio 0,8 proc. rdr)
Kanada - sprzedaż hurtowa w styczniu
Wtorek:
Francja - wskaźnik PMI dla przemysłu w marcu (prognoza 40,0 pkt, poprzednio 49,8 pkt)
Francja - wskaźnik PMI dla usług w marcu (prognoza 41,5 pkt, poprzednio 52,5 pkt)
Niemcy - wskaźnik PMI dla przemysłu w marcu (prognoza 40,0 pkt, poprzednio 48,0 pkt)
Polska - stopa bezrobocia w lutym
strefa euro - wskaźnik PMI dla usług (prognoza 38,4 pkt, poprzednio 52,6 pkt)
Wielka Brytania - Composite PMI (poprzednio 53,0 pkt)
Wielka Brytania - wskaźnik PMI dla przemysłu (poprzednio 51,7 pkt)
Wielka Brytania - wskaźnik PMI dla usług (poprzednio 53,2 pkt)
Brazylia - sprzedaż detaliczna w styczniu (prognoza 3,5 proc. rdr i 0,2 proc. mdm, poprzednio 2,6 proc rdr i -0,1 proc. mdm)
USA - wskaźnik PMI dla przemysłu w marcu (prognoza 43,0 pkt, poprzednio 50,7 pkt)
USA - wskaźnik PMI dla usług w marcu (prgonoza 42,0 pkt, poprzednio 49,4 pkt)
USA - sprzedaż nowych nieruchomości w lutym (prognoza 750 tys., poprzednio 764 tys.)
Nowa Zelandia - eksport, import i bilans handlowy w lutym
Środa:
Indonezja - dzień wolny
Niemcy - oczekiwania biznesowe w marcu (prognoza 81,8 pkt, poprzednio 93,2 pkt)
Niemcy - wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w marcu (prognoza 87,5 pkt, poprzednio 96 pkt)
Wielka Brytania - wskaźnik CPU i lutym (prognoza 1,6 proc. rdr i 0,3 proc. mdm, poprzednio 1,8 proc. rdr i -0,3 proc. mdm)
Meksyk - sprzedaż detaliczna w styczniu
USA - bazowe zamówienia środków trwałych w lutym (prognoza -0,3 proc. mdm, poprzednio 0,8 proc. mdm)
USA - zapasy ropy naftowej
Czwartek:
Niemcy - klimat konsumpcyjny GfK w kwietniu (prognoza 7,1 pkt, poprzednio 9,8 pkt)
Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna w lutym (prognoza 0,8 proc. rdr i 0,2 proc. mdm, poprzednio 0,8 proc. rdr i 0,9 proc. mdm)
Wielka Brytania - posiedzenie Banku Anglii
USA - PKB w czwartym kwartale (prognoza 2,1 proc, poprzednio 2,1 proc.)
USA - bilans handlowy towarów w lutym
USA - zadeklarowani wstępni bezrobotni (prognoza 750 tys., poprzednio 281 tys.)
Meksyk - decyzja banku centralnego w sprawie stóp procentowych, rynek spodziewa się obniżki o 50 pb
Piątek:
Węgry - kwartalna stopa bezrobocia
USA - dochód osobisty i wydatki osobiste w lutym
USA - wskaźnik nastroju kosumentów Michigan w marcu (prognoza 112,5 pkt, poprzednio 112,5 pkt)
(PAP Biznes)
pr/
