Mennica pokaże w przychodach sprzedaż ponad 480 mieszkań, nadal czeka na ofertę zakupu biurowca (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 mar 2020, 11:01

Mennica pokaże w przychodach sprzedaż ponad 480 mieszkań, nadal czeka na ofertę zakupu biurowca (wywiad)

Mennica Polska podtrzymuje plan pokazania w przychodach 2020 roku sprzedaży ponad 480 mieszkań z dwóch projektów deweloperskich - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Grzegorz Zambrzycki. Dodał, że Mennica nadal oczekuje wiążącej oferty na zakup biurowca Mennica Legacy Tower. Najwcześniej w II kw. może zainwestować w nabycie nowych gruntów lub rozpoczętych inwestycji deweloperskich.

"Zakładaliśmy, że w naszych przychodach odnotujemy sprzedaż mieszkań z inwestycji Mennica Residence II i Bulwary Praskie do końca roku i oceniamy, że ten plan zostanie zrealizowany. Z uwagi na epidemię koronawirusa będziemy mieć do czynienia z przesunięciami w tym zakresie o kilka tygodni w stosunku do pierwotnych założeń. Mennica Residence II to łącznie 341 mieszkań, a w ramach Bulwarów Praskich, tylko w pierwszym budynku, mamy blisko 140 lokali mieszkalnych. Prace budowlane w ramach realizowanych przez nas inwestycji są prowadzone zgodnie z planem" - powiedział prezes.

"W segmencie deweloperskim w aktualnej sytuacji problematyczne jest m.in. procedowanie formalności, w tym np. uzyskiwanie różnych pozwoleń. Ze względu na koronawirusa praca w urzędach praktycznie z dnia na dzień zamarła" - dodał.

W ramach projektu Mennica Residence II spółka informowała, że na koniec 2019 roku podpisano łącznie 338 umów deweloperskich i przedwstępnych, co stanowi ponad 99 proc. liczby mieszkań. Budynek, włącznie z elewacją zewnętrzną jest już gotowy i prowadzone są prace wykończeniowe.

W pierwszym budynku w ramach projektu Bulwary sprzedaż na koniec roku 2019 roku zamknęła się liczbą 124 podpisanych umów deweloperskich lub umów przedwstępnych sprzedaży, co stanowi 87 proc. wszystkich mieszkań. Budynek włącznie z elewacją zewnętrzną jest już gotowy i prowadzone są prace wykończeniowe.

Zambrzycki informował w październiku 2019 roku, że w modelu biznesowym Mennica zakładała minimum 2 tys. zł marży na metrze w mieszkaniach w Dolinie Wisły.

Wcześniej prezes szacował, że łącznie w ramach tego projektu przewidziano 3,5 tys. mieszkań i to jest plan na najbliższe 6-7 lat.

Mennica Polska prowadzi obecnie kilka projektów deweloperskich. Oprócz Mennica Residence II i Doliny Wisły, w budowie jest biurowiec Mennica Legacy Tower, który w całości już został wynajęty. W IV kwartale nastąpiło przekazanie Budynku Zachodniego. Na ukończeniu są również prace na wyższym, 140-metrowym budynku.

Mennica Polska i Golub GetHouse mają po 50 proc. udziałów w spółce Mennica Towers GGH MT prowadzącej inwestycję w biurowiec Mennica Legacy Tower.

Zambrzycki zaznaczył, że Mennica nie podjęła żadnych decyzji dotyczących sprzedaży lub odkupienia udziałów w biurowcu, gdyż czeka na wiążącą ofertę jego zakupu.

"Jeśli chodzi o przyszłość projektu Mennica Legacy Tower, to nadal nie została złożona wiążąca oferta dotycząca potencjalnego zakupu biurowca. Z informacji jakie posiadamy wynika, że Golub GetHouse – komplementariusz spółki realizującej tę inwestycję, prowadzi rozmowy z jednym potencjalnie zainteresowanym oferentem. Na chwilę obecną trudno określić efekt tych rozmów. Jeśli będzie złożona ostateczna, wiążąca oferta to będziemy mogli się do niej odnieść"- powiedział.

140-metrowa wieża Mennica Legacy Tower i sąsiadujący z nią 43-metrowy Budynek Zachodni będą miały łączną powierzchnię biurową 65.630 m kw.

W połowie czerwca 2019 roku Immofinanz poinformował o nabyciu za 386 mln euro wieży biurowej Warsaw Spire, czyli biurowca o podobnej powierzchni biur.

Prezes zapowiedział możliwość akwizycji gruntów lub rozpoczętych już projektów deweloperskich.

"Od dłuższego czasu przyglądamy się rynkowi nieruchomości. Obecna sytuacja sprzyja pojawianiu się okazji w zakresie sprzedaży gruntów, czy rozpoczętych projektów deweloperskich. Decyzje dotyczące naszego zaangażowania w tym zakresie będziemy jednak podejmować ostrożnie i nie wcześniej niż w II kwartale bieżącego roku" - powiedział.

Ewa Pogodzińska

(PAP Biznes), #MNC

epo/ gor/

Zobacz także: Mennica Polska SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości