NBP nie konsultował z rządem skali zakupu obligacji skarbowych - komunikat MR | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 mar 2020, 19:16

NBP nie konsultował z rządem skali zakupu obligacji skarbowych - komunikat MR

Skala zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach operacji strukturalnych otwartego rynku ogranizowanych przez NBP nie podlegała konsultacjom pod kątem skali finansowania deficytu budżetowego i potrzeb pożyczkowych - napisało Ministerstwo Rozwoju, w pisemnej odpowiedzi na pytania zadane podczas czwartkowej wideokonferencji z minister rozwoju, prezesem PFR i prezes ZUS.

Na pytanie, czy NBP konsultował z rządem, ile obligacji jest gotów skupić w związku ze wzrostem potrzeb pożyczkowych i emisji długu, resort rozwoju napisał: "Skala zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach operacji strukturalnych otwartego rynku nie podlegała konsultacjom pod kątem skali finansowania deficytu budżetowego i potrzeb pożyczkowych".

W czwartek NBP odkupił 6 serii papierów stałoprocentowych w sumie za 10,7 mld zł.

W środę NBP poinformował, że 26 marca odbędzie się dodatkowa aukcja polskich obligacji typu outright.

W ubiegłym tygodniu NBP opublikował harmonogram operacji otwartego rynku do końca marca, który nie uwzględniał dodatkowej, czwartkowej aukcji.

Do 30 marca NBP ma przedstawić harmonogram operacji planowanych do zaoferowania w kwietniu 2020 r.

Na trzech dotychczasowych przetargach odkupu obligacji NBP zebrał z rynku wtórnego papiery za ok. 19 mld zł. NBP kupił na aukcjach wyłącznie papiery stałokuponowe.

Do tej pory NBP nie przedstawił szczegółowych założeń programu skupu polskich obligacji skarbowych.

W ramach wsparcia dla polskiej gospodarki zarząd NBP podjął w marcu decyzję, że bank będzie prowadził operacje zasilające sektor bankowy w płynność poprzez transakcje repo.

NBP będzie także prowadził operacje zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, które zmienią długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym oraz przyczynią się do utrzymania płynności rynku wtórnego obligacji skarbowych.

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował w ubiegłym tygodniu, że skup obligacji i operacje repo będą mocno się rozwijać w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Członek RPP Jerzy Żyżyński powiedział w ubiegłym tygodniu PAP Biznes, że skala skupu polskich obligacji przez NBP może w sumie wynieść kilkadziesiąt miliardów złotych, a program skupu trwać będzie do końca 2020 r. lub dłużej. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Ostatnie wiadomości