NBP odkupi na czwartkowym przetargu 6 serii obligacji stałoprocentowych | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 mar 2020, 10:28

NBP odkupi na czwartkowym przetargu 6 serii obligacji stałoprocentowych

NBP odkupi na czwartkowym przetargu 6 serii papierów stałoprocentowych: DS1029, DS0727, WS0428, PS0244, DS0725, DS0726 - wynika z danych na platformie Bloomberg. NBP nie podał ani maksymalnej kwoty skupu w trakcie całej aukcji, ani ile poszczególnych papierów chce skupić.

Aukcja rozpocznie się o godz. 11.00. i potrwa do 12.30

W środę NBP poinformował, że w 26 marca odbędzie się dodatkowa aukcja polskich obligacji typu outright.

W ubiegłym tygodniu NBP opublikował harmonogram operacji otwartego rynku do końca marca, który nie uwzględniał dodatkowej, czwartkowej aukcji.

Do 30 marca NBP ma przedstawić harmonogram operacji planowanych do zaoferowania w kwietniu 2020 r.

Na dwóch dotychczasowych przetargach odkupu obligacji NBP zebrał z rynku wtórnego papiery za 8,28 mld zł. NBP kupił na obu aukcjach wyłącznie papiery stałokuponowe.

Do tej pory NBP nie przedstawił szczegółowych założeń programu skupu polskich obligacji skarbowych.

W ramach wsparcia dla polskiej gospodarki zarząd NBP podjął w marcu decyzję, że bank będzie prowadził operacje zasilające sektor bankowy w płynność poprzez transakcje repo.

NBP będzie także prowadził operacje zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, które zmienią długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym oraz przyczynią się do utrzymania płynności rynku wtórnego obligacji skarbowych.

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował w ubiegłym tygodniu, że skup obligacji i operacje repo będą mocno się rozwijać w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Członek RPP Jerzy Żyżyński powiedział w ubiegłym tygodniu PAP Biznes, że skala skupu polskich obligacji przez NBP może w sumie wynieść kilkadziesiąt miliardów złotych, a program skupu trwać będzie do końca 2020 r. lub dłużej. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Ostatnie wiadomości