Skrót wiadomości - czwartek, 26 marca, 18.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 mar 2020, 18:04

Skrót wiadomości - czwartek, 26 marca, 18.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Obecnie inflacja nie jest kwestią kluczową dla RPP, a NBP powinien skupić się na wyprzedzającym przeciwdziałaniu upadłościom i wzrostowi bezrobocia - powiedział w Radiu Poznań członek RPP Cezary Kochalski.

Nie wyobrażam sobie, by płaca minimalna w 2021 roku była niższa niż w 2020 r. - powiedziała w czwartek w trakcie wideokonferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Rząd nie rezygnuje z reformy OFE, ale nie wiadomo czy w 2020 roku reforma wejdzie w życie - powiedzieli w trakcie wideokonferencji prezes PFR Paweł Borys i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W obecnej sytuacji gospodarczej związanej z koronawirusem rząd może być zmuszony do przemyślenia wysokości zasiłku dla bezrobotnych, ale obecnie nie jest przewidywane jego podniesienie - powiedziała w czwartek w trakcie wideokonferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Projekt ustawy ws. pakietu antykryzysowego został przyjęty przez rząd i przesłany do Sejmu - powiedziała w czwartek w radiu TOK FM minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Maksymalny koszt zwolnienia mikrofirm ze składek ZUS na 3 miesiące wyniesie 9,5 mld zł - napisano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy implementującej tzw. tarczę pomocową.

W 2019 roku cudzoziemcy wydali w Polsce na zakup towarów i usług 45,3 mld zł, o 4,1 proc. więcej rdr - podał w czwartek GUS.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na IV wyniósł 2,7 pkt. wobec 8,3 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 9,8 pkt. - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w III 2020 roku 95 pkt. wobec 105 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny INSEE.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w II spadła o 0,3 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,1 proc., po korekcie z +0,9 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Grecki resort finansów podał w czwartek szacunki, według których w tym roku gospodarka kraju zmniejszy się o 1-3 proc. z powodu koronawirusa. Według szefa resortu Christosa Stajkurasa ekonomiczny efekt epidemii w Grecji będzie łagodniejszy niż w innych krajach strefy euro.

Rezerwa Federalna USA będzie kontynuować intensywne wysiłki w celu wspierania przepływu kapitału w amerykańskiej gospodarce dotkniętej skutkami pandemii koronawirusa – powiedział prezes Fedu Jerome Powell w czwartek w wywiadzie telewizyjnym dla stacji NBC. Dodał, że Fedowi nie wyczerpie się amunicja.

Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia w czwartek.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 3 mln do 3,283 mln - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 1,7 mln. To najwyższy wzrost bezrobocia w USA w historii.

Produkt Krajowy Brutto USA w IV kwartale 2019 r. wzrósł o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu.

Zapasy amerykańskich hurtowników w lutym spadły o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował we wstępnym odczycie Departament Handlu. Oczekiwano spadku wskaźnika o 0,2 proc.

Narodowy Bank Czeski (CNB) obniżył w czwartek referencyjną stopę procentową, dwutygodniową stopę repo, o 75 pb do 1 proc. - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Liczba osób, które stracą pracę na skutek pandemii koronawirusa, może znacznie przekroczyć 25 mln, które Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) prognozowała tydzień temu - oświadczył w czwartek dyrektor departamentu ds. zatrudnienia tej organizacji Sangheon Lee.

BUDŻET, DŁUG

W najbliższym czasie powinny dominować aukcje kasowe obligacji, przetargi zamiany obligacji będą odgrywały mniejszą rolę – poinformował PAP Biznes wiceminister finansów Piotr Nowak. Dodał, że resort finansów rozważa zarówno emisje obligacji na głównych rynkach, takich jak euro i dolar, jak i zaciąganie kredytów w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Potrzeby pożyczkowe budżetu państwa w 2020 r. nie przekroczą 4-5 proc. PKB, a dług publiczny nie przekroczy 50 proc. PKB - powiedział w czwartek w trakcie wideokonferencji prezes PFR Paweł Borys.

Rząd nie przewiduje działań osłonowych dla właścicieli galerii handlowych po ustawowych obniżkach czynszów na czas epidemii - powiedziała w czwartek w trakcie wideokonferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Rząd nie rezygnuje z reformy OFE, ale nie wiadomo czy w 2020 roku reforma wejdzie w życie - powiedzieli w trakcie wideokonferencji prezes PFR Paweł Borys i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wyprodukowane lub kupione przez firmy produkty przekazane na walką z koronawirusem zostają objęte 0 proc. stawką podatku VAT - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort dodał, że dotyczy to m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych takich jak np. środki dezynfekujące, maseczki i kombinezony ochronne.

NBP odkupił na czwartkowym przetargu 6 serii papierów stałoprocentowych w sumie za 10,7 mld zł - wynika z danych na platformie Bloomberg.

MF zaoferuje 30 marca bony 20-tyg. za 1-2 mld zł i bony 52 tyg. za 1-2 mld zł - wynika z komunikatu resortu.

Ministerstwo Finansów przyznało Bankowi Gospodarstwa Krajowego prawo zakupu obligacji skarbowych serii DS0726 i DS1029 poza przetargiem - podał w komunikacie resort finansów.

Europejski Bank Centralny rozpoczął skupowanie obligacji w ramach programu skupu aktywów o wartości 750 mld euro dla przeciwdziałania negatywnemu wpływowi pandemii koronawirusa na europejską gospodarkę - poinformował w czwartek EBC.

GIEŁDA

W czwartek główne indeksy silnie zwyżkowały. WIG20 zyskał przeszło 3 proc., choć na początku notowań był prawie 2 proc. pod kreską. Mocno wzrosły kursy banków, mimo zalecenia KNF odnośnie niewypłacania w tym roku dywidendy. Najmocniej zwyżkował kurs PKO BP, którego akcje podrożały o 7,4 proc.

SPÓŁKI

KNF oczekuje, że w związku z epidemią banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku - poinformował na Twitterze przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

ING Bank Śląski obserwuje u swoich klientów spadek obrotów we wszystkich branżach, przedsiębiorstwa zaczynają kumulować środki na rachunkach bieżących przygotowując się na ewentualne problemy płynnościowe. Bank ocenia, że kowenanty będą niedotrzymywane, a zainteresowanie wakacjami kredytowymi na razie jest umiarkowane - poinformował PAP Biznes wiceprezes Michał Bolesławski.

LPP po zamknięciu wszystkich sklepów skupia się na obniżce kosztów. Grupa wstrzymała inwestycje, zakłada zdecydowanie mniej otwarć, redukuje zamówienia i renegocjuje umowy z galeriami handlowymi - poinformował PAP Biznes prezes LPP Marek Piechocki. Zapewnia, że spółce nie grozi utrata płynności.

Branża handlowa potrzebuje większego wsparcia, by przetrwać - uważa Marek Piechocki, prezes LPP i członek zarządu Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Apeluje o równomierne rozłożenie kosztów epidemii na wynajmujących, najemców, rząd i banki.

Ostatnie decyzje banków centralnych, w tym Rady Polityki Pieniężnej, o obniżce stóp procentowych zmniejszą wynik netto grupy Pekao w 2020 r. o około 200-250 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 15 pb - poinformował bank w komunikacie. Wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach.

Mennica Polska podtrzymuje plan pokazania w przychodach 2020 roku sprzedaży ponad 480 mieszkań z dwóch projektów deweloperskich - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Grzegorz Zambrzycki. Dodał, że Mennica nadal oczekuje wiążącej oferty na zakup biurowca Mennica Legacy Tower. Najwcześniej w II kw. może zainwestować w nabycie nowych gruntów lub rozpoczętych inwestycji deweloperskich.

Mennica Polska z powodu epidemii koronawirusa odczuwa spadek przychodów z karty miejskiej, ale minimalizuje negatywne skutki zwiększonym obrotem złota - poinformował PAP Biznes prezes spółki Grzegorz Zambrzycki. Dodał, że dobra sytuacja finansowa Mennicy pozwala na utrzymanie polityki dywidendowej, która zakłada przeznaczenie minimum połowy zysku na jej wpłatę.

Wartość portfela zamówień Selvity na 2020 rok, wynikająca z podpisanych kontraktów handlowych i umów o dotacje, wynosi obecnie blisko 79 mln zł i jest o 43 proc. wyższa niż rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Selvita podtrzymuje cele na 2020 rok, które zakładają 30-proc. wzrost przychodów rdr w segmencie usługowym i utrzymanie dwucyfrowej rentowności operacyjnej. Spółka ma też nadzieję, że mimo sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, uda jej się zrealizować pierwszą akwizycję w tym roku - poinformował w czwartek prezes Bogusław Sieczkowski.

Spółki wchodzące w skład Grupy Azoty widzą pierwsze oznaki ograniczania dostaw i zamówień klientów w niektórych segmentach swojej działalności - poinformowały spółki w komunikatach. Zaznaczają, że na tę chwilę nie doszło do istotnego obniżenia sprzedaży i zakłóceń w łańcuchu dostaw surowców, materiałów i usług.

Zysk netto grupy Arctic Paper w 2019 r. wyniósł 124,7 mln zł, EBITDA 278 mln zł, EBIT 191,4 mln zł, a przychody ze sprzedaży 3,12 mld zł - wynika z raportu rocznego Arctic Paper. Wyniki są zgodne z szacunkami, które spółka podawała pod koniec lutego.

Bogdanka miała w 2019 roku 308,6 mln zł zysku netto wobec 53,6 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Wynik jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami.

Grupa Budimex odnotowała w 2019 r. 318,4 mln zł zysku operacyjnego i 226 mln zł zysku netto jednostki dominującej przy przychodach na poziomie 7,57 mld zł - podała spółka w raporcie rocznym. Wyniki są zgodne z przedstawionymi w lutym szacunkami. Grupa planuje przeznaczyć na inwestycje w 2020 r. około 130 mln zł.

Termin zakończenia przyjmowania zapisów w wezwaniu PKN Orlen na akcje Energi został przedłużony z 9 do 22 kwietnia - podał pośredniczący w wezwaniu DM PKO BP.

Zarząd ED Invest będzie rekomendował, by z zysku netto osiągniętego w 2019 roku na dywidendę trafiło 3,07 mln zł, co daje 0,31 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Analitycy Santander BM w raporcie z 26 marca wytypowali osiem spółek, które w wariancie pesymistycznym i mało prawdopodobnym mogą być najbardziej zagrożone wpływem pandemii koronawirusa i wymagać działań w najbliższych sześciu miesiącach, by uniknąć poważnych kłopotów. Są to: CCC, Wielton, Amrest, Forte, KGHM, LPP, Erbud i JSW.

Wyniki testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz odpis aktualizujący pomniejszą skonsolidowany zysk netto ZE PAK o 540 mln zł, nie wpłyną natomiast na wartość skonsolidowanego wyniku EBITDA - podała spółka w komunikacie. ZE PAK szacuje skonsolidowany wynik EBITDA za 2019 r. na 393 mln zł, a stratę netto na 446 mln zł.

Zarząd spółki Auto Partner rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 rok - podała spółka w komunikacie. Decyzja związana jest z wpływem epidemii COVID-19 na działalność spółki.

Selvita podtrzymuje cele na 2020 rok, które zakładają 30 proc. wzrost przychodów rdr w segmencie usługowym i utrzymanie dwucyfrowej rentowności operacyjnej. Spółka ma też nadzieję, że mimo sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, uda jej się zrealizować pierwszą akwizycję w tym roku - poinformował w czwartek prezes Bogusław Sieczkowski.

Warunek minimalnego progu zapisów w wezwaniu na akcje MZN Property został spełniony - poinformował pośredniczący w wezwaniu Pekao Investment Banking.

Zarząd mBanku zarekomendował walnemu zgromadzeniu, aby 980 mln zł zysk netto z 2019 r. pozostawić niepodzielonym. Tym samym nie zarekomendował przeznaczenia 48,7 mln zł na wypłatę dywidendy - poinformował bank w komunikacie.

WALUTY

EUR/PLN utrzyma podwyższone poziomy, choć w najbliższym czasie znaczne wahania nie są wykluczone. W przypadku dalszego pogorszenia nastrojów, kurs może przekroczyć poziom 4,60 – uważają ekonomiści. Na rynku krajowego długu skarbowego rentowność w segmencie dziesięciolatek może spadać w kierunku 1,65 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5962 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0981 USD i 120,18 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje w reakcji na coraz wyraźniejsze oznaki dewastacji popytu na paliwa z powodu epidemii koronawirusa. Inwestorów na rynkach paliw nie przekonują nawet postępy dotyczące pakietu ratunkowego dla amerykańskiej gospodarki - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje z powodu słabnącego popytu i coraz większych zapasów tego metalu. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME traci 0,6 proc. do 4.826,00 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Ekonomiści Erste obniżyli prognozę dynamiki PKB w Polsce w 2020 r. do -3,7 proc. z 1,2 proc. - wynika z czwartkowego raportu banku. W 2021 r. Erste prognozuje odbicie dynamiki PKB do poziomi 3 proc. Ekonomiści szacują, że deficyt gg w bieżącym roku wzrośnie do 7,7 proc. PKB.

Analityk BM mBanku Jakub Szkopek ocenia, że przedłużenie wstrzymania produkcji przez Fabrykę Mebli Forte do końca kwietnia spowoduje 39 spadek obrotów i 50 proc. spadek EBITDA. Wówczas wskaźnik dług netto do EBITDA wzrośnie do 4,4, co oznaczać będzie naruszenie bankowych kowenantów.

Wstrzymanie przez KNF wypłaty dywidendy przez banki i ubezpieczycieli jest informacją negatywną, ale raczej spodziewaną. Podobnie bowiem postąpili regulatorzy na innych rynkach - oceniają analitycy.

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty. Arkusze będę publikowane na ich stronach internetowych w kolejnych dniach: 30, 31 marca i 1 kwietnia - poinformowało MEN.

Gospodarkom strefy euro i W.Brytanii grozi recesja: spadek PKB może wynieść ok. 2 proc. w 2020 r. - prognozują analitycy S&P Global Ratings.

Obecny kurs złotego wycenia już negatywne informacje, dlatego można oczekiwać powolnych spadków kursu EUR/PLN w dalszej części roku - wynika z analizy mBanku.

Jeśli restrykcje wprowadzone ze względu na koronawirusa utrzymają się do końca czerwca, to Niemcy muszą liczyć się w tym roku ze spadkiem PKB o 10 proc. - poinformował w czwartek Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW).

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

PFR pracuje z UOKiK nad programem pomocowym dla firm, który może być gotowy w kwietniu - powiedział w czwartek w trakcie wideokonferencji prezes PFR Paweł Borys.

Polski Fundusz Rozwoju będzie mógł pozyskiwać środki na rynku kapitałowym - takie rozwiązanie przewiduje zmiana ustawy o systemie instytucji rozwoju.

Polski Fundusz Rozwoju będzie mógł nabywać akcje z obecnego kapitału zakładowego firm - taka zmiane przewiduje zmiana ustawy o systemie instytucji rozwoju.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydłużony termin docelowy na spełnienie wymogów MREL do początku 2024 roku, a termin spełnienia pierwszego wiążącego celu śródokresowego do 1 stycznia 2022 r. - podał BFG w komunikacie prasowym.

Gaz-System uzyskał kolejne trzy decyzje umożliwiające budowę gazociągu łączącego Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym, dzięki nim spółka może przystępować do prac budowlanych - poinformowała w czwartkowym komunikacie rzeczniczka prasowa Gaz-Systemu Iwona Dominiak.

Ponad dwie trzecie z ankietowanych firm planuje redukcje w zatrudnieniu w ciągu najbliższych 2 miesięcy, a więcej niż połowa planuje zwolnić od 20 proc. do 50 proc. załogi - poinformowała w czwartek Konfederacja Lewiatan w komunikacie.

Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich apeluje do rządu o pomoc w ratowaniu tysięcy miejsc pracy w legalnej części branży bukmacherskiej, które są zagrożone z powodu obecnej sytuacji epidemicznej i wynikających z niej konsekwencji dla polskiej gospodarki.

O 6,3 proc. wzrósł w ubiegłym roku średni koszt każdej tony węgla, sprzedanej przez krajowych producentów tego surowca. Jak wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), w przypadku węgla energetycznego średnia cena węgla była w 2019 r. o ponad 60 zł niższa od średniego kosztu.

Gospodarka Irlandii wskutek epidemii koronawirusa może w tym roku skurczyć się o ponad 7 proc., a bezrobocie może wzrosnąć do ok. 18 proc. - przewiduje w ogłoszonej w czwartek prognozie Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych (ESRI), czołowy irlandzki think tank ekonomiczny.

G20 musi skoordynować swoje polityki makroekonomiczne, mobilizując wszystkie dostępne instrumenty, aby złagodzić spowolnienie gospodarcze oraz wspierać pracowników i najbardziej dotknięte kryzysem przedsiębiorstwa - takie stanowisko przedstawili szefowie RE i KE podczas czwartkowej wideokonferencji.

Linie lotnicze Condor chcą z powodu koronawirusa otrzymać więcej czasu na spłatę kredytu pomostowego, złożyły wniosek do niemieckiego państwowego banku rozwoju KfW.

World Trade Monitor, wskaźnik obrazujący dynamikę wolumenu handlu międzynarodowego, w styczniu spadł o 1,2 proc. mdm - podało holenderskie Biuro Analizy Polityki Gospodarczej (CPB).

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, największy państwowy fundusz na świecie, stracił od początku roku 16 proc. wartości, czyli 124 miliardy dolarów. Powodem są spadki na giełdach wywołane pandemią koronawirusa.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

"Tarcza antykryzysowa" gotowa - ostatnia ustawa z pakietu sfinalizowana - napisał w nocy ze środy na czwartek na Twitterze szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Trwa obiegowe przyjmowanie dokumentów przez Radę Ministrów - zaznaczył w rozmowie z PAP.

Nie widzę powodów do wycofywania się z wyborów prezydenckich, wiem, że zostaną one przełożone - powiedział w czwartek w Radiu Plus niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Podkreślił, że wybory muszą się kiedyś odbyć, ponieważ Andrzej Duda nie będzie prezydentem w nieskończoność.

Do 5 kwietnia chcemy zakończyć rządowy program "Lot do Domu"; w czasie trwania programu zostanie zrealizowanych łącznie blisko 400 rejsów, a ponad 45 tys. Polaków trafi do kraju - oświadczył w rozmowie z PAP szef KPRM Michał Dworczyk.

W kierunku koroanwirusa przebadano dotąd w Polsce 29,5 tys. próbek, około tysiąca dało wynik pozytywny, potwierdzający zakażenie – wskazało w czwartek ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano 3,3 tys. testów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek w ciągu dnia o 35 kolejnych, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi, przypadkach koronawirusa w Polsce. Łącznie testy dały dotąd pozytywny wynik u 1120 osób, z których 14 zmarło.

Europa potrzebuje dziś nowego impulsu gospodarczego, nowego planu Marshalla - uważa kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Zapewnił, że będzie współpracował w opracowaniu takiego planu, który nie tylko ma ratować europejską gospodarkę, ale sprawić by mogła konkurować z innymi gospodarkami świata.

Nie ma żadnej możliwości, żeby w sposób zdalny uchwalać w Polsce prawo - powiedział w czwartek szef PO Borys Budka. Według niego, przez dwa tygodnie rządzący nie zrobili nic, aby posiedzenie Sejmu odbyło się w warunkach zapewniających bezpieczeństwo.

Koalicja Obywatelska złoży w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o wprowadzenie w Polsce stanu klęski żywiołowej w związku z epidemią koronawirusa - poinformowali posłowie KO: Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński.

Posłowie opozycji zgłosili w czwartek poprawki do projektu zmian w Regulaminie Sejmu, który zakłada możliwość głosowania zdalnego przez posłów; poprawki przewidują m.in. ograniczenie czasowe funkcjonowania zmienionego regulaminu. Pytali też o bezpieczeństwo cybernetyczne podczas piątkowych obrad.

Nie dam się wciągnąć w tę brudną kampanię. Słowa, które od wczoraj są mi przypisywane, nigdy nie padły. PiS manipuluje i odciąga uwagę od spraw naprawdę ważnych - oświadczyła w czwartek kandydatka PO na prezydenta, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek rano o 34 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce; łączny bilans to 1085. Resort podał, że w Koszalinie zmarła piętnasta zakażona osoba, to 67-letni mężczyzna.

W ciągu 11 dni operacji "LOT do domu", których celem jest ściąganie Polaków z zagranicy do kraju, wróciło już ponad 36 tys. osób - poinformował w czwartek LOT. W czwartek samoloty LOT-u zabiorą Polaków, którzy są na Malediwach czy Sri Lance.

Z lotnisk w Pekinie i Szanghaju wystartowały dwa samoloty z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia; dziś po południu powinny być już w Warszawie - poinformował w czwartek rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Od przyszłego tygodnia uruchamiamy most powietrzny z Chinami, który będzie przewoził towary do ochrony medycznej dla służb, które biorą udział w walce z koronawirusem - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres; wnioski te rozpatrywane będą po wejściu w życie znowelizowanych przepisów specustawy związanej z zagrożeniem koronawirusem - podał w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kilka osób w maseczkach chirurgicznych i lateksowych rękawiczkach wzięło udział w demonstracji zorganizowanej w czwartek w Warszawie przez ruch Obywatele RP. Z centrum miasta przeszli pod Sejm, gdzie zorganizowali konferencje prasową. Obywatele RP domagają się ogłoszenia na całym terytorium Polski stanu nadzwyczajnego, przesunięcia terminu wyborów prezydenckich i potwierdzenia gwarancji praw obywateli do roszczeń wobec państwa z tytułu strat poniesionych w wyniku ograniczenia ich praw.

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty. Arkusze będę publikowane na ich stronach internetowych w kolejnych dniach: 30, 31 marca i 1 kwietnia - poinformowało MEN.

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów maturalnych. Arkusze będę publikowane na ich stronach internetowych w kolejnych dniach: 2, 3, 6, 7 i 8 kwietnia - poinformowała w czwartek CKE.

Wojewoda lubelski zdecydował o przesunięciu daty wyborów uzupełniających do rad gmin Aleksandrow oraz Terespol. Zamiast 5 kwietnia mają się one odbyć 19 kwietnia. Powodem są m.in. obowiązujące ograniczenia w przemieszczaniu się i gromadzeniu obywateli.

Zarządzeniem wojewody podlaskiego wybory uzupełniające do rady gminy Giby zostały przeniesione z 29 marca na 19 kwietnia tego roku - poinformowano PAP w suwalskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

Przesunięcie terminu samorządowych wyborów uzupełniających leży w gestii wojewodów - powiedział PAP rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski. Wojewodowie podejmując takie decyzje działają zgodnie z prawem - podkreślił.

Do Sądu Okręgowego w Ostrołęce trafił akt oskarżenia przeciwko mężowi i synowi, którzy zabili i upozorowali samobójczą śmierć Krystyny K. – poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. Kobieta została skatowana na śmierć, po czym członkowie rodziny powiesili jej ciało, by wyglądało to na jej samobójstwo.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Przywódcy państw G20 na czwartkowej wideokonferencji postanowili, że przeznaczą co najmniej 5 bln dolarów na wsparcie światowej gospodarki w walce ze skutkami pandemii koronawirusa - ogłoszono we wspólnym oświadczeniu, wydanym po zakończeniu obrad.

Wnioski dwóch polskich sądów o wydanie orzeczenia ws. nowego systemu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów są niedopuszczalne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Zaznaczył jednoczśnie, że pytający nie powinni być jednak karani za składanie do niego takich wniosków. Ta konkretna sprawa się kończy, ale spór ws. Izby Dyscyplinarnej SN przed TSUE - nie.

Komisja Europejska odnotowała w czwartek wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce podkreślając, że orzeczenie to nie ma wpływu na postępowanie toczące się w związku z jej skargą.

Ok. 2 biliony USD, czyli blisko 10 proc. PKB USA, wart jest przegłosowany w środę przez amerykański Senat pakiet stymulacyjny mający na celu złagodzenie skutków koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii; media w USA nazywają pakiet "mamucim".

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił w czwartek w Senacie, że rząd planuje w najbliższym czasie przeznaczyć sumę „nie niższą niż 50 miliardów euro” dla rodzin, firm i pracowników w związku z kryzysem w kraju, wynikającym z pandemii koronawirusa.

Grecki resort finansów podał w czwartek szacunki, według których w br. gospodarka kraju zmniejszy się o 1-3 proc. z powodu koronawirusa. Według szefa resortu Christosa Stajkurasa ekonomiczny efekt epidemii w Grecji będzie łagodniejszy niż w innych krajach strefy euro.

W ciągu ostatniej doby w Holandii stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podał w czwartek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). To najwyższy dzienny przyrost zachorowań w tym kraju. 78 kolejnych osób zmarło.

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 198 osób - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 49 w porównaniu ze środą. W ciągu ostatnich 24 godzin zaraziło się 4 995 osób.

Po kilku dniach spowolnienia dynamiki przyrostu chorych liczba nowych przypadków koronawirusa w Belgii podwoiła się przez minioną dobę. Jak poinformowało w czwartek federalne centrum kryzysowe, w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 1298 infekcji oraz 42 zgony.

W Szwajcarii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła od środy o 58 do 161 - poinformowało w czwartek Federalne Biuro Zdrowia Publicznego. Łączna liczba zakażonych w kraju przekroczyła 10 tys.

W Szwajcarii blisko 42 tys. firm zwróciło się do rządu o pomoc w związku ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa - poinformowały w czwartek władze karaju.

Kolejne 41 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, w efekcie czego łączna liczba zgonów zwiększyła się do 463, podały w środę wieczorem brytyjskie służby medyczne.

Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 156 przypadków zakażenia koronawirusem, pięć zainfekowanych osób zmarło - poinformowało w czwartek tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia. W ciągu doby odnotowano 43 nowe przypadki - dodał resort.

Ukraińska służba zdrowia jest nieprzygotowana na walkę z koronawirusem, a jeśli pewne osoby nadal będą przeszkadzać w pracy ministerstwa ochrony zdrowia, to liczba ofiar Covid-19 na Ukrainie może być katastrofalna - ostrzegł szef tego resortu Illia Jemec.

Uusimaa, najbardziej zaludniony region Finlandii, gdzie jest najwięcej zarażonych koronawirusem, w tym stolica Helsinki oraz bezpośrednio sąsiadujące miasta Espoo i Vantaa, muszą jak najszybciej zostać odcięte od reszty kraju - ogłosiła w środę wieczorem premier Sanna Marin.

Władze Węgier spodziewają się szczytu epidemii koronawirusa w czerwcu-lipcu – powiedział w czwartek minister kierujący kancelarią premiera Węgier Gergely Gulyas. Dodał, że jest to prognoza obarczona dużą dozą niepewności.

Szybkie testy na wykrycie koronawirusa, które hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zakupiło w Chinach, są bezużyteczne, gdyż dają wyniki fałszywie negatywne - stwierdziło w raporcie hiszpańskie Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej (SEIMC). O sprawie pisze dziennik El Mundo.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podał w środę, że liczba zakażeń koronawirusem w stanie szybko rośnie i wyniosła tego dnia 30 811. Podkreślił jednak, że pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o tym, że wprowadzone restrykcje są skuteczne.

Ponad 200 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych. USA stały się tym samym szóstym krajem, w którym przekroczono liczbę tysiąca ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2.

W Chinach kontynentalnych zanotowano w środę ponowny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa; wszystkie wykryto u osób, które powróciły z zagranicy - poinformowała w czwartek Narodowa Komisja Zdrowia.

W Korei Południowej wykryto w czwartek 104 nowe przypadki koronawirusa co zwiększyło ich łączną liczbę do 9.241 - poinformowały południowokoreańskie Ośrodki ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Chiński urząd lotnictwa cywilnego (CAAC) nakazał w czwartek krajowym liniom lotniczym ograniczenie międzynarodowych połączeń z Chinami do zaledwie jednego w tygodniu na każdy kraj. O podobną redukcję liczby rejsów poproszono również linie zagraniczne.

W Tajlandii w ciągu minionej doby odnotowano 111 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek rząd tego kraju na Twitterze. Do 1045 wzrosła tym samym liczba osób zainfekowanych od początku epidemii.

Rumuński minister zdrowia Victor Costache oświadczył w czwartek, że podał się do dymisji i, że jego stanowisko obejmie jego dotychczasowy zastępca Nelu Tataru. Agencja Reutera zauważa, że do rezygnacji doszło w sytuacji epidemii koronawirusa.

Rząd Rosji zalecił w czwartek liniom lotniczym wstrzymanie od piątku 27 marca wszystkich międzynarodowych połączeń lotniczych, regularnych i czarterowych, z powodu epidemii koronawirusa. Wyjątkiem będą rejsy, którymi Rosjanie powracają do ojczyzny z zagranicy.

Dziewięć okrętów brytyjskiej Royal Navy podążało za siedmioma rosyjskimi okrętami w związku z zauważonym "niezwykle wysokim poziomem ich aktywności" w Kanale La Manche i na Morzu Północnym, poinformowała w czwartek brytyjska marynarka.

Papież Franciszek został poddany kolejnemu testowi na obecność koronawirusa, który okazał się negatywny - przekazał w czwartek dziennik "Il Messaggero". Wirus pojawił się u osoby w bliskim otoczeniu papieża.

Z powodu epidemii koronawirusa brytyjski parlament zawiesił w środę wieczorem posiedzenia, rozpoczynając - tydzień wcześniej niż planowano - przerwę wielkanocną. Posłowie i lordowie powrócą do pracy najwcześniej 21 kwietnia.

Z powodu koronawirusa Francja wycofuje czasowo z Iraku wszystkich swoich żołnierzy, którzy uczestniczą w misjach szkoleniowych. Operacja rozpocznie się w czwartek - informuje sztab generalny francuskich sił zbrojnych.

W Iranie zaczął w czwartek obowiązywać zakaz podróżowania między miastami w obawie przed drugą falą zakażeń koronawirusem - przekazał w czwartek irański urzędnik na konferencji prasowej. Iran jest na Bliskim Wschodzie krajem najbardziej dotkniętym epidemią.

101-letni mieszkaniec Rimini, na północy Włoch, został wyleczony z koronawirusa i wrócił do domu - ogłosiła w czwartek wiceburmistrz miasta Gloria Lisi. To najstarszy we Włoszech pacjent, który pokonał chorobę Covid-19.

W nowojorskich schroniskach dla zwierząt zaczyna brakować czworonogów do adopcji lub opieki zastępczej - poinformował portal Bloomberg. W związku z epidemią koronawirusa coraz więcej osób stara znaleźć sobie towarzyszy kwarantanny.

(PAP Biznes)

ana/ osz/ asa/

Ostatnie wiadomości