Skrót wiadomości - poniedziałek, 30 marca, 18.40 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 mar 2020, 18:42

Skrót wiadomości - poniedziałek, 30 marca, 18.40

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Podjęcie silniejszych od obecnie wdrożonych i planowanych działań fiskalnych i monetarnych w ramach pakietu antykryzysowego mogłoby skutkować osłabieniem polskiej waluty - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w marcu spadł do 95,3 pkt. z 99,2 pkt. w lutym - wynika z opublikowanych danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w marcu wzrósł do 32,5 pkt z 21,2 pkt. w lutym - wynika z opublikowanych danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w III 94,5 pkt. wobec 103,4 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie ze 103,5 pkt. - podała Komisja Europejska w komunikacie.

W II kwartale PKB Polski skurczy się o 5-10 proc., a powrót na ścieżkę wzrostu może nastąpić na przełomie 2020 i 20121 roku - napisał w portalu Business Insider szef PFR Paweł Borys.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w marcu w Polsce nie zmienił się względem lutego - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Od 30 marca 2020 r. do odwołania Główny Urząd Statystyczny nie będzie publikował szybkich szacunków wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych - podał urząd w komunikacie.

Dane dotyczące cen detalicznych bedą pozyskiwane telefonicznie lub mailowo - podał w komunikacie GUS.

W IV kwartale 2019 r. rynek nieruchomości mieszkaniowych znajdował się w fazie ekspansji, nadal obserwowano wzrost cen - ocenił NBP w kwartalnym raporcie o rynku nieruchomości. Popyt mieszkaniowy przenosi się na rynek wtórny - wynika z raportu.

Inflacja wg HICP w Niemczech w marcu wyniosła 1,3 proc. rdr wobec 1,7 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie Federalne Biuro Statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 1,3 proc.

Termin przystąpienia Bułgarii do unijnego mechanizmu ERM II (Exchange Rate Mechanism) w pierwszej połowie tego roku jest nierealistyczny i będzie odłożony prawdopodobnie o rok - ocenił w poniedziałek prezes Bułgarskiego Banku Narodowego (BNB) Dimitar Radew.

Bank centralny Chin obniżył 7-dniową stopę reverse repo o 20 pb - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w lutym przez Amerykanów, wzrosła o 2,4 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2020 r. - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. W piątek w nocy Sejm odrzucił wszystkie 94 poprawki Senatu do budżetu.

Ministerstwo Finansów sprzedało na poniedziałkowym przetargu bony 20-tyg. za 1.000,10 mln zł przy popycie 2.621,00 mln zł i rentowności 0,90 proc. - podał resort w komunikacie. MF sprzedał też bony 52- tyg. za 2.000 mln zł przy popycie 5.836 mln i rentowności 0,90 proc.

Ministerstwo Finansów sprzedało 26 marca w formule private placement obligacje serii DS0726 za 5 mld zł i DS1029 również za 5 mld zł - wynika z bazy transakcji obligacji hurtowych MF.

NBP powinien mieć prawo do kupowania na rynku pierwotnym obligacji skarbowych, korporacyjnych i akcji - napisał w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon. Ekonomista podtrzymał wcześniej wyrażoną opinię, że nie można wykluczyć dalszych obniżek stóp procentowych w Polsce.

Państwa członkowskie w ramach Rady UE poparły w poniedziałek propozycję KE przeznaczenia 37 mld euro funduszy UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Środki trafią m.in. do systemów opieki zdrowotnej oraz małych i średnich firm.

W ramach sprzedaży dodatkowej Ministerstwo Finansów sprzedało bony 20-tyg. za 175 mln zł i bony 52- tyg. za 386 mln zł - podał resort w komunikacie.

Na kwiecień NBP zaplanował 2 operacje skupu obligacji skarbowych (16 i 29 kwietnia), a operacje repo mogą być w kwietniu uruchamiane przez NBP, jeżeli zajdzie taka konieczność - podał w poniedziałek NBP w harmonogramie operacji otwartego rynku na kwiecień.

GIEŁDA

WIG20 odrobił poranne spadki i zakończył poniedziałkowe notowania na poziomie zbliżonym do poprzedniego zamknięcia. W gronie największych spółek wzrostem o 7 proc. wyróżniły się notowania Dino Polska.

Zamknięcie: WIG20 1.477,65 pkt. (0,12 proc.), WIG 40.827,13 pkt.(-0,15 proc.).

SPÓŁKI

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok końcowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie tzw. "Kontraktu Jamalskiego" - podał PGNiG w komunikacie. Spółka wstępnie szacuje, że różnica do zwrotu przez Gazprom na rzecz PGNiG wynosi około 1,5 miliarda USD za okres od 1 listopada 2014 r. do 29 lutego 2020 r.

Komisja Europejska zgłosi formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen - dowiedziała się PAP ze źródła w tej instytucji. Bruksela ma wydać decyzję jeszcze w tym tygodniu.

PKN Orlen nie odstępuje od planów fuzji z Grupą Lotos, czeka na decyzje Komisji Europejskiej w tej sprawie - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Grupa Azoty Polyolefins podpisała listy mandatowe (commitment letters) z polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi potwierdzające złożenie ofert finansowania dłużnego dla projektu „Polimery Police” - podała spółka w komunikacie prasowym.

Rząd pracuje nad ochroną spółek Skarbu Państwa przed nadchodzącym kryzysem - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Netia widzi ryzyko opóźnienia inwestycji w sieć, ale liczy na to, że uda się je nadrobić do końca roku - poinformował PAP Biznes rzecznik prasowy Netii Karol Wieczorek.

Zarząd Tauronu postanowił nie rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy z kapitału zapasowego i wnioskować o pokrycie z jego środków straty netto za 2019 rok - podała spółka w komunikacie.

Notowany na GPW włoski UniCredit zgodnie z wytycznymi Europejskiego Banku Centralnego zdecydował o wycofaniu z porządku obrad walnego zgromadzenia punkty dotyczące wypłąty dywidendy za 2019 rok i przeprowadzenia programu skupu akcji własnych - poinformował bank w komunikacie.

Prezes Śnieżki Piotr Mikrut ma nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, w której zarząd spółki, zmuszony sytuacją ekonomiczną, odstąpiłby od wypłaty dywidendy. Inwestycje grupy mają w 2020 roku wynieść poniżej planowanego wcześniej poziomu 95,5 mln zł.

Grupa Śnieżka nie odczuwa na razie istotnego negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na działalność, a w przypadku konieczności czasowego zatrzymania produkcji, nie planuje zwolnień. Śnieżka ma nadzieję, że spowolnienie gospodarcze nie dotknie branży w 2020 i 2021 roku tak istotnie, by zmusić do redukcji zatrudnienia w fabrykach grupy - poinformował prezes spółki Piotr Mikrut.

Grupa kapitałowa Ciech z powodu zauważalnego spadku zamówień jest zmuszona ograniczać produkcję pianek i szklistego krzemianu. Spółka w komunikacie poświęconym wpływowi pandemii koronawirusa na działalność oceniła, że w innych segmentach nie stwierdzono do tej pory istotnych zakłóceń.

Rainbow Tours szacuje, że w 2019 r. wypracował 68,9 mln zł skonsolidowanego zysku EBITDA, 37,8 mln zł zysku netto oraz 1,76 mld zł przychodów ze sprzedaży - podała spółka w komunikacie.

Grupa Ferro odnotowała w 2019 roku 40 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, co oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - podała spółka w raporcie. W samym czwartym kwartale zysk netto, po korekcie o zdarzenie jednorazowe, wyniósł 6,2 mln zł (wzrost o 16 proc. rdr).

Pekabex wstrzymał produkcję w zakładzie produkcyjnym Kokoszki II w Gdańsku, po tym jak u jednego z pracowników wykryto koronawirusa - podała spółka w komunikacie. Produkcję przeniesiono do pozostałych zakładów grupy.

Firma Oponiarska Dębica zdecydowała o przedłużeniu okresu wstrzymania produkcji opon w zakładzie produkcyjnym w Dębicy do 17 kwietnia 2020 r., z możliwością kolejnego przedłużenia tego przestoju - poinformowała spółka w komunikacie. Przestój trwa od 21 marca.

Intersport Polska pracuje nad redukcją kosztów we wszystkich obszarach, zakłada powrót do osiągania porównywalnej sprzedaży w ujęciu LFL najwcześniej jesienią - podała spółka w komunikacie.

Archicom analizuje założenia operacyjne na 2020 rok i ocenia, że sprzedaż mieszkań w tym roku może być niższa od planowanego poziomu - wynika z wypowiedzi prezes Doroty Jarodzkiej-Śródki dla PAP Biznes. Spółka nie modyfikuje na razie planu inwestycyjnego, ale z większą ostrożnością podchodzi do inwestycji w grunty.

Bogdanka może ograniczyć tegoroczne nakłady inwestycyjne w przypadku rozwoju epidemii koronawirusa - poinformował prezes Artur Wasil podczas czatu inwestorskiego SII.

Banki PKO BP i ING Bank Śląski zmieniły część zapisów umowy restrukturyzacyjnej TXM i zawiesiły uprawnienia związane z istniejącymi przypadkami naruszenia - podał TXM w komunikacie. Zmiany zostały przede wszystkim wywołane wskutek wystąpienia pandemii koronawirusa.

Niemieckie spółki giełdowe będą musiały zawiesić wypłaty dywidend, aby kwalifikować się do pomocy rządowej, mającej na celu złagodzenie skutków gospodarczych pandemii koronawirusa - podała w poniedziałek agencja Bloomberga, powołując się na źródła.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5395 - poinformował NBP.

W najbliższych dniach sytuacja na europejskich giełdach może przekładać się na osłabienie złotego wobec euro, a tendencje na rynkach bazowych wspomagać mogą spadki rentowności krajowych SPW - oceniają ekonomiści.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1034 USD i 119,34 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje wraz z innymi metalami bazowymi w reakcji na pogarszanie się kryzysu zdrowotnego na świecie. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana niżej o 0,6 proc. - po 4.760,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje o ponad 5 proc., a baryłka surowca kosztuje niewiele ponad 20 USD - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Dynamika PKB Polski w 2020 r. będzie ujemna i wyniesie -2,1 proc.- wynika ze zrewidowanej prognozy ekonomistów Credit Agricole. Według nich, inflacja w br. wyniesie 2,9 proc.

Przy założeniu, że szczyt epidemii będzie w kwietniu, a na przełomie maja i czerwca restrykcje zaczną się rozluźniać, tempo PKB Polski może spaść w II kw. o nawet 10 proc., a w całym 2020 r. dynamika znajdzie się na poziomie -3 proc. - prognozują ekonomiści Banku Millennium. Ich zdaniem, stopa bezrobocia w br. na poziomie 7 proc. jest optymistycznym założeniem.

Prawie połowa ankietowanych analityków (47 proc.) uważa, że w ciągu trzech miesięcy warszawska giełda odzyska siły, a kolejnych 37 proc., że stanie się to do końca bieżącego roku. 60 proc. ankietowanych obstawia, że WIG20 zakończy rok w przedziale 1.350 – 1.700 pkt – wynika z badania Martis Consulting.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Presja ekonomiczna wynikająca z rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa jest negatywna dla banków w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) i może prowadzić do obniżenia ratingów - podała agencja Fitch.

Kończymy pracę nad kolejnym pakietem zmian w ramach tzw. tarczy antykryzysowej; chcemy jeszcze przed świętami skierować kolejne propozycje do parlamentu - powiedział w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Przepisy specustawy ws. pakietu antykryzysowego, dotyczące sektora handlowego, są niewystarczające i nieproporcjonalne, a zapis o wygaszeniu umów najmu nieprecyzyjny - ocenia Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH). Jej zdaniem, branża może się załamać, jeśli rząd nie będzie partycypował w kosztach najmu lokali i nie zapewni wsparcia ze strony sektora finansowego.

GDDKiA nie odnotowuje spadku ruchu samochodów ciężarowych w związku z pandemią - podała GDDKiA w komunikacie.

Portal AutomotiveSuppliers wstępnie prognozuje, że eksport branży motoryzacyjnej w Polsce w 2020 r. spadnie o 25-33 proc. rdr - wynika z raportu portalu.

Firmy pożyczkowe w lutym udzieliły kredytów o wartości 534 mln zł, czyli o 3,9 proc. mniej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Obniżenie maksymalnego limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego sprawi, że kredyt ten będzie dostępny wyłącznie dla wąskiej grupy klientów znajdujących się w dobrej sytuacji finansowej. Propozycje w tym zakresie będą miały negatywne konsekwencje zarówno dla banków, jak i instytucji pożyczkowych - ocenia Związek Banków Polskich.

Średnia cena benzyny PB95 pomiędzy 20 a 27 marca spadła o 21 gr - wynika z danych Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Rada UE zatwierdziła w poniedziałek w procedurze pisemnej decyzję w sprawie zawarcia umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem. Decyzja ta otwiera, po stronie UE, drogę do wejścia w życie tego porozumienia.

Wywołane pandemią koronawirusa zakłócenia będą dla rozwoju fotowoltaiki prawdopodobnie chwilowe i ograniczone - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. PSF twierdzi, że polscy producenci mają szansę zastąpienia dostaw z Dalekiego Wschodu.

Francuski producent samochodów Renault ogłosił w poniedziałek, że w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem wstrzymał produkcję we wszyskich swoich zakładach na całym świecie, poza Chinami i Koreą Południową.

Państwa członkowskie w ramach Rady UE poparły w poniedziałek propozycją KE dotyczącą tzw. slotów w transporcie lotniczym. Zakłada ona, że przewoźnicy będą mogli je utrzymać, nawet jeśli nie wykorzystują ich w tym sezonie w 80 proc.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Rozważane jest wprowadzenie ewentualnych dalszych restrykcji, ale zdecyduje o nich minister zdrowia Łukasz Szumowski - mówiła w poniedziałek szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodał, że konsekwencje zmagania się z kryzysem po równo powinni ponosić: pracodawcy, pracownicy i administracja publiczna.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział w poniedziałek wniesienie szeregu poprawek do ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej. Chcemy niedoskonałą, dziurawą tarczę zamienić na lepszą, solidną, prawdziwą tamę, która zatrzyma rozlewanie się pandemii - powiedział Grodzki.

Rekompensata dla samorządów 50 proc. utraconych wpływów z podatków i refundacja dla przedsiębiorców 50 tys. zł kosztów stałych miesięcznie - zakładają senackie poprawki do specustawy dot. koronawirusa. Senatorowie zapowiadają też usunięcie zmiany Kodeksu wyborczego oraz zmiany ustawy o RDS.

Złożenie w Senacie ponad 200 poprawek do ustaw tzw. tarczy antykryzysowej, w tym większe wsparcie dla przedsiębiorców i służby zdrowia, zapowiedział w poniedziałek kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

Wybory 10 maja, to krew na rękach tych, którzy do tego doprowadzą i potrzebne jest obywatelskie nieposłuszeństwo - oświadczył szef PO Borys Budka. Według niego Senat poprawi "dziurawą" tarczę antykryzysową, a PO zrobi wszystko, aby odrzucić "niekonstytucyjne poprawki" w Kodeksie wyborczym.

Dzisiaj nie ma przesłanki, która powodowałaby, że można wprowadzić stan nadzwyczajny w Polsce; wszystkie organy państwa funkcjonują - mówił w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Podkreślił, że decyzja, czy wybory powinny odbyć się 10 maja, powinna być podjęta po Wielkanocy.

Na dziś pracujemy nad tym, żeby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja; tak, jak przygotowujemy się do przeprowadzenia egzaminów 8-klasisty czy egzaminów maturalnych, tak też przygotowujemy się do wyborów prezydenckich - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Nie wycofałam się ze startu w wyborach prezydenckich; powiedziałam tylko głośno, że te wybory muszą być przeniesione i mam nadzieję, że tak się stanie - powiedziała w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Propozycja, żeby strona demokratyczna zbojkotowała wybory, bez rezygnacji wszystkich kandydatów, nie przyniesie niczego - prezydentem pozostanie Andrzej Duda - ocenił w poniedziałek szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Nie mam zamiaru włączać się w bojkoty, szczególnie inspirowane przez PO - oświadczył w poniedziałek kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak w reakcji na apel kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Zaapelował też do senatorów, aby nie blokowali przepisów antykryzysowych.

Jeśli wybory byłyby 10 maja, to Andrzej Duda wygrałby w I turze otrzymując 54,6 proc. głosów, a na kandydatkę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską głosowałoby 12,1 proc. wyborców - wynika z sondażu IBRiS dla Onet.pl. W glosowaniu 10 maja wzięłoby udział nieco ponad 20 proc. Polaków.

Jestem przekonany, że na koniec tygodnia będzie kilka tysięcy pacjentów z potwierdzonym wynikiem koronawirusa – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ocenił, że to dopiero początek epidemii w Polsce, a liczba chorych potrzebujących pomocy będzie wzrastać.

Testy laboratoryjne potwierdziły 79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia. W sumie zakażenie koronawirusem wykryto dotychczas u 1984 osób, 26 z nich zmarło.

W laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 46,607 tys. próbek pod kątem wykrycia koronawirusa. 1905 z nich dało wynik pozytywny, a 44,702 tys. negatywny – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 3,8 tys. testów.

Po wykryciu koronawirusa u pacjenta zamknięto Klinikę Kardiologii Interwencyjnej szpitala imienia Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Pacjentów przeniesiono do innego szpitala, a 44 osoby z personelu medycznego poddano kwarantannie - poinformowało Polskie Radio Łódź.

Ze względu na podejrzenie zakażenia koronawirusem u jednego z pacjentów wstrzymano funkcjonowanie oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu. Kwarantanną objęto ok. 30 osób z personelu szpitala.

Dwóch pacjentów znajdujących się na OIOM-ie szpitala przy ul. Stępińskiej jest zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka. W związku z sytuacją 45 osób skierowano na kwarantannę, w tym 14 lekarzy.

Patrole wzmocnione żołnierzami mają egzekwować ograniczenia wprowadzone dla obywateli przez rząd w walce z epidemią koronawirusa. Rząd analizuje sytuację, aby zdecydować w ciągu kilkudziesięciu godzin, o wprowadzeniu dalszych obostrzeń - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 146 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie; w ok. 700 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Poseł Edward Siarka (PiS), u którego wykryto koronawirusa, w poniedziałek opuścił Szpital Uniwersytecki w Krakowie – poinformował sam poseł na swoim profilu społecznościowym.

Stypendia twórcze miasta, program małych grantów czy imprezy po szczecińsku – to założenia przygotowywanego przez magistrat pakietu pomocowego dla lokalnych artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji podczas epidemii COVID-19.

Niech samorządowcy, którzy tak buńczucznie zapowiadają, że złamią prawo i uniemożliwią przeprowadzenie wyborów prezydenckich, liczą się z tym, że stracą swoje stanowiska - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Organizacja wyborów prezydenta RP 10 maja jest praktycznie niemożliwa z powodu epidemii i potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa ludziom. Brakuje chętnych do komisji wyborczych, są kłopoty z lokalami – powiedział w poniedziałek prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Podczas wideokonferencji z premierem Mateuszem Morawieckim jasno mówiłem, że w ocenie mojej, jak również większości samorządowców, ze względu na bezpieczeństwo obywateli nie da się przeprowadzić wyborów w zakładanym terminie - podkreślił w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rząd zmusza mnie do czegoś, co jest dla mnie osobiście niemoralne i nieprzyzwoite – oświadczył w poniedziałek prezydent Rybnika Piotr Kuczera, odnosząc się do perspektywy zorganizowania wyborów prezydenckich 10 maja, w warunkach epidemii COVID-19.

Według prezydenta Płocka (Mazowieckie) Andrzeja Nowakowskiego (PO), z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa i skalę zagrożenia, nie będzie możliwe zorganizowanie w wyborów prezydenta RP w wyznaczonym terminie 10 maja w sposób bezpieczny dla mieszkańców miasta.

Wójt Jaworza koło Bielska-Białej Radosław Ostałkiewicz zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska, jeśli wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Wyjaśnił, że w obecnej sytuacji, związanej z koronawirusem, nie jest w stanie podołać wymogom Kodeksu wyborczego.

Ważący ok. 5,5 kg skarb, składający się z blisko 1800 srebrnych monet, przekazał Muzeum w Hrubieszowie przypadkowy znalazca. Zdaniem archeologów, to jeden z największych skarbów z okresu rzymskiego odkrytych do tej pory w Polsce.

Za znieważenie obywatelki Chin odpowie 27-latek z Sosnowca, zatrzymany przez tamtejszych policjantów. Był już karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz posiadanie narkotyków. Teraz grożą mu nawet 3 lata więzienia – podała w poniedziałek sosnowiecka policja.

Do tej pory wpłynęło ponad 1000 wniosków o pomoc osłonową w związku z podwyżką cen wywozu śmieci - poinformował w poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Pomoc skierowana jest do gospodarstw jednoosobowych, w których dochód nie przekracza 1 752,50 zł netto.

Pobrano ponad 200 tys. arkuszy do próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego – poinformowało PAP ministerstwo edukacji. Tuż na starcie, ok. godz. 9.00 strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie działała. Jak podaje MEN, były to chwilowe problemy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek wytyczne dla państw UE, które mają zapewnić, że pracownicy krytycznych sektorów będą mogli swobodnie przekraczać granice. Bruksela chce, by wśród nich znaleźli się też pracownicy sezonowi w rolnictwie.

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 455 osób - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 66 w porównaniu z niedzielą. Do tej pory stwierdzono ponad 57,2 tys. zakażeń.

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza potwierdził w niedzielę wcześniejsze zapowiedzi, że obowiązujące do 3 kwietnia w kraju ograniczenia możliwości wychodzenia z domu i inne kroki będą przedłużone. Jak zaznaczył, okres ten nie będzie krótki.

W ostatnich dniach w Lombardii wiele zmieniło się w przebiegu epidemii koronawirusa, spada liczba przypadków zakażeń - tak sytuację opisał w poniedziałek przedstawiciel władz tego włoskiego regionu Giulio Gallera. Jego zdaniem są rezultaty wprowadzonych kroków.

Dopiero po Świętach będzie można przemyśleć obowiązujące zakazy i ograniczenia we Włoszech w związku z epidemią koronawirusa- ocenił szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Jak dodał, nie doszło jeszcze do spadku zakażeń. "Ale jest lepiej" - dodał.

812 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby we Włoszech - podała w poniedziałek Obrona Cywilna na codziennej konferencji prasowej w Rzymie. Tym samym zanotowano wzrost łącznej liczby zgonów do11591.

Liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 180 i wynosi 1408 - podało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

W Belgii odnotowano 1063 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 927 pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, całkowita liczba zakażeń powyżej 11 tys. i ponad 500 zgonów - to najnowszy bilans epidemii koronawirusa w Belgii. Dane opublikowało w poniedziałek centrum kryzysowe ds. Covid-19.

Liczba zmarłych na Covid-19 zwiększyła się w Portugalii w ciągu ostatniej doby o 21 do 140 przypadków – poinformowała w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Marta Temido.

W Austrii Środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa zostały przedłużone do 13 kwietnia – poinformował w poniedziałek kanclerz Sebastian Kurz. W Austrii jest 9 125 zakażonych koronawirusem. W wyniku choroby zmarło dotychczas 108 osób.

W ciągu ostatniej doby w Holandii po raz pierwszy od kilku dni stwierdzono mniej niż 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował w sobotę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). 93 kolejne osoby zmarły, podnosząc ogólny bilans ofiar śmiertelnych w kraju do 864.

W Hiszpanii pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła o 812 - do 7340. Poinformowało o tym hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

Hiszpania otrzyma brakujący sprzęt do walki z koronawirusem z USA. W ładunkach z amerykańską pomocą mają znaleźć się m.in. respiratory - poinformował w poniedziałek madrycki dziennik “ABC”.

Przewodniczący portugalskiej Izby Lekarskiej (OM) Miguel Guimaraes w niedzielnym wywiadzie dla telewizji RTP wyraził przekonanie, że epidemia w tym kraju potrwa jeszcze kilka miesięcy. “Jesteśmy dopiero na początku” – powiedział.

Prezydent Serbii Aleksandr Vuczić zapowiedział wdrożenie programu ratunkowego dla firm wartego około 5 mld euro. Każdy pełnoletni obywatel kraju ma dodatkowo dostać jednorazową wypłatę od państwa w wysokości 100 euro - podaje Reuters.

Apelujemy do władz, by codziennie przedstawiały społeczeństwu aktualne i wiarygodne informacje na temat rozprzestrzeniania się Covid-19 w kraju oraz rekomendacje lekarzy dla ludności – oświadczyło w poniedziałek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Cypryjski parlament uchwalił w niedzielę wieczorem ustawę pozwalającą osobom i firmom prywatnym na zawieszenie do końca roku spłaty kredytów z powodu koronawirusa. Decyzja ta dotyczy także wydłużenia okresu spłat pożyczek o dodatkowe dziewięć miesięcy.

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 302 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łączna liczba zakażeń wzrosła do 1836 - poinformował w poniedziałek sztab powołany przez władze. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w Moskwie - 212 w ciągu ostatniej doby.

W Chinach kontynentalnych zarejestrowano w niedzielę 31 nowych przypadków koronawirusa, w porównaniu z 45 dzień wcześniej - poinformowała w poniedziałek Narodowa Komisji Zdrowia.

O przedłużeniu terminu zamknięcia w stanie Nowy Jork do co najmniej połowy kwietnia firm nie mających najbardziej istotnego znaczenia dla funkcjonowania stanu, powiadomił w niedzielę gubernator Andrew Cuomo. Liczba osób zakażonych SARS-Cov-2 wzrosła tam do 59 513.

Liczba zgonów w stanie Nowy Jork przekroczyła w niedzielę 1000, w zaledwie miesiąc po tym jak wykryto w tym stanie pierwszy przypadek koronawirusa - poinformowały władze stanowe. W mieście Nowy Jork liczba zgonów wzrosła do 776.

Prezydent Donald Trump ocenił w niedzielę, że prawdopodobnie na Wielkanoc przypadnie w USA szczyt umieralności na koronawirusa. Wyraził nadzieję, że liczbę zgonów uda się ograniczyć do 100-200 tys.

Premier Australii Scott Morrison poinformował w poniedziałek, że rząd przeznaczy 130 mld dolarów australijskich (ok. 80 mld USD) na ratowanie miejsc pracy w sytuacji, gdy - jak pisze Reuters - fale uderzeniowe wywołane pandemią koronawirusa wstrząsają gospodarką.

Korea Płd. wzmacnia środki zapobiegania koronawirusowi. Od środy wszystkie osoby przybywające z zagranicy będą objęte obowiązkiem kwarantanny, a metro w Seulu będzie kursować o godzinę krócej. Komisja wyborcza zawiesiła też możliwość głosowania w placówkach w 40 krajach.

W Korei Południwej w poniedziałek wykryto 78 nowych przypadków koronawirusa co zwiększyło ich łączną liczbę do 9.661 - poinformowały południowokoreańskie Centra Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC).

Premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc oświadczył w poniedziałek, że kraj wszedł "w szczytowy okres pandemii" koronawirusa oraz, że władze największych miast w kraju powinny zacząć przygotowania do ich zamknięcia. Liczba osób zainfekowanych zbliża się do 200.

Kilka tysięcy osób aresztowano za złamanie ograniczeń w ruchu osobowym na Sri Lance, a 1,5 tys. - w Malezji. Singapur wprowadza nowe restrykcje w przekraczaniu granic. Kambodża ogranicza wjazd dla obcokrajowców i zamyka kasyna.

Północnokoreańska agencja KCNA w komunikacie w poniedziałek przekazała, że mimo dobrych relacji przywódców, USA nie zmieniły swojej "wrogiej polityki" wobec KRLD. Za winnego uznała sekretarza stanu Mike'a Pompeo, który - zdaniem reżimu w Pjongjangu - torpeduje dialog między krajami.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu został w poniedziałek poddany kwarantannie po tym, jak jego doradczyni, Riwka Paluch, uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformowały izraelskie media. Urzędnicy twierdzą, że premier najprawdopodobniej nie został zakażony.

Chroniące przestrzeni powietrznej państw bałtyckich myśliwce w ramach NATO startowały w ubiegłym tygodniu pięć razy, by rozpoznać rosyjskie samoloty wojskowe przelatujące nad Morzem Bałtyckim – podało w poniedziałek litewskiej ministerstwo obrony.

Obraz Vincenta van Gogha "Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną" został skradziony z amsterdamskiego muzeum Singer Laren - poinformował w poniedziałek dyrektor muzeum. Obrabowana placówka była zamknięta w związku z epidemią koronawirusa. (PAP Biznes)

gor/ asa/ osz/

Ostatnie wiadomości