DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Azji wzrosty, w Europie i USA kontrakty na indeksy mocno w górę | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 kwi 2020, 08:42

DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Azji wzrosty, w Europie i USA kontrakty na indeksy mocno w górę

Na giełdach w Azji indeksy rosną. Duże zwyżki notują kontrakty na indeksy w Europie i USA. Na rynkach pojawiają się nadzieje na poprawę po tym, jak ze światowych epicentrów epidemii koronawirusa napływają informacje o malejącej liczbie zgonów z powodu koronawieusa - podają maklerzy.

Na świecie w niektórych regionach widać spadek liczby zgonów z powodu koronawirusa.

W USA - w stanie Nowy Jork - w niedzielę zanotowano 594 nowe zgony w związku z epidemią koronawirusa - o 36 mniej niż w sobotę. Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ocenił podczas briefingu, że dane mogą wskazywać, iż epidemia w tym rejonie osiąga "płaskowyż" - lub może to być "tylko punkcik (blip)".

Liczba ofiar śmiertelnych w tym regionie spadła po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia epidemii.

"Zaczynamy widzieć światło na końcu tunelu. Miejmy nadzieję, że w nie tak dalekiej przyszłości będziemy bardzo dumni z pracy jaką wykonaliśmy" - powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej w Białym Domu prezydent USA Donald Trump.

Trump ostrzegł jednak, że w USA zbliża się "bardzo przerażająca" faza pandemii.

Spowolnienie w zgonach z powodu kornawirusa widać też w niekórych innych globalnych punktach pandemii - we Francji i Hiszpanii.

We Francji spośród ofiar śmiertelnych koronawirusa zanotowanych w ostatniej dobie 357 zmarło w szpitalach, a 161 w domach opieki. To drugi dzień z rzędu, w którym liczba zmarłych w szpitalach zmniejszyła się w obydwu kategoriach.

"W końcu jest światełko w tunelu, ale to wciąż jest długi tunel" - mówi Erik Nielsen, główny ekonomista UniCredit SpA.

W poniedziałek w Japonii Nikkei 225 zwyżkował o 4,2 proc. do 18.576,30 pkt.

Topix wzrósł o 3,9 proc. do 1.376,30 pkt.

Zwyżkowały wszystkie z 33 sektorów. Zyskały akcje 1.994 spółek, a 141 staniały.

O 6,2 proc. zdrożały akcje spółki Toyota Motor Corp., a Helios Techno zyskał 27,6 proc.

Sektor spółek producentów urządzeń elektrycznych zyskał 3,8 proc., sprzętu transportowego +6,1 proc., chemiczny +4,2 proc., bankowy +3,6 proc., a farmaceutyczny +4,1 proc.

Hang Seng w Hongkongu rośnie o 2,41 proc., a wskaźnik KOSPI w Korei Południowej jest na plusie o 3,72 proc.

W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 3,49 proc., na FTSE 100 w górę o 2,86 proc., a na DAX rosną o 3,81 proc.

Kontrakty na indeksy w USA zyskują po ok. 4 proc.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się zniżkami, również cały tydzień główne indeksy zamknęły na minusach - trzy z ostatnich czterech tygodni były spadkowe. Inwestorzy z niepokojem śledzili informacje o rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa w USA, obawiając się jej wpływu na gospodarkę.

Dow Jones Industrial na zamknięciu stracił 361 pkt, czyli 1,69 proc. i wyniósł 21.052,53 pkt.

S&P 500 spadł 38 pkt., czyli 1,51 proc. i wyniósł 2.488,65 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 114 pkt., czyli 1,53 proc., do 7.373,08 pkt. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Ostatnie wiadomości