DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują; a obligacje umacniają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 kwi 2020, 15:16

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują; a obligacje umacniają się

Kontrakty w USA rosną, podobnie jak indeksy w Europie Zachodniej. Inwestorzy mają nadzieję na zmniejszenie liczby przypadków koronawirusa w USA i w Europie Zachodniej. Rentowności obligacji rynków bazowych idą w górę, a dolar się osłabia.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 3,08 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 3,45 proc., a na Nasdaq idą w górę o 2,9 proc.

Akcje Exxon Mobil rosną o 6 proc. w handlu przedsesyjnym. Koncern naftowy podał, że obniża nakłady inwestycyjne w 2020 r. o 30 proc., a wydatki operacyjne o 15 proc., by zająć jak najlepszą pozycję w ramach przygotowania na odbicie na rynku ropy.

3M idzie w górę o 5 proc. przed sesją. Koncern wyprodukuje prawie 167 milionów masek medycznych dla rządu w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 44,85 pkt.

"Optymizm na rynkach będzie trudny do utrzymania, jeśli nie będziemy mieli do czynienia z pewnością co do perspektyw dla zysków spółek" - powiedziała Marije Veitmane, strateg w State Street Global Markets.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 2,56 proc., niemiecki DAX rośnie o 3,3 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 2,46 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 2,56 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 2,6 proc. Główne indeksy europejskich giełd są na drodze do wyjścia z rynku niedźwiedzia.

W górę idą banki. Barclays rośnie o 13 proc., Bank of Ireland o 10,5 proc., a Erste Group o 9 proc.

Zwyżkuje też sektor hoteli, restauracji i rozrywki - Carnival idzie w górę o 24 proc., TUI o 13 proc., a Greggs o 12 proc.

Rośnie też branża nieruchomości - Hammerson rośnie o 28 proc., a Klepierre o 14 proc.

Cineworld rośnie o 37 proc. Firma poinformowała, że zawiesza dywidendę za IV kw., a także za 2020 r. Spółka poinformowała też, że prowadzi negocjacje dotyczące wymagań płynnościowych z kredytodawcami i poddaje rewizji plany przejęcia kanadyjskiego operatora kin Cineplex.

Dolar osłabia się o 0,86 proc. wobec koszyka walut do 99,81 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,95 proc. do 1,0904.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,08 proc. do 108,94.

Kurs funta zniżkuje o 0,5 proc. wobec dolara do 1,2364.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 7 pb do 0,74 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 5 pb do 1,33 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 45 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 60 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 7 pb do -0,36 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1,3 proc. do 26,4 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 2 proc. do 33,7 USD/b.

We wtorek Rosja potwierdziła swój udział w zdalnym spotkaniu wiodących producentów ropy OPEC+, zaplanowanym na 9 kwietnia.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Rezerwa Federalna USA zapowiedziała, że stworzy program, który pomoże przyspieszyć przepływ funduszy do małych firm z programu kredytowego w ramach pakietu stymulacyjnego.

Fed podał w poniedziałek w komunikacie, że uruchomi program, który zapewni bankom terminowe finansowanie pożyczek udzielonych w ramach programu kredytowego dla małych firm w ramach pakietu stymulacyjnego.

Australijski bank centralny (RBA) pozostawił we wtorek bez zmian stopy procentowe na poziomie 0,25 proc. Bank pozostawił też na niezmienionym poziomie poziom docelowy rentowności 3-letnich obligacji australijskich na 0,25 proc.

RBA stwierdził, że jeśli warunki gospodarcze ulegną dalszej poprawie, prawdopodobne jest, że konieczne będą mniejsze i rzadsze zakupy obligacji rządowych. Bank podał też, że docelowy poziom rentowności obligacji pozostanie przez pewien czas bez zmian, ponieważ rynek pracy i inflacja są dalekie od celu.

Bank centralny Nowej Zelandii (RBNZ) zwiększył rozmiar i zakres luzowania ilościowego (QE) i zasygnalizował, że jest w razie konieczności może znowu rozszerzyć programu QE. RBNZ zwiększył target skupu długu rządowego o 3 mld dolarów nowozelandzkich do 33 mld NZ w ciągu następnych 12 miesięcy.

RBNZ podał we wtorek, że „zaktualizuje swoją ocenę sytuacji w gospodarce oraz rozmiar i zakres” programu ponownie na następnym zaplanowanym posiedzeniu 13 maja.

„Wydaje mi się, że czekają nas dalsze zmiany w zakresie QE w maju” - powiedział Nick Smyth, strateg stopy procentowej w Banku Nowej Zelandii w Wellington.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł tygodniową i jednodniową stopę kredytu do 1,85 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia we wtorek. Bez zmian, na poziomie 0,9 proc., pozostawiono 3-miesięczną depozytową stopę procentową, a jednodniowa stopa depozytowa pozostała na poziomie -0,05 proc.

Dyrektorka zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva poinformowała, że Fundusz planuje uruchomienie programu krótkoterminowych pożyczek w dolarach krajom, które nie mają w portfelu obligacji amerykańskiej, aby wziąć udział w programie Fedu, umożliwiający zagranicznym bankom centralnym tymczasową wymianę obligacji USA na dolary.

„Nasz zarząd zamierza w najbliższych dniach przeanalizować propozycję utworzenia krótkoterminowej linii płynności, która jest dokładnie skierowana do krajów o silnych fundamentach, silnych podstawach makroekonomicznych, które mogą doświadczać ograniczeń krótkoterminowej płynności” - powiedziała Georgieva podczas internetowego briefingu prasowego.

Wsparcie wysokości 600 mld forintów (1,7 mld euro) dla branży turystycznej i 500 mld ft (1,4 mld euro) gwarancji państwowych przy kredytach dla firm to niektóre elementy planu obrony gospodarki przed skutkami pandemii, jakie przedstawił we wtorek minister innowacji Węgier Laszlo Palkovics.

Rząd Tajlandii planuje uruchomienie pakietu stymulacyjnego w wysokości 1,9 bilionów batów (ok. 60 mld USD). Bilion batów ma zostać przeznaczone na pakiet pomocowy z budżetu, a 900 mld batów zapewni Bank Tajlandii.

Władze Danii zamierzają ponownie otworzyć od 15 kwietnia placówki dziennej opieki medycznej i szkoły dla dzieci od pierwszej do piątej klasy, jeśli liczba zakażeń koronawirusem i zgonów wywołanych Covid-19 pozostanie stabilna - poinformowała w poniedziałek premier Mette Frederiksen.

Rząd Danii zamierza też rozpocząć rozmowy z liderami biznesu na temat stopniowego powracania pracowników do biur, ale pewne ograniczenia mają obowiązywać jeszcze przez wiele miesięcy.

Z kolei kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił pierwsze działania, aby przywrócić pracę gospodarki swojego kraju; małe sklepy, punkty sprzedające narzędzia i sprzęt ogrodniczy mają zostać ponownie uruchomione po Wielkanocy, a następnie od 1 maja zostaną otwarte wszystkie sklepy.

Agencja Reutera podała we wtorek, że wiodące instytuty gospodarcze w Niemczech spodziewają się spadku PKB w 2020 r. o 4,2 proc.

PONAD 69 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 69 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 1,3 miliona.

Co najmniej 1150 chorych zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, w stanie Maryland. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wzrósł do 10783 osób.

O 743 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 13 798 osób, a zakażonych zostało ponad 140 tysięcy osób. W sumie od początku epidemii infekcję wykryto u 140 510 osób - przekazał resort zdrowia.

636 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby we Włoszech - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łącznie zanotowano dotąd od lutego 16 523 zgony. Od niedzieli wirusem zaraziło się 1941 następnych osób. Ich łączna liczba obecnie wynosi 93 tysiące. Dotychczas potwierdzono 132 tysiące przypadków koronawirusa w całym kraju.

833 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Według danych ministerstwa liczba przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła o 5171 i obecnie wynosi 98 010. W sumie we Francji na Covid-19 zmarło 8911 osób.

Kolejne 439 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa - poinformowało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. To najmniejsza dobowa liczba zgonów od początku kwietnia.

Brytyjski premier Boris Johnson jest na oddziale intensywnej terapii, a jego stan się pogorszył - poinformowało w poniedziałek wieczorem jego biuro na Downing Street. Johnson w niedzielę wieczorem został przyjęty do szpitala z powodu gorączki wywołanej przez koronawirusa.(PAP Biznes)

kkr/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości