Skrót wiadomości - wtorek, 7 kwietnia, 18.10 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 kwi 2020, 18:12

Skrót wiadomości - wtorek, 7 kwietnia, 18.10

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rząd zaprezentował we wtorek nowe instrumenty w zakresie pakietu antykryzysowego, które zakładają m.in. rozszerzenie świadczenia postojowego dla firm i osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, czy też umożliwienie płacenia przez 3 miesiące niższych o 50 proc. składek na ubezpieczenia społeczne firmom zatrudniających 10-49 osób.

Rząd proponuje, by Komitet Stabilności Finansowej mógł obradować w trybie zdalnym - wynika z zaprezentowanego we wtorek rządowego projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

W Ministerstwie Rozwoju rozpoczęto prace nad scenariuszami rozmrożenia gospodarki - poinformowała na konferencji prasowej szefowa resortu Jadwiga Emilewicz.

Agencja Rozwoju Przemysłu ma oferować przedsiębiorstwom instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową - wynika z projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

W 2020 r. ekonomiści oczekują spadku dynamiki PKB Polski o 2,6 proc., a w 2021 r. wzrostu o 3,2 proc. - wynika z prognozy centralnej najnowszej ankiety makroekonomicznej Narodowego Banku Polskiego. Z danych zebranych przez NBP wynika, że średnioroczna inflacja CPI w 2020 r. wyniesie w Polsce 3,2 proc., zaś w 2021 r. wskaźnik wyniesie 2,5 proc.

Obniżki płac w związku z epidemią koronawirusa obawia się 41 proc. pracowników w Polsce - wynika z raportu 39. edycji badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzonym przez firmę Randstad. 26 proc. pracowników ocenia ryzyko utraty pracy jako duże, jest to najwyższy odsetek od 10 lat.

Jeśli bezrobocie będzie narastać lawinowo to w maju, czerwcu trzeba będzie dokonać podwyżki zasiłku dla bezrobotnych - powiedziała w Radiu Zet, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych otrzyma nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy w wysokości 1,8 mld zł - podano w dzienniku urzędowym resortu pracy.

Oficjalne aktywa rezerwowe spadły w marcu 2020 r. do 110.119,5 mln euro z 116.060,2 mln euro w lutym - podał Narodowy Bank Polski.

W Niemczech w II 2020 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 3,2 proc., po korekcie z +3,0 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł tygodniową i jednodniową stopę kredytu do 1,85 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia we wtorek. MNB zapowiedział też skup obligacji rządowych na rynku wtórnym.

W USA zanotowano mocny spadek wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W III indeks ten wyniósł 96,4 pkt. wobec 104,5 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w lutym wyniosła 6,882 mln wobec 7,012 mln odnotowanych miesiąc wcześniej, po korekcie z 6,882 mln - podało Biuro ds. Statystyki amerykańskiego Departamentu Pracy.

BUDŻET, DŁUG

Na koniec 2019 roku światowy dług w relacji do PKB wyniósł 322 proc., a łączne zadłużenie osiągnęło 255 bln USD – wynika z raportu IIF.

Występując we wtorek w programie informacyjnym "Morgenmagazin" niemieckiej telewizji publicznej ZDF minister finansów Austrii Gernot Bluemel potwierdził swój sprzeciw wobec pomysłu wyemitowania przez strefę euro wspólnych obligacji dla sfinansowania walki z wywołanym przez koronawirusa kryzysem.

W Szwecji epidemia koronawirusa doprowadzi do dużego deficytu w budżecie państwa w latach 2020-2021 - wynika z opublikowanej we wtorek prognozy szwedzkiego rządowego Urzędu ds. Zadłużenia (Riksgaelden).

GIEŁDA

Główne indeksy warszawskiej giełdy w większości zakończyły wtorkowe notowania około 1,5 proc. na plusie, a bez większych zmian dzień zamknął wskaźnik małych firm. W ciągu dnia WIG20 rósł nawet o 4,6 proc.

Zamknięcie: WIG20 1.603,50 pkt. (1,42 proc.), WIG 44.108,40 pkt.(1,37 proc.).

SPÓŁKI

PKN Orlen, mimo pandemii koronawirusa i spowolnienia gospodarczego, nie wstrzymuje żadnych projektów inwestycyjnych i akwizycyjnych - poinformował w rozmowie z PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. Podtrzymał, że w 2020 roku CAPEX grupy sięgnie 7,7 mld zł.

Photon Energy nawiązał strategiczne partnerstwo z australijską firmą RayGen Resources, a także stał się akcjonariuszem mniejszościowym firmy - podała spółka w komunikacie prasowym. Partnerstwo obejmuje przygotowanie projektów solarnych oraz rozwiązań magazynowania energii o mocy 100 MWp/1000 MWh.

Portfel zamówień grupy Erbud na koniec 2019 roku miał wartość 2,4 mld zł, z czego 1,7 mld zł przypada do realizacji w 2020 roku, a 688,5 mln zł w latach 2021-2022 - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa Erbud spodziewa się, że w 2020 roku odnotuje ponad 2 mld zł przychodów i zbliżone wyniki finansowe względem roku poprzedniego - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Grzeszczak. Spółka nie dostrzega problemów z dostawami materiałów na budowy, dobrze ocenia sytuację kadrową.

Optimum Ventures Magántőkealap nie planuje wycofania Globe Trade Centre z GPW, zamierza kontynuować strategię spółki - poinformowała PAP Biznes Gyöngyi Bujdosó, ekspert ds. komunikacji Optima Befektetési.

Ronson Development sprzedał w pierwszym kwartale 2020 roku 278 lokali, co oznacza wzrost rdr o 60 proc. - podał deweloper w komunikacie prasowym. Ronson, w związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, spodziewa się wyhamowania tempa sprzedaży w najbliższych dwóch miesiącach.

Archicom miał w 2019 r. 508,2 mln zł przychodów, 117,6 mln zł EBIT oraz 95,9 mln zł zysku przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej - wynika z raportu rocznego Archicomu. Celem na ten rok jest sprzedaż 1,5-1,7 tys. lokali i podpisanie 1,4-1,6 tys. aktów notarialnych.

Grupa J.W. Construction zawarła w pierwszym kwartale 2020 roku 210 umów deweloperskich, przedwstępnych umów sprzedaży oraz płatnych rezerwacji wobec 280 przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie.

Bloober Team zawarł z globalnym wydawcą i jednym ze światowych liderów branży umowę dotyczącą produkcji gry, w oparciu o jeden z brandów posiadanych przez wydawcę - podała spółka w komunikacie. Całkowita wartość zleconych prac przekracza wysokość kapitałów własnych spółki, a szczegóły dotyczące nowego projektu Bloober Team zamierza ujawnić w przyszłym roku.

Zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości przez Apator Powogaz przesunie się o kilka miesięcy - podał Apator w komunikacie.

Zysk netto Auto Partner w 2019 roku wyniósł 58,7 mln zł wobec 58,6 mln zł w 2018 roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

Inpro zakłada, że przy szybkim zakończeniu epidemii przychody ze sprzedaży grupy w 2020 roku będą zbliżone do wyników 2019 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Spółki grupy Ciech podpisały umowy na tzw. faktoring odwrotny, na mocy których będą miały przyznany łączny limit w wysokości 150 mln zł, który będzie mógł być wykorzystywany przy zakupie np. surowców, półproduktów czy usług - podał Ciech w komunikacie prasowym.

Producent gier SimFabric zadebiutował we wtorek na rynku NewConnect. Do godziny 12.20 nie przeprowadzono żadnej transakcji na akcjach spółki.

APS Energia chce z zysku netto za 2019 wypłacić 1,41 mln zł dywidendy, co daje 0,05 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

ZWZ Neuki zdecyduje o upoważnieniu zarządu do przeprowadzenia skupu do 200.000 akcji własnych za maksymalnie 90 mln zł - wynika z projektów uchwał na walne zwołane na 5 maja.

PlayWay zanotował istotny wzrost sprzedaży gier w pierwszym kwartale, a dodatkowo - w związku ze skutkami epidemii - do grupy zgłasza się więcej zespołów zainteresowanych współpracą - poinformował prezes Krzysztof Kostowski podczas czatu z inwestorami na stronie StockWatch. Spółka nie planuje zmian w polityce dywidendowej.

Rada nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna powołała z dniem 1 kwietnia Wiolettę Czemiel–Grzybowską na funkcję prezesa i Zbigniewa Fałka na funkcję wiceprezesa ds. wytwarzania - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

W środę możliwe jest lekkie umocnienie złotego do poziomu 4,52 za euro, choć do końca tygodnia EUR/PLN może powrócić do 4,55 ze względu na oczekiwane słabe czwartkowe dane z amerykańskiego rynku pracy - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych SPW pozostają w trendzie spadkowym.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5342 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0885 USD i 118,55 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje w reakcji na wiele czynników sprzyjających handlowi tym metalem. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana wyżej o 2,6 proc. - po 5.013,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje w reakcji na sygnały, że najwięksi producenci ropy - Arabia Saudyjska i Rosja - mogą zakończyć wojnę cenową na rynku ropy i osiągnąć porozumienie w sprawie ograniczenia dostaw tego surowca na globalne giełdy paliw - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell uważa, że program pomocy gospodarczej krajom UE w związku z epidemią koronawirusa, zbliżony do powojennego planu Marshalla, nie powstanie, a rola państwa w europejskich społeczeństwach będzie coraz większa.

Krajowy rynek długu korporacyjnego już przed wybuchem epidemii cierpiał na brak płynności, a obecnie sytuacja jeszcze się pogorszyła - powiedział PAP Biznes partner zarządzający CVI Domu Maklerskiego Rafał Lis. Ocenił, że w porównaniu do funduszy otwartych (FIO), relatywnie lepiej w tej sytuacji mogą wypaść fundusze zamknięte (FIZ).

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W I kwartale 2020 roku na polskim rynku przeprowadzono 55 transakcji fuzji i przejęć. Liczba ta jest wyższa o 9 niż w I kwartale 2018 roku - wynika z raportu M&A Index Poland, przygotowywanego przez Navigator Capital oraz Fordata.

Liczba nowych rejestracji samochodów ciężarowych w marcu spadła o 49,7 proc. rdr do 1.504 sztuk - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

Polska Izba Ubezpieczeń opracowała rekomendacje dla branży ubezpieczeniowej, które chronić mają klientów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w wyniku pandemii, ale nie wpływają one negatywnie na stabilność rynku ubezpieczeniowego - poinformowała PIU w komunikacie.

Wartość aktywów netto (NAV) w trzech największych funduszach krajowych dłużnych, zarządzanych przez PKO TFI, spadła w marcu łącznie o 2,6 mld zł, czyli o 15,4 proc. - wynika z danych opublikowanych przez grupę w serwisie analizy. pl.

W bardzo optymistycznej wersji bony turystyczne o wartości 1 tys. zł, które będzie można wydać np. na wycieczkę, mogłyby być wprowadzone w drugiej połowie roku - powiedziała we wtorek wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej zaapelowały wspólnie o zniesienie barier administracyjnych dla rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, w tym usunięcie tzw. zasady 10H - poinformowano w komunikacie prasowym.

Branża handlowa postuluje, by całkowite opłaty dla wynajmujących w galeriach handlowych wynosiły 8 proc. od obrotu do momentu osiągnięcia 90 proc. przychodów z 2019 r. - poinformował we wtorkowym komunikacie prasowym Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Ambasadorzy państw UE przyjęli we wtorek w Brukseli pakiet mobilności, czyli zestaw budzących kontrowersje przepisów ws. transportu drogowego. Polska i siedem innych krajów UE sprzeciwiło się ich przyjęciu, ale nie wystarczyło to, by zablokować wejście przepisów w życie.

Wsparcie wysokości 600 mld forintów (1,7 mld euro) dla branży turystycznej i 500 mld ft (1,4 mld euro) gwarancji państwowych przy kredytach dla firm to niektóre elementy planu obrony gospodarki przed skutkami pandemii, jakie przedstawił we wtorek minister innowacji Węgier Laszlo Palkovics.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Pracując nad ustawą stanowiącą, że wybory prezydenckie 2020 r. odbędą się w trybie głosowania korespondencyjnego, Senat zasięgnie opinii RPO, PKW, Sądu Najwyższego - poinformował we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zajmiemy się tą ustawą z najwyższą starannością - dodał.

Myślę, że na rozpatrzenie ustawy dot. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckicj 2020 Senat wykorzysta 30 dni - ocenił we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zapewnił, że nie chodzi o "zamrażanie" ustawy na maksymalny czas, ale o przeprowadzanie w Senacie konsultacji nad ustawą, które pominięto w Sejmie.

Władza prze do wyborów prezydenckich zasłaniając się potrzebami konstytucyjnymi, to jest wysoce niepokojące; przygotowywanie ad hoc procedury wyborów korespondencyjnych będzie groziło nadużyciami - ocenił we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

PiS w niby-wyborach chce wybrać niby-prezydenta Andrzeja Dudę - ocenił we wtorek kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Zapowiedział jednak, że Lewica się nie podda, a on nie wycofa się z wyborów - pozostanie z Polakami i będzie sumieniem PiS w tych wyborach.

Wicepremier Jarosław Gowin sam podjął decyzję o dymisji; najważniejszym przedstawicielem Porozumienia w rządzie Zjednoczonej Prawicy będzie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - mówił we wtorek w TVP szef KPRM Michał Dworczyk.

Najlepsza formą podziękowania pracownikom służby zdrowia jest dostarczanie sprzętu ochrony osobistej - w zeszłym tygodniu rozdysponowaliśmy 7 mln maseczek, w tym tygodniu rozdysponujemy kolejne 20 mln maseczek - poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pełniący obowiązki dyrektora szpitala wojewódzkiego w Łomży (Podlaskie) Jacek Roleder potwierdził we wtorek PAP, że ma pozytywny wynik testu na zakażenie koronawirusem. Przebywa w kwarantannie domowej i w ten sposób stara się zarządzać placówką.

Liczba osób zarażonych w Polsce koronawirusem wzrosła do 4 532 po tym, jak potwierdzono 119 kolejnych przypadków zakażenia – podał we wtorek rano resort zdrowia. Zmarły cztery kolejne osoby.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 92 tys. 215 próbek – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ich ponad 6,7 tys. – podał resort.

Posłowie Lewicy skierowali we wtorek do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o przeprowadzenie kontroli w Agencji Rezerw Materiałowych. Jak uzasadnili za "kardynalne niedopatrzenie" kierownictwa ARM uznać trzeba niedawną sprzedaż prawie 63 tys. masek ochronnych.

Zarówno sam zakaz wstępu do lasu, jak i sposób jego wydania nie ma podstaw prawnych; żadna ustawa nie zakazuje wstępu do lasów z powodu chorób ludzkich - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, podkreślając, że zakaz ten jest "zbyt daleko idący i zbędny".

Finansowanie noclegów dla kadry medycznej opiekującej się osobami zakażonymi koronawirusem to główny cel fundacji "Hotele dla Medyków" założonej przez Polski Holding Hotelowy - poinformowała firma w komunikacie.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną aplikację, która ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki wirtualnemu systemowi, użytkownik może otrzymać wstępną ocenę swojego stanu oraz rekomendacje dalszych działań.

Zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu przewiduje obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", którym Sejm ma się zająć na posiedzeniu zaplanowanym w dniach 15-16 kwietnia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska przedstawi w środę strategię wyjścia z ograniczeń, jakie zostały wprowadzone przez państwa członkowskie w związku z pandemią koronawirusa - poinformował we wtorek rzecznik KE Eric Mamer.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podał, że w jego stanie w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 731 osób. To nowy dobowy rekord zgonów w Nowym Jorku. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych epidemii to 5489.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 173 osoby zakażone koronawirusem - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1607.

Kolejne 786 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 6159 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Francja nie jest jeszcze w szczycie epidemii – oświadczył we wtorek minister zdrowia Olivier Veran, szacując, że kraj wciąż znajduje się w „fazie zaostrzenia”, biorąc pod uwagę liczbę chorych na Covid-19 przyjmowanych do szpitali.

Francuski związek zawodowy CGT wzywa od środy do strajku pracowników sektorów usług i dystrybucji z powodu braku wystarczających środków mających chronić ich przed koronawirusem.

Na Węgrzech liczba osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, wzrosła do 817, zaś 47 chorych zmarło – poinformowano we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii.

W Holandii w ciągu ostatniej doby o 777 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - podał we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Liczba nowych zarażonych osób w tym kraju od kilku dni spada.

W Belgii 1380 nowych przypadków, 162 zgony i 314 osób przyjętych do szpitali - taki bilans pandemii koronawirusa w minionej dobie podało we wtorek centrum kryzysowe. W sumie w tym kraju test na Covid-19 dał wynik pozytywny u 22 194 osób. W Belgii zmarło dotąd 2035 zakażonych.

W Szwajcarii zmarło dotąd 785 osób zarażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek szwajcarska agencja prasowa Keystone-SDA powołując się na dane od władz poszczególnych kantonów. W porównaniu z poniedziałkiem jest to o 39 zgonów więcej.

Od poniedziałku do wtorku w Portugalii zmarło wskutek zakażenia koronawirusem 34 pacjentów. Łącznie z powodu zachorowania na Covid-19 odnotowano już 345 zgonów - poinformowała we wtorek minister zdrowia Marta Temido.

Zarządzenie o tymczasowym zamknięciu granic wydał w poniedziałek wieczorem minister zdrowia Bułgarii, Kirił Ananiew. Jego decyzje mają nadrzędną moc w warunkach stanu nadzwyczajnego, obowiązującego w kraju do 13 maja w związku z koronawirusem.

Na Ukrainie w ciągu minionej doby liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła O 143 - do 1462 - ogłosiło we wtorek Centrum Zdrowia Publicznego. Bilans ofiar śmiertelnych wśród chorych na Covid-19 zwiększył się o siedem, do 45.

Na Białorusi potwierdzono dotąd 861 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek agencja BiełTA. W szpitalach przebywają 794 osoby, 54 wyzdrowiały, 13 zmarło.

Japonia planuje przekazanie za darmo leku przeciwgrypowego fawipirawir (Avigan) 20 krajom, które liczą na wykorzystanie go w leczeniu pacjentów z koronawirusem – poinformował we wtorek szef japońskiego MSZ Toshimitsu Motegi, cytowany przez agencję Kyodo.

Do 30 proc. spadł we Włoszech odsetek obywateli popierających Unię Europejską - taki wynik sondażu prezentuje we wtorek włoskie "Il Giornale". Gazeta odnotowuje, że 70 proc. Włochów uważa, że Niemcy nie popierają ich kraju w dobie pandemii.

Ponad 12,6 tysiąca pracowników służby zdrowia we Włoszech zakażonych jest koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja Izb Lekarskich. Wcześniej tego dnia podano, że dotychczas zmarło 94 lekarzy i 26 pielęgniarzy oraz pielęgniarek.

W Szwecji liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu doby wzrosła o 114 osób do 591. Dotychczas potwierdzono 7693 przypadków covid-19 - podał we wtorek Urząd Zdrowia Publicznego. Do walki z pandemią rząd chce więcej władzy.

Chiny poinformowały we wtorek, że w ciągu ostatnich 24 godzin, po raz pierwszy od wybuchu epidemii, nie zanotowano w mieście Wuhan żadnego zgonu z powodu koronawirusa i tylko 32 nowe przypadki zakażeń w całych Chinach (w porównaniu z 39 dzień wcześniej) - wszystkie u osób, które powróciły z zagranicy.

W Rosji w ciągu ostatniej doby odnotowano 1154 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; łączna liczba infekcji sięgnęła 7497 - podał we wtorek sztab powołany przez władze. To największy dobowy wzrost liczby zakażeń odnotowany w Rosji od początku epidemii.

W USA co najmniej 1150 chorych zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, w stanie Maryland. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wzrósł do 10783 osób.

133 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby w Iranie, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 do 3872 - poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia tego kraju. W obliczu epidemii ryzyko niesie za sobą tradycyjny muzułmański pochówek.

Zespół lekarzy i pielęgniarek z Rumunii i Norwegii udaje się do Mediolanu i Bergamo w północnych Włoszech, aby pomóc włoskiemu personelowi medycznemu w walce z koronawirusem - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.

Nie ma zmian w stanie Borisa Johnsona - podały we wtorek dwa źródła bliskie premierowi Wielkiej Brytanii, na które powołuje się Reuters. Po pogorszeniu się objawów zakażenia koronawirusem Johnson został w poniedziałek wieczorem objęty intensywną opieką medyczną.

Brytyjski premier Boris Johnson nie potrzebuje wspomagania, żeby oddychać, ani podłączenia do respiratora - poinformował we wtorek rzecznik rządu. Zapewnił też, że szef rządu jest w dobrym nastroju.

Szef MSZ Dominic Raab będzie kierował brytyjskim rządem w czasie pobytu premiera Borisa Johnsona na oddziale intensywnej terapii, a wszelkie decyzje o ograniczeniu spowodowanych koronawirusem restrykcji nie zostanie opóźniona - zapewnił we wtorek minister Michael Gove.

Kontrole w ruchu na granicach Finlandii zostaną przedłużone do 13 maja. Wszyscy przybywający do kraju mają pozostawać w warunkach kwarantanny. Przez granice ze Szwecją i Norwegią dopuszczony będzie tylko niezbędny ruch związany z pracą - ogłosił rząd we wtorek.

Możliwe, że istnieje związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a śmiertelnością z powodu COVID-19 – informuje pismo “Environmental Pollution”.

Służby medyczne Korei Płd. przygotowują wytyczne dotyczące wykorzystania osocza pobranego od wyleczonych pacjentów w terapii Covid-19; po podaniu osocza wyzdrowiały dwie osoby, które były w ciężkim stanie – podały we wtorek miejscowe media.

W Izraelu zatwierdzono badania kliniczne japońskiego leku antywirusowego Avigan (fawipirawir), który może być skuteczny w leczeniu koronawirusa we wczesnych stadiach i skracaniu czas choroby - informują krajowe media i dodają, że pierwsza przesyłka dotarła do Izraela.

Rząd Izraela przyjął we wtorek regulacje, ustanawiające nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Przepisy wejdą w życie w niedzielę. Zaostrzono też ograniczenia w transporcie zbiorowym i handlu.

Władze Indii dopuściły eksport niektórych leków, które mogą być pomocne w leczeniu nowego koronawirusa. W weekend prezydent USA Donald Trump przekonywał premiera Narendrę Modiego do zniesienia zakazu eksportu leków przeciwmalarycznych.

Ograniczenia w transporcie, związane z walką z pandemią koronawirusa, utrudniają walkę z szalejącą od wielu miesięcy w Afryce Wschodniej plagą szarańczy. Nie można dostarczyć na czas pestycydów, a eksperci ostrzegają, że wielu milionom ludzi grozi głód.

Sąd Najwyższy Australii uchylił we wtorek wyrok skazujący kardynała George'a Pella na 6 lat więzienia za czyny pedofilii. Tym samym Sąd przyjął odwołanie złożone przez 78-letniego dostojnika. Po ponad roku w więzieniu ma wyjść na wolność. Były doradca papieża Franciszka i były watykański "minister finansów" został skazany przez sądy dwóch instancji w swoim kraju za czyny pedofilskie, do jakich miało dojść w 1996 roku, gdy był metropolitą Melbourne. Skazano go na 6 lat więzienia za napaść na dwóch 13-letnich chórzystów w zakrystii w katedrze. Akt oskarżenia sporządzony został na podstawie zeznań jednego z mężczyzn. Drugi z nich zmarł w 2014 roku z przedawkowania narkotyków. (PAP Biznes)

asa/ osz/

Ostatnie wiadomości