KORONAWIRUS: Przegląd najważniejszych informacji z Polski i świata z ostatniej doby (wtorek 7 kwietnia 2020 r.) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 kwi 2020, 00:56

KORONAWIRUS: Przegląd najważniejszych informacji z Polski i świata z ostatniej doby (wtorek 7 kwietnia 2020 r.)

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych informacji i opinii z Polski i świata, związanych z pandemią koronawirusa i jej wpływem na gospodarkę we wtorek 7 kwietnia 2020 roku (do 24.00).

#COVID-19 - STATYSTYKA

Poniżej liczba potwierdzonych zakażeń i zgonów spowodowanych koronawirusem w wybranych państwach świata w ciągu ostatnich czterech dni.

07.kwi06.kwi05.kwi
StanZmianaStanZmianaStanZmiana
USA
Zakażenia368.23830.561 (9,1 %)337.63525.398 (8,1 %)312.77734.272 (12,3 %)
Zgony10.9901.342 (13,9 %)9.6471.146 (13,5 %)8.5011.344 (18,8 %)
Hiszpania
Zakażenia135.0324.273 (3,3 %)130.7596.023 (4,8 %)124.7367.026 (5,9 %)
Zgony13.055637 (5,1 %)12.418674 (5,7 %)11.744809 (7,4 %)
Włochy
Zakażenia132.5473.599 (2,8 %)128.9484.316 (3,5 %)124.6324.805 (4,0 %)
Zgony16.525636 (4,0 %)15.889527 (3,4 %)15.362681 (4,6 %)
Niemcy
Zakażenia99.2253.834 (4,0 %)95.3913.677 (4,0 %)91.7146.009* (10,2 %)
Zgony1.607173 (12,1 %)1.43492 (6,9 %)1.342163* (14,0 %)
Chiny
Zakażenia82.69856 (0,07 %)82.64267 (0,08 %)82.57548 (0,06 %)
Zgony3.33503.3352 (0,6 %)3.3333 (0,09 %)
Francja
Zakażenia74.3903.912 (5,6 %)70.4781.873 (2,7 %)68.6054.267 (6,6 %)
Zgony8.911833 (10,3 %)8.078518 (6,9 %)7.5601.053 (16,2 %)
Iran
Zakażenia60.5002.274 (3,9 %)58.2262.483 (4,5 %)55.7432,637 (5,0 %)*
Zgony3.739136 (3,7 %)3.603151 (4,4 %)3.452146 (4,4 %)*
Wlk. Brytania
Zakażenia51.6083.802 (7,9 %)47.8065.903 (14,1 %)41.9033.735 (9,8 %)
Zgony5.373439 (8,9 %)4.934621 (14,4 %)4.313708 (19,6 %)
Turcja
Zakażenia30.2173.148 (11,6 %)27.0693.135 (13,1 %)23.9343.013 (14,8 %)
Zgony64975 (13,1 %)57473 (14,6 %)50176 (17,8 %)
Szwajcaria
Zakażenia21.574552 (2,6 %)21.065576 (2,8 %)20.489783 (4,0 %)
Zgony58425 (4,5 %)55919 (3,5 %)54056 (11,6 %)
Belgia
Zakażenia20.8141.123 (6,6 %)19.6911.260 (6,8 %)18.4311.661 (9,9 %)
Zgony1.632185 (12,8 %)1.447164 (12,8 %)1.283140 (12,2 %)
Holandia
Zakażenia18.803952 (5,3 %)17.8511.224 (7,4 %)16.627904 (5,7 %)
Zgony1.867101 (5,7 %)1.766115 (7,0 %1.651164 (11,0 %)
Austria
Zakażenia12.297314 (2,6 %)11.983217 (1,8 %)11.766241 (2,1 %)
Zgony22016 (7,8 %)20418 (9,7 %)18618 (10,7 %)
Świat ogółem
Zakażenia1.310.33071.391 (5,8 %)1.238.93969.769 (6,0 %)1.169.17092.598 (8,6 %)
Zgony74.0665.137 (7,4 %)68.9764.576 (7,1 %)64.4006.118 (10,5 %)

* dane szacunkowe

Dane za Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zebrane 05.04 pomiędzy 6.00-10.00.

• Polskie ministerstwo zdrowia poinformowało o 435 nowych zakażeniach koronawirusem. Łączna liczba odnotowanych przypadków zwiększyła się o 9,9 proc. do 4.848. W poniedziałek ministerstwo poinformowało o rekordowej liczbie 22 zgonów. Od początku epidemii na Covic-19 zmarło 129 osób;

• Na Białorusi potwierdzono dotąd 861 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek agencja BiełTA. W szpitalach przebywają 794 osoby, 54 wyzdrowiały, 13 zmarło. Mapę infekcji na Białorusi, opartą na danych ministerstwa zdrowia, opublikowała we wtorek państwowa agencja BiełTA. Wynika z niej, że najwięcej zakażonych jest obecnie w Mińsku (w szpitalach leczonych jest 497 osób), a na drugim miejscu jest Witebsk (143 osoby są w szpitalach). W obu miastach odnotowano po pięć zgonów na Covid-19;

• W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 1154 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; łączna liczba infekcji sięgnęła 7497 - podał sztab powołany przez władze. To największy dobowy wzrost liczby zakażeń odnotowany w Rosji od początku epidemii. Tak jak wcześniej, największą liczbę nowych przypadków odnotowano w Moskwie - 697. W stolicy Rosji liczba zakażeń wynosi teraz 5181.

• O 143 - do 1462 - wzrosła w ciągu minionej doby liczba osób zakażonych koronawirusem na Ukrainie - ogłosiło Centrum Zdrowia Publicznego. Bilans ofiar śmiertelnych wśród chorych na Covid-19 zwiększył się o siedem, do 45. Dodano, że łącznie 28 osób uznano do tej pory za wyzdrowiałe;

• Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podał, że w jego stanie w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 731 osób. To nowy dobowy rekord zgonów w Nowym Jorku. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych epidemii to 5.489. Jednocześnie Cuomo zasugerował, że liczba przypadków Covid-19 w stanie Nowy Jork mogła osiągnąć szczyt;

#WSKAŹNIKI i DANE

• W marcu indeks optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców wyniósł 96,4 pkt. wobec 104,5 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie. Spadek o 8,1 pb jest najmocniejszy w historii publikacji tego wskaźnika (od 1986 r.);

• Liczba nowych rejestracji samochodów ciężarowych w marcu spadła o 49,7 proc. rdr do 1.504 sztuk - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego;

• Po lutym 2020 roku deficyt w budżecie państwa wyniósł 3,3 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie prasowym. Dochody budżetu wyniosły w okresie styczeń-luty 69,93 mld zł, a wydatki sięgnęły 73,25 mld zł.

#DZIAŁANIA FISKALNE I MONETARNE

• Polski rząd zaprezentował we wtorek nowe instrumenty w pakiecie antykryzysowym, które zakładają m.in. rozszerzenie świadczenia postojowego dla firm i osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, czy też umożliwienie płacenia przez 3 miesiące niższych o 50 proc. składek na ubezpieczenia społeczne firmom zatrudniających 10-49 osób. Projekt ustawy trafił do Sejmu i jest przedmiotem prac komisji finansów publicznych;

• Agencja Rozwoju Przemysłu ma oferować przedsiębiorstwom instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową - wynika z projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2;

• Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przyjęła pakiet tymczasowych środków łagodzących zabezpieczenia w systemie bankowym, aby ułatwić podmiotom uczestnictwo w operacjach zapewniających płynność – podał we wtorek EBC w komunikacie;

• Wsparcie wysokości 600 mld forintów (1,7 mld euro) dla branży turystycznej i 500 mld ft (1,4 mld euro) gwarancji państwowych przy kredytach dla firm to niektóre elementy planu obrony gospodarki przed skutkami pandemii, jakie przedstawił we wtorek minister innowacji Węgier Laszlo Palkovics;

• Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł tygodniową i jednodniową stopę kredytu do 1,85 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia we wtorek. MNB zapowiedział też skup obligacji rządowych na rynku wtórnym;

• W czwartek w Senacie powinno odbyć się głosowanie nad dodatkową pomocą dla małych firm – powiedział we wtorek republikański lider większości w Senacie USA Mitch McConnell. Według różnych źródeł koszt programu pomocy dla małych firm miałby wynieść od 200 do 250 mld USD.

#REAKCJE RYNKÓW

• Na wtorkowym zamknięciu WIG20 zyskał 1,42 proc. do 1.603,50 pkt., WIG zwyżkował o 1,37 proc. do 44.110,86 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,89 proc. do 3.056,18, a sWIG80 pozostał bez większych zmian (-0,06 proc.) na 10.473,57 pkt. Od początku wzrostów 13 marca indeks WIG20 zyskał 22,9 proc., WIG wzrósł 18,7 proc., mWIG40 zwyżkował 8,6 proc., a sWIG80 poszedł w górę 12,6 proc. W gronie największych firm ponad 50 proc. wzrosły w tym czasie notowania Lotosu, PGE i PGNiG;

• Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 2,21 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 2,79 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 2,12 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 2,06 proc.;

• Przez większą część wtorkowej sesji na Wall Street dominowały mocne wzrosty, ale w ostatniej godzinie notowań ich siła wyraźnie osłabła i na zamknięciu indeksy zeszły lekko pod kreskę. Dow Jones Industrial stracił 0,12 proc. i wyniósł 22.653,86 pkt. S&P 500 zniżkował 0,16 proc. i wyniósł 2.659,41 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,33 proc. do 7.887,26 pkt;

• Wtorek przyniósł umocnienie złotego: kurs EUR/PLN zniżkował o 0,8 proc., a notowania USD/PLN obniżyły się o niemal 2 proc.;

• Rentowności krajowych obligacji pozostały stabilne lub spadały, mimo istotnego wzrostu na rynkach bazowych (rentowność 10-letnich obligacji niemieckich wzrosła o 11 pb do -0,31 proc.). Dochodowość obligacji 2-letnich wzrosła o 1 pb do 0,89 proc., 5-letnich spadła o 4 pb do 1,24 proc., a 10-letnich obniżyła się o 3 pb do 1,60 proc.;

• Z danych pozyskanych z 18 TFI (na 37) wynika, że saldo wpłat i wypłat wyniosło w marcu -12 mld zł - poinformowały Analizy.pl we wstępnym raporcie dotyczącym marcowych odpływów z polskich funduszy inwestycyjnych. Falę odkupień odnotowały przede wszystkim fundusze dłużne, które to w ostatnich dwóch latach cieszyły się największym powodzeniem;

• Wartość aktywów netto (NAV) w dwóch największych funduszach Investors TFI spadła w marcu o 1,2 mld zł, czyli o 26,9 proc. - wynika z danych opublikowanych przez grupę w serwisie Analizy.pl.

#FIRMY I BRANŻE

• Większość firm z sektora usług nowoczesnych ma zamrożone bieżące rekrutacje, ale na razie nie redukuje zatrudnienia - poinformował PAP Biznes Marcin Nowak, prezes zarządu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL);

• Grupa właścicieli 305 centrów i obiektów handlowych apeluje do rządu o niezwłoczne uruchomienie działań osłonowych, chce przywrócenia na stałe niedziel handlowych, jest gotowa do rozmów z najemcami - napisano w komunikacie prasowym;

• PlayWay zanotował istotny wzrost sprzedaży gier w pierwszym kwartale, a dodatkowo - w związku ze skutkami epidemii - do grupy zgłasza się więcej zespołów zainteresowanych współpracą - poinformował prezes Krzysztof Kostowski podczas czatu z inwestorami na stronie StockWatch;

• Primark sieć sklepów odzieżowych w Wlk. Brytanii zapowiedziała stworzenie specjalnego funduszu dla pracowników szwalni, którzy ucierpieli w wyniku decyzji firmy o odwołaniu zamówień. Decyzja firmy została ogłoszona po tym jak na firmę spadła fala krytyki. Wcześniej Primark wraz z fimami Matalan oraz Edinburgh Woollen Company w związku z epidemią odwołał zamówienia w Bangladeszu na łączną kwotę 1,4 mld funtów oraz zawiesiły za kolejny 1 mld. Dane opublikowane przez Związek Banglijskich Producentów i Eksporterów Odzieży (BGMEA) wskazywały, że duża część anulowanych przez Primark zamówień była już w trakcie realizacji w szwalniach. Według danych BGMEA obejmujących 1.116 fabryk w Bangladeszu, przemysł odzieżowy w tym kraju stracił dotychczas 3,05 mld dolarów w zawieszonych lub unieważnionych zamówieniach (Guardian, BGMEA);

• Firmy dostarczające jedzenie takie jak Just Eat oraz Uber Eats, zanotowały w marcu spadki w liczbie użytkowników we Francji, Wlk. Brytanii oraz Hiszpanii w przedziale od 2 proc. do 23 proc. w porównaniu do stycznia i lutego (Reuters);

• Kanadyjscy pszczelarze ostrzegli, że w związku z pandemią koronawirusa pojawia się ryzyko mniejszych plonów, bo zamknięte granice oznaczają trudności z zakupem pszczół po zimie. Lista problemów rolnictwa robi się coraz dłuższa. Od kilku dni kanadyjscy pszczelarze alarmują, że ze względu na restrykcje gospodarcze wynikające z trwającej pandemii może pojawić się problem niewystarczającej liczby rojów pszczelich. Co roku po zimie kanadyjscy pszczelarze kupują m.in. w Kalifornii i na Hawajach pszczele królowe i roje, by uzupełnić zimowe straty;

• Francuski związek zawodowy CGT wzywa od środy do strajku pracowników sektorów usług i dystrybucji z powodu braku wystarczających środków mających chronić ich przed koronawirusem. Grupa związków zawodowych pod przewodnictwem CGT na portalu Mediapart opublikowała również list otwarty do minister pracy Muriel Penicaud, w którym oskarża ją o "przestępcze działanie" w związku z "wysyłaniem pracowników do pracy bez koniecznego zabezpieczenia przed Covid-19";

• Wskutek pandemii koronawirusa Lufthansa postanowiła zamknąć tanie linie lotnicze Germanwings – poinformował we wtorek zarząd koncernu. Lufthansa przewiduje, że odbudowa popytu na loty potrwa latami i zapowiada cięcia;

#OPINIE I ANALIZY

• Statystyka zakażeń i dynamiki ich wzrostu w wybranych państwach.

KrajZakażeniZakażeniPrzyrost proc.Przyrost proc.ZgonyZgony
w tys.na 1 mlnśr. ost. 10 dniśr. ost. 5 dniw tys.na 1 mln
USA368.2381.12513,511,010.99033,6
Hiszpania135.0322.8137,75,713.055278
Włochy132.5472.1964,33,716.525274
Niemcy99.2251.1957,46,81.60719
Francja74.3901.1118,65,58.911133
W. Brytania51.60877413,111,95.37380,61
Turcja30.21736916,114,16497,9
Szwajcaria21.5742.5385,84,958468,7
Belgia20.8141.81611,38,51.632142,4
Holandia18.8031.0878,26,71.867107,9
Austria12.2971.3824,82,822024,7

Źródło: ECDC, Our World in Data, obliczenia własne

• Jako bazowy scenariusz zakładamy, że program QE pochłonie około 70 mld PLN lub 3 proc. PKB. Jedną z konsekwencji programu QE może być zmiana struktury portfeli instytucji finansowych - prawdopodobnie banki będą kupować więcej papierów krótkoterminowych, w tym bonów skarbowych i obligacji krótkoterminowych, podczas gdy NBP może kupować więcej średnio- i długoterminowych obligacji rządowych (głównie 5 i 10 lat) - napisali analitycy Citi Handlowego;

• Jeśli bezrobocie będzie narastać lawinowo to w maju, czerwcu trzeba będzie dokonać podwyżki zasiłku dla bezrobotnych - powiedziała w Radiu Zet, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz;

• Wpływ nowych rozwiązań antykryzysowych zaprezentowanych przez rząd na sektor finansów publicznych w 2020 r. określono na minus 18,5 mld zł (wg OSR do projektu), na co składają się wydatki w wysokości 11,5 mld zł i ubytek dochodów w kwocie 6,9 mld zł;

• W 2020 r. ekonomiści oczekują spadku dynamiki PKB Polski o 2,6 proc., a w 2021 r. wzrostu o 3,2 proc. - wynika z prognozy centralnej najnowszej ankiety makroekonomicznej Narodowego Banku Polskiego. Z danych zebranych przez NBP wynika, że średnioroczna inflacja CPI w 2020 r. wyniesie w Polsce 3,2 proc., zaś w 2021 r. wskaźnik wyniesie 2,5 proc.;

• Wartość koszyka zakupów w dniach 23-29 marca 2020 roku spadła w Polsce rdr o 8 proc. Względem poprzedniego tygodnia wartość koszyka wzrosła o 8 proc. - wynika z analizy Nielsena;

• Obniżki płac w związku z epidemią koronawirusa obawia się 41 proc. pracowników w Polsce - wynika z raportu 39. edycji badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzonym przez firmę Randstad. 26 proc. pracowników ocenia ryzyko utraty pracy jako duże, jest to najwyższy odsetek od 10 lat;

• Sektory, które mogą być najbardziej zagrożone ewentualnym wpływem pandemii to zdaniem analityków DM BOŚ dobra konsumpcyjne, budownictwo i deweloperka mieszkaniowa, banki, oraz spółki paliwowe i wydobywcze. Analitycy w raporcie z 30 marca podwyższyli także rekomendację CI Games do "trzymaj" ze "sprzedaj" i dostrzegają prawdopodobieństwo pozytywnego wpływu pandemii w przypadku deweloperów gier wideo;

• Wpływ COVID-19 na gospodarki krajów wschodzących i rozwijających się dopiero zaczął się wyłaniać. Istnieją dobre powody, by wierzyć, że kraje te będą o wiele bardziej zdewastowane przez pandemię niż gospodarki rozwinięte. Ludzie w uboższych krajach zwykle żyją bliżej siebie. Większa populacja cierpi na choroby przewlekłe, co czyni ją bardziej podatną na koronawirusa. A służby zdrowia tych państw są gorzej przygotowane na zarządzanie epidemią - napisał profesor Joseph E. Stiglitz dla Project Syndicate;

• Nawet bez szczepionki gospodarka może relatywnie szybko powrócić do normalności o ile możliwe będzie sprawne zastosowanie efektywnych terapii. Jednakże przy braku szeroko zakrojonych testów oraz jasnej wizji tego co oznacza normalność, za kilka lat będzie ciężko przekonać biznes do inwestycji i zatrudniania szczególnie, jeśli będą spodziewać się wyższych podatków kiedy to wszystko się skończy - napisał dla Project Syndicate były główny ekonomista IMF Kenneth Rogoff;

• Francja nie jest jeszcze w szczycie epidemii – oświadczył we wtorek minister zdrowia Olivier Veran szacując, że kraj wciąż znajduje się w „fazie zaostrzenia”, biorąc pod uwagę liczbę chorych na Covid-19 przyjmowanych do szpitali. "Wzrost liczby ciężko chorych pacjentów przyjętych do szpitala spowalnia, ale wciąż rośnie liczba zakażonych, co oznacza, że nie jesteśmy jeszcze u szczytu epidemii” - powiedział Veran w poniedziałek w stacji BFMTV;

• Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, by nie rezygnować ze środków zbyt wcześnie, żeby uniknąć ponownego nawrotu (epidemii)" - powiedział we wtorek rzecznik WHO Christian Lindmeier podczas wirtualnego briefingu prasowego. Lindmeier stwierdził, że ze zbyt szybkim znoszeniem środków bezpieczeństwa jest jak ze zbyt wczesnym powrotem do normalnego życia u chorego - "ryzykuje się nawrotem choroby i komplikacjami";

• Krajowy rynek długu korporacyjnego już przed wybuchem epidemii cierpiał na brak płynności, a obecnie sytuacja jeszcze się pogorszyła - powiedział PAP Biznes partner zarządzający CVI Domu Maklerskiego Rafał Lis.

#POLITYKA

• W czwartek zostaną ogłoszone decyzje w sprawie zakresu i przedłużenia obostrzeń obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa w Polsce - wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Mullera w Polskim Radiu 24. Wtedy także przedstawiony ma zostać wstępny zakres czasowy wycofywania się z obowiązujących restrykcji;

• W Ministerstwie Rozwoju rozpoczęto prace nad scenariuszami rozmrożenia gospodarki - poinformowała na konferencji prasowej szefowa resortu Jadwiga Emilewicz;

• Rząd proponuje, by Komitet Stabilności Finansowej mógł obradować w trybie zdalnym - wynika z zaprezentowanego we wtorek rządowego projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2;

• Premier Wlk. Brytanii Boris Johnson pozostaje na intensywnej terapii, podłączony do aparatury tlenowej, ale nie wymaga respiratora. Jego obowiązki przejął minister spraw zagranicznych Dominic Raab;

• Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell uważa, że program pomocy gospodarczej krajom UE w związku z epidemią koronawirusa, zbliżony do powojennego planu Marshalla, nie powstanie, a rola państwa w europejskich społeczeństwach będzie coraz większa;

• Komisja Europejska przedstawi w środę strategię wyjścia z ograniczeń, jakie zostały wprowadzone przez państwa członkowskie w związku z pandemią koronawirusa - poinformował we wtorek rzecznik KE Eric Mamer. "Jutro Komisja przyjmie szereg wytycznych, w których przedstawi swoją wizję co do tego, jak państwa członkowskie powinny koordynować swoje działania, aby w odpowiednim czasie wyjść z tego okresu zamknięcia" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Mamer;

• Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu będzie mieścić centrum konsultacji i testowania na koronawirusa - poinformowała francuska minister zdrowia Amelie de Montchalin. Wcześniej przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oddał do dyspozycji władz Brukseli ambulatorium oraz flotę 100 pojazdów należących do PE (Euractiv);

• Występując we wtorek w programie informacyjnym "Morgenmagazin" niemieckiej telewizji publicznej ZDF minister finansów Austrii Gernot Bluemel potwierdził swój sprzeciw wobec pomysłu wyemitowania przez strefę euro wspólnych obligacji dla sfinansowania walki z wywołanym przez koronawirusa kryzysem.

• Sąd stanu Wisconsin w USA nakazał ponowne otwarcie komisji wyborczych, by umożliwić wyborcom głosowanie w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznych. Wcześniej gubernator tego stanu Tony Evers próbował uniemożliwić bezpośrednie oddawanie głosów za pomocą dekretu wydanego w końcu marca (Guardian);

• W Japonii ogłoszono stan wyjątkowy, który ma trwać do 6 maja. Stan wyjątkowy będzie obejmował Tokio oraz 6 prefektur: Chiba, Kanagawa, Saitama, Osaka, Hyogo, Fukuoka. Do poniedziałku w obszarze metropolitalnym Tokio potwierdzono 1.116 zakażeń z 3.906 w całej Japonii (Guardian);

• KE zaprezentuje 29 marca nowy projekt budżetu UE na lata 2021-27. Ma to być poprawiona wersja, która będzie głównym narzędziem do przezwyciężania kryzysu wywołanego przez pandemię (Euractiv);

• Rząd Izraela wprowadził obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych. Zaakceptowano także plan zaostrzenia ograniczeń w przemieszczaniu się od wtorku do piątkowego poranka w związku ze świętem Pesach. Zakazane zostaną wszystkie niekonieczne podróże poza miejscowość zamieszkania (Reuters);

• Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zatwierdził we wtorek przedłużenie do końca kwietnia zakazu zgromadzeń i przemieszczania się w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa - przekazał przedstawiciel rządowego zespołu kryzysowego. Kwarantanna, obejmująca ponad połowę ludności Filipin, miała zakończyć się w przyszłym tygodniu;

• Agencja Bloomberga podała, że spikerka Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi powiedziała w poniedziałek podczas telekonferencji Partii Demokratycznej, że kolejny pakiet stymulacyjny, który będzie miał za zadanie ochronę gospodarki USA przed skutkami kryzysu związanego z koronawirusem, wyniesie co najmniej 1 bilion dolarów i mógłby zostać przyjęty jeszcze w tym miesiącu;

• Chińskie władze po 76 dniach zniosły zakaz wyjazdu z miasta Wuhan, w którym wybuchła pandemia koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami o północy z wtorku na środę czasu miejscowego z dróg wyjazdowych usunięto barykady. (PAP Biznes)

tj/ luk/

Ostatnie wiadomości