DZIEŃ NA GPW: Początek sesji może być neutralny | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 kwi 2020, 08:48

DZIEŃ NA GPW: Początek sesji może być neutralny

W czwartek notowania mogą rozpocząć się na zero, a być może nawet nieco na plus. Pod presją podaży mogą pozostawać banki po środowej obniżce stóp proc. przez RPP. Czynnikiem ryzyka jest możliwa negatywna reakcja inwestorów na dane epidemiologiczne w Europie - oceniają analitycy.

"Kontrakty terminowe na rynkach bazowych oscylują wokół zera, a w niektórych przypadkach są nawet nieco nad kreskę. Polski rynek akcji może podobnie się zachowywać, choć patrząc sektorowo uważam, że wciąż pod presją podaży będą banki po wczorajszej decyzji RPP o cięciu stóp procentowych o 50 pb” – powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion Kamil Cisowski.

W jego ocenie, czynnikiem ryzyka jest możliwa negatywna reakcja inwestorów na pogarszające się dane epidemiologiczne koronawirusa, które napłynęły z Włoch, Hiszpanii i Niemiec.

„Te dane mogą wzbudzić obawy wśród inwestorów i jeżeli dojdą oni do wniosku, że wciąż daleko do opanowania pandemii, to sesja może zakończyć się pod kreską” – dodał ekspert.

„Moim zdaniem, dla koniunktury na rynku jest też istotne porozumienie o redukcji wydobycia ropy naftowej. Nawet nie tyle, czy w ogóle do niego dojdzie, ale jakich byłoby rozmiarów, gdyż teraz inwestorzy zdają się dyskontować bardzo głębokie zmniejszenie podaży surowca” – wskazał Kamil Cisowski.

ZWRÓĆ UWAGĘ (informacje opublikowane po zamknięciu notowań na GPW):

• CD Projekt – zysk netto spółki w czwartym kwartale 2019 roku wyniósł 108,9 mln zł i był ponad dwukrotnie wyższy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali wynik na poziomie 52,7 mln zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem zysk wzrósł o 163 proc.

Zarząd CD Projektu na najbliższym walnym zgromadzeniu zaproponuje uruchomienie programu motywacyjnego na lata 2020-2025. Jednym z celów programu ma być osiągnięcie przez producenta gier łącznie co najmniej 10 mld zł skonsolidowanego zysku netto do 2025 roku.

• mBank – bank podał, że zysk netto w pierwszym kwartale 2020 roku będzie niższy niż przed rokiem, kiedy wyniósł 164 mln zł, z powodu wzrostu kosztów ryzyka. Ostatnie dwie obniżki stóp przez Radę Polityki Pieniężnej zmniejszą w 2020 roku wynik odsetkowy banku o około 155 mln zł;

• PKN Orlen – spółka poinformowała, że otrzymała od Komisji Europejskiej wyniki analiz przeprowadzonych w drugiej fazie postępowania związanego z przejęciem Lotosu. Zgodnie z praktyką zastosowana została procedura „Statement of Objections", czyli zgłoszenie uwag przez Komisję. PKN Orlen zapowiedział formalne złożenie propozycji środków zaradczych do wytycznych Komisji w najbliższym czasie i spodziewa się wydania pozytywnej decyzji do końca czerwca;

• Monnari – spółka podała, że skonsolidowane przychody ze sprzedaży w marcu 2020 roku wyniosły ok. 7,2 mln zł i były niższe od przychodów odnotowanych w analogicznym okresie roku poprzedniego o ok. 63 proc. Zarząd spółki, z uwagi na obowiązujący zakaz handlu, zdecydował, że w okresie obowiązywania zakazu nie będzie publikował informacji o osiąganych przychodach.

KORONAWIRUS:

• statystyki koronawirusa – polskie ministerstwo zdrowia poinformowało o 357 nowych zakażeniach koronawirusem. Łączna liczba odnotowanych przypadków zwiększyła się o 7,4 proc. do 525. Ministerstwo poinformowało o rekordowej liczbie 30 zgonów. Od początku epidemii na COVID-19 zmarło 159 osób.

1973 chorych z SARS-CoV-2 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA, wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najtragiczniejsza doba epidemii w Stanach Zjednoczonych;

• tarcza antykryzysowa – wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem, przewiduje uchwalona w nocy ze środy na czwartek przez Sejm ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej;

• PFR – prezes zarządu spółki Paweł Borys poinformował podczas środowej telekonferencji, że firma chce uruchomić instrumenty kapitałowe o wartości do 7,5 mld zł z przeznaczeniem na skup akcji spółek na giełdzie lub na rynku prywatnym.

• Komisja Europejska – poinformowała w środę, że zatwierdziła polski program pożyczek i gwarancji o wartości 700 mln euro (ok. 3,5 mld zł), przewidziany jako wsparcie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa, z którego skorzystać może ok. 20 tys. firm.

• minutki Fed – stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie do czasu aż pandemia koronawirusa się nie zakończy. Z protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej podano, że perspektywy dla wzrostu amerykańskiego PKB są obarczone wysokim stopniem niepewności.

RYNKI AKCJI:

• W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 1,17 proc., na FTSE 100 w górę o 1,51 proc., a na DAX rosną o 1,26 proc. Kontrakty na indeksy w USA zyskują 0,21-0,55 proc.;

• W Japonii Nikkei 225 zniżkował o 0,04 proc. do 19.345,77 pkt. Wskaźnik SCI w Szanghaju zyskuje 0,46 proc. Hang Seng w Hongkongu rośnie o 0,68 proc., a wskaźnik KOSPI w Korei Południowej jest na plusie o 1,65 proc.;

• Środowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami po zawieszeniu kampanii prezydenckiej przez Demokratę Bernie'go Sandersa. Rynki liczą też na kolejne miliardy dolarów w ramach pakietów stymulacyjnych i jak najszybsze otwarcie gospodarek, mimo trwającej pandemii koronawirusa.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zyskał 780 pkt, czyli 3,44 proc. i wyniósł 23.433,57 pkt. S&P 500 zyskał 91 pkt, czyli 3,41 proc. i wyniósł 2.749,98 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 204 pkt, czyli 2,58 proc., do 8.090,90 pkt.;

• Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,22 proc., niemiecki DAX zniżkował o 0,23 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,1 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł o 0,47 proc. Indeks Stoxx Europe 600 poszedł w górę o 0,02 proc.;

• Na środowym zamknięciu WIG20 stracił 1,5 proc. osiągając poziom 1.579,18 pkt., WIG zniżkował 1,2 proc. do 43.573,02 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,7 proc. do 3.036,00 pkt., a sWIG80 spadł 0,4 proc. do 10.433,86 pkt. (PAP Biznes)

maq/ osz/

Ostatnie wiadomości