Obniżka stóp proc. zwiększy przestrzeń do stymulacji fiskalnej - minutes RPP z 17 III | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 kwi 2020, 14:16

Obniżka stóp proc. zwiększy przestrzeń do stymulacji fiskalnej - minutes RPP z 17 III

Większość członków RPP oceniła, że obniżka stóp proc. zwiększy przestrzeń dla niezbędnej stymulacji fiskalnej - wynika z opisu dyskusji z posiedzenia RPP z 17 III, gdy RPP po raz pierwszy obniżyła stopy proc., w związku z epidemią koronawirusa.

"Większość członków Rady podkreślała również, że obniżka stóp procentowych będzie oddziaływać w kierunku obniżenia rentowności obligacji skarbowych i kosztów obsługi długu publicznego, co zwiększy przestrzeń dla niezbędnej stymulacji fiskalnej" - napisano.

Niektórzy członkowie Rady oceniali, że o ile na obecnym posiedzeniu należy obniżyć stopy procentowe, jednak skala obniżki stóp procentowych NBP powinna być niewielka.

Niektórzy członkowie RPP wskazali natomiast, że w obecnych warunkach obniżenie stóp procentowych NBP będzie miało ograniczony wpływ na realną gospodarkę, bowiem źródła wstrząsu gospodarczego są egzogeniczne, a barierą dla akcji kredytowej jest obecnie niski popyt na kredyt i wysoka niepewność w gospodarce.

Większość członków Rady oceniła, że dla ograniczenia negatywnych konsekwencji gospodarczych rozprzestrzeniania się koronawirusa należy poluzować warunki monetarne.

Rada oceniła 17 III, że w ostatnim okresie wzrosło prawdopodobieństwo szybszego niż oczekiwano w marcowej projekcji obniżenia się inflacji w bieżącym roku oraz kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.

Niektórzy członkowie Rady wskazywali, że obecne wstrząsy makroekonomiczne mają także charakter podażowy, co może hamować obniżanie się inflacji, chociaż mogą wzmóc presję na wzrost cen dóbr pierwszej potrzeby.

Zdaniem Rady, prognozy dostępne 17 III sugerują silne obniżenie dynamiki PKB w krótkim okresie. Oceniano, że w średnim okresie można oczekiwać poprawy koniunktury, jednak dynamika aktywności gospodarczej zależeć będzie przede wszystkim od skali, zasięgu i czasu trwania pandemii.

Członkowie Rady ocenili ponadto, że w celu ograniczenia ryzyka wpływu aktualnych zaburzeń gospodarczych na podaż kredytu uzasadnione jest także uruchomienie kredytu wekslowego przez NBP, który będzie umożliwiał bankom refinansowanie akcji kredytowej dla firm, w tym małych i średnich.

Wskazywano przy tym, że głównym narzędziem wspierającym akcję kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw w obecnych warunkach, tj. istotnego wzrostu niepewności i podwyższonego ryzyka kredytowego, powinno być jednak przede wszystkim rozszerzenie programu państwowych gwarancji kredytowych prowadzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rada oceniła 17 III, że skup obligacji skarbowych na rynku wtórnym wzmocni mechanizm transmisji monetarnej.

Na posiedzeniu RPP 17 III zgłoszono wniosek o obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5 proc. do 0,25 proc. Wniosek nie został przyjęty. Rada poparła natomiast wniosek o obniżenie stopy rezerwy do 0,50 proc.

Na posiedzeniu 17 III RPP obniżyła referencyjną stopę proc. o 50 pb. do 1,0 proc., po raz pierwszy od marca 2015 r. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości