Udany rok Grupy Pekabex - spółka podsumowuje 2019 rok | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 kwi 2020, 08:48

Udany rok Grupy Pekabex - spółka podsumowuje 2019 rok

Grupa Pekabex osiągnęła w 2019 r. 772 mln zł przychodów ze sprzedaży, 55,5 mln zł EBITDA, 39,4 mln zł zysku operacyjnego i 30,5 mln zł zysku netto. Spółka rozpoczęła rok z najwyższym w historii portfelem zleceń do realizacji w br. wynoszącym 493,67 mln zł (572,3 mln zł ogółem) oraz rekordowym stanem gotówki – 106, 5 mln zł – pomimo realizacji znaczących inwestycji.

- Wyniki za 2019 r. są w mojej ocenie bardzo dobre, tym bardziej, że osiągnęliśmy je w wysoce zmiennym i trudnym otoczeniu rynkowym. Marża brutto wyniosła 15 proc., a operacyjna 5 proc. co jest bardzo dobrym wynikiem w naszej branży. Wyniki są niższe rdr (rok 2018 r. był wyjątkowy) ale lepsze od osiągniętych w 2017 roku: o 18,0% w przypadku zysku netto oraz 12,7% w przypadku zysku operacyjnego. W minionym roku umocniliśmy naszą pozycję zarówno jako lidera w zakresie żelbetowych konstrukcji prefabrykowanych, jak również zwiększyliśmy nasz udział w rynku generalnego wykonawstwa obiektów halowych i kubaturowych. Skutecznie realizowaliśmy kontrakty dla klientów takich jak: Panattoni, Prologis, MLP oraz Kaufland, Raben Group i Echo Investment, stawiających wykonawcom bardzo wysokie wymagania dotyczące standardów jakości. Udowodniliśmy w ten sposób, że potrafimy łączyć wysoką jakość wykonania, krótki czas realizacji oraz atrakcyjną ofertę cenową – powiedział Robert Jędrzejowski, prezes Pekabeksu.

W grudniu 2019 r. Grupa Pekabex uruchomiła produkcję w najnowocześniejszym w Europie, w pełni zautomatyzowanym zakładzie prefabrykacji na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku. Dzięki piątemu zakładowi produkującemu elementy stropowe typu filigran oraz ściany z podwójnego filigranu, Grupa rozszerzyła swoją ofertę o dodatkowy produkt, a także uniezależniła się od dostawców, w szczególności w zakresie kontraktów realizowanych w Skandynawii. Elementy produkowane w nowym zakładzie będą wykorzystywane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, biurowego czy parkingowego w Polsce, ale mogą być również eksportowane, w szczególności do krajów skandynawskich. Zakładane docelowe moce produkcyjne zakładu wynoszą ok. 500 tys. m2 rocznie.

W 2019 r. została również rozpoczęta rozbudowa zakładu produkcyjnego w Mszczonowie. Zamysłem jest instalacja linii technologicznych podobnych do tych funkcjonujących w zakładzie w Gdańsku. Proces realizacji tej inwestycji będzie jednak uzależniony od tego, jak będzie wyglądać koniunktura gospodarcza w Europie.

- Naszą ambicją jest kreować trendy w budownictwie. Wierzę, że konstrukcje modułowe są jego przyszłością. W roku 2019 stworzone zostały podwaliny „Systemu Pekabex - Budynki Mieszkalne”, który chcielibyśmy, aby na stałe zagościł w świadomości architektów, projektantów, firm budowlanych, inwestorów, ale również samych nabywców mieszkań – powiedział prezes Jędrzejowski.

Na przełomie marca i kwietnia br. spółka była zmuszona do zamknięcia jednego ze swoich zakładów w Gdańsku Kokoszki II po stwierdzeniu koronawirusa u jednego ze swoich pracowników. Po kilku dniach i zakończeniu procesu dezynfekcji zakład ponownie rozpoczął produkcję. Było to możliwe dzięki nowoczesnej technologii, która pozwala na zdalną kontrolę procesu produkcyjnego z dowolnego miejsca.

- Sytuacja związana z koronawirusem jest poważna. Niemniej Grupa Pekabex funkcjonuje normalnie. Część naszych ludzi pracuje zdalnie – mamy dobrą infrastrukturę IT. W zakładach produkcyjnych wprowadziliśmy wszelkie, możliwe środki ostrożności, by skutecznie przeciwdziałać wirusowi. Mimo zaistniałej sytuacji podpisujemy kolejne umowy. Pojawiają się w nich zapisy związane z koronawirusem i ewentualnym jego wpływem na możliwość kontynuacji umowy. Normalnie też wygląda nasza działalność eksportowa. – powiedziała Beata Żaczek, wiceprezes Pekabeksu.

- Rozwój sytuacji i wpływ epidemii na gospodarkę kraju i Europy obecnie nie jest możliwy do przewidzenia. Pekabex posiada zasoby ludzkie oraz finansowe, które powinny pozwolić na bezpieczne przejście przez ten trudny okres. Kryzysy nigdy nie były i nie będą łatwe, jednak obok zagrożeń stawiają nas przed szansami, które spróbujemy wspólnie wykorzystać. Stabilność naszej organizacji i jej odporność na kryzysy w dużej mierze zawdzięczamy konsekwentnie wprowadzanej w życie dywersyfikacji naszej działalności - powiedział prezes Jędrzejowski.

O Grupie Pekabex:

Grupa Pekabex jest liderem nowoczesnego budownictwa modułowego w Polsce. Dostarcza rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych, jak również kompleksową budowę obiektów „pod klucz”. Produkcja realizowana jest w czterech fabrykach zlokalizowanych w Poznaniu, Gdańsku, Mszczonowie (k. Warszawy) oraz Bielsku Białej. Grupa działa na rynku polskim i za granicą od 47 lat, zatrudnia ponad 2.000 osób, w tym wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską. Obecnie łączne roczne moce produkcyjne Grupy Pekabex wynoszą około 138 000 m3 elementów strukturalnych oraz 60 000 m3 płyt. W lipcu 2015 r. z sukcesem zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Celem Grupy Pekabex jest osiągnięcie pozycji znaczącego gracza na rynku europejskim.

Źródło: Spółka, #PBX

Zobacz także: Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości