Selvita i Ardigen otrzymają dofinansowanie na budowę platformy na bazie technologii high-content screening | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 kwi 2020, 09:06

Selvita i Ardigen otrzymają dofinansowanie na budowę platformy na bazie technologii high-content screening

Selvita S.A. – jedna z największych usługowych firm biotechnologicznych w Europie zawarła umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na dofinansowanie projektu, którego celem jest stworzenie platformy badań fenotypowych opartej
o technologię high-content screening z analizą za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji (HiScAI - High Content Screening Artificial Intelligence). Technologia zostanie wykorzystana do odkrywania nowych leków m.in. w chorobach neurozapalnych i zwłóknieniowych.

Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z firmą Ardigen, która wykorzystując technologię sztucznej inteligencji i narzędzia bioinformatyczne świadczy usługi w zakresie medycyny precyzyjnej.

Całkowita wartość netto projektu to 8,4 mln zł, w tym PLN 4,8 mln zł dofinansowania, a realizacja przedsięwzięcia zaplanowana jest na okres trzech lat. NCBiR przyznało Spółce dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 „Szybka Ścieżka”.

W wyniku realizacji projektu, stworzona zostanie platforma technologiczna HiScAI dedykowana badaniom zmian fenotypowych w komórkach jako reakcji na związek będący kandydatem na lek, wykorzystująca do analizy danych z HCS uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję.

Opracowana technologia zostanie wykorzystana do badań nad lekami w wielu wskazaniach terapeutycznych, m.in. w chorobach o podłożu neurozapalnym, chorobach zwłóknieniowych, a także w innych obszarach terapeutycznych, w których brakuje skutecznych metod leczenia.

Selvita będzie odpowiedzialna za opracowanie zestawów testów komórkowych zdolnych do generowania obrazów do analizy systemu sztucznej inteligencji. Badania fenotypowe na komórkach będą przeprowadzane przy wykorzystaniu technologii high-content screening (HCS).

- Platforma technologiczna HiScAl stworzona we współpracy z Ardigen pozwoli uzupełnić naszą ofertę usług w zakresie odkrywania leków o nową, zintegrowaną metodę, dzięki której możliwe będzie szybsze i skuteczniejsze prowadzanie badań nad nowymi lekami. Mamy nadzieję, że badania fenotypowe prowadzone w oparciu o tworzoną platformę przyczynią się do wcześniejszego wejścia do badań klinicznych związków rozwijanych dla naszych klientów - tłumaczy Edyta Jaworska, Członek Zarządu Selvita.

W ramach tego projektu Ardigen opracuje zaawansowaną platformę opartą o metody Computer Vision, która umożliwi szybkie i precyzyjne analizowanie obrazów otrzymanych z platformy HCS.

- Dane otrzymane z eksperymentów HCS są cennym źródłem informacji. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod uczenia maszynowego możemy skuteczniej rozpoznawać sygnatury charakterystyczne dla danych genów, związków czy chorób. Platforma HCS wspomoże pracę naukowców nad odkrywaniem nowych leków - skomentował dyrektor AI Labs w Ardigen - dr Michał Warchoł.

Rozwój platformy wzbogaci ofertę technologiczną Selvity i Ardigen skierowaną do firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, które dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji planują przyspieszyć swoje badania w zakresie odkrywania leków.

O Selvicie:

Selvita S.A. jest jedną z największych usługowych firm biotechnologicznych w Europie. Spółka świadczy zintegrowane usługi w obszarze odkrywania leków, badań regulacyjnych, a także badań i rozwoju na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, chemicznych oraz agrochemicznych z całego świata.

Spółka prowadzi działalności od 2007 r. i zatrudnia ponad 500 pracowników, z których ok. 1/3 posiada stopień naukowy doktora. Główna siedziba Spółki i laboratoria mieszczą się w Krakowie, drugi oddział laboratoryjny znajduje się w Poznaniu. Selvita posiada biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie, w Regionie Bostonu i San Francisco w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Spółka jest notowana na głównym rynku GPW.

O Ardigen:

Ardigen to polska firma bioinformatyczna, która wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, wspiera rozwój medycyny precyzyjnej i spersonalizowanej. Ardigen przyspiesza rozwój terapii dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii cyfrowych w badaniach dotyczących immunologii, mikrobiomu, jak również w procesach rozwoju nowych leków. Firma łączy w swoich działaniach głębokie zrozumienie biologii z fachową wiedzą z zakresu bioinformatyki, uczenia maszynowego i inżynierii oprogramowania. Buduje również własne zbiory danych biologicznych, które w połączeniu z autorskimi technologiami sztucznej inteligencji pozwalają wspierać procesy tworzenia nowych, skutecznych terapii.

Źródło: Spółka, #SLV

Zobacz także: Selvita SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości