Selvita liczy na realizację celów strategii "z nawiązką"; emisję planuje w najbliższym możliwym czasie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 kwi 2020, 14:24

Selvita liczy na realizację celów strategii "z nawiązką"; emisję planuje w najbliższym możliwym czasie

Selvita ma nadzieję, że uda się zrealizować cele w strategii "z nawiązką" - poinformował w czwartek prezes Bogusław Sieczkowski. Spółka chce przeprowadzić emisję akcji w najbliższym możliwym czasie po wyrażeniu zgody akcjonariuszy. W planach do końca 2023 roku m.in. trzy akwizycje.

Selvita opublikowała w środę strategię na lata 2020-2023. Spółka celuje w osiągnięcie ponad 300 mln zł przychodów przy stabilnej marży EBITDA oraz ponad miliard zł wartości rynkowej w 2023 roku.

"Postanowiliśmy, że przychody Selvity w tej perspektywie powinny wzrosnąć co najmniej trzykrotnie. Pułap, który sobie ustanowiliśmy, to ponad 300 mln zł rocznego przychodu z solidnym poziomem EBITDA. (...) Wierzymy, że powinniśmy trzymać rentowność EBITDA na poziomie dwudziestu paru procent, którą udało nam się osiągać" - powiedział w czwartek prezes Bogusław Sieczkowski.

"Mamy nadzieję, że dowieziemy cele strategii z nawiązką" - dodał.

Strategia Selvity zakłada wydatki inwestycyjne w kwocie około 325-375 mln zł, z czego 150-200 mln zł ma trafić na akwizycje, ok. 135 mln zł na utworzenie Centrum Usług Laboratoryjnych, a ok. 40 mln zł na inwestycje odtworzeniowe i zakup wyposażenia.

W kręgu zainteresowania spółki znajdują się podmioty z komplementarną ofertą usług oraz takie, które mogą przyczynić się do zwiększenia skali działalności. Selvita bierze pod uwagę firmy, które osiągają jednostkowe przychody w przedziale 2-20 mln euro z liczbą pracowników pomiędzy 30 a 150 osób.

"Do końca 2023 roku zamierzamy zrealizować trzy akwizycje, a pierwszą z nich planujemy przeprowadzić już w tym roku. Przeanalizowaliśmy ponad 170 firm, z których wyłoniliśmy 20 podmiotów zasługujących na szczególne zainteresowanie. Z kilkoma z nich rozpoczęliśmy rozmowy" - poinformował prezes Sieczkowski.

Strategia spółki obejmuje również stworzenie Centrum Usług Laboratoryjnych o powierzchni badawczej 4 tys. mkw. Dzięki inwestycji spółka chce zwiększyć powierzchnię badawczą do 10 tys. mkw. Rozpoczęcie realizacji inwestycji zaplanowane jest na przyszły rok, a budynek ma być oddany do użytku na przełomie 2022/2023 roku. Firma planuje także zwiększyć zatrudnienie z obecnych 500 do 700 osób na koniec 2023 roku.

Inwestycje Selvity mają być sfinansowane m. in. z bezprospektowej emisji akcji do 15 proc. kapitału, skierowanej do inwestorów kwalifikowanych. Spółka chce pozyskać z emisji około 90 mln zł. Pozostała część inwestycji zostanie sfinansowana ze środków własnych, kredytów bankowych oraz z grantów.

"Bez solidnego zastrzyku kapitału na początek rozwój szedłby nam o wiele wolniej" - powiedział prezes.

Walne zgromadzenie ws. emisji akcji jest zaplanowane na 26 maja.

"Emisję spółka planuje w najbliższym możliwym okresie po wyrażeniu zgody akcjonariuszy" - poinformowała PAP Biznes firma.

Selvita świadczy usługi w obszarze odkrywania leków, badań regulacyjnych, a także badań i rozwoju na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, chemicznych oraz agrochemicznych.

Według wstępnych danych, przychody Selvity na rzecz klientów zewnętrznych w segmencie usługowym wyniosły w pierwszym kwartale 2020 roku 25,3 mln zł i były o 45 proc. wyższe rdr. Zysk EBITDA spółki wyniósł 7,3 mln zł i był o 52 proc. wyższy rdr, a wynik netto wzrósł o 95 proc. do 3,7 mln zł. Na koniec marca Selvita miała 17,2 mln zł gotówki.

Portfel zamówień na 2020 rok, według stanu na 28 kwietnia, wynosi ponad 84 mln zł i jest o 44 proc. wyższy niż przed rokiem.

(PAP Biznes), #SLV

sar/ gor/

Ostatnie wiadomości